مجله دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۱۰ رجب ۱۴۴۴ قمری و ۰۲ فوریه ۲۰۲۳ میلادی
چگونه بورسیه تحصیلی بگیریم؟
8
زمان مطالعه: 7 دقیقه
آیا می دانستید شما می توانید به ازای درس خواندن در کشورهای دیگر، پول دریافت کنید؟! در این مطلب انواع بورسیه های تحصیلی و روش گرفتن آنها را بررسی خواهیم کرد.

شاید همه دانشجوهایی که برای تحصیل در کشورهای خارجی اقدام می کنند به این مسأله فکر کرده باشند که آیا می توانند در کشور مقصد بورسیه تحصیلی داشته باشند؟ قطعا انجام این کار و دریافت بورسیه های تحصیلی نیز نیاز به دانستن ظرافت ها و نکته های زیادی دارد.

در ابتدا باید گفت که بورسیه های بسیار متنوعی در کشورهای مختلف دنیا وجود دارد که هر یک به افراد خاصی تعلق می گیرند. اما مسأله این است که همه این بورسیه ها از قاعده زیر تبعیت می کنند. بورسیه یا بر اساس صلاحیت ها و قابلیت های شخصی فرد به او تعلق می گیرد، (مثل بورسیه هایی که برای دانشجوهای دکترا یا قهرمانان ورزشی وجود دارد)، یا اینکه بورسیه به صورت خاص و بر اساس نژاد، جنسیت، وضعیت مالی دانشجو و... به کسانی که زودتر برای آن بورسیه درخواست بدهند و شرایط آن را داشته باشند اعطا می شود (مثلا بورسیه برای دانشجوهای خانمی که از کشورهای جهان سوم و در رشته مطالعات اجتماعی در کشور سوئد پذیرش گرفته اند).

در کنار این مسأله، مقدار بورسیه ها هم با یکدیگر تفاوت دارند. بورسیه می تواند به صورت کاهش هزینه ثبت نام در دانشگاه باشد؛ یا اینکه در بهترین حالت، کل هزینه های زندگی و تحصیل و پس انداز یک دانشجوی پژوهشگر را پوشش بدهد.

انواع بورسیه تحصیلی

بورسیه بر اساس شایستگی های علمی و پژوهشی:

این نوع بورسیه بیشتر در مقطع دکترا و (به تعداد محدودتر) در مقطع فوق لیسانس وجود دارد و به دانشجویانی تعلق می گیرد که صلاحیت های علمی و حاصل کارهای پژوهشی آنها نظر یک دانشگاه، استاد راهنما، شرکت تجاری یا مؤسسه تحقیقاتی را جلب کند. این دانشجویان با دریافت این نوع بورسیه ها (اسکالرشیپ یا فلوشیپ) می توانند با خیال راحت روی کارهای علمی و پژوهشی خود تمرکز کنند.

برای گرفتن این نوع بورسیه می توانید چند مسیر را طی کنید:

  1. در اینترنت و از طریق سایت دانشگاه ها و مؤسسات تحقیقاتی، به دنبال بورسیه متناسب با رشته خود بگردید. اگر اطلاعیه ای پیدا کردید که با شرایط شما همخوانی داشت، به آن دانشگاه ایمیل بزنید و رزومه خود را ارسال کنید و دلیل علاقه خود به آن حوزه پژوهشی را شرح دهید.

البته ما توصیه می کنیم حتی اگر فکر می کنید زمینه کاری شما چندان هم با موضوع آن بورسیه و کار تحقیقاتی مرتبط نیست، رزومه خود را بفرستید. شاید آن استاد در رزومه شما به نقطه قوتی بربخورد که خودتان فکر نمی کنید خیلی چیز مهمی باشد.

  1. یک راه بهتر این است که اساتید مربوط به حوزه کاری خود را پیدا کنید و مستقیم به خود استاد ایمیل بزنید. در این ایمیل باید شرح مختصری از رزومه و کارهای علمی و تحقیقاتی شما وجود داشته باشد و اینکه به استاد بگویید علاقه وافری به کار کردن در حوزه های پژوهشی او دارید.

دقت کنید ایمیل اول شما زیاد طولانی و خسته کننده نباشد! چرا که ممکن است استاد تا آخر آن را نخواند. و نکته دیگر اینکه ایمیل را به ساعت 8 صبح کشور مقصد برای استاد بفرستید. معمولا اولین کار هر روز اساتید دانشگاه چک کردن ایمیل ها است و چون تعداد ایمیل هایی که به آنها ارسال می شود زیاد است، اگر شما جزو اولین ایمیل هایی باشید که استاد آن روز صبح می بیند، شانس خوانده شدن ایمیل شما بیشتر خواهد بود.

اگر یک یا حتی چند بار برای یک استاد نامه فرستادید و جوابی نگرفتید، ناامید نشوید! باز هم به تلاش خود ادامه دهید. شاید استاد هنوز ایمیل شما را نخوانده باشد.

قوی تر کردن رزومه تحصیلی

داشتن یک رزومه تحصیلی، پژوهشی و کاری قوی شانس شما را برای گرفتن بورسیه تحصیلی بالاتر می برد. مهم است که رزومه خود را خوب بنویسید. شاید شما واقعا دانشجوی خوبی هستید اما نمی توانید توانمندی های خود را به درستی به دیگران نشان دهید. باید دقت داشته باشید که هنگام نوشتن رزومه، نکات جذاب آن را برجسته تر جلوه دهید که نظر استاد راهنما به آن جلب شود. موارد زیر می توانند رزومه شما را پربارتر جلوه دهند:

  1. معدل کل

طبیعتا هرچقدر معدل بالاتری داشته باشید بیانگر آن است که بهتر درس خوانده اید و مفاهیم علمی را بیشتر درک کرد ه اید.

  1. مقاله

هرچه ارزش علمی و تعداد مقاله های شما بیشتر باشد و به حوزه پژوهشی استاد بیشتر ارتباط داشته باشد، شانس شما برای دریافت بورسیه بیشتر خواهد شد.

  1. پروژه های تحقیقاتی و پژوهشی

ممکن است شما پروژه های دیگری را در طول دوران تحصیلتان یا در بازار کار انجام داده باشید ولی از آنها مقاله ای استخراج نکرده باشید. ذکر کردن آنها در رزومه باعث قوی تر شدن CV شما می شود.

  1. مدارک دال بر تسلط در رشته

رزومه ی کاری مرتبط با رشته، گواهی های مبنی بر تخصص شما در زیرشاخه های مختلف رشته تحصیلیتان، تسلط بر نرم افزارهای تخصصی رشته خودتان، گواهی های فنی، شرکت در سمینارها، همایش و دیگر مجامع علمی و تخصصی و هر چیز دیگری از این دست، رزومه شما را پربارتر می کند.

  1. مدارک زبان

گرفتن نمره زبان بالا در آزمون های مختلف مثل آیلتس و تافل و آزمون هایی مثل GRE و GMAT برای رزومه شما یک امتیاز مثبت تلقی می شود.

چگونه بورسیه تحصیلی بگیریم؟

بورسیه های عمومی

بورسیه استانی ایتالیا:

یکی از بهترین کشورهایی که به دانشجویان خارجی بورسیه تحصیلی می دهد، ایتالیا است. این بورسیه که به DSU معروف است، توسط هر یک از استان های ایتالیا به دانشجویان خارجی همان استان اعطا می شود. این دانشجویان که عموما از کشورهای جهان سوم هستند، باید نشان دهند که استطاعت مالی لازم برای تحصیل و زندگی در کشور ایتالیا را ندارند اما در عین حال دانشجوی خوبی هستند و توانسته اند از یکی از دانشگاه های این کشور پذیرش تحصیلی بگیرند. بسته به شرایط و مدارک ارائه شده توسط دانشجو، هزینه تحصیل او رایگان می شود، سالانه حدود 5 هزار یورو هزینه زندگی دریافت می کند و یک کارت غذا می گیرد که می تواند روزانه 5 یورو با آن خرید کند.

با توجه به اینکه بورسیه استانی ایتالیا می تواند به تمام رشته ها و مقاطع تحصیلی تعلق بگیرد، این کشور یکی از بهترین گزینه ها برای ادامه تحصیل است.

کمک هزینه های تحصیلی:

کمک هزینه های تحصیلی بسیار مختلف و متنوعی برای دانشجویان در کشورهای مختلف وجود دارد که معمولا در با شرایط خاصی به آنها تعلق می گیرد. به عنوان مثال گرنت (کمک هزینه دانشجویان کم درآمد) یا وام های دانشجویی در این دسته هستند. در بعضی موارد نیز یک اتفاق خاص منجر به پرداخت این کمک هزینه های تحصیلی می شود. مثلا پادشاه هلند در سالروز تاج گذاری به 1000 دانشجوی خارجی نفری 4 هزار یورو می پردازد.

راه دیگر برای دریافت این کمک هزینه ها، انجام یک کار مشخص است. مثلا ٢٠ تا ۴۰ ساعت کار در هفته به عنوان کمک استاد (TA) یا کمک پروژه (RA) می تواند هم رزومه دانشجو را تقویت کند و هم هزینه های او را تا حد بسیار زیادی پوشش بدهد. همین حالت در مورد کار پاره وقت داخل دانشگاه نیز وجود دارد. این کارها در کتابخانه، ادارات دانشگاه، سالن ورزش، سالن همایش،رستوران، کافی شاپ و... در دانشگاه های مختلف وجود دارند.

استفاده از این کمک هزینه های تحصیلی در بین دانشجویان کشورهای مختلف بسیار مرسوم است و کمک بسیار زیادی به آنها می کند.

تحصیل رایگان:

هنوز کشورهای بسیار خوبی وجود دارند که تحصیل در آنها برای دانشجویان خارجی نیز رایگان یا بسیار کم هزینه باشد. آلمان، اتریش، نروژ، فرانسه، چک، لهستان و... از جمله این کشورها هستند. با تحصیل رایگان در این کشورها می توانید هزینه های زندگی خود را از طریق کار دانشجویی تأمین نموده و نیازی به ساپورت مالی زیادی نداشته باشید.

همه مواردی که بیان شد کلیات موجود در بحث بورسیه تحصیلی بود. شما می توانید با مراجعه سایت آریاناپارس و جستجو در صفحات مختلف آن، بیشتر در این زمینه مطالعه نمایید و راه دریافت بورسیه تحصیلی را با توجه به شرایط خودتان پیدا کنید.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.5 از 5 (8 رای)  
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است