alexametrics
دلگرم
امروز: شنبه, ۰۸ آذر ۱۳۹۹ برابر با ۱۳ ربيع الآخر ۱۴۴۲ قمری و ۲۸ نوامبر ۲۰۲۰ میلادی
چگونه می توانیم رتبه برتر کنکور شویم؟
0
زمان مطالعه: 15 دقیقه
رتبه برتر کنکور یک درجه عالی برای رسیدن به موفقیت و انتخاب رشته های عالی در دانشگاه های معتبر است. افراد رتبه برتر همگی یک ویژگی مشترک دارند و آن هم دقت بالا است.

روشهایی برای دستیابی به رتبه برتر کنکور

رتبه برتر کنکور یک درجه عالی برای رسیدن به موفقیت و انتخاب رشته های عالی در دانشگاه های معتبر است. افراد رتبه برتر همگی یک ویژگی مشترک دارند و آن هم دقت بالا است.

دقت یک توانایی ذاتی نیست بلکه یک مهارت است که قابلیت پرورش دارد. در بیانی تخصصی تر اولین قدم از بخش انتقال اطلاعات به حافظه بلند مدت، دقت کردن است.

به دست آوردن رتبه برتر کنکور هدفی است که اگر در طول مسیرتان نظم و برنامه ریزی مناسبی داشته باشید و با جدیت برای آن تلاش کنید، کاملا قابل دسترسی است.

اما دستیابی به این هدف مشروط بر این است که با گذشت زمان، انگیزه و اشتیاق اولیه خود را از دست ندهید و مشکلات، دلسرد شدن ها و خستگی هایی که در طول سال برایتان به وجود می آید را کنترل کنید.

شما باید این باور را در خود تقویت کنید که هر مشکلی که بر سر راه شما قرار بگیرد، شما از آن قوی تر هستید و همه توانایی های لازم برای غلبه بر سخت ترین مباحث درسی و حل تست ها در وجود شما قرار داده شده است.

از افکار منفی و حواشی که ذهن شما را خسته کرده و شما را از هدفتان دور می کنند، کناره گیری کنید. برای خودتان اهدافی تعیین کنید و برای رسیدن به این اهداف ، سخت تلاش کنید.

حتما علاوه بر هدف اصلی این سال، که رتبه برتر شدن در کنکور است، برای خودتان اهداف ماهیانه، هفتگی و روزانه نیز تعیین کنید. سپس برای محقق کردن این اهداف تمام تلاشتان را به کار بگیرید تا شیرینی دستیابی به هدف را تجربه کنید.

در طول این مسیر، برای رتبه برتر شدن در کنکور سراسری لازم است که:

  • رفتارهایی را انجام دهید که رتبه های برتر عادت به انجام آن داشته اند؛
  • از برخی عادت ها و رفتارهایی که مانع این هستند که شما رتبه برتر کنکور شوید، دوری کنید؛
  • در نهایت تکنیک هایی را فرا بگیرید که رتبه های برتر کنکور از آن ها استفاده کرده اند.

رتبه برتر کنکور

چگونه رتبه برتر کنکور شویم ؟

در ادامه عواملی که باعث می شوند مانند رتبه برتر کنکور درس بخوانیم و با دقت باشیم شرح داده شده است:

صبر و تحمل و عدم نداشتن عجله در کنکور:

عموما افراد صبوری هستند. گاها دانش آموزانی که در آزمون کنکور سوالات را خوب نمی خوانند و در پاسخ دهی عجله می کنند، ضریب دقت خود را کاهش می دهند.

این مورد در هنگام مطالعه دروس نیز اتفاق می افتد. در مواقعی که از مطالب سریع و بدون درک مفاهیم گذشت کنیم باعث می شود تا مطالب در حافظه بلند مدت ننشیند و خطا را در کنکور افزایش دهد.

عدم سردرگمی بین خطوط:

عموما در زمان مطالعه به راحتی با یک قلم می توانند خطوط درسی را دنبال کنند. بسیاری از دانش آموزان از این مورد به راحتی عبور می کنند و گاها مشاهده شده است که در آزمون کنکور خطوط سوال را گم می کنند و به دنبال سوال وقت خود را هدر می دهند.

کاهش بی دقتی ناخواسته:

بسیاری از بی دقتی های ناخواسته زمانی رخ می دهند که با مطالب و سرفصل های آسان رو به رو می شوید. در این موارد احساس رضایت از نوع عملکرد باعث می شود که توجه شما از نکات دور شود.

رتبه های برتر کنکور گاها این اشتباه را در جلسه کنکور نیز انجام می دهند که موجب می شود توجه آنان به سوالات بعدی و نکات آن کم شود.

چگونه مانند رتبه برتر کنکور درس بخوانیم ؟

ساده ترین راه افزایش هوشیاری در هنگام مواجهه با دروس ساده، دقت کردن است. رتبه برتر کنکور به تمام سرفصل ها با یک دقت و یک اهمیت نگاه می کنند.

هیچ گاهی از سرفصلی به دلیل آسانی گذر نکنید زیرا این امر موجب می شود نکات طلایی آن را که می تواند در کنکور چالش ایجاد نماید، در نظر نگیرید.

همیشه درس ها را با دقت و به صورت کامل مطالعه می نمایند. سعی کنید سرعت چشم و ذهن خود را هماهنگ نمایید تا با عبور چشم از کلمات مفهوم آن ها در ذهن شما بنشیند.

در این روش سعی کنید از یک قلم برای دنبال کردن سطور استفاده کنید تا کلمه ای را از قلم نیندازید. رتبه کنکور مناسب، با دقت، هماهنگی و پشتکار به دست می آید.

تکنیک هایی برای رسیدن رتبه برتر کنکور

تکنیک هایی برای رسیدن رتبه برتر کنکور

اگر که چشم و ذهن شما هماهنگ نیست می توانید از روش زیر استفاده کنید:

کتاب را وارونه بگیرید و از سمت راست شروع به خواندن کنید. سعی کنید دست خود را در زیر کلمات، هماهنگ با چشم حرکت دهید. هدف از این کار هماهنگی ذهن و چشم است.

در کنکور، بسیاری از رتبه های برتر در هنگام مطالعه سوالات به دور کلمات و موارد مهم دایره می کشند تا توجه را به آنان جلب کنند. برای مطالعه دروس نیز سعی کنید موارد مهم را با خودکارهای رنگی و یا خط کشیدن به زیر جملات تفکیک نمایید.

رتبه برتر کنکور برای تمام درس ها وقت می گذارند. سعی نمایید بین دروس فرق قائل نشوید. هر درس در جایگاه خود مهم است و در آزمون برای دریافت رتبه کنکور خوب می تواند مهم و چالش ساز گردد.

توجه داشته باشید هرچه شما با دقت بیشتر مطالب را فرا بگیرید در زمان کنکور می توانید با اطمینان بیشتر سوالات را پاسخ دهید.

اکثر رتبه های برتر برای به خاطر سپردن مطالب مهم، از روش نکته برداری استفاده می کنند. یادداشت نمودن کلمات کلیدی باعث تقویت حافظه و موفق بودن در کنکور می شود.

زمان بندی در درس خواندن

یکی دیگر از تکنیک های رتبه های برتر برای اخذ رتبه کنکور خوب، تنظیم وقت می باشد. همان گونه که در مطالب قبلی نیز عنوان شد، عجله کردن باعث بی دقتی و عدم موفقیت در آزمون کنکور می شود. یک دانش آموز اگر که مایل است جز رتبه های برتر باشد باید تکنیک های مدیریت زمان را فرا بگیرید.

سعی نمایید برای هر درس به میزان همان درس وقت بگذارید. افراط و تفریط باعث می شود تا نتیجه عکس ببینید. برای زمان بندی دروس دقت نمایید که سرعت شما در مطالعه تاثیر بسیاری در برنامه ریزی دارد.

رتبه برتر کنکور بر اساس توانایی و سرعت خود، حجم مطالعه و زمان را مشخص می نمایند. اگر که این زمان بندی به درستی انجام نشود منجر به عجله نمودن و افزایش بی دقتی می شود.

رتبه برتر کنکور معمولا پس از مطالعه هر سرفصل، تست های مربوط به آن بخش را بررسی می کنند تا با روال تست زنی آشنا شوند. برای موفقیت در کنکور پیشنهاد می شود در انتهای هر هفته به صورت دوره ای، تست های مربوط به مطالب مطالعه شده، با زمان بندی آزمون گرفته شود.

نکته برداری هنگام مطالعه

خیلی از دانش آموزان تصور می کنند برای رتبه برتر شدن مطالعه زیاد لازم است اما پیشنهاد ما به شما ۹-۱۰ ساعت مطالعه با بازدهی خوب است. در زمان خستگی از مطالعه بپرهیزید و به هیچ عنوان از خواب صرف نظر ننمایید.

رتبه کنکور برای همه ی دانش آموزان مهم است اما یقین بدانید ۵ ساعت مطالعه مناسب بهتر از ۱۰ ساعت مطالعه بی کیفیت است.

نکته برداری برای رسیدن به رتبه برتر کنکوری

رفتارها و عادت های افراد رتبه برتر کنکور

1. تمرکز ، شرط اصلی رتبه برتر کنکور شدن

تمرکز حواس در هنگام درس خواندن ، کلید اصلی و اساسی درک و فهم مطالب است و کلید اساسی تمرکز حواس ، استفاده از روش هایی است که باعث تقویت و پرورش مهارت های لازم برای این کار است.

بنابراین بدون تمرکز حواس ممکن است درک و فهم مطلبی که فقط یک ساعت وقت لازم داشته باشد، ساعت ها وقت بگیرد؛ اما به خوبی فهمیده نشود و اثر مثبتی نداشته باشد.

از این رو کاربرد روش ها و فنونی که به شما کمک می کند تا به هنگام مطالعه فعال باشید، تمرکز حواس را تقویت کرده و مهارت شما را در ایجاد تمرکز هنگام درس خواندن افزایش می دهد.

هرچه تمرکز شما هنگام درس خواندن بیشتر باشد، مطالب را بهتر درک می کنید و هنگام آزمون دادن نیز مطالب را راحت تر و سریع تر به خاطر می آورید. هم چنین استفاده از نکات و راه هایی که در مقالات زیر بیان شده اند به افزایش تمرکز شما هنگام درس خواندن و هنگام آزمون دادن کمک می کند.

2. تاثیر مشاور تحصیلی در رسیدن به رتبه برتر کنکور

وجود یک مشاور تحصیلی متجرب و متخصص که به بررسی روند درس خواندن شما و دلایل فراز و نشیب های شما در طول سال تحصیلی بپردازد، عامل بسیار مهمی است که تقریبا تمام رتبه های برتر کنکور از آن بهره می برند.

مشاور تحصیلی شما به دلیل تجربه ای که دارد، در موقعیت های مختلف و حساس نقش مهمی در تعیین موفقیت شما دارد. کار اصلی یک مشاور تحصیلی ، جهت دادن به برنامه های شما، انگیزه دادن، پیگیری و نظارت روش مطالعاتی شما و رفع اشکالاتی است که شما از وجود آن ها بی خبرید.

وجود یک مشاور خوب نه فقط در حوزه تحصیل و کنکور دادن، بلکه در بیشتر مراحل زندگی نیز لازم و ضروری است. بنابراین از تاثیر مهمی که انتخاب یک مشاور تحصیلی مناسب در موفقیت شما خواهد داشت، غافل نشوید.

3. استفاده از دفتر برنامه ریزی، عامل موفقیت رتبه برتر کنکور

همه ی کارهای مهم زندگی آدم ها با برنامه ریزی به نتیجه می رسد. تمام رتبه های برتر کنکور و هم چنین تمام انسان های موفق دیگر در هر زمینه ای، برای دستیابی به اهداف کوچک و بزرگشان از برنامه ریزی های منظم استفاده می کنند.

مطمئن باشید بدون برنامه ریزی مناسب، در طول مسیر رتبه برتر شدن به پیچیدگی ها و مشکلاتی برمی خورید که با برنامه ریزی کردن به سادگی می توانستید همه آن ها را کنترل کنید.

هم چنین برای این که به موقع به بودجه آزمون های آزمایشی برسید یا برای اینکه بتوانید مباحث یک امتحان را تا قبل از روز آزمون مرور کنید، بدون شک نیازمند برنامه ریزی هستید.

برنامه ریزی قانون نانوشته زندگی آدم هاست و کسانی که سعی می کنند از این قانون تبعییت نکنند، نقض قانون زندگی کرده اند و شاید کمترین جزای آن ها این باشد که نادیده گرفته شوند و به موفقیت های دلخواهشان دست پیدا نکنند.

برای این که شبیه به رتبه های برتر درس بخوانید، نیازمند برنامه ریزی هدفمند هستید و برای این کار نیاز به یک دفتر برنامه ریزی خوب دارید. هم چنین هنگامی که برنامه های نوشته شده خود را اجرا کنید و آن ها را در دفتر برنامه ریزی خود ثبت کنید.

انگیزه خیلی بیشتری برای ادامه کار و انجام بقیه برنامه ها خواهید داشت و احساس می کنید به هدف نهایی خود و رسیدن به رتبه برتر کنکور یک قدم نزدیک تر شده اید.

4. افزایش ساعت مطالعه برای رتبه برتر شدن در کنکور

یکی دیگر از عوامل موفقیت رتبه های برتر کنکور ، ساعت مطالعه بالای آن ها در طول سال می باشد. البته افزایش ساعت مطالعه امری تدریجی است که در طول زمان صورت می گیرد، اما باید خود را ملزم کنید که به مرور به ساعت مطالعه مطلوب برسید.

به خاطر داشته باشید رتبه برتر کنکور شدن هدف بزرگ و باارزشی است؛ بنابراین به زحمت و تلاش زیادی هم نیاز دارد. داشتن برنامه ریزی مناسب نیز نقش مهمی در افزایش ساعت مطالعه دارد؛ زیرا هنگامی که برنامه های درسی ما مشخص و مکتوب باشد، برای انجام دادن این برنامه ها، خود را ملزم به افزایش مقدار مطالعه هفتگی می کنیم.

5. استفاده از منابع کمک درسی لازم برای رسیدن رتبه برتر کنکور

استفاده از منابع کمک آموزشی مناسب، از عوامل بسیار مهم موفقیت در کنکور می باشد که باید به درستی و با نظر مشاوران و دبیران متخصص انتخاب شود. یک کتاب کمک درسی خوب باید مطالب و مفاهیم کتاب درسی را کاملا پوشش دهد، درسنامه های مفید و کاربردی داشته باشد و از تست های آموزشی و سنجشی مناسبی برخوردار باشد.

نحوه تدریس برای رسیدن به رتبه برتر کنکور

موانع دستیابی به رتبه برتر کنکور

1. افکار منفی، بزرگترین مانع رتبه برتر شدن

اعتماد به نفس پایین، تردید در آغاز کردن، فکر کردن به نتیجه و ترس از موفق نشدن، همگی عواملی هستند که باعث افزایش استرس و نگرانی شما می شوند و نتیجه ای جز دور کردن شما از هدفتان در پی نخواهند داشت.

هنگامی که هدف خود را انتخاب کردید و تصمیم گرفتید شما هم یکی از رتبه های برتر کنکور امسال باشید، با جدیت کار خود را شروع کنید. به افکار منفی و استرس زا اجازه ندهید وقت شما را تلف کنند و باعث دلسردی شما شوند.

هرچقدر بیشتر نگران نتیجه نهایی باشید، انگیزه و اشتیاق اولیه شما کاهش می یابد. درعوض باید با برنامه ریزی و هدف گذاری مناسب، روحیه و انگیزه خود را افزایش دهید.

به توانایی های خودتان باور داشته باشید و برای رسیدن به هدفتان، از عوامل ذکر شده در قسمت قبلی کمک بگیرید و در این صورت مطئن باشید لایق رسیدن به بهترین نتیجه هستید.

سعی کنید عوامل حاشیه سازی که باعث نگرانی و استرس شما می شود را مدیریت کنید و درنهایت نتیجه کارتان را به خدای مهربان بسپارید تا احساس آرامش بیشتری داشته باشید.

2. حضور نداشتن در کلاس، مانع رتبه برتر شدن

گاه ممکن است دچار وسوسه شوید که کلاس درس وقتتان را تلف می کند و حضور در مدرسه سبب کمبود وقت برای مطالعه آن دسته از کتاب های درسی می‌گردد که برای شما در کنکور مهم است.

ولی اشتباه همین جا است که با این تصور، در کلاس غیبت می کنید و یا با تأخیر به کلاس می روید و از نکات مهمی که ممکن است در جمع کلاس به ذهن خود و دوستانتان برسد غافل می شوید.

نگرش و نظر دانش آموزان درباره مدرسه بر چگونگی مطالعه و درس خواندن و حتی رفتار آن ها تاثیر دارد. بعضی از دانش آموزان به درس و کلاس نگرش منفی دارند و به درس و کلاس و معلم مدرسه خوشبین نیستند.

طبیعی است که این گروه از دانش آموزان توجه زیادی به یادگیری و مطالعه نشان نمی دهند و در نتیجه موفقیت های چندانی نیز کسب نمی کنند. بدین ترتیب نگرش مثبت داشتن یا خوشبینی نسبت به مدرسه، می تواند باعث موفقیت در مدرسه و کنکور و یا امتحانات ورودی هر مؤسسه‌ ای گردد.

اگر چه گاهی در این کلاس ها درباره درس ها اطلاعات کم و یا تکراری به دست می آورید، ولی همین شما را بس است که یک نکته که ممکن است جزء سوالات کنکور باشد، در آن جا پیدا کنید.

وقتی به طور منظم به کلاس ها می روید، خبرها و اطلاعات ضروری و مفید مربوط به درس و تکلیف و امتحان را دریافت می کنید. یادداشت برداری هم یکی از نکات اساسی است که به شما کمک می کند تمرکز کنید و هر آنچه در کلاس می گذرد، از ذهنتان دور نگردد.

3. ترس از سوال پرسیدن از موانع دستیابی به رتبه برتر کنکور

نکته دیگر که حائز اهمیت است این است که چگونه سوال کنیم. گاه نسبت به موضوع مورد بحث در کلاس آگاهی و تسلط دارید، ولی برای روشن تر شدن مساله لازم است یک سوال مطرح کنید.

سوال کردن جزء مهم زندگی دانش آموزی و دانشجویی است و باعث افزایش تمرکز حواس، افزایش سرعت یادگیری و جلوگیری از به خواب رفتن و خیال پردازی در کلاس درس می شود.

پیشنهاد می کنیم برای موضوعات درسی از روش پیش مطالعه استفاده کنید. مباحثی که قرار است در کلاس تدریس شود را روز قبل خودتان مطالعه کنید و سوالاتی که در ذهنتان ایجاد می شود را یادداشت کنید و در کلاس درس از معلم خود بپرسید. این تکنیک تاثیر بسیار زیادی در یادگیری شما دارد و روشی است که بسیاری از رتبه های برتر از آن بهره می برند.

4. تاثیر استفاده از موبایل در رتبه برتر کنکور شدن

بحث استفاده از گوشی موبایل و بهانه های دانش آموزان برای آلارم صبح بیدار شدن و استفاده از ماشین حساب و آهنگ گوش کردن همیشه وجود داشته است. ولی به نظر خود شما، آیا می شود با وجود این همه فضای مجازی (اینستاگرام و تلگرام و واتس آپ و ...) با تمرکز کانل و با خیال آسوده درس خواند؟

هرچند بسیاری از دانش آموزان قصد دارند در سال کنکور به صورت کنترل شده و محدود از گوشی موبایل استفاده کنند، اما واقعیت این است که حتی بسیاری از افراد بزرگسال هم قادر به محدود کردن استفاده از اینترنت تلفن همراهشان نیستند. بنابراین شما هم چنین انتظاری از خودتان نداشته باشید.

از سوی دیگر، همین استفاده محدود و کوتاه مدت نیز (اگر امکان پذیر باشد)، باعث درگیری و مغشوش شدن ذهن شما شده و کاهش کیفیت مطالعه شما را به همراه دارد. پس امیدوار بودن به استفاده از گوشی هوشمند و رسیدن به رتبه برتر کنکور ، تقریبا غیرعملی است.

پیشنهاد ما این است که برای مواقعی که کلاس دارید یا باید به خانواده خود درباره مسئله ای اطلاع رسانی کنید، از یک گوشی غیر هوشمند استفاده کنید.

5. تاثیر خواب نامناسب در رسیدن به رتبه برتر کنکور

یکی از مهم ترین مواردی که در سال کنکور نیاز به توجه ویژه دارد، خواب کافی و مناسب است. شما علاوه بر این که به مقدار خواب کافی نیاز دارید، باید در ساعات مناسبی نیز بخوابید. رعایت نظم در خوابیدن، به این معنی است که در ساعات مشخصی به خواب بروید و بیدار شوید.

خیلی از کنکوری ها شب بیداری می کنند و این مسئله به تدریج باعث کاهش تمرکز و کاهش یادگیری آن ها می شود. این درحالی است که این دانش آموزان انتظار دارند پیشرفت کنند و نتایج بهتری کسب کنند، اما در حقیقت روز به روز نتایج ضعیف تری به دست می آورند و خسته تر می شوند.

از نظر فیزیولوژیکی نیز کم خوابی باعث آسیب های زیادی مانند تحریک پذیری، سر درد، کاهش قدرت یادگیری، دید ضعیف، عدم تمرکز، مشکلات حافظه و ... می شود.

بیشتر بخوانید:

انواع سهمیه در کنکور سراسری و تاثیر آن ها در نتیجه

آیا تاریخ برگزاری کنکور امسال تغییر خواهد کرد + جزئیات

separator lineاین مطلب چقدر مفید بود ؟
 
  • منبع
  • harfeakhar.com
  • alimirsadeghi.com
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits