دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۱۱ خرداد ۱۴۰۲ برابر با ۱۱ ذو القعدة ۱۴۴۴ قمری و ۰۱ ژوئن ۲۰۲۳ میلادی
سه کالای خواب موثر در افزایش کیفیت خواب
1
زمان مطالعه: 8 دقیقه
با توجه به تاثیر مستقیم کالای خواب در سلامت و کیفیت خواب، ما سه کالای اساسی خواب را برای بهبود بهره وری خواب معرفی می کنیم.

با وجود اینکه تاثیر مثبت کیفیت خواب بر سلامتی ما کاملا واضح است، هیچ تعریف واحدی از کیفیت خواب توسط متخصصان خواب وجود ندارد. این بدان معنی است که کیفیت خواب اغلب توسط خود افراد تعریف می شود. آنچه باعث "کیفیت" خواب می شود بسیار متفاوت است، زیرا هر فرد سبک زندگی، عادات و نیازهای متفاوتی دارد. فاکتورهای ثابت زیادی برای کیفیت و بهره وری خواب از جمله اختلالات خواب، محیط اتاق خواب، راحتی تخت خواب، عادات خواب روزانه و ... وجود دارد.

تجارب روز، مانند احساس استراحت و میزان انرژی پس از بیدار شدن از خواب نیز بر اینکه کسی احساس کند خواب با کیفیتی داشته است یا خیر، تأثیر می گذارد. البته که دو فاکتور سرحال شدن بعد از خواب و عدم داشتن درد در ناحیه کمر و گردن، از فاکتورهای مهم برای اکثر افرادی است که می خواهند کیفیت خواب خود را بهبود ببخشند.

اینجا اهمیت سلامت خواب و تاثیر سه کالای خواب اصلی؛ یعنی تشک طبی، بالش طبی و لحاف را بر کیفیت خواب بررسی می کنیم و به شما کمک می کنیم خوابی آرام، سالم و بدون آشفتگی داشته باشید.

چرا کیفیت خواب مهم است؟

کیفیت خواب به دلایل مختلفی مهم است. درست مانند تنفس، خوردن و آشامیدن، خواب نیز یک نیاز ضروری انسان است. این بر توانایی فرد برای احساس آرامش و انرژی برای روز بعد تأثیر می گذارد و خواب آلودگی در طول روز را کاهش می دهد. خواب با کیفیت از سلامت روحی و جسمی حمایت می کند و به کیفیت کلی زندگی کمک می کند.

خواب نیز به رشد انسان کمک می کند. به همین دلیل، نوزادان، کودکان و نوجوانان نسبت به بزرگسالان به خواب بیشتر و باکیفیت تر نیاز دارند. کیفیت پایین خواب و کم خوابی می تواند اثرات منفی بسیاری داشته باشد. این اثرات می توانند فیزیولوژیکی باشند، از جمله افزایش خطر سکته مغزی، بیماری قلبی، فشار خون بالا، کمر درد و دیسک گردن. اثرات منفی نیز می تواند روانی باشد، مانند افزایش استرس، ایجاد اضطراب یا افسردگی.

با توجه به اینکه ما بیشتر وقت استراحت و خواب شبانه را در تخت خواب هستیم، ارتباط کالای خواب با کیفیت و سلامت خواب بسیار قوی است. بدن و ذهن هر یک از ما در طول خواب شبانه ریکاوری می شود؛ و این نیاز به استراحت کافی ارضا نمی شود، مگر با کالای خواب مناسب و استاندارد. برای بهبود بهره وری و آرامش خواب و حفظ سلامت کمر و گردن خود در بلند مدت، از سیستم سنتی استفاده از یک پتوی ضخیم روی فرش، یک بالش پر شده با پنبه کهنه و تشک های پر صدای فنر متصل بیرون بیاید و به فکر بروزرسانی محصولات خواب خود باشید.

انتخاب تشک طبی مناسب برای ارتقای کیفیت خواب

تشک طبی؛ اولین کالای خواب موثر در کیفیت خواب

ما هر روز حدود 8 ساعت را در تخت خواب می گذرانیم، پس نباید ارزش تشک مناسب را دست کم بگیریم. انتخاب نادرست تشک می تواند به بدن ما آسیب برساند و ما را با وضعیت نامناسب و درد مفاصل مواجه کند. اگر نمی خواهید تجربه مشابهی داشته باشید، باید یک تشک طبی را خریداری کنید.

اگر هنگام خواب شبانه یا بیدار شدن از آن در صبحگاه، درد مزمنی در مفاصل یا عضلات خود حس می کنید، به فکر جایگزین کردن تشک تخت خواب خود باشید. در این شرایط تشک طبی یا ارتوپدی می تواند بهترین گزینه برای تسکین درد کمر و گردن، و ارائه خواب سالم به شما است. توزیع و کاهش فشار و پشتیبانی از تراز بودن ستون فقرات و مهره های گردن، دقیقا همان چیزی است که یک تشک طبی با بالش مناسب ارائه می دهد.

تشک طبی با پشتیبانی مناسب از مفاصل و کمر ساخته شده و کیفیت خواب را تضمین می کند. قطعا با تسکین درد و نرمی مناسب و استاندارد تشک تخت خواب، شما راحت تر می خوابید و بدن شما به واسطه تراز بودن ستون فقرات، کاهش فشار و بهبود گردش خون، در آرامش کامل ریکاوری می شود.

مزایای خوابیدن روی تشک طبی استاندارد

دردهای بدن را تسکین و بهبود نقاط آسیب دیده را تسریع می کند خواب بهتر با افزایش بهره وری خواب و رفع کسلی هنگام بیدار شدن وضعیت بدنی استاندارد و تراز ستون فقرات و گردن هنگام خواب عدم تشدید درد در افرادی که مشکلات دیسک کمر، ارتروز گردن، شکستگی و یا زخم بستر دارند

انتخاب بالش طبی مناسب برای ارتقای کیفیت خواب

بالش طبی؛ دومین کالای خواب موثر در کیفیت خواب

مانند بسیاری از مردم، احتمالاً شما هم به بالش خود فکر زیادی نمی کنید. اما اگر با گردن درد یا کمر درد سر و کار دارید، بالش طبی می تواند قدرم بزرگی در ارتقای کیفیت خواب بردارد. عموما ما یا به بالش نرم یا سفت با ارتفاع مختلف عادت داریم و هر یک از ما هر بالشی که با آن راحت باشد را استفاده می کند؛ بدون اینکه به نکات نهفته در انتخاب بالش مناسب برای خواب سالم دقت کند!

بالش ها یکی از حساس ترین و مهم ترین اقلام در میان کالای خواب هستند. اندازه، شکل و جنس مناسب بالش بستگی به عادات خواب فرد، اندازه بدن وی و نیز ناراحتی ها و مشکلات جسمی فرد دارد. برای حفظ سلامت و بهداشت خواب بهتر است از بالش طبی ساخته شده از مواد طبیعی و ضد آلرژی استفاده شود. بالش های طبی برای حمایت از گردن و سر طراحی شده اند و مانند تشک طبی می تواند به تسکین درد و بهبود خواب کمک کند. بالش طبی اینکار را با تراز کردن مهره های گردن در راستای ستون فقرات و توزیع فشار سر روی بالش انجام می دهد.

اگر اغلب با سفت شدن گردن یا کمردرد از خواب بیدار می شوید، ممکن است به این دلیل باشد که ستون فقرات شما در یک راستا قرار ندارد و اینجاست که بالش و تشک می تواند کلید رسیدن شما به خواب آرام باشد.

مزایای خوابیدن روی بالش طبی استاندارد

تراز کردن ستون فقرات و مهره های گردن در یک راستا و تسکین درد گردن و کمر تسکین درد شانه به واسطه کاهش فشار روی عضلات گردن و شانه ها بهبود گردش خون به واسطه کاهش فشار و تنش های عضلانی بهبود عملکرد تنفسی و کاهش خروپف به واسطه عدم شل شدن عضلات و جمع شدن آنها در امتداد مسیر تنفسی تنش و استرس را از بین می برد

انتخاب لحاف مناسب برای ارتقای کیفیت خواب

لحاف؛ سومین کالای خواب موثر در کیفیت خواب

خواب با کیفیت با لحاف و ملحفه های مناسب می تواند به وضعیت سلامت روحی و جسمی شما و توانایی شما برای تمرکز مناسب کمک کند. در طول خواب شما بازسازی و التیام می شوید. خواب خوب یکی از معدود کارهایی است که می توانید برای ایجاد کیفیت بهتر زندگی انجام دهید.

مدل های لحاف که برای استفاده انتخاب می کنید می تواند در کیفیت خواب شما تفاوت ایجاد کند. انتخاب بهترین لحاف روتختی می تواند چالش برانگیز باشد. انتخاب گزینه های روی میز از لحاف باید با توجه به دمای اتاق خواب و طبع شما باشد. یعنی اینکه محیط گرم را می پسندید یا خنک.

مزایای استفاده از لحاف مناسب

درک مزیت لحاف ساده است. لحاف‌ها معمولاً پف‌هایی سبک و مطبوع هستند که گرم و راحت می باشند. یکی از بهترین گزینه های لحاف که به خوابی آرام و باکیفیت کمک می کند، لحاف پر غاز است. البته الیاف مصنوعی و ضد حساسیت مانند لحاف پلی استر نیز می توانند جایگزین مناسبی برای لحاف گران قیمت پر باشند.

پوشش این لحاف ها به شما امکان می دهد آن را بردارید و در لباسشویی بیندازید و در نتیجه آن را از گرد و غبار، مواد حساسیت زا و کثیفی پاک کنید. تمیزی لحاف و روتختی و ضد حساسیت بودن آنها، دقیقا آن چیزی هستند که بهبود کیفیت خواب شما را سبب می شوند.

استفاده از لحاف های پر و پلی استر به ویژه در فصل زمستان در آب و هوای سردتر اهمیت دارد. وزن لحاف ها نیز از ویژگی های راحت آنها برای خواب است. لحاف های پر به گونه ای طراحی شده اند که فشاری گرم و ملایم ایجاد کنند که شبیه به یک آغوش آرامش بخش میمانند. این فشار و گرمای منحصر به فرد با افزایش سروتونین مرتبط است. سروتونین یک انتقال دهنده عصبی حیاتی است که خواب را تنظیم می کند و اثر آرام بخشی دارد.

در نتیجه لحاف مناسب می تواند کابوس ها را کاهش دهد و به شما این امکان را می دهد که با طراوت بیشتری از خواب بیدار شوید. استفاده از روتختی ها و پتوهای سنگین بی خطر هستند، اما می توانند شرایط خفگی ایجاد کنند و در نتیجه خواب آرام و باکیفیت را مختل کنند.

در نهایت

همانطور که مشاهده کردید با سه کالای خواب اصلی یعنی تشک، بالش و لحاف مناسب، می توانید کیفیت و راحتی خواب را ارتقا دهید. با ارتقای کیفیت خواب، کسلی و خواب آلودگی فردای خود را حذف کرده و با انرژی و اعتماد به نفس بیشتری برای آینده ی روشن خود قدم بردارید. استفاده از کالای خواب استاندارد را کاملا جدی بگیرید؛ چرا که سلامت بدن و ذهن شما، می تواند بر تمام مراحل زندگی تاثیر بگذارد.

می توانید بهترین مارک های خارجی کالای خواب و تشک طبی را از فروشگاه اینترنتی ژرمن کالا در تمام نقاط ایران، سفارش دهید و خوابی با کیفیت را به خود و خانواده خود هدیه دهید.



این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !