دلگرم
امروز: سه شنبه, ۰۶ خرداد ۱۳۹۹ برابر با ۰۳ شوّال ۱۴۴۱ قمری و ۲۶ مه ۲۰۲۰ میلادی
چگونه شوهر خوبی باشیم؟
0
75
زمان مطالعه: 15 دقیقه
چگونه می توانیم شوهر خوبی باشیم؟ شوهر خوب بودن کار سختی نیست اگر از نیازهای همسرتان آگاه باشید و به آنها احترام بگذارید. برای آن که یک شوهر ایده آل باشید هیچ فرمول و نظریه‌ی ثابتی وجود ندارد؛ زیرا سلایق و شرایط هر خانواده‌ای با دیگری متفاوت است. اما…

چگونه می توانیم شوهر خوبی باشیم؟

شوهر خوب بودن کار سختی نیست اگر از نیازهای همسرتان آگاه باشید و به آنها احترام بگذارید. برای آن که یک شوهر ایده آل باشید هیچ فرمول و نظریه‌ی ثابتی وجود ندارد؛ زیرا سلایق و شرایط هر خانواده‌ای با دیگری متفاوت است. اما شکایت خانم‌ها از شوهران‌شان تقریبا موارد مشابهی را شامل می‌شود.

اگر شما هم از آن دسته آقایانی هستید که خود را در کار و مشکلات روزانه غرق کرده‌اید‌، بهتر است چند دقیقه‌ای دست از سر قبض‌های پرداخت نشده آب‌، برق و گاز‌....و قسط‌های عقب مانده شهریه بچه‌ها بردارید‌ و برای یک بار هم که شده دنیا را از چشم همسرتان ببینید‌.

شاید تا به حال اصلاً به این موضوع توجه نکرده باشید که ممکن است خدای نکرده علایق و خواسته‌های خانم‌تان با علایق شما کاملاً متفاوت باشد‌! اما حالا وقتش شده که به قول معروف‌، چشم‌هایتان را بشویید و جور دیگر ببینید‌.

چگونه یک شوهر ایده آل باشیم؟

۱. در هر شرایطی صداقت داشته باشید

صداقت زیرکانه‌ترین سیاستی است که شما می‌توانید در روابط خود از آن بهره بگیرید. شاید در ابتدا کمی برای شما مشکل باشد که همیشه راست بگویید، اما صداقت ریشه‌ی روابط شما را محکم می‌کند. هنگامی که شما حقیقت را می‌گویید دیگر از بابت هیچ چیز نگران نخواهید بود.

شاید گاهی گفتن حقیقت به صورت دقیق و کامل برایتان مشکل باشد. در چنین مواقعی می‌توانید حقیقت را با گزینه‌های انتخابی خودتان ترکیب کنید و تنها درصدی از حقیقت را بگویید. در این صورت دروغ هم نگفته‌اید. برخی اوقات هم می‌توانید طوری از پاسخ دادن به سؤال طفره بروید که طرف مقابل متوجه نشود.

۲. راه‌های برقراری ارتباط با او را کشف کنید

اگر مشکلی وجود دارد که باعث به هم ریختن آرامش شما می‌شود، حتما آن را با همسر خود در میان بگذارید. مطمئن باشید که همیشه صحبت کردن و برقراری ارتباط با او بسیار تأثیرگذار است و برای خانم‌ها توجه بسیار مهم است و شما را به شوهر ایده آل تبدیل خواهد کرد.

سعی کنید در هنگام صحبت کردن با او هیچ چیز جز او توجه شما را به خود معطوف نکند. هنگامی که از همسرتان سؤالی می‌پرسید، تنها هدف‌تان دریافت پاسخ سؤال باشد. برای برقراری ارتباط بهتر می‌توانید از او بپرسید از دیدن چه نوع فیلم‌هایی لذت می‌برد و یا به انجام دادن چه نوع فعالیت‌هایی تمایل دارد.

شوهر خوب

۳. به عنوان یک شوهر خوب همه‌ی کارها را به او واگذار نکنید

اگر می‌خواهید در کنار هم یک زندگی شاد داشته باشید، بهتر است تا حد امکان در وظایف منزل یا هر کار دیگری که توانش را دارید، به همسر خود کمک کنید. همیشه قبل از این که همسرتان از شما درخواست کمک کند، شما پیش‌قدم شوید تا یک شوهر نمونه باشید.

اگر او مدام به شما یادآوری کند که چه کارهایی را انجام دهید، قطعا در رابطه‌ی شما مشکل جدی به‌وجود خواهد آمد. یکی از این مشکلات ایجاد حس مادر و فرزندی در میان شماست. این حس به هیچ عنوان حس خوبی در روابط زوجین نیست. در این باره دو نکته را از یاد نبرید:

  • همه‌ی مردها پدر می‌شوند؛ اما تنها مردان بالغ و پخته هستند که در بچه‌داری به همسر خود کمک می‌کنند. سعی کنید چنین مردی باشید.
  • کمک در کارهای خانه، خرید یا هر وظیفه‌ی دیگری که همسرتان به آن مشغول است می‌تواند احساس فوق‌العاده‌ای در او ایجاد کند. مطمئن باشید با این کار حس احترام نیز بین شما چند برابر خواهد شد.

۴. مسئولیت‌پذیری و بلوغ رفتاری داشته باشید

افراد مسئولیت‌پذیر چندین ویژگی مشترک دارند. آنها مسئولیت تمام رفتارها و فعالیت‌های خود را به عهده می‌گیرند؛ به تعهدات خود پایبندند و پاسخگوی تمام اشتباهات‌شان هستند. رفتار یک مرد واقعی این گونه است و افرادی که بلوغ رفتاری ندارند کاملا برعکس این عمل می‌کنند.

۵. برای اینکه شوهر خوبی باشید با او سرد برخورد نکنید

اغلب مردان هنگامی که با رفتار سردی از جانب همسرخود مواجه می‌شوند، در پی علت آن می‌گردند و اگر به علتش پی نبرند عصبی می‌شوند و تصمیم می‌گیرند با بی‌توجهی موضوع را نادیده بگیرند.

این در حالی است که زنان معمولا دلایل ناراحتی خود را بروز نمی‌دهند و تصور می‌کنند طرف مقابل توانایی خواندن ذهن آنها را دارد! شما به عنوان یک شوهر ایده آل به هیچ عنوان نباید همسر خود را در چنین حالتی رها کنید یا با او بدرفتاری کنید.

مطمئن باشید اگر با مهربانی و ملایمت با او رفتار کنید، به تدریج علت ناراحتی مشخص می‌شود. حتی ممکن است موضوعی که او را ناراحت کرده به‌قدری ساده باشد که با یک مکالمه‌ی چند دقیقه‌ای به‌طور کامل برطرف شود!

البته گاهی اوقات نیز موضوع بسیار حساس است و موجب عصبانیت شما می‌شود. سعی کنید در چنین شرایطی صحبت را ادامه ندهید و زمانی که عصبانیت‌تان فروکش کرد به آرامی با همسر خود گفت‌وگو کنید.

شوهر ایده آل

۶. برای اینکه شوهر خوبی باشید او را تحقیر نکنید

تحقیر خطرناک‌ترین سم در روابط است. به شما حق می‌دهیم که گاهی همسرتان چنان که می‌پسندید نباشد؛ اما هیچ‌گاه با احساس برتری او را تحقیر نکنید. تحقیر تنها در کلام نیست، حتی گاهی یک پوزخند یا یک نگاه تحقیرآمیز کافی است تا سم آن کل زندگی شما را آلوده کند!

هر چند ممکن است این حرکات چندان به چشم نیایند، اما تأثیرات عمیقی در زندگی شما به‌جای خواهند گذاشت. این موضوع می‌تواند احترام، اعتماد و حمایت دو طرف را از بین ببرد.

هر اتفاقی که افتاده باشد و در هر وضعیتی که باشید باید به همسرتان بها و ارزش بدهید. از طرفی، رفتارهای تحقیرآمیز در مقابل کودکان نیز بسیار مخرب است؛ زیرا آنها نیز از شما الگوبرداری می‌کنند و در آینده همین رفتار را با همسر خود خواهند داشت.

۷. برای اینکه شوهر خوبی باشید به همسر خود بها بدهید

زنی که شما انتخاب کرده‌اید، همسر شماست و حق دارد در بسیاری از مسائل و تصمیم‌ها با شما شریک باشد. بهتر است در این مورد کاملا واضح با همسر خود صحبت کنید تا بداند در چه مواردی می‌خواهید تنها تصمیم بگیرید و در چه مواردی به مشورت کردن با او نیاز دارید.

حتی در مواقعی که همسرتان حضور ندارد، از دیگران بخواهید که به شما فرصت بدهند تا با همسر خود مشورت کنید.

۸. به عنوان یک شوهر خوب بهترین حامی همسرتان باشید

برای همسرتان یک تکیه‌گاه به تمام معنا باشید. برای مثال، هنگامی که او روز پرکاری داشته و خسته به منزل بازمی‌گردد، در کنارش بنشینید و از او بخواهید با شما صحبت کند.

می‌توانید درست در همین حال به او بگویید که هم از نظر روحی و هم از نظر جسمی از او حمایت خواهید کرد و همیشه در کنار او خواهید ماند. هنگامی که از مشکلی ناراحت است به او صادقانه بگویید که هر کاری از دست‌تان بربیاید انجام خواهید داد تا مشکل برطرف شود.

۹. به عنوان یک شوهر خوب مراقب رابطه‌ی خود باشید

مراقبت تنها به معنی نگهبانی از خانواده و بچه‌ها نیست. به‌طور مثال، هنگامی که همسرتان با کارهای خانه و یا مراقبت از بچه‌ها سرگرم است، برای کمک به او بشتابید. شما می‌توانید با یک آشپزی ساده یا نظافت منزل، کمک بسیاری به رابطه‌ی خود کنید.

حتی می‌توانید غذای مورد علاقه‌ی همسر خود را آماده و او را سورپرایز کنید. فراموش نکنید هیچ زنی خستگی‌ناپذیر نیست و همه‌ی آنها احتیاج به کمک شما دارند.

چگونه شوهر خوبی باشیم

۱۰. رمانتیک باشید تا شوهر خوبی بنظر برسید

مفهوم رمانتیک بودن برای هر فردی متفاوت است. اما به صورت کلی می‌توان گفت رمانتیک بودن به این معناست که شما فعالیتی غیرمنتظره انجام بدهید و همسر خود را از لحاظ عاطفی شگفت زده کنید. برای رمانتیک بودن باید خلاقیت و صداقت خود را با عشق همراه کرده و به همسرتان تقدیم کنید.

اوایل ازدواج همه چیز جذاب است و به همین دلیل زندگی مشترک برای زوجین لذت‌بخش است. اما هرچه زمان می‌گذرد، این حس کم‌رنگ‌تر می‌شود.

یکی از هدف‌های رمانتیک بودن این است که بتوانید همان هیجان روزهای اولیه را به رابطه باز گردانید. شما می‌توانید با کمی تغییر در سبک زندگی، رابطه زناشویی خود را از روزمرگی و تکراری شدن حفظ کنید.

در این خصوص توصیه‌هایی برای شما داریم:

  • تصور کنید در ابتدای یک رابطه هستید و هنوز با همسر خود کامل آشنا نشده‌اید. تمام مردان در این مرحله تمایل دارند تا اعتماد طرف مقابل‌شان را جلب کنند. شما هم تصور کنید درست در این موقعیت هستید و هر کاری که لازم می‌دانید انجام دهید.
  • متفاوت باشید و از راه‌های مختلفی برای ابراز احساسات به همسر خود استفاده کنید. تنها به دوستت دارم‌های تکراری اکتفا نکنید!

۱۱. به عنوان یک شوهر خوب همیشه گرم و پر انرژی باشید

برای اینکه شوهر خوبی باشید هنگام ورود و خروج از خانه حتما همسرتان را در آغوش بگیرید و او را ببوسید. همسرتان با این کار متوجه عشق واقعی شما و اهمیتی که به او می‌دهید خواهد شد. علاقه‌مندی‌های همسرتان را بشناسید و ایده‌های جدیدی را برای بهتر شدن روابط به کار گیرید. سعی کنید تا حد امکان نیازهای همسر خود را مقدم بر نیازهای خود بدانید.

۱۲. هدیه بدهید تا یک شوهر خوب باشید

همه‌ی مردها برای روز تولد، سالگرد ازدواج یا مناسبت‌های دیگر هدیه می‌خرند. اما هیجان زمانی است که شما هدیه‌ای غیرمنتظره برای همسر خود تهیه کنید. مطمئن باشید همسر شما از دیدن هدیه‌ای که هیچ دلیلی برای خریدن آن وجود نداشته، شگفت‌زده خواهد شد.

هنگامی که هدیه را به همسر خود تقدیم می‌کنید، بگویید «وقتی آن را دیدم یاد تو افتادم و بی‌درنگ آن را برای تو خریدم». لازم نیست حتما پول زیادی برای خریدن این گونه هدیه‌ها صرف کنید. این هدیه می‌تواند یک کتاب، یک CD یا هر چیز کوچک دیگری باشد.

۱۳. به عنوان یک شوهر خوب نیازهای او را بشناسید

بهتر است با همسر خود صحبت کنید و دقیقا بر سر آن چه مورد نیاز اوست به توافق برسید. شاید در ابتدا همسرتان از گفتن نیازهایش طفره برود یا کمی تعارف کند؛ اما بهتر است شما پافشاری کنید تا دقیقا نیازهای او را دریابید. برای مثال، ممکن است او بگوید «می‌خواهم زود به خانه برگردی».

در این حال، سعی کنید در صورت تأخیر حتما با او تماس بگیرید و دلیل تأخیر خود را شرح دهید تا از نگرانی در بیاید. شاید شما چیزهای زیادی را برای همسر خود فراهم کرده باشید؛ ولی فراموش نکنید مهم این است که او به چه چیزی نیاز دارد.

چگونه شوهر خوبی برای همسرمان باشیم

چگونه بهترین شوهر دنیا باشیم؟

زنان روحیات خاص خود را دارند و اگر مردی بتواند این روحیات را بفهمد و درک کند بهترین همسر برای خانوم خواهد بود. توجه نکردن به پیشنهادات و توصیه های دیگران در رابطه با این که چگونه همسر خوبی باشیم کار آسانی است که هر کسی از عهده آن بر می آید. اکنون چند سال است که ازدواج کرده اید؟

آیا کارهایی که باید انجام دهید را می دانید؟ مثلا حداقل در ماه یک بار همسرتان را به گردش و هواخوری می برید؟ شاید با خود فکر می کنید چه کسی وقت این کارها را دارد؟ بدون شک شما وقتش را دارید.با اولویت بندی کارها در ازدواج ارزش کارهای تان را بیشتر کنید.

نکات و توصیه هایی که در اینجا می آورم ثابت می کند که این کارها شدنی است. این کارها چه ساده و چه پیچیده قابل انجام هستند آن ها را نادیده نگیرید.

جشن بگیرید

زمانی که خسته هستید سرگرمی ها برایتان مشکل و طاقت فرسا می شوند. سرگرمی ها در تضاد با آن چیزی هستند که می خواهید انجام دهید اما دقیقا همان چیزی باشد که نیاز دارید.

پس با هم جشن بگیرید نیاز نیست که جشنی می گیرید حتما باشکوه باشد. حتی دعوت تعدادی از دوستان به پیتزا هم می توانید شما را از روتین روزانه دربیاورد و تبدیل به خاطره ای شاد و لذت بخش شود.

هنگام غذا گوشی را کنار بگذارید

چگونه می شود یکی از زوجین سرش به گوشی موبایل باشد در حالی که دیگری در سکوت نشسته و غذا می خورد. این کار به نوعی بی احترامی است و درست مثل این است که به او بگویید آنقدر برایم مهم نیستی که بخواهم به تو توجه کنم. پس وقتی برای شام به رستوران می روید گوشی را در ماشین بگذارید

یا در خانه هنگام شام گوشی را در گوشه ای کنار بگذارید. شاید این کار در ابتدا برایتان کمی سخت باشد اما خیلی زود به آن عادت می کنید.

به عنوان یک شوهر خوب نپرسید: امروزت چطور بود؟

به جای پرسیدن سعی کنید بفهمید که روزش چگونه گذشته است. وقتی می پرسید حس ماموریت کشف ماموریت را به همسرتان می دهد اما وقتی سعی کنید به جای پرسیدن خودتان آن را بفهمید به دل همسرتان بیشتر می نشیند و رابطه ای عمیق تر ایجاد می کند.

وقتی او درباره ملاقات با رئیس یا همکار جدید تعریف می کند درباره تاثیر این اتفاقات بر او بپرسید. آیا به نظر شما این کار باعث ناراحتی و خشم او می شود؟

خیر در واقع با این کار نشان می دهید که اینجا در کنارش هستید تا او را تحت حمایت احساسی خود قرار دهید. و همینطور باعث می شود بیشتر به دنیای درون او نفوذ کنید.

روش های شوهر خوب

در ماه یک بار نقش همسر را نداشته باشید

یا حتی فقط برای یک بعد از ظهر. شاید کمی بابت این کار احساس گناه کنید اما شک نکنید که به بهتر شدن روابط تان کمک بزرگی می کند. در جامعه ما باور مردها و زن ها این است که ما باید از دیگران مراقبت و حمایت شان کنیم. این باور باعث می شود مهم ترین شخصی یعنی خودمان را نادیده بگیریم.

وقتی همیشه همسر، بچه، همکار، مشتری و خانواده را در اولویت قرار دهیم انرژی مان کاملا تخلیه می شود. به یک سفر کوتاه بروید، برای خودتان سرگرمی داشته باشید، به پیاده روی بروید یا حتی در محوطه کمی دراز بکشید و استراحت کنید.

به عنوان یک شوهر خوب توقعات تان را رها کنید

حرف من این نیست که توقعاتتان را پایین بیاورید. بیشتر مردم انتظارات و توقعاتی که از یک رابطه دارند این است که همسرشان باید بتواند آن ها را خوشحال و شاد کند اما او چیزی درباره این انتظار نمی داند. به عنوان مثال خانمی می گوید من از همسرم انتظار دارم هر سال روز تولدم برایم کادو بخرد.

پس وقتی او این کار را انجام ندهد شما افسرده و غمگین می شوید. همسرتان قادر به خواندن ذهن شما نیست. با او دربراه انتظاراتتان صحبت کنید تا رابطه ای شاد و محکم داشته باشید.

رابطه را در اولویت نسبت به خودتان قرار دهید

معمولا در بحث های رابطه ای هر کسی حق را به جانب خود می دهد به جای این که حق را به چیزی بدهد که برای رابطه خوب و مفید است. برای این کار باید انقدر به کمال رسیده باشید که بتوانید از خودتان تواضع نشان دهید.

حق به جانب بودن تاثیراتی بسیار منفی در رابطه خواهد داشت. از خودتان بپرسید آیا حق به جانب بودن ارزش این همه استرس را در رابطه دارد.

تفاوت بین انتقاد و شکایت را یاد بگیرید

انتقاد یعنی حمله به شخصیت طرف مقابل همراه با رنجش احساسی. اما شکایت پیشنهادی است برای تغییر در رفتار. بیشتر مردم شکایت را با انتقاد اشتباه می گیرند و در نتیجه نمی توانند رابطه خوبی با همسرشان برقرار کنند.

وقتی همسرتان درباره موضوعی به شما شکایتی می کند آن را به دیده توهین و تحقیر نبینید بلکه انرژی خود را صرف درک نکته هایی که در شکایات او هست کنید.

به عنوان مثال: همیشه آخر هفته ها در تمیز کردن حیاط به من کمک می کردی ما از انجام این کار با هم واقعا لذت می بردیم ولی الان دیگر خودم همه کارها را انجام می دهم.

نکته شکایت: می خواهم حیاط را با هم تمیز کنیم. می خواهم مثل قبل ها این کار را با همکاری هم انجام دهیم. قبلا از انجام این کار واقعا لذت می بردم ولی الان نه.

بیشتر بخوانید:

شوهر ایده آل

چگونه زن خوبی برای شوهر خود باشیم ؟


دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits