دلگرم
امروز: یکشنبه, ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ برابر با ۰۸ شوّال ۱۴۴۱ قمری و ۳۰ مه ۲۰۲۰ میلادی
چگونه کتاب بخوانیم و به خواندن کتاب عادت کنیم؟
0
زمان مطالعه: 11 دقیقه
کتاب را برحسب سلیقه خودتان انتخاب کنید اگر برای لذت بردن خودتان در حال خواندن هستید، احتمالاً می خواهید یک کتاب داستانی با علاقه عمومی یا کتاب های غیر داستانی را انتخاب کنید.

چه وقت و چگونه کتاب بخوانیم؟

کتاب را برحسب سلیقه خودتان انتخاب کنید اگر برای لذت بردن خودتان در حال خواندن هستید، احتمالاً می خواهید یک کتاب داستانی با علاقه عمومی یا کتاب های غیر داستانی را انتخاب کنید. به معنای واقعی کلمه میلیون ها کتاب وجود دارد، بنابراین یافتن کتابی مناسب برای شما می تواند چالش برانگیز باشد.

مکان خوبی برای شروع این است که با فکر کردن در مورد آنچه دوست دارید، و همچنین در مورد چیزهایی که دوست ندارید، باشد. به خاطر داشته باشید که چند نوع کتاب مختلف در آنجا وجود دارد.

دانستن سلیقه شخصی شما واقعاً می تواند به شما کمک کند کتابی را پیدا کنید که از خواندن آن لذت ببرید. فقط به این دلیل که شخص دیگری می گوید یک کتاب خوب است به این معنی نیست که شما لزوماً از آن لذت خواهید برد. برخی از مردم از رمان های خیالی لذت می برند، برخی دیگر از آنها متنفر هستند.

در مورد خواندن فکر کنید که چه نوع تجربه ای را می خواهید داشته باشید. آیا شما می خواهید یک داستان ماجراجویی عجول و غریب؟ اکتشاف مغزی از ایده ها؟ سفری احساسی در زندگی شخصیتهای باورپذیر؟

چه مدت می خواهید کتاب بخوانید؟ چقدر می خواهید این چالش برانگیز باشد؟ آیا دیدگاه های خاصی وجود دارد که می خواهید کتاب شما از آن استقبال کند یا از آن جلوگیری کند؟ پاسخ به این سؤالات زمینه کتابهای احتمالی را کاهش می دهد.

کتاب خواندن هم مثل هر کار دیگری آدابی دارد که اگر نادیده گرفته شود، سبب سلب انگیزه شده و فرد را از ادامه مسیر باز می‌دارد. از این‌رو قبل از هر کاری لازم است فردی که قصد دارد کتاب بخواند و در دراز مدت دست از خواندن نکشد، به درستی بداند که چه وقت کتاب بخواند؟ چگونه بخواند؟

مهم‌تر از همه اینکه چه کتابی را چه موقع بخواند؟ در این صورت است که می‌تواند به‌صورت مداوم سرانه مطالعه شخصی‌اش را بالا ببرد و از مواهب کتابخوانی برخوردار شود. برای دانستن پاسخ این قبیل سؤال‌ها، باید کتاب‌ها را به 3 دسته تقسیم کنیم. کتاب‌های رمان، کتاب‌های سخت‌خوان مثل تاریخ و فلسفه و کتاب‌های روان‌خوان مثل روانشناسی و مجلات.

خواندن کتاب

انواع کتاب

دسته اول کتاب‌های رمان و داستانی هستند که توصیه می‌شود قبل از خواب آنها را بخوانیم. جای این کتاب‌ها همیشه کنار تختخواب است. کافی 10شب قبل از خواب یکی از آنها را دست‌تان بگیرید تا خودتان خواب آرام بعد از کتاب خواندن را تجربه کنید.

البته که خاصیت این کتاب‌ها تنها به خواب آرام ختم نمی‌شود. خواندن رمان باتوجه به گروه سنی تعریف شده‌اش به همه افراد توصیه می‌شود. چون رمان خواندن به فرد خواننده قدرت شخصیت‌‌پردازی می‌دهد و کمک می‌کند بهتر و دقیق‌تر بتواند افراد اطراف خود را بشناسد و با آنها ارتباط برقرار کند.

از سوی دیگر خواندن رمان به فرد امکان سیر و سفر در موقعیت‌ها و مکان‌هایی را می‌دهد که ممکن است تمام عمر تجربه نکند. این یعنی زمینه کسب تجربه با خواندن رمان برای فرد فراهم می‌شود.

از آنجا که رمان‌ها اغلب طولانی هستند و ممکن است حوصله مخاطب سر برود و آن را نیمه کاره رها کند، برخی نویسندگان توصیه می‌کنند که فرد 2 رمان را به‌طور همزمان بخواند.

تا اگر یک شب حس و حال خواندن رمان به‌اصطلاح عشقی را نداشت، کتابی را دنبال کند که حال و هوای روزهای جنگ را تداعی می‌کند و یا چکیده‌ای از سفرنامه و گشت و‌گذار در فلان نقطه جغرافیایی ر ا.

دسته دوم کتاب‌های سخت‌خوان یا به‌اصطلاح عموم کتاب‌های سنگین هستند. این کتاب‌ها باید در طول روز همراه فرد باشند تا هر موقع بین کارهای روزانه‌اش 5دقیقه وقت آزاد پیدا کرد، بتواند یک صفحه از آنها را بخواند.

به این ترتیب باقی روز بدون آنکه وقت و انرژی‌ای صرف کند به آن صفحه‌ای که خوانده است می‌اندیشد. کتاب‌های تاریخی که مملو از وقایع مهم هستند و کتاب‌های فلسفی که در هر پاراگراف گره‌ای در ذهن ایجاد می‌کنند بهترین گزینه برای مطالعات پراکنده روزانه هستند که توصیه می‌شود یک جلد از آنها را در میز کارتان داشته باشید.

دسته سوم کتاب‌های روان‌خوان یا به قول معروف سبک که خواندن آنها نیاز به تمرکز و حتی وقت آزاد و فضای ساکت ندارد. کتاب‌های روانشناسی و مجلاتی که بیشتر جنبه سرگرمی دارند و محتوای تخصصی و علمی ندارند، همان کتاب‌هایی هستند که روان‌خوانی می‌کنیم.

توصیه می‌شود یک نسخه از این قبیل کتاب‌ها را در کیف‌مان داشته باشیم تا در اتوبوس و مترو یا حتی وقتی در صف خرید نان و مطب دکتر منتظر ایستاده‌ایم بتوانیم چند صفحه بخوانیم.

عادت به کتاب خواندن


چگونه کتاب خواندن را شروع کنیم؟

۱- نگاهتان را به کتاب تغییر دهید

در پاسخ به این سوال که چرا کتاب خواندن مفید است و اهمیت کتاب خواندن در چیست باید بگویم که کتاب قرار است به بهبود کیفیت زندگی ما کمک کند.

بهتر است به آن به چشم یک کالای لوکس نگاه نکنید، کالایی که هیچ وقت هم پولی برای خریدنش ندارید! پیش از آنکه به این فکر کنیم که چه کتابهایی بخوانیم بهتر است به نوع نگاهمان به کتاب توجه کنیم.

پس لطفا با خوردن یک پیتزای کمتر، کتاب بخرید و به آن به عنوان ابزاری برای افزایش آگاهی های خود نگاه کنید. شک نکنید این افزایشِ آگاهی، منجر به بهبود کیفیت زندگی تان خواهد شد. قبل از هر چیزی، کیفیت زندگی ما تابعی از افکار ماست.

۲- چه کتابی بخوانیم ؟ کتاب خوب بخرید

همه کتابهای نوشته شده، پنانسیل بهبودِ کیفیت زندگی شما را ندارند. مهم است که بدانیم چه کتابی بخوانیم. میتوانید از آن دوستانتان که اهل کتاب هستند، سراغ کتابهای خوب را بگیرید.

اهمیت کتاب خوب خواندن کمتر از اهمیت کتابخوانی نیست. و البته پیشنهاد من این است که کتابِ خوبی را که پیدا کرده اید، حتما بخرید. اصولا ما آدمها برای چیزی که پولی بابتش بپردازیم، ارزش بیشتری قائل هستیم. پس لطفا بیخیال امانت گرفتن کتاب شوید و این توصیه را در مسیر شروع کتاب خواندن خود جدی بگیرید.

۳- چگونه کتاب بخوانیم ؟ کتابِ خوب را خوب بخوانید

یادمان باشد کتابی که خریده ایم، قرار است زندگی ما را بهتر کند. اینکه چگونه کتاب بخوانیم هم خیلی مهم است. دوریالِ شبکه سه که نگاه نمی کنید تا منتظر آخرش باشید ببینید چه میشود. اصطلاحی که من در این مورد دارم این است که کتابهای خوب را باید خورد! روش کتاب خوانی بسیار مهم است.

۴- کتاب را خلاصه کنید

خلاصه کردن کتاب، دو فایده اصلی دارد:

  • به فهم بیشتر شما از کتاب کمک میکند. سعی کنید از روی کتاب رونویسی نکنید. یک قسمت را بخوانید و سپس با زبان خودتان آن را خلاصه کنید. اینگونه ذهنتان بیشتر درگیرِ کتاب خواهد شد و احتمال بخاطرسپاری مفاهیمِ آن هم بیشتر است.
  • رجوع مجدد به مطالب کتاب را ساده تر میکند. حتما در آینده نیاز خواهید داشت تا مجددا به مفاهیم این کتاب مراجعه کنید. اگر خلاصه ای از کتاب داشته باشید که خودتان آن را نوشته اید، مراجعه مجدد و مرور مفاهیم برایتان لذت بخش تر و مفیدتر خواهد بود.

پیشنهاد من این است که خلاصه شخصی خودتان را داشته باشید. اما خواندن خلاصه دیگران از آن کتاب هم میتواند مفید باشد. یک روشِ خوبِ استفاده از خلاصه های دیگران، قرار دادن آن خلاصه کنار دستتان هنگام خواندن کتاب است. اینگونه میتوانید هرجا که لازم دانستید، مطالبی را هم خودتان اضافه کنید.

ممکن است برای خیلی‌ها سوال پیش بیاید که چگونه عادت به مطالعه کنیم، ایده‌ای که به شما بسیار کمک خواهد کرد این است که برای انتشار خلاصه‌های خودتان وبلاگ یا کانال تلگرام هم بزنید.

شوق خلاصه کردن و قرار دادن خلاصه‌های کتاب در یک جای مشخص باعث ایجاد عادت به کتابخوانی شما میشود. علاوه بر این پیشنهاد می‌کنم که مورد بعدی را حتما رعایت کنید.

چگونه کتاب بخوانیم

۵- چگونه به مطالعه کتاب عادت کنیم؟

مفهوم آهسته و پیوسته پیمودن مسیر را لطفا رعایت کنید. مگر قرار نیست کتاب به بهبود کیفیت زندگی ما کمک کند؟ پس چرا باید خواندنِ کتاب را قطع کنیم؟

در پاسخ به این سوال که چگونه به کتاب خواندن علاقه‌ مند شویم ؟ و چگونه به کتاب خواندن عادت کنیم ؟ باید گفت که بهترین کار برداشتن گام‌های کوچک اما پیوسته است.

مفاهیمِ کتاب را آهسته آهسته بفرستید توی مغزتان، تا برود و سر جایش بنشیند. هنگام خواندنِ کتاب، خوب به مطالبش فکر کنید. دوره های تندخوانی و این داستانها را رها کنید. حالا که فهمیدید چه کتابهایی بخوانید و کتاب‌های مناسب را پیدا کرده‌اید رهایشان نکنید.

اگر محلی برای ثبت تداعی های خودتان هنگام خواندن کتاب هم داشته باشید، عالی است. سعی کنید مصداقِ مفاهیمِ کتاب را در زندگی خودتان پیدا کنید و به راه حلهای جدیدی برسید.

۶- چند کتاب را با هم بخوانید

ممکن است هنگام خواندن بهترین کتاب هم، روزی برسد که دوست نداشته باشید سمتِ آن کتابِ خاص بروید. برای اینجور مواقع همیشه یک یا دو کتاب دیگر هم در دست مطالعه داشته باشید تا سراغ آنها بروید. یادمان باشد که قرار نیست از روی بی حوصلگی فقط کتاب را تمام کنیم، پس کتاب را با انرژی بخوانید.

۷- با برنامه کتاب بخوانید و جریمه را فراموش نکنید

بعد از اینکه تصمیم گرفتید کتاب خواندن را به یک روند همیشگی در زندگیتان تبدیل کنید، یک برنامه هفتگی برایش داشته باشید. از کم شروع کنید. مثلا به صورت میانگین روزانه نیم ساعت، مجموعش می شود هفته ای ۳٫۵ ساعت.

اگر یک روز نتوانستید برنامه را رعایت کنید، سعی کنید روزهای بعد جبرانش کنید. عناوین کتاب‌ها را از قبل آماده کنید تا پاسخ سوالی مانند چه کتابی بخونم را از قبل داشته باشید.

علاوه بر مورد شماره ۵، جریمه گذاشتن باعث می‌شود که شما با نظم بیشتری به مطالعه و کتابخوانی ادامه دهید و کتاب خواندن برایتان یک عادت می‌شود. پس یکی از مهم‌ترین نکات در پاسخ به سوال چگونه کتاب خواندن یک عادت می‌ شود این است که نظم در برنامه مطالعه را رعات کنید.

برای اطمینان از رعایت این برنامه توسط خودتان، برای انجام ندادنش، یک جریمه برای خودتان درنظر بگیرید، پیشنهاد من این است که جریمه از نوع پرداخت پول باشد!

چه وقت کتاب بخوانیم

۸- مفاهیم کتاب را برای دیگران هم تعریف کنید

برای اینکه تبدیل به یک کتابخوان حرفه‌ای شوید با این دید کتاب را بخوانید که باید مفاهیم آن را به صورت ساده برای دیگران توضیح دهید. این کار باعث میشود، مفاهیم را بهتر یاد بگیرید.

اساسا وقتی ما یک مفهوم را بتوانیم برای دیگران هم توضیح بدهیم، یعنی آن را به خوبی یاد گرفته ایم. سعی کنید شنونده خوبی را انتخاب کنید تا ذوقِ تعریف کردنتان از بین نرود!

شاید هم با این تعریف کردن و توضیح دادن مطالبِ کتاب، دیگران هم به خواندنش ترغیب شدند؛ اینگونه با یک تیر دو نشان زده اید. اگر کسی از اطرافیانتان پرسید: چه کتابی بخونم، فرصت خوبی نصیبتان شده، بروید و در مورد آخرین کتابی که خوانده‌اید به او توضیح بدهید.

۹- مفاهیمِ کتاب را زندگی کنید

اهمیت کتاب خواندن در این بود که کتاب به بهبود کیفیت زندگی شما کمک کند. پس سعی کنید، مفاهیمی را که فرا گرفته اید، در زندگی خودتان هم بکار بگیرید. تا میتوانید به مفاهیم فکر کنید و دنبال مصادیق آن در زندگی تان باشید.

بعد از اینکه فهمیدیم چه کتابهایی بخوانیم و چگونه کتاب خوان شویم، باید برویم و به آموخته‌هایمان عمل کنیم.

۱۰- اعتیاد جدیدتان مبارک!

عادت به کتابخوانی می‌تواند دنیای ما را دگرگون کند. موارد بالا را که رعایت کنید، کم کم معتاد به کتاب خواندن میشوید. فکر نکنم اعتیادی لذت بخش تر از این در دنیا وجود داشته باشد.

بیشتر بخوانید:

کتاب خواندن چه فوایدی دارد ؟

۱۷ راهکار طلایی برای علاقمند کردن کودکان به کتاب خواندن

separator line


دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits