دلگرم
امروز: دوشنبه, ۳۱ شهریور ۱۳۹۹ برابر با ۰۴ صفر ۱۴۴۲ قمری و ۲۱ سپتامبر ۲۰۲۰ میلادی
چگونه بفهمیم حامله هستیم؟
0
زمان مطالعه: 7 دقیقه
حامله بودن علائمی دارد که قبل از انجام تست بارداری با ایجاد تغییرات هورمونی می تواند تاثیراتی بر مادر بگذارد. انجام چند تست ساده حاملگی تقریبا دقیق ترین شاخص های تشخیص بارداری به شمار میروند.

مواردی که نشانه حامله بودن شماست

حامله بودن علائمی دارد که قبل از انجام تست بارداری با ایجاد تغییرات هورمونی می تواند تاثیراتی بر مادر بگذارد. انجام چند تست ساده حاملگی تقریبا دقیق ترین شاخص های تشخیص بارداری به شمار میروند.

برای بسیاری از خانم‌ها، به تاخیر افتادن قاعدگی، بهترین و اولین دلیل بر بارداری آنهاست. اما از قدیم گفته‌اند هر گردی گردو نیست و به تعویق افتادن دوره‌های ماهانه، حتی تا یک‌ماه و بیشتر از آن، دلا‌یل متعددی ممکن است داشته باشد.

تغییرات رژیم غذایی، ورزش شدید، مسافرت و اضطراب هر کدام می‌تواند باعث تاخیر دوره‌های ماهیانه شود. بسیاری از خانم‌ها نیز اصلا دوره‌های منظمی ندارند و به همین علت نمی‌توانند دوره بعدی را پیش‌بینی کنند تا در صورت تاخیر، به بارداری مشکوک شوند.

همان‌طور که عقب‌افتادن دوره‌های قاعدگی نمی‌تواند دلیلی قطعی بر قاعدگی باشد، هر خونریزی هم قاعدگی به حساب نمی‌آید. ممکن است شما باردار باشید، اما فکر کنید که دوره پریود خود را داشته‌اید، در صورتی که این طور نباشد. زمانی‌‌که یک تخمک تازه بارور شده به دیواره رحم می‌‌رسد، ممکن است باعث خونریزی کمی شود.

معمولا این حالت چند روز قبل از زمانی اتفاق می‌افتد که اگر باردار نبودید و در آن زمان باید پریود می‌شدید. در صورتی‌که شما در دوره‌های معمولی خود خونریزی شدیدی نداشته باشید، احتمالا این خونریزی را با دوره‌های خود اشتباه می‌گیرید.

بدن در شرایط دیگری هم چنین واکنشی از خود نشان می‌دهد و آن‌هم در هفته‌های اول بارداری است. در دو هفته اول بارداری، به دلیل نوسانات شدید سطح هورمون در بدن، رحم دچار خونریزی کمی‌، شبیه پریود، می‌شود.

همچنین عفونت و یا پولیپ‌های رحمی با رشد غیرعادی می‌تواند باعث خونریزی‌های این چنینی شود. اما علامت‌های دیگری هم وجود دارد که در کنار عقب افتادگی پریود می‌تواند دلیل خوبی برای تشخیص زود هنگام حاملگی باشد.

البته یک سری تغییرات بدنی متداول و شاخص های فیزیکی هم وجود دارد که می تواند ( یا نمی تواند) مراحل اولیه بارداری را مشخص کند. تمامی زنان چنین تغییرات اولیه ای را دارا نیستند، و همچنین داشتن یک یا چندتا از این علایم به این معنی نیست که شما حامله هستید. اما شناخت شاخص های متداول و عمومی به شما کمک می کند تغییراتی که ممکن است به دنبال بارداری رخ دهد را درک کنید.

تشخیص حامله بودن با بی بی چک

شناخت علایم حامله بودن

1- اعمال خود را در نظر بگیرید. آیا رابطه جنسی بدون محافظ داشته اید؟ آیا در طی عمل جنسی محافظ جنسی پاره شده است؟ آیا فراموش کرده اید که قرص های جلوگیری از بارداری خود را مصرف کنید؟ اگر کارهایی کرده اید که شما را در معرض احتمال زیاد بارداری قرار دهد، آن چیزها نقش مهمی در مشخص سازی بارداری شما ایفا میکنند.

گرچه، اگر شما احتیاط های لازم را انجام داده اید، یقینا امکان حاملگی شما بسیار کم می شود. عدم موفقیت استفاده از اکثر راه های جلوگیری کننده از بارداری بسیار کم است.

2- آخرین زمانی که قاعدگی خود را داشته اید به یاد آورید. بعضی از زنان چرخه قاعدگی خود را دنبال میکنند و بعضی دنبال نمیکنند، بنابراین شما ممکن است تا بعد از گذشت زمانی که عادت ماهیانه نداشته اید، تازه متوجه این امر شوید.

3- فکر کنید و آخرین زمان قاعدگی خود را به یاد آورید. زمان آن را به یک واقعه خاص سعی کنید ربط دهید. به عنوان مثال زمانی که به کنسرت یا تعطیلات رفتید آیا علایم قاعدگی وجود داشته است؟ اگر بیشتر از ۳۰ روز است که عادت ماهیانه نداشته اید و رابطه جنسی زیاد داشته اید، می توانید به احتمال زیاد باردار باشید.

اگر شما چرخه قاعدگی نامنظمی دارید، اگر از نظر جنسی فعال هستید باید تست بارداری را انجام دهید. بویژه این امر اگر مشروبات الکلی هم مصرف می کنید، یا سیگار می کشید بسیار مهم است چون در طول سه ماهه اول بارداری به جنین آسیب نزنید.

4- به دنبال خونریزی لانه گزینی باشید. اگر شما در زمانی که به صورت نرمال عادت ماهیانه می شوید اندکی خونریزی دارید یا قبل، بعد آن علایم خونریزی را مشاهده می کنید ولی این دفعه در زمان طبیعی قاعدگی نداشته اید، این خونریزی می تواند مربوط به پدیده باشید که از آن به عنوان خونریزی لانه گزینی یاد می شود و نشانه بارداری می باشد.

5- به دنبال تغییرات در وضعیت سینه های خود باشید. زمانی که شما باردار هستید، بویژه برای اولین بار، تغییرات در سینه ها به طور معمول اولین نشانه بارداری به شمار می رود. سینه های شما ممکن است سفت تر و دردناک به نظر آید، آن ها یقینا بزرگتر می شوند و سر سینه های شما درشت تر و تیره تر می شوند.

6- حواستان به ناهنجاری های گوارشی نظیر حالت تهوع، استفراغ و دیگر علایم مشابه باشد. بسیاری از زنان، ولی نه تمامی آن ها، یک نوع ” بیماری در سرصبح” را تجربه میکنند، به خصوص زمانی که در سه ماهه اول بارداری خود هستند. اغلب اوقات، این بیماری همراه می شود با نفرت شدید از بعضی بوهای خاص نظیر بوی قهوه. بعضی از زنان اغلب اوقات احساس سرگیجه دارند و بعضی از آن ها یبوست را تجربه میکنند.

7- حواستان به خستگی باشد. در سه ماهه اول بارداری ممکن است زنان احساس بی نهایت خسته بودن را داشته باشند. شما ممکن است زودتر از حد معمول بخواهید به رختخواب بروید یا زمانی که به زیاد خوابیدن عادت ندارید، استراحت های کوتاهی داشته باشید.

8- متوجه تغییر اخلاق خود باشید. تغییرات هورمونی در طول بارداری می تواند باعث تغییر حالات روحی و اخلاقی شما شود و باعث شود شما برای یک دقیقه بسیار شاد باشید و در دقیقه بعدی گریه کنید.

صحنه های احساسی در فیلم ها یا کتاب های مختلف می تواند باعث شود شما بسیار احساسی شوید. شما ممکن است همچنین متوجه شوید که کاملا قادر به دنبال کردن اخبار، داستان ها و یا موارد مشابهی که در آن برای کودکان آسیب هایی رخ می دهد، نیستید.

9- زمان های رفتن به دستشویی را یادداشت کنید. یک علامت قطعی از باردار بودن نیاز به دایم به دستشویی رفتن است. نشانه دیگر می تواند یبوست باشد. اگر شما متوجه هرکدام از این علایم شدید، می تواند نشانه های بارداری باشند.

10- حواستان به سرگیجه باشد. سرگیجه یکی از علایم جانبی بارداری می باشد. شما ممکن است زمانی که ایستاده هستید خیلی راحت احساس سرگیجه داشته باشید یا در زمان های عجیبی احساس ضعف داشته باشید و بیهوش حتی شوید. اگر شما متوجه هرکدام از این علایم شدید ممکن است باردار باشید.

مشکلات گوارشی می توان نشانه حامله بودن شما باشد

روش های قطعی تشخیص حامله بودن

یک تست بارداری در خانه انجام دهید. شما می توانید این تست ها را در داروخانه ها یا فروشگاه های زنجیره در کنار محصولات زنانه پیدا کنید.

به محض اطلاع از تعویق زمان پریودی ، این تست را سرصبح انجام دهید. اکر افراد زمانی که صبح بیدار می شوند به دستشویی می روند. انجام این تست در این زمان نتیجه دقیقی به دنبال دارد.

دستورالعمل های روی بسته را دنبال کنید. اکثر تست های بارداری دستگاه هایی شبیه به قلم هستند با یک نوار تست که از یک انتها بیرون می آید. این نوار تست را زیر جریان ادرار خود زمانی که به دستشویی می روید بگیرید.

منتظر نتایج باشید.راهنماهای بسته تست مثبت یا منفی بودن تست را مشخص می کند. به طور معمول در عرض چند لحظه بعد از ادرار می توانید نتایج را متوجه شوید.

اگر جواب تست منفی است ولی هنوز پریود نشده اید، چند روز بعد دوباره تست را امتحان کنید. در این زمان شما هورمون های بارداری در بدن خود خواهید داشت که به شما در گرفتن نتیجه بهتر کمک خواهند کرد.

در مطب پزشک تستی را انجام دهید. شما می توانید در یک کلینیک تخصصی تست ادرار، تست خون را انجام دهید یا به یک متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید. حتی اگر تست ادرار مثبت باشد، دکتر شما یقینا تست خون هم از شما برای تایید بارداری می گیرد. گرچه تست های ادرار فوق العاده دقیق هستند ولی کامل نیستند.

بیشتر بخوانید:

۷ تا از بهترین تست های تشخیص بارداری خانگی!

تست تشخیص بارداری

علائم و راههای تشخیص بارداری قبل از پریود

separator lineاین مطلب چقدر مفید بود ؟
 
  • منبع
  • irannaz.com
  • onehow.ir
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits
statcounter