دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ برابر با ۱۰ ذو القعدة ۱۴۴۴ قمری و ۳۱ مه ۲۰۲۳ میلادی
معرفی گیاه کالاتیا اوبیفولیا
3
زمان مطالعه: 4 دقیقه
کالاتیا، یک گیاه عجیب و گنده : امروز می خوام به شما یک گونه کمیاب از یک خانواده خیلی بزرگ به نام کالاتیا معرفی کنم .

کالاتیا، یک گیاه خفن و گنده !

گیاه کالاتیا اوبیفولیا مشهورترین‌‏‎ و مقاوم ترین‌‏‎ گونه از جنس‌‏‎ کالاته‌آ که‌‏‎ دارای‏‎ دم برگهای بلند‏‎ و برگهای سبز براق با خطوط سفید بین‌‏‎ رگبرگ هاست‌. برای اطلاعات بیشتر با دلگرم همراه شوید.

راهنمای نگهداری و پرورش گیاه آپارتمانی کالاتیا

مشخصات کامل درباره گیاه کالاتیا اوبیفولیا

این جنس دارای 150 گونه مختلف است که به عنوان گیاهان همیشه سبز دائمی در گلخانه ها پرورش داده میشودند و دارای برگهای بسیار زیبایی هستند. کالاتیا بومی برزیل است و دارای ریزوم بوده و ارتفاع آن به 45 تا 60 سانتی متر و گسترش آن به حدود 30 تا 45 سانتی متر می رسد.

برگها تخم مرغی شکل و در حدود 15 سانتیمتر است. برگها در قسمت رویی سبز نقره ای با رگبرگهای مشخص، همراه با لکه های سبز تیره هستند و دمبرگهای طویلی دارند. در قسمت زیرین برگ، لکه ها به رنگ قرمز می باشند.

مراقبت های لازم جهت نگهداری از گیاه کالاتیا اوبیفولیا

این گیاه به نور متوسط، گرمای زیاد، آبیاری معمولی، رطوبت هوای 50 تا 90 درصد و خاک کمی اسیدی احتیاج دارد.

راهنمای نگهداری و پرورش گیاه کالاتیا اوبیفولیا

کودهی مناسب برای کالاتیا اوبیفولیا

کود مورد نیاز کالاتیا رامیتوان به میان یک گرم در لیتر هرهفته یک بار از اردیبهشت تا شهریور مورد استفاده قراداد.

خاک مناسب جهت پرورش کالاتیا اوبیفولیا

خاک : مخلوطی از خاک برگ، تورب، خاک باغچه با کمی ماسه ، خاک مغذی و قابل نفوذی را برای کالاتیا به وجود می آورد.

روش ازدیاد گل کالاتیا اوبیفولیا

این گیاه را می توان به آسانی از طریق تقسیم بوته ای که، رشد خوبی داشته تکثیر کرد. اواسط بهار تا اوایل تابستان، بهترین زمان برای این کار است.

ابتدا به آرامی گیاه را از هم باز کنید. و با استفاده از یک چاقوی تیز، آن را به قسمتهایی با چند برگ تقسیم نمایید. به طوری که هر قسمت ریشه هایی به همراه داشته باشد.

سپس هر یک را به تنهایی در گلدانی با قطر دهانه 9 سانتیمتر، حاوی کمپوست گلدانی با پایه پیت قرار دهید، بعد از کاشت گیاه ، آن را با کیسه پلاستیکی شفاف بپوشانید تا رطوبت مورد نیاز گیاه تامین شود.

گلدان را دور از تابش مستقیم خورشید و در دمای 20 درجه سانتگراد نگه دارید . پس از 6 تا 8 هفته ، گیاه شما ریشه دار می شود و باید کیسه پلاستیکی رابردارید تا در محیط طبیعی قرار بگیرد، کنترل و بازرسی مرتب هوادهی و حذف برگهای آلوده ، در زمانی که گیاه زیر کیسه پلاستیکی است، باعث می شود، برگهای نازک این گیاه دچار فساد نشوند.

بیماری های گیاه کالاتیا اوبیفولیا

برگهای پژمرده و شفاف کالاتیا و پوشیده شدن سطح زیرین برگهای آن با تارهای عنکبوتی، به علت حمله کنه ریز قرمز می باشد.

باید با سم کنه کش، طبق دستور ، گلدان را سمپاشی کنید. اگر دیدید برگها کمرنگ هستند و زخمهای سفید پنبه ای شکل در قاعده آنها تشکیل شده است. با یک سم نفوذی هر 14 روز یکبار سمپاشی نمایید تا علایم بر طرف گردد. اگر برگهای گیاه کالاتیا به طرف پایین خم شوند، درجه حرارت محیط بالا است و هوا خشک می باشد.

بنابراین باید گلدان رابه محل خنکتر منتقل کرده و آبیاری و غبار پاشی فراوان انجام دهید اشعه مستقیم آفتاب برگهای گیاه را رنگ پریده و کمرنگ می کند.

درصورتی که برگها درطول روز لوله شد و حاشیه برگها به سمت وسط خم شوند، یعنی اینکه هوا خیلی سرد است یا گیاه به آبیاری احتیاج دارد. این اتفاق درشب طبیعی است.

اگر حاشیه برگها قهوه ای و لوله می شوند هوا سرد و آبیاری منظم می باشد و اگر حاشیه برگها قهوه ای شده و سپس بریزد گیاه تشنگی می کشد. برگهای ریز کالاتیا و رشد کبد آن نیز در نتیجه کمبود مواد غذایی است. با بر طرف کردن این عوامل ، گلدان ما شاداب خواهد شد.

این گیاه معمولا در خانه جواب نمی دهد مگر آنکه در نواحی شمال کشور یا جنوبی که رطوبت بسیار زیاد است زندگی کنید .

بیشتر بخوانید :

گیاه تیلاندزیا : گیاهی که بدون خاک هم رشد می‌کند!

عوارض مصرف دمنوش گل گاو زبان برای بدن و سلامتی چیست؟

فواید نگاه کردن به گلها و درمان افسردگیاین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (3 رای)  


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !