دلگرم
امروز: دوشنبه, ۰۳ مهر ۱۴۰۲ برابر با ۰۹ ربيع الأول ۱۴۴۵ قمری و ۲۵ سپتامبر ۲۰۲۳ میلادی
فواید دوچرخه سواری ثابت؛بهترین ورزش برای افزایش قدرت، استقامت و تفکیک عضلانی
2
زمان مطالعه: 4 دقیقه
مزایای ورزش با دوچرخه های ثابت:خیلی از افراد آن قدر گرفتارند که فرصتی برای ثبت نام در کلاس های ورزشی ندارند. به همین دلیل تصمیم می گیرند برای کاهش وزن دستگاه های ورزشی را به خانه بیاورند.

مزایای ورزش با دوچرخه های ثابت

خیلی از افراد آن قدر گرفتارند که فرصتی برای ثبت نام در کلاس های ورزشی ندارند. به همین دلیل تصمیم می گیرند برای کاهش وزن دستگاه های ورزشی را به خانه بیاورند.

یکی از دستگاه های محبوب دوچرخه ثابت است اما چه حد با دلگرم همراه باشید تا با معایب آن آشنایید؟

 مزایای ورزش با دوچرخه های ثابت

دوچرخه ی ثابت و تاثیر آن بر ماهیچه های شکمی

شاید شما از دسته افرادی باشید که خیلی زود سوار بر دوچرخه ثابت شوید و شروع به پدال زدن کنید و برنامه ی مورد علاقه تان را که در حال پخش از تلویزیون باشگاه است را تماشا کنید.این را به خاطر داشته باشید که استفاده از دوچرخه ثابت فقط بر روی نیم تنه ی پایینی شما تاثیر نمی گذارد بلکه باعث استحکام ماهیچه ی مرکزی بدن می شود و صدها کالری خواهید سوزاند و این حرف من نیست بلکه از سری مزایای دوچرخه ثابت است.

ماهیچه ها

استفاده از دوچرخه ثابت همیشه بر روی ماهیچه های نیم تنه ی پایینی شما تاثیر خواهد گذاشت.مثلا بر روی ماهیچه های دوسر و عضلات عقب ران تاثیر زیادی دارد. بطور دقیق تر اسپینینگ بر روی ماهیچه های جلویی و کناری شکمتان نیز تاثیر می گذارد.البته فقط زمانیکه بطور صحیح روی دوچرخه ی ثابت نشسته باشید. اگر دستگاه شما صندلی راحتی دارد صاف بر روی آن بنشینید و بگذارید ماهیچه های مرکزی بدنتان از خم شدن شما جلوگیری کنند.

کالری سوزانده شده

برای اینکه روی چندین دسته از ماهیچه های بدنتان کار کنید،دوچرخه سواری ورزشی مناسب است که به شما کمک میکند چربی هم بسوزانید.میزان کالری سوزانده شده به وزن،سرعت پدال زدن و طول زمانی که پدال می زنید بستگی دارد که سوزاندن کالری توسط دوچرخه ی ثابت را تغییر می دهد.

فواید دوچرخه ثابت

چگونگی فرم دهی عضلات پا توسط دوچرخه یا دوچرخه ی ثابت از فواید دیگر بسیار دیگری نیز دارد.این تمرین هیچ خطری ندارد به همین دلیل برای فردی که مشکل مفصلی دارد،ورزشی ایده آل است.از سوی دیگر اسپینینگ یک ورزش کاردیو است و افزایش میزان تحرک ماهیچه ها،بهبود وضعیت قلب-عروقی و افزایش اندرفین برای بهتر کردن روحیه ی شما از دیگر اثرات ورزش با دوچرخه ثابت است.

تمرین هوازی

متخصصان برای بزرگسالان ۱۵۰ دقیقه ورزش هوازی در هفته را توصیه میکنند.اگر شما زمان کافی را ندارید،۷۵ دقیقه در هفته را امتحان کنید. استفاده از دوچرخه ثابت راهی مناسب برای تمرین هوازی است و تا شما پا روی پدال بگذارید،۳۰ دقیقه زود می گذرد واگر این کار را ۷ روزِ هفته انجام دهید،حداقل ۱۵۰ دقیقه در هفته را ورزش هوازی کرده اید.

 مزایای ورزش با دوچرخه های ثابت

برای استفاده از دوچرخه ثابت این نکات را رعایت کنید:

  • شورت ورزشی بالشتک دار و کفش مناسب بپوشید.
  • دستورات آموزشی مربوط به تنظیمات دوچرخه و برنامه ریزی آن را بخوانید.
  • زین دوچرخه را طوری تنظیم کنید که هنگام نشستن بر روی آن ساق پای‌ تان هنگامی که پدال در پایین ‌ترین نقطه خود است، اندکی خم شده باشد.
  • پا زدن را به آهستگی بدون مقاومت یا با دنده پایین شروع کنید.
  • به تدریج دنده و مقاومت را بالا ببرید.
  • می ‌توانید حالت بالا رفتن از تپه را با بالا بردن مقاومت و "ایستادن" هنگام پا زدن شبیه ‌سازی کنید. به طور مشابهی با برداشت مقاومت و پایین ‌آوردن دنده حالت سرازیرشدن از شیب را بازسازی کنید.
  • برای این که عضلات هامسترینگ (عضلات پشت ران) و عضلات گلوتئال (عضلات باسن) را بیشتر تمرین دهید، می ‌توانید از پدال ‌های بدون تسمه گیرنده استفاده کنید.
  • همیشه پس از ورزش با دوچرخه ثابت خودتان را سرد کنید و تمرین‌ های کششی انجام دهید.

در پایان ذکر این نکته مهم است که برای شروع یک برنامه ورزشی و تداوم آن حتی در داخل منزل تهیه وسایل ورزشی متعدد و گران قیمت الزامی نیست؛ بلکه با پیروی از یک برنامه ورزشی علمی، همه جانبه و متناسب با شرایط جسمانی فرد، بدون صرف هزینه می توان به آثار مفید بی شمار ورزش دست یافت.

مجله اینترنتی دلگرم

مرجان امینیاین مطلب چقدر مفید بود ؟
3.0 از 5 (2 رای)  


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !

hits