دلگرم
امروز: دوشنبه, ۳۱ شهریور ۱۳۹۹ برابر با ۰۴ صفر ۱۴۴۲ قمری و ۲۱ سپتامبر ۲۰۲۰ میلادی
چگونه یک انسان موفق باشیم؟
1
زمان مطالعه: 15 دقیقه
موفق بودن در همه مراحل زندگی یکی از اصلی ترین آرزوهای هر انسانی است و همه ما در زندگی خود به نحوی دنبال موفقیت هستیم. برای دستیابی به موفقیت، ملزم به در نظر گرفتن یکسری اصول و قواعد هستیم.

راهکارهای برای تبدیل شدن به یک انسان موفق

موفق بودن در همه مراحل زندگی یکی از اصلی ترین آرزوهای هر انسانی است و همه ما در زندگی خود به نحوی دنبال موفقیت هستیم. برای دستیابی به موفقیت، ملزم به در نظر گرفتن یکسری اصول و قواعد هستیم. در ابتدا می بایست تکلیف مان را با خودمان مشخص کنیم که دنبال چه چیزی هستیم. قاعدتا هدف هر شخصی بسته به موقعیت ، سن و سال و توانایی ها می تواند متفاوت با سایر اشخاص باشد.

تعریف موفقیت ازنظر شما چیست؟؟چگونه در زندگی موفق می‌شویم؟ بعضی‌ها رسیدن به ثروت را نوعی موفقیت می‌دانند و برخی دیگر نیز تصور می‌کنند با تبدیل شدن به یک شخص تأثیرگذار، فرد موفقی می‌شوند. همه‌ی این نظرات درست است؛ درواقع موفقیت یک مفهوم نسبی است که برای افراد مختلف به شکل‌های متفاوتی نمود پیدا می‌کند.

صرف‌نظر از نوع موفقیت این پیروزی به‌راحتی به دست نمی‌آید و شما باید برای رسیدن به آن تلاش کنید. امروزه راهنمایی‌ها و کتاب‌های زیادی برای رسیدن به موفقیت چاپ شده است که در هریک از آن‌ها، نویسندگان این پیروزی را از دیدگاه خود شرح داده‌اند. در این مقاله تصمیم گرفته‌ایم معیارها و مشخصات افراد موفق را به شما آموزش دهیم؛ درواقع می‌خواهیم یاد بگیریم این افراد، در زندگی خود چگونه موفق شده‌اند.

انسان موفق

چگونه می توانیم یک انسان موفق باشیم؟

نقاط قوت خود را برای موفقیت در زندگی بررسی کنید

خود را دست کم نگیرید و نگویید من به هیچ دردی نمیخورم! درست است این یکی از بیماری های رایج ایرانی ها است که خود را دست کم میگیرند و یا گاهی اعتماد به نفس الکی دارند که اصطلاحا ازآن ور پشتبام افتاده اند! نگویید نمیتوانم کاری انجام دهم! البته که انجامش میدهی! شما می توانید از نقاط قوت شخصیت خود برای حمایت از خودتان به عنوان تبدیل خود به یک فرد بهتر استفاده کنید.

لیستی از مواردی که در مورد خودتان دوست دارید، را بنویسید و آن را در جایی که می توانید ببینید قرار دهید. این لیست نامتعارف نیست! این لیست زمانی که احساس ناتوانی میکنید به کمک شما می آید و به شما کمک می کند که توانایی های خود را به یاد بیاورید!

بدانید که چه چیزی نیاز به بهبود دارد

وقت آن است که شما چیزهایی را که در مورد خودتان دوست ندارید بنویسید. مهم است که تشخیص دهید که در آن موارد شما می توانید بهبود پیدا کنید تا بتوانید اقدامات لازم را برای تغییر در خود انجام دهید. با این حال، به یاد داشته باشید، همانطور که لیست خود را آغاز می کنید، این به معنای آن نیست که شما خود را ناتوان بدانید.

در حقیقت، به معنای آن است که اینکار قرار است شما را قدرتمند کند! شما متوجه خواهید شد که چیزهای منفی در زندگی، زمانی که پنهان شده اند، بیش از زمانی که آنها به رسمیت شناخته می شوند، کنترل بیشتری نسبت به شما دارند. موفقیت در زندگی یک سبک زندگی است. باید برای رسیدن به این هدف از تمامی منابع موجود در خود استفاده کنیم.

در یک زمان یک کار را انجام دهید

سعی نکنید در یک زمان یک کار را بیشتر انجام دهید. اگر شما غرق شوید، ممکن است تمرکز خود را از دست بدهید. انتخاب چیزی که در لیست شماست که بیشتر شما را درباره خودتان نا امید کرده، یک ایده عالی است! این باعث می شود شماپس از انجام سخت ترین کار احساس کنید که شما در بالای قله هستید و همچنین بقیه لیست خود را به آسانی می بینید!

استفاده از افعال مثبت

این چیزی است که شما می توانید در صبح هنگام بیدار شدن و در شب قبل از رفتن به رختخواب انجام دهید. چیزی را که دوست دارید در روز آینده انجام دهید را انتخاب کنید، مثلا “من در کار بیشتر صبور خواهم بود”. یا “من در زمان رسیدن استرس آرام خواهم بود”. به جای منفی هایی مانند “من نمی خواهم” از کلمات مثبت مانند “من می توانم” استفاده کنیم. دقت کنید که انتخاب کلمات بسیار مهم است.

تلاش برای موفق شدن

5 گام مهم برای اینکه یک انسان موفق باشیم

برای ایجاد تغییرات مثبت در زندگی و دست یابی به موفقیت و پیشرفت، همواره در حال یادگیری باشید. حتی وقتی که سرتان شلوغ است و کارهای روزانه‌تان را به سختی انجام می دهید، باز هم یادگیری را رها نکنید. بهتر است 5 ساعت در هفته را به یادگیری اختصاص دهید.

پس در 5 روز کاری، روزی یک ساعت به یادگیری بپردازید. در این زمان تمام حواس خود را جمع کنید و نگذارید چیزی تمرکزتان را از بین ببرد. یادگیری باعث جوان شدن مغز می شود و با این کار به پیشرفت بیشتری خواهید رسید. 5 گام زیر را برای یادگیری بپیمایید:

مطالعه کنید

تمام افراد موفق به مطالعه کردن عادت دارند. با مطالعه می توانید به معلومات خود بیافزایید. پس هر هفته برای خود برنامه ریزی مطالعاتی داشته باشید. برنامه بریزید و هر روز چند صفحه یا یک بخش از کتابی را بخوانید.

البته می توانید در هنگام ترافیک و در مسیر رسیدن به سرکار به کتاب‌های صوتی گوش دهید. بیل گیتس یک کتاب خوان حرفه‌ای است که هر ساله بیش از 50 جلد کتاب می خواند و مطالعه را عامل اصلی پیشرفت خود تلقی می کند.

انعکاس آموخته‌ها و استفاده از آن

انعکاس چیزی که آموخته‌اید از اصلی‌ترین بخش یادگیری است. با مطالعه کردن، اطلاعاتتان بیشتر می شود و چیزهای جدیدی یاد می گیرید. اگر فقط بخواهید حجم زیادی از اطلاعات را بدون هدف در ذهن خود نگه دارید، به هیچ دستاوردی نمی رسید و فقط از یادگیری مهارت‌های جدید باز می مانید. پس از اطلاعات خود استفاده کنید و آن‌ها را با دیگران به اشتراک گذارید، باید داده‌های به دست آمده از طریق مطالعه را به اطلاعات و سپس به دانش تبدیل کنید.

آزمون و خطا

خیلی از محصولات و دستاوردها، نتیجه‌ی آزمون و خطا هستند. آزمون‌هایی که در طی آن ایده‌های جدید و ناب به دست می‌آید. البته این تنها مختص دانشمندان و مخترعان نیست، بلکه هر ایده‌ی جدیدی سبب رشد و شکوفایی می شود. اگر خانه دار هستید در آشپزخانه غذاهای جدید بپزید و در آشپزی به ایده‌های نو برسید. در محل کار روش‌های جدیدی را برای انجام کارهای خود امتحان کنید و از این طریق به زندگی‌تان شادابی و نشاط دهید.

کار کردن با یادگیری متفاوت است

باید بدانید کار کردن با یادگیری فرق دارد. ممکن است هفته‌ای 40 ساعت کار کنید و به این احساس برسید که در مسیر پیشرفت و موفقیت قرار دارید. خیلی خوب است که با انگیزه کار کنید اما حتماً می دانید فشار کاری فرصت رشد و یادگیری را از شما می گیرد.

براساس قانون 5 ساعته، زمانی جداگانه را به یادگیری اختصاص دهید. برای آموختن مهارتی جدید اقدام کنید تا با ایجاد تنوع ذهنی، یادگیری مؤثرتری نیز داشته باشید.

روی پیشرفت تمرکز کنید نه بهره‌وری

خیلی از افراد تصور می کنند وقتی بهره‌وری بیشتری داشته باشند موفق‌ترند؛ اما بهره‌وری یکی از کلیدهای اصلی موفقیت است و با یادگیری متفاوت است. شاید کارهای روزانه‌تان را به خوبی انجام دهید و در شغل خود موفق باشید، اما باید برنامه‌ای جداگانه برای پیشرفت شخصی و یادگیری در نظر بگیرید. پس بهره‌وری ارتباطی به یادگیری مهارت‌های جدید و پیشرفت شخصی ندارد.

تلاش برای موفق شدن

راهکارهایی اساسی برای تبدیل شدن به یک انسان موفق

برای تبدیل شدن به یک شخص موفق باید ازنظر جسمی، احساسی، اجتماعی، شناختی، معنوی و اخلاقی به بلوغ کامل برسیم. زندگی سراسر از پستی و بلندی‌ها است، ما به سمت جلو حرکت می‌کنیم، گاهی اوقات پیشرفت کرده یا دچار پس رفت شده و به زمین می‌خوریم.

گاهی اوقات موفق می‌شویم و یا شکست می‌خوریم. اما تجربیاتی که به دست می‌آوریم؛ درس‌های مهمی برای ما هستند که برای موفقیت بیشتر باید آن‌ها را به کار بگیریم و به قول معروف از یک سوراخ دو بار گزیده نشویم.

برای زندگی خود ارزش تعیین کنید

تعریف موفقیت برای افراد مختلف متفاوت است. افراد موفق ممکن است یکی از پولدارترین افراد زمین باشند و یا هیچ ثروت مادی نداشته باشند. برای تبدیل شدن به یک انسان موفق، باید از لحاظ جسمی، احساسی، اجتماعی، شناختی، معنوی و اخلاقی بالغ شویم. اگر شما میزان موفقیت خود را با معیارهای مادی و نه رفتار و تأثیرگذاری خود می‌سنجید؛ یک انسان سطحی‌نگر هستید.

همه انسان‌ها برای اهداف و ارزش‌های والاتری آفریده شده‌اند. تمایل به ارتباط با اطرافیان، کمک به انسان‌ها و جامعه از ارزش‌های مهم زندگی است. مسائل مادی و خودخواهانه تنها یک موفقیت توخالی و گذرا به حساب می‌آیند. بنابراین ارزش‌های واقعی زندگی خود را بشناسید و عمیق‌تر فکر کنید. برای پیدا کردن ارزش‌های زندگی خود به این سؤالات پاسخ دهید:

  • شما چه جور انسانی هستید؟
  • سه چیزی که شما را بسیار خوشحال می‌کند و به آن به شدت علاقه دارید چیست؟ چرا؟
  • از نظر شما، خوشحال‌ترین فرد چه کسی است؟ چرا؟
  • دو نفر که آن‌ها را بسیار دوست دارید و به شدت برای آن‌ها احترام قائل هستید نام ببرید؟ چرا این دو نفر؟

بزرگ فکر کنید

بیشتر مردم رؤیاها و آرزوهای خود را کنار می‌گذارند و به سمت اهداف واقعی‌تر می‌روند. رمز موفقیت، بزرگ فکر کردن است. فراتر از آنچه تصور می‌کنید؛ درست همانند رؤیاهایی که در ذهنتان دارید. البته بزرگ فکر کردن با بلندپروازی فرق دارد.

چه چیزی دوست دارید؟ آن را پیدا کنید و انجام دهید

تصور کنید از شغلتان متنفر هستید اما ساعات زیادی آن را انجام می‌دهید و به فرد موفقی در این زمینه تبدیل شده‌اید. موفقیت در شغلی که از آن متنفرید؛ یعنی پر کردن روزها، هفته‌ها و ماه‌ها با کاری که از آن لذت نمی‌برید. این روزها، هفته‌ها و ماه‌ها عمر شما هستند که می‌گذرند.

چرا بر روی کارهایی که دوستش دارید؛ تمرکز نمی‌کنید؟ وقتی شما کار موردعلاقه‌تان را آغاز کنید؛ انگیزه و قدرت شما بیشتر می‌شود و به‌سرعت در آن پیشرفت می کنید. موفقیت در شغل مورد علاقه‌تان یعنی تحققِ تمام آرزوهایتان، حتی اگر در آن موفق نشوید.

شانس این را داشته‌اید که عمر خود را صرف کار مورد علاقه‌تان کنید. تعداد زیادی از موسیقی‌دان‌های موفق، سال‌ها بر روی موسیقی‌هایی کار کردند که دیده نشد. اما بعد از گذشت زمان، توانستند موفق شوند.

کسب دانش برای موفق شدن

به دنبال دانش باشید، نه نتایج آن

همانطور که در یک سفر از مناظر و مسیر لذت می‌برید و تنها به مقصد فکر نمی‌کنید؛ در راه موفقیت نیز با در نظر گرفتن هدف از مسیر رسیدن به آن لذت ببرید و تنها به نتایج آن فکر نکنید. تجربه، تلاش، هیجان و انگیزه همانند سوختِ ماشین، شما را در راه رسیدن به هدفتان کمک می‌کنند.

بنابراین اگر فقط به مقصد فکر کنید هیچ گاه نمی‌توانید به آن برسید. در مورد چیزهایی که در طول راه یاد می‌گیرد؛ فکر کنید و با استفاده از تجربیات یک مسیر زیباتر و کوتاه‌تر برای رسیدن به اهدافتان بیابید.

تعادل در زندگی را یاد بگیرید

اگر فکر می‌کنید شغل شما باعث موفقیت شما می‌شود؛ دلیل نمی‌شود ساعت‌های زیادی در روز را کار کنید. تعادل در زندگی بسیار مهم است. شما به ورزش، تفریح، غذای خوب و یک زندگی لذت‌بخش نیاز دارید. بنابراین به دنبال شغل مورد علاقه‌تان بروید و هرروز در مسیر موفقیت گام بردارید؛ اما دوستان، خانواده و لذت‌های زندگی‌تان را از یاد نبرید.

از شکست نترسید

بی‌شک ادیسون یکی از موفق‌ترین انسان‌ها در طول تاریخ است. او موفقیت خود را مدیون شکست‌هایی می‌داند که از آن درس گرفته است. ادیسون هر شکست را به‌عنوان یک درس تازه می‌بیند و از آن درس نکات مهمی می‌آموزد؛ یاد می‌گیرد چه کارهایی را تکرار کند و از چه کارهایی اجتناب کند. هر تلاشی که به شکست منجر می‌شود؛ کلیدی به سمت موفقیت است. بنابراین از شکست‌های خود نترسید و به آن‌ها به‌عنوان یک درس نگاه کنید.

فعال باشید

فعال و کوشا بودن یکی از مشخصه‌های یک شخص موفق است. یک فرد موفق برای انجام کارهای خود همیشه کوشا و فعال است.

از درگیری‌ها دوری کنید

سعی کنید در راه رسیدن به موفقیت تنها به منافع خودتان توجه نکنید. خیرخواه مردم باشید و از تعارض‌ها و درگیری‌ها دوری کنید. ویژگی یک فرد موفق یک فرد صلح‌طلب است که به مردم کمک می‌کند.

برنامه ریزی برای موفق بودن

از حواس‌پرتی‌ها فاصله بگیرید

ممکن است افکار پوچ و بی معنی، حواس‌پرتی‌ها و دل مشغولی‌های نا به جا در مسیر پیشرفت شما وجود داشته باشد. مخصوصاً مسائل ساده و معمولی که وقتِ شما را می‌گیرند و شما نمی‌توانید بر روی پروژه‌های خود تمرکز کنید. یاد بگیرید بر روی مسائل مهم تمرکز کنید. برنامه‌ریزی در این مواقع به کمک شما می‌آید.

از مطرح کردن ایده‌های جدید نترسید

همه ما از بچگی یاد گرفته‌ایم فکر کنیم و از ایده‌های بزرگ در جهان الهام بگیریم. این روش، روش مناسبی است اما نه برای افراد موفق. افراد موفق به‌صورت متفاوت فکر می‌کنند و سعی دارند تا ایده‌های متفاوت و جدید ارائه دهند و از مطرح کردن این ایده‌ها نمی‌ترسند. اگر ایده جدیدی دارید آن را پنهان نکنید، این ایده عجیب‌وغریب ممکن است روزی باعث موفقیتتان شود.

به توانایی‌تان برای موفقیت ایمان داشته باشید

ممکن است افرادی در اطراف شما وجود داشته باشند که به شما انرژی منفی بدهند. بهتر است از این اشخاص دور شوید؛ زیرا کم‌کم اعتمادبه‌نفس خود را از دست خواهید داد. به توانایی‌های خود ایمان داشته باشید؛ همین باور و ایمان باعث می‌شود که رشد کنید و پیروز شوید.

مثبت فکر کنید

ایمان داشتن به توانایی‌ها باعث می‌شود نگرش مثبتی در شما به وجود بیاید. افکار منفی خود را دور بریزید و فکرهای مثبت را جایگزین کنید. شما باید به مشکلاتتان توجه کنید؛ اما نه به‌عنوان یک مانع که شما را متوقف می‌کنند، بلکه به‌عنوان زمینه‌ای برای پیروزی و موفقیتتان.

اگر مثبت فکر کنید این ناکامی‌ها روی شما تأثیر منفی نمی‌گذارند؛ شک و تردید اطرافیان، شما را مأیوس نمی‌کند و بزرگ‌ترین موانع نیز به‌صورت مشکلات جزئی به نظر می‌رسند.

با تلاش موفق شوید

دلسرد نشوید

این طبیعت بشر است؛ همه ما ممکن است در کارهایمان تردید کنیم. حال اگر دیگران نیز به توانایی ما ایمان نداشته باشند و انرژی منفی بدهند این شرایط بدتر می‌شود. بنابراین در مسیر خود به این شک و تردیدها توجه نکنید؛ آن‌ها را نادیده بگیرید تا دلسرد نشوید.

وقتی همه‌چیز خوب پیش برود افکار منفی از شما دور می‌شود و شما پر از انرژی می‌شوید. موفقیت واقعی حاصل کار و تلاش است، اگر برای هدف‌های زندگی‌تان سعی و تلاش نکنید؛ هیچ‌وقت به آن‌ها نمی‌رسید.

برنامه داشته باشید

موفقیت بدون برنامه‌ریزی امکان ندارد. تقویم هفتگی خود را پر کنید و آن را بر روی دیوار اتاقتان بچسبانید. اینکه در چه زمانی باید چه کاری انجام دهید. داشتن یک برنامه خوب از اضطراب و سردرگمی می‌کاهد و باعث می‌شود ذهنتان آزادتر باشد.

منتظر کمک دیگران نباشید

شما نباید از اطرافیانتان انتظار کمک داشته باشید. حتی شریک، دوست یا همسرتان همه این افراد نیازها و اهداف خاصی در زندگی دارند که اولویت آن‌هاست. بنابراین برای موفقیت، باید خودتان به‌تنهایی تصمیم بگیرید و تلاش کنید. همه‌چیز روی شما تمرکز دارد و این شما هستید که باید مسیر موفقیت را برای خود هموار کنید.

بیشتر موارد بالا به‌صورت مکمل هم عمل می‌کنند و یک نکته را در بردارند و آن درست فکر کردن است. کلید دستیابی به موفقیت در ابتدا در ذهن و نوع نگرش ما شکل می‌گیرد. بنابراین طرز فکر خود را تغییر دهید. با طرز فکر مثبت و آزاد کردن ذهن خود، می‌توانید با انرژی مثبت به سمت جلو حرکت کنید و به موفقیت‌های زیادی دست پیدا کنید و به یک فرد موفق تبدیل شوید.

بیشتر بخوانید:

۶ قدم طلایی برای رسیدن به موفقیت در زندگی

اعتماد به نفس یگانه طریق موفقیت/چگونه اعتماد به نفس داشته باشیم؟

گام های موفقیت،چگونه با ۱۵ گام از ناکامی به موفقیت برسیم؟

separator lineاین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
  • منبع
  • websoft.ir
  • www.yjc.ir
  • simineh.com
  • drjebeli.ir
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits
statcounter