دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۰۲ مهر ۱۳۹۹ برابر با ۰۶ صفر ۱۴۴۲ قمری و ۲۳ سپتامبر ۲۰۲۰ میلادی
چگونه در روزهای شیوع کرونا از تب ‌سنج استفاده کنیم؟
0
زمان مطالعه: 8 دقیقه
کرونا بیماری مسری و خطرناکی است که یکی از علائم اولیه آن تب بالا است. امروزه با توجه به شیوع بیماری کرونا در کشور و انتقال این بیماری از فردی به فرد دیگر پیشگیری از انتقال بیماری بسیار ضروری است که یکی از مهمترین علائم بیماری و روش‌ تشخیص آن داشتن…

اهمیت استفاده از تب سنج در زمان شیوع کرونا

کرونا بیماری مسری و خطرناکی است که یکی از علائم اولیه آن تب بالا است. امروزه با توجه به شیوع بیماری کرونا در کشور و انتقال این بیماری از فردی به فرد دیگر پیشگیری از انتقال بیماری بسیار ضروری است که یکی از مهمترین علائم بیماری و روش‌ تشخیص آن داشتن تب بالا است.

طی ماه‌های اخیر شیوع بالای بیماری کرونا بسیاری از کشورهای دنیا از جمله ایران را درگیر خود کرده به طوری که سازمان جهانی بهداشت این بیماری را پاندومی اعلام کرده است.

تب بالا، سرفه خشک، تنگی نفس، بی‌حالی و سردرد از جمله شایع‌ترین علائم کرونا یا کووید - ۱۹ بوده که در مواردی در بزرگسالان و کودکان با اسهال، استفراغ و دل درد نیز همراه است.

در ایران و سایر کشورها برای تشخیص بیماران مبتلا به کرونا و برای جلوگیری از انتقال بیماری به سایر افراد، تب آنها چک می‌شود و براساس آن، بیمار شناسایی شده و تحت آزمایش و درمان قرار خواهد گرفت.

از لحاظ پزشکی و سلامتی اندازه گیری دمای بدن اهمیت ویژه ای دارد. زیرا تب از علائم بیماری های فراوانی است. با اندازه گیری دمای بدن می توان فهمید بیماری در چه مرحله ای قرار دارد و روند درمان را نیز پیگیری کرد.

در واقع تب واکنش بدن در برابر بیماری است به طوری که مرکز کنترل دمای بدن مختل می شود و دمای بدن برای دفاع در برابر بیماری افزایش می یابد.

دستگاه تب سنج کرونا

نکاتی مهم در مورد اندازه گیری دمای بدن در زمان شیوع کرونا

تب سنج یکی از تجهیزات پزشکی است که دمای بدن را اندازه گیری می کند. دمای بدن در مغز و در هیپوتالاموس تنظیم می شود. این دما معمولا در سطح 37 درجه سانتی گراد می باشد.

البته ممکن است در هر فرد به طور معمول یک درجه بالا و یا پایین باشد. بهتر است بدانید که تب، بیماری نیست و تنها علامتی برای نشان دادن وجود یک بیماری است.

معمولا باکتری ها و ویروس ها در بدن باعث ایجاد عفونت می شوند و در اثر این عفونت، گلبولهای سفید خون مورد حمله قرار می گیرند و موادی که در بدن باعث تب می شوند، آزاد می شوند.

زمانی که این مواد تب زا به مغز می رسند، مغز به هیپوتالاموس دستور می دهدکه دمای بدن را بالا ببرد و در نتیجه تب رخ می دهد.

شواهد نشان می دهد که دمای اندازه گیری شده بدن انسان با دمای محیطی که اندازه گیری در آن صورت گرفته است، ارتباط دارد. بنابراین برخلاف عقاید بسیاری از افراد، دمای طبیعی بدن را به طور دقیق نمی توان اندازه گیری کرد.

علاوه بر این دمای بدن افراد براساس نوع فعالیت روزانه تغییر می کند. در روش اندازه گیری رکتال تفاوت دمای 5/0 درجه پدیده ای فیزیولوژیکی است. دمای بدن معمولا پس از فعالیت فیزیکی افزایش می یابد.

دمای اصلی با دمای سطحی بدن متفاوت است. دمای سطحی بدن با اندازه گیری دمای پوست بدن به دست می آید، در حالیکه برای اندازه گیری دمای اصلی باید دمای بافت مخاط یکی از حفره های بدن را اندازه گیری نمود.

روش اندازه گیری تب و دمای بدن برای تشخیص کرونا

ممکن است تاکنون نیازی به استفاده از تب‌سنج در منزل نداشتید ولی اکنون برای رفع دلهره و اضطراب ناشی از بیماری کرونا و پیشگیری از مراجعه غیر ضروری به مراکز درمانی، استفاده صحیح از تب‌سنج برای اندازه‌گیری درست تب در خانه اهمیت بسیاری دارد.

میزان تب برای کرونا براساس روش اندازه‌گیری پیشانی ۳۸.۵ درجه سانتی‌گراد و بالاتر، زیر زبان ۳۸.۵ درجه سانتی‌گراد و بالاتر و زیر بغل ۳۷.۸ درجه سانتی‌گراد و بالاتر است.

دماسنج جیوه‌ای شیشه‌ای، نواری یا پلاستیکی، دماسنج دیجیتال لمسی، دیجیتال غیرلمسی و دیجیتال گوشی از جمله انواع دماسنج (تب‌سنج) است.

تب بالا و کرونا

انواع دماسنج مورد استفاده در زمان شیوع کرونا

دماسنج جیوه‌ای شیشه‌ای؛ دماسنج را ضدعفونی کرده و رو به پایین تکان بدهید تا جیوه حداقل تا سطح ۳۵.۵ درجه سانتی‌گراد پایین بیاید؛ سپس آن را زیر بغل یا زیر زبان بیمار قرار دهید. بعد از ۳ دقیقه آن را بیرون آورده و به صورت افقی نگه دارید تا خط جیوه را ببینید که روی آن چه عددی قرار گرفته است.


دماسنج نواری یا پلاستیکی: دماسنج را ۶۰ ثانیه روی پیشانی قرار دهید و از روی تغییر خطوط و رنگ آن‌ها درجه حرارت را بخوانید قابل ذکر است این دماسنج کاربرد آسانی دارد ولی به اندازه سایر دماسنج‌ها دقیق نیست.

دماسنج دیجیتال لمسی: با توجه به نوع طراحی این نوع دماسنج‌ها، می‌توان از آن در دهان (زیر زبان)، مقعد، زیر بغل و گوش استفاده کرد.

دماسنج دیجیتال غیرلمسی: این دماسنج‌ها از طریق لیزر با کمی فاصله از سطح پیشانی ظرف یک تا سه ثانیه درجه حرارت بدن را نمایان می‌کند.

دماسنج دیجیتال گوشی: این دماسنج از اشعه مادون قرمز برای اندازه‌گیری دمای بدن از طریق مجرای گوش استفاده می‌کند و نسبت به دیگر دماسنج‌های دیجیتال دقت بیشتری دارد. نوک دماسنج را در درون کانال گوش قرار داده و نتیجه اندازه‌گیری ظرف یک ثانیه مشخص می‌شود.

برای استفاده از تب‌سنج؛ دستان خود را حداقل ۲۰ ثانیه با آب و صابون و آب گرم بشویید؛ از دماسنج تمیز و ضدعفونی شده ( در دماسنج‌های لمسی) استفاده کنید؛ پنج دقیقه قبل از سنجش دما، نه چیزی بخورید و نه بنوشید و پس از استفاده از دماسنج لمسی، حتما آن را تمیز کنید.

توجه داشته باشید که دمای بدن انسان در طول ساعات مختلف شبانه‌روز، کمی تغییر می‌کند و معمولا هنگام عصر بین نیم تا یک درجه بالاتر است.

تب سنج های مورد استفاده برای کرونا

روش های مختلف اندازه گیری تب برای تشخیص کرونا

اندازه گیری رکتال:

رکتوم مناسبترین مکان برای اندازه گیری دمای بدن شناخته شده است زیرا اندازه گیری به روش رکتال دقیق ترین اندازه گیری دمای بدن است و تفاوت نتایج در آن بسیار کمتر از سایر روشها است. دامنه تغییرات دمای بدن در اندازه گیری به روش رکتال تقریبا 2/36 تا 7/37 درجه سانتیگراد است.

اندازه گیری واژینال:

در بانوان اندازه گیری واژینال در مقایسه با اندازه گیری به روش رکتال دما را 1/0 تا 3/0 درجه سانتیگراد کمتر نشان می دهد.

اندازه گیری دهانی:

هنگامی که فرزند شما 4 یا 5 ساله است، می توانید دمای بدن او را از راه دهان اندازه بگیرید. به دوصورت با قرار دادن تب سنج در گونه ها و یا زیر زبان انجام می گیرد که در هر دو روش نتیجه اندازه گیری مانند رکتال خواهد بود.

در این روش، اندازه گیری زیرزبانی نتایج بهتری در بر دارد. به هنگام اندازه‌گیری دمای بدن از طریق دهان باید در نظر داشت که خوردن، نوشیدن و سیگار کشیدن حداقل 20 دقیقه قبل از اندازه‌گیری، موجب تغییر دمای دهان می‌شود. دمای بدن پس از صرف غذا افزایش می‌یابد.


اندازه گیری دمای سطحی (زیربغل یا کشاله ران)

اندازه گیری دمای سطحی بدن با قرار دادن تب سنج در زیر بغل و یا کشاله ران به دست می آید. در هر دو حالت دست و یا پا باید محکم به بدن بچسبد تا از تداخل دمای محیط جلوگیری شود.

به هر حال احتمال اندازه گیری دقیق با این روش بسیار کم است و همچنین مدت زمان اندازه گیری طولانی می باشد. در بزرگسالان نتیجه اندازه گیری از طریق زیر بغل حدود 5/0 تا 5/1 درجه سانتیگراد کمتر از اندازه گیری رکتال است. در نوزادان این تفاوت دما کمتر خواهد بود.


اندازه گیری از طریق مجرای گوش

دمای گوش با یک سنسور مادون قرمز اندازه گیری می شود در این روش نوک تب سنج به سادگی درون کانال گوش قرار گرفته و نتیجه اندازه گیری در مدت یک ثانیه به دست می آید. علاوه بر سهولت اندازه گیری، دقت این روش به لحاظ کلینیکی اثبات شده است.

این تب سنج ها به گونه ای طراحی شده اند که نتایج بسیار دقیق و مشابهی در اختیار کاربر قرار می دهند.ونوک این دماسنج ها به گونه ای طراحی شده که به گوش نوزادان و کودکان آسیب نزند و اندازه گیری دقیقی داشته باشد.

اندازه گیری از طریق پیشانی

این روش بسیار دقیق و آسان است. در این روش تب سنج را روی پیشانی قرار داده و یک حسگر، بالاترین دمای بدن و حسگر دیگر دمای محیط را اندازه گیری می کند. نتایج دو اندازه گیری بر اساس موارد کلینیکی تحلیل شده و دمای بدن روی صفحه نمایشگر ظاهر می گردد.

بیشتر بخوانید:

چگونه هنگام تب دمای بدن را پایین بیاوریم؟

نحوه اندازه گیری درجه تب مسافران در فرودگاه‌های جهان

separator lineاین مطلب چقدر مفید بود ؟
 
  • منبع
  • isna.ir
  • emsig.ir
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits
statcounter