مجله دلگرم
امروز: سه شنبه, ۱۸ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۱۵ رجب ۱۴۴۴ قمری و ۰۷ فوریه ۲۰۲۳ میلادی
چرا پارچه آب میرود
6
زمان مطالعه: 2 دقیقه
چرا پارچه آب میرود

چرا پارچه آب میرود

غم‌انگیزترین اتفاقی که می‌تواند برای لباسهای زیبای شما بیافتد این است که بعد از اولین باری که آنرا شستید ، سایز خود را از دست بدهد و دیگر تنتان نشود . این اتفاق معمولا برای پارچه‌های نخی از الیاف پنبه می افتد.

موضوع در شستشوی چنین پارچه هائی این است که ساختارهای مولکولی مواد موجب از میان رفتن ویژگی کشش سطحی مایعات می شوند ، مانند مواد شوینده که با شکستن کشش سطحی آب موجب نفوذ مواد پاک کننده و آب به درون پارچه شده و پارچه را تمیز می کنند.

البته شکسته شدن کشش سطحی مایعات تنها تا نقطه بحرانی (CMC) صورت میگیرد و پس از آن کشش سطحی ثابت می ماند.این موضوع بخصوص در پارچه های پنبه ائی و کتانی در بعضی از موارد باعث آب رفتن پارچه میشود.

کشش سطحی (به انگلیسی: Surface tension)‏ ویژگی‌ای در مایع‌ها است که باعث می‌شود لایه بیرونی آن‌ها به صورت ورقه‌ای کشسان عمل کند. این همان ویژگی‌ای است که موجب ربایش دو سطح مایع به یکدیگر می‌شود؛ مانند دو قطرهٔ آب که همدیگر را می‌ربایند و قطرهٔ بزرگ‌تری می‌سازند. کشش سطحی کمیتی است که بعد نیرو در واحد طول یا انرژی در واحد سطح دارد و در فیزیک معمولاً با \gamma نشان داده می‌شود. کشش سطحی را همچنین می‌توان مقدار کار لازم برای ایجاد واحد سطح مشترک جدید در نظر گرفت.


حالا اصل مطلب::ساختارهای مولکولی مایه از میان رفتن ویژگی کشش سطحی مایعات می شوند ، مانند مواد شوینده که با شکستن کشش سطحی آب مایه رفتن مواد پاک کننده و آب به درون پارچه شده و پارچه را تمیز می کنند البته شکسته شدن کش سطحی مایعات تنها تا نقطه بحرانی (CMC) صورت میگیرد و پس از آن کشش سطحی ثابت می ماند بنابراین بکاگیری از غلظت های بالای ساختارهای مولکولی مانند مواد شوینده مایه شکسته شدن بیشتر کشش سطحی نمی شود .و در بعضی از موارد همین باعث آب رفتن پارچه میشود

منبع : ehow.com


این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.2 از 5 (6 رای)  
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است