شناسایی افراد تیز هوش

۲,۱۳۷
۵
۰
چهارشنبه, ۰۳ مرداد ۱۳۹۷ ۰۶:۱۱

افراد نیزهوش : واقعيت اين است كه هيچ ويژگي خاصي به تنهايي نمي‌تواند دال بر هوش خارق‌العاده باشد. بلكه تركيب ظريفي از چندين ويژگي كليدي است كه تجمع آنها با يك شدت معين يا با قدرت انتشار استثنايي است كه بايد جستجو شود.

كارشناسان اين رشته نسبت به چنين تركيباتي حساسيت دارند، اما حتي آنها هم نمي‌توانند چنين تركيباتي را به عنوان راه‌هاي مطمئن، براي شناسايي تيزهوشي ارتقاء دهند.

آنها هنوز مجبورند براي اثبات مشاهداتشان به يافته‌هاي واقع‌بينانه‌تر تست‌هاي استاندارد، توسل جويند.

مطالعات انجام شده پيرامون ويژگي‌هاي عمومي كودكان تيزهوش، حاكي از آن است كه خصيصه‌هاي رفتاري زير عموماً در نزد كودكان تيزهوش قابل ملاحظه است. البته بايد توجه داشت كه تمامي اين ويژگي‌ها در گروه كودكان تيزهوش مشاهده مي‌شود، اما ممكن است همه ويژگي‌ها نزد تك‌تك كودكان تيزهوش ديده نشود. در اينجا مهم‌ترين ويژگي‌هاي كودكان تيزهوش كه شامل ويژگي‌هاي جسمي، اخلاقي، شخصيتي، اجتماعي و تحصيلي است را بيان مي‌كنيم

خصوصیت افراد نیز هوش :


1. جسمي :

كودكان تيزهوش، رشد بدني بهتري نسبت به همسالان خود دارند. اين گروه از نظر قد، بلندتر و از نظر وزن، سنگين‌تر از حد متوسط هستند. آنان كمتر بيمار مي‌شوند و از زيبايي و جذابيت بيشتري برخوردارند. بنابر مطالعات ترمن، كودكان تيزهوش تحت مطالعه وي تا ميانسالي، همچنان ويژگي‌هاي جسماني برتر خودشان را حفظ كرده‌اند، اما اين برتري در هنگام تولد يا نخستين سال بعد از تولد، قابل ردگيري نيست.

2. اخلاقي :

اكثر كودكان تيزهوش، در سنين اوليه به مفاهيم انتزاعي خوب و بد، درست و نادرست و عدالت و ظلم علاقمند مي‌شوند. آنان به‌ويژه به مسايل اجتماعي و روش‌هايي كه مي‌توان آنها را حل كرد، اشتياق از خود نشان مي‌دهند. اغلب مطالعات نشان مي‌دهد كه افراد تيزهوش از نظر رفتارهاي اخلاقي از افراد معمول برتر هستند و در اغلب تعاريف، آنها را غول‌هاي اخلاقي معرفي كرده‌اند.

در اينجا ذكر اين نكته حائز اهميت است كه مشاهده خوش‌خلقي نزد كودكان تيزهوش منوط بر آن است كه آنها فرصت يا فرصت‌هاي لازم را براي ظهور استعدادهاي خود در محيط خانواده داشته باشند. بديهي است هرگونه تهديد، تنبيه و يا تحقير و سرزنش اين كودكان مي‌تواند خلق بالقوه نيكوي آنها را به تندخويي و بي‌قراري و يا احيانا پرخاشگري و كمرويي مبدل سازد.

ویژگی افراد تیز هوش

3. شخصيتي :

كودكان تيزهوش از اعتماد به نفس بالايي برخوردارند و خود را به راحتي با شرايط جديد سازگار مي‌كنند؛ آنها همچنين از انرژي بالا و حافظه فوق‌العاده‌اي برخوردارند. اين كودكان مطالب يا موضوعاتي را كه مورد توجه شان قرار مي‌گيرد، با سرعت و دقت خارق‌العاده‌اي به ذهن مي‌سپارند.

كودكان تيزهوش، فوق‌العاده كنجكاو هستند و دوست دارند مرتباً پرسش‌هاي فراوان و پيچيده‌اي را مطرح كنند و در عين‌حال وقتي از آنها سؤالي مي‌شود، غالباً پاسخ‌هاي پيچيده‌اي را مطرح مي‌كنند و توضيحات آنان درباره جزئيات يك مسأله حاكي از درك عميق آنها از موضوعات گوناگون است.

آنان از قدرت تخيل و تفكر انتزاعي بيشتري نسبت به همسالان خود برخوردارند و همواره به جاي آنچه كه هست در انديشه آنچه كه مي‌تواند باشد هستند. گستردگي و تنوع علايق آنها فوق‌العاده مشهود است، به عبارت ديگر دوست دارند بسياري از چيزها و امور مختلف را تجربه كنند.

آنان از دامنه فعاليت بيشتري برخوردارند و در زمينه‌هاي مورد علاقه خود پشتكار و پايداري فوق‌العاده چشمگيري نشان مي‌دهند. همچنين خلاقيت و قوه ابتكار، ثبات شخصيت، تشريك مساعي و سلاست كلامي در كودكان تيزهوش قابل مشاهده است.

4. اجتماعي :

از جمله ويژگي‌هاي رفتاري قابل توجه در كودكان تيزهوش كه از نظر اجتماعي فوق‌العاده حائز اهميت است، تمايل آنان به رهبري گروه است. آنان يا خود فعالانه در انجام كاري شركت مي‌كنند يا قبل از پيوستن به گروه مورد نظر، رفتار اعضاي آن را به دقت مورد مشاهده و ارزيابي قرار مي‌دهند.

تيزهوشان، همچنين از يك حس قوي عدالت اجتماعي برخوردار هستند، به رفاه ديگران علاقمندند و مشكلاتي از قبيل فقر و رنج ديگران، بي‌عدالتي و رفتار غيرانساني، آنان را به شدت ناراحت و متأثر مي‌سازد. با اينكه تيزهوشان حقيقتاً اجتماعي‌اند اما هر چه كودك تيزهوش‌تر باشد، يافتن معاشرين همساز مشكل‌تر مي‌شود و احتمال بيشتري وجود دارد كه كودك به درون نقش يك نظاره‌گر بخزد و درون‌گرا شود.

5. تحصيلي :

كودكان تيزهوش عموماً داراي كنجكاوي زياد، اطلاعات عمومي زياد و علاقه وافر به يادگيري هستند. آنها خيلي سريع ياد مي‌گيرند، از قدرت ادراك بسيار خوبي برخوردارند و با سرعت قابل توجهي مسأله مورد نظر را درك مي‌كنند.

كودكان تيزهوش معمولا خواندن و صحبت كردن را زودتر از معمول فرا مي‌گيرند و خزانه لغات گسترده‌اي دارند. معلومات عمومي بيشتر، پيشرفت درسي سريع و استعداد ويژه در رياضيات از ديگر ويژگي‌هاي تيزهوشان است.

divider

13 توصیه برای افزایش قدرت ذهنی کودکان

کاربر گرامی چنانچه این مطلب برای شما مفید بوده لایک کنید ، یا راهکاری دیگری دارید با دیگر کاربران مجله دلگرم به اشتراک بگذارید.

تهیه و گردآوری مجله دلگرم

جهان باورصاد


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(5 امتیاز , میانگین: 4.2 از 5)  

پاسخ به سوالات پزشکی ، مامایی و جنسی شما (توسط پزشک و ماما مجله دلگرم)


دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter