دلگرم
امروز: سه شنبه, ۱۴ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۲۰ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۵ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی
خنثی کردن اثرات نشستن طولانی مدت پشت میز با ورزش
0
زمان مطالعه: 4 دقیقه
بر اساس مطالعه جدید که اخیراً در مجله American Jornal of Epidemiology منتشر شده است، تنها 30 دقیقه ورزش در روز می تواند اثر پشت میز نشستن های طولانی را خنثی کند.

فواید ورزش کردن

30 دقیقه ورزش در روز می تواند اثرات منفی یک روز یک جا نشینی را خنثی کند


اکثریت قریب به اتفاق آمریکایی ها بخش زیادی از روزهای خود را با نشستن در پشت میز می گذارند.

این سبک زندگی و بی تحرکی با سلامت افراد آسیب جدی وارد می کند و حتی بر طبق تحقیقات انجام گرفته، ممکن است منجر به مرگ شود.

با این حال فقط به خاطر اینکه بیشتر وقت خود را به صندلی چسبیده اید، الزاماً محکوم به فنا نیستید!

بر اساس مطالعه جدید که اخیراً در مجله American Jornal of Epidemiology منتشر شده است، تنها 30 دقیقه ورزش در روز می تواند اثر پشت میز نشستن های طولانی را خنثی کند.

تحرک بدنی و افزایش طول عمر

محققان مرکز پزشکی دانشگاه کلمبیا 7999 فرد سالم بزرگسال در رنج سنی بیشتر از 45 سال را که پیشتر در تحقیقی جداگانه نیاز بود فعالیت هایشان به مدت حداقل 4 سال از 2009 تا 2013 از طرف محققان رصد شود، مورد بررسی قرار دادند.

تیم تحقیقاتی با استفاده از داده های به دست آمده پیشین که مقدار و شدت فعالیت فیزیکی آنها را ثبت کرده بود. وضعیت سلامتی و خطرات مهمی که از این بابت زندگیشان را در طول دوره پنج ساله تهدید کرده بود بررسی کردند.


این مطالعه نشان داد که اضافه کردن 30 دقیقه فعالیت بدنی به برنامه روزانه می تواند تا 17 درصد خطر مرگ زودهنگام را کاهش دهد.

اختصاص دادن مدت زمانی در طول روز به تمرینات متوسط تا شدید ورزشی مانند دو یا دوچرخه سواری می تواند خطر ابتلا به مرگ و میر زودهنگام را تا 35 درصد کاهش دهد.

حتی انجام حرکات ورزشی در مدت زمان خیلی کوتاه هم می تواند فواید بسیاری برای سلامت شما داشته باشد.

نویسنده این پژوهش، دکتر کیت دیاز، استادیار بخش رفتارشناسی پزشکی دانشگاه کلمبیا در این باره می گوید:

«اگر شما به خاطر سبک زندگی یا شغلتان مجبورید ساعت های طولانی پشت میز بنشینید و تحرک کافی نداشته باشید، می توانید با انجام حرکات ورزشی، تا حد زیادی خطر مرگ زودهنگام را در مورد خود کاهش دهید.

حتما نیاز نیست که ساعت های طولانی را به ورزش و غعالیت های بدنی اختصاص دهید، فقط کافیست به اندازه ای که وقتتان اجازه می دهد یا توانایی دارید به این کار بپردازید مثلا دقایقی پیاده روی را در برنامه روزانه خود بگنجانید».


خطر نشستن طولانی مدت پشت میز

در یکی از ایالت های آمریکا، ساعات نشستن بزرگسالان به بیشتر از 8 ساعت در شبانه روز می رسد.

بر اساس مطالعاتی که پیش از این صورت گرفته است، حدود 40 درصد از بزرگسالان توجهی به فعالیت های بدنی خود ندارند و نگرانی در این رابطه احساس نمی کنند.

چنین رفتارهایی ممکن است منجر به مرگ زودرس شود.

در حقیقت، سبک زندگی بی تحرک می تواند با بسیاری از خطراتی که سلامتی انسان را تهدید می کنند در ارتباط باشد.

به گفته دکتر سانجیو پاتل (Sanjiv Patel) متخصص قلب و عروق، نشستن به مدت طولانی مثلا شش تا هشت ساعت در شبانه روز می تواند باعث مشکلاتی مانند:

و بیماری هایی از این قبیل می شود.

دلیل خطرات نشستن زیاد پشت میز

دلیل زیانبار بودن نشستن به مدت طولانی این است که در چنین حالتی عملکرد سیستم سوخت و ساز بدن متوقف می شود.

پاتل می گوید: «در چنین حالتی ما انرژی کمتری مصرف می کنیم و کالری کمتری می سوزانیم؛ درنتیجه مازاد کالری دریافتی در بدن تبدیل به چربی می شود.

این موضوع می تواند باعث افزایش هورمون استرس شده و درنهایت منجر به بالا رفتن فشار خون و قند خون می شود و خطر ابتلا به بیماری های مزمن را افزایش می دهد».

علاوه بر این زمانی که ساعت های طولانی بدون تحرک هستیم، کار خون رسانی به اعضای بدن مختل می شود و این امر ممکن است باعث ورم پاها، گسترش رگ های واریسی و لخته شدن خون شود.


بیشتر بخوانید :

ورزش پیلاتس چیست و چه فوایدی دارد؟

فواید ورزش تی آر ایکس (TRX) برای سلامت بدن

فواید ورزش یوگا برای بیماران سرطانی

فواید ورزش پیلاتس بر سلامت جسم و روح انسان

ترجمه شده مجله اینترنتی دلگرم

مهتاب جهانداراین مطلب چقدر مفید بود ؟
 

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits