دلگرم
امروز: دوشنبه, ۲۰ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۲۶ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۱۱ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی
پرورش و نگهداری گل یاس سفید
5
زمان مطالعه: 5 دقیقه
پرورش و نگهداری گل یاس سفید-گل یاس-پرورش گل یاس-نگهداری گل یاس-تکثیر گل یاس-گل یاس سفید-تکثیر گل یاس سفید-پرورش گل یاس سفید

پرورش و نگهداری گل یاس سفید

پرورش و نگهداری گل یاس سفیداین گل آفت عمده ای ندارد ، فقط آفتاب فراوان و کود متعادل که 12-12-12 است نیاز دارد این کود در آب حل میشود و آبی رنگ است نیم قاشق چایخوری آنرا در چهار لیتر آب حل کنید و با آب پاش روی برگهای گیاه بپاشید تا آنرا خیس کند و باقی را در پای گیاه و در گلدان بریزید در صورت بزرگ بودن گیاه اگر نیاز داشتید مقدار بیشتری کود تهیه کنید.

عدد اول مقدار نیتروژن دومی میزان فسفر و عدد سوم میزان پتاسیم را در کود نشان میدهد کمپانی های سازنده کود این در صد ها را بر اساس نیاز گیاه تغییر میدهند تا اثری که میخواهند در گیاه بوجود بیاورند

عدد وسطی برای برخی از گلها باید کوچک و برای انواع دیگر باید بزرگ باشد ، اگر عدد اول بزرگ باشد برای گیاهان سبز با برگ زیاد مناسب است و هم میتواند زیادی آن گل را بسوزاند یا برگهای آن را دچار خال های خشک و سوخته کند . اما کود بالانس مزبور برای گیاه یاس مناسب است .


یاس سفید را هر از چندی لازم است که بیارایید و شاخ و برگ های گل کرده ستبر را کمی بچینید و آنرا دوباره شاداب کنید . از خاک خوب دارای هیوموس و یا هوموس با پرلایت و یا بدون آن استفاده کنید .

اگر خاک گلدان در ایران به صورت تجارتی عرضه میشود و در دسترس است از آن استفاده کنید و حتما خاک خوب برای این گیاه بکار ببرید، زیرا گیاه یاس سالها برایتان زیبایی خواهد آفرید؛ خاک ها متفاوتند و خاک با ماسه و پیت ماس و خاک برگ و پرلایت و چوب سخت پوشیده شده

در اثر رشد دادن باکتری ها با آن بیشتر محتویات این نوع خاکها هستند و یک شرکت خوب و معتبر را همیشه مردم میشناسند و میدانند چه خاکی دارد و از آن فراورده تهیه میکنند ، اما شیوه های بجای روش اصلی هم کم نیستند که با شیوه های صنعتی این کار را سریع کرده و چیزی که برای گلدان خوب باشد را فراهم میکنند که البته به خوبی خاک گلدان اصلی نیست .

پرورش و نگهداری گل یاس سفید

اگر این نوشته ها کمی برایتان نا آشنا جلوه میکند برای اینست که مقداری از آن مربوط به آمریکاست ، در ایران بسته به اینکه در کجا هستید میتوانید خاکهای مختلفی پیدا کنید همه خاک های تجارتی برای گلدان خوبند .

بیاد داشته باشید خاک سفت نمیگذارد آب و اکسیزن به ریشه برسد وقتی هم که خیس و مملو از آب شد آب به مدت زیاد اطراف ریشه میماند و جلوی رسیدن اکسیژنو هوا را به ریشه میگیرد خاک گلدان خاک نرم باید باشد و اگر میخواهید بدانید که نرمی آن چقدر باید باشد نرمی پیت ماس مرطوب را به خاطر داشته باشید ،

پیت ماس از لحاظ ساختمانِ خاک مفید است ولی مواد آلی ندارد یا کم دارد و به آسانی شکسته نمیشود درست کمی مثل ماسه عمل میکند و در خود رطوبت و هوای مناسب نگه میدارد نه اطراف ریشه زود خشک میشود و نه غرق در آب است ، فقط مواد آلی حاصل از شکسته شدن خاک برگ و چوب مثل مالچ است که خوراک دائم در دسترس گیاه قرار میدهد

که همیشه پای گیاه است اما برای نیاز گیاه به کود در موقع گلدهی چون خاک تمام مواد را در اختیار گیاه به سرعت لازم نمیگذارد از کود شیمیایی استفاده کنید . اگر کود دامی استفاده میکنید کم کم و با دقت امتحان کنید تا حساب کار دستتان بیاید .

من کود دامی را برای داخل گلدان مناسب نمیدانم مگر اینکه آنرا داخل خانه نیاورید. خاک و گلدان تمیز و غیر آلوده بکار ببرید کود شیمیایی برای گلها بهترین است و یک شیشه غلیظ آن مدتها کارتان را راه میاندازد .

پرورش و نگهداری گل یاس سفید

اینها را اگر محلی برای فروش آن نیافتید با یک تلفن از دانشکده کشاورزی بپرسید تا محل فروش آنرا به شما معرفی کنند و یا از مدیران سوپر مارکت خود بخواهید آنرا در بسته بندی مناسب در اختیار مشتری قرار دهد و به آنها پیشنهاد کنید که با اختصاص دادن یک قسمت در یکی از فروشگاه هایشان به وسایل اینکار شروع کنند و با ازدیاد مشتری عرضهء آنرا گسترش دهند .

شما هم برای کمک به فرهنگ اینکار با نوشتن و چاپ بروشور های راهنما همراه با عکس برای چند گل در هریک کمک کنید و با مراجعه به فروشگاه مسائلی را که آنها ممکن است در آن تخصص نداشته باشند آنرا برایشان آسان کنید و راه عرضه آنرا به آنها نشان دهید تا فرهنگ اینکار گسترش پیدا کند و فروشنده نیاز خریدار را بداند.


نهال های بیست سانتی متری را در یک پلاستیک خاک پر از خاک گلدان که با کش حلقه ای نگه داشته شده را میشود در فروشگاه عرضه کرد و در تمام مدت بهار و تابستان آنرا بفروش رساند و از طریق اینترنت سفارش پذیرفت و با قرار دادن آن در قوطی مقوایی محکم سه گوش و ارزان آنرا به اقصی نقاط ایران فرستاد.

این دستور برای هر نهالی انجام شدنی است است و در برون مرز میلیونها. نهال بدین طریق به فروش میرسد .

پرورش و نگهداری گل یاس سفید


گل یاس انواع مختلف دارد و در نقاط مختلف دنیا انواع مختلف آن رشد میکند یکی از آنها که بسیار خوشبوست و کمی کوچکتر است و رونده نیست گلی است که در فیلیپین فراوان است و گل ملی آنها بحساب میاید و آن Sambatica نام دارد .

این یاس در غرب به یاس عربی معروف است


این یاس همان یاس چمپا است که اصل آن از هندوستان است برگهای این گیاه همیشه کمی کرچ شده بنظر میرسد و قوی ترین رایحه را دارد و چند تا از آن یک خانه را عطر آگین میکند .

گردآوری توسط : مجله دلگرماین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.6 از 5 (5 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits