راهنمای کامل کاشت و پرورش کاج مطبق

۱۶,۸۸۹
۹
۰
پنج شنبه, ۰۲ خرداد ۱۳۹۸ ۱۱:۴۹


شرایط نگهداری کاج مطبق


کاج مطبق گیاهی است سوزنی برگ زیبا و از خانواده «آراکرییاسه» با شاخه‌ های مطبق، موطن اصلی جزیره نور فولک استرالیا رشد آن در محیط طبیعی زیاد ولی در آپارتمان به کندی رشد می‌ نماید و حداکثر 150 سانتیمتر می‌رسد و احتیاج شدیدی به اکسیژن فراوان دارد و درجه حرارت بالا را تحمل نمی‌کند، گیاهانی که از طریق کاشت بذر بدست آمده‌آند شاخه‌هایی بیمار و نامنظم تولید می‌نماید و بهتر است در ازدیاد آن از قلمه‌های جوانه‌های انتهایی استفاده گردد.

نیازهای اکولوژیک کاج مطبق

نور: در تابستان از تابش نور مستقیم آفتاب به آن جلوگیری کنید: اگر چه سایه را تحمل می‌ نماید ولی نزدیک به پنجره با نور ملایم نگهداری کنید، در بهار و تابستان هر هفته یکبار 80 درجه آنرا بچرخانید در غیر اینصورت گیاه بطرف نور خم شده و شکل طبیعی خود را از دست می‌دهد.

دما : حداقل درجه حرارت مطلوب در زمستان 5 درجه سانتیگران و حداکثر آن در تابستان 16 درجه سانتیگراد، در صورت امکان بهتر است در تابستان بیرون از اتاق نگهداری شود.

آبیاری : در تابستان هفته‌ای دوبار و در زمستان هر هفت تا ده روز یکبار آبیاری کافی است، خاک را همیشه مرطوب نگهدارید، در صورت امکان از آب سبک بدون املاح استفاده گردد.

رطوبت: هفته‌ای یکبار در زمستان و هفته‌ای دوبار در تابستان احتیاج به غبار پاشی با آبفشان دارد.

تغذیه : با شروع فصل رشد (بهار و تابستان) جهت تغذیه مصنوعی از کود محلول در آب استفاده کنید بعلت نیاز کم این گیاه به تغذیه مصنوعی نصف آن مقداری که روی بسته توصیه شده است کافی است.

خاک مناسب : خاک مورد نیاز این گیاه کمپوست سبک است.

تعویض گلدان: قبل ازاینکه ارتفاع گیاه به یک متر برسد هر سال گلدان را با یک درجه بزرگتر تعویض نمایید پس از آن سطح گلدان را با آرامی خارج و با خاک کمپوست نو تعویض نمایید.

تمیز نمودن برگها: غبار پاشی با آبفشان در این خصوص کافی است، از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نکنید.

کاج

فصل کاشت کاج مطبق


زمانی که مستقیماً از مرکز باغ یا گلخانه ها می آید، گیاه شما دوست دارد در یک گلدان بزرگ با بستر تازه کاشته شود. اغلب درختان در مناطق بسیار باریک کشت می شوند که به طور دائمی مانع رشدشان می شوند. محل های مناسب با یک گودال کف به عنوان یک سیستم تخلیه آب، که برای خالی کردن زه کشی ماسه یا پمیا استفاده می شود.

کاشت کاج مطبق در باغچه

از آنجایی که کاج مطبق بدر تمام طول سال نباید یخ بزند و دماهای متوسط را در تابستان ترجیح می دهد، کاشتش در باغچه توصیه نمی شود. کاج مطبق دست کم در آلمان یک گیاه گلدانی خالص است. در روزهای ملایم بین بهار و پاییز، افراد درختان مخروط دار خود را ممکن است در بالکن یا ایوان خود قرار دهند، به شرطی که بتوانند در سایه بمانند. چون مکان های خیلی آفتابی را دوست ندارد.

کاشت کاج مطبق در گلدان


ظرفی را که در بالا توضیح داده شد آماده کنید. یک ظرف نفوذپذیر هوا و آب با زه کشی، که خاک را بیرون نگه می دارد و مانع از مسدود شدن زه ها می شود. قبل از قرار دادن کاج خود در ظرف تازه طراحی شده، توپ ریشه را در یک سطل آب قرار دهید. در آنجا آنقدر بماند که هیچ حباب هوایی ایجاد نشود.

در طی این فرآیند، لایه ای بر روی پوست و زه کشی در سطل را پخش می کنید. در این لایه درختان مخروطی جوان خود را در وسط گلدان یا سطل قرار دهید. زمین را کمی با مشت فشار دهید تا حفره ای ایجاد نشود. تا جایی که ممکن است جایش را پر کنید تا این که گیاه شما همانند قبل در زمین قرار داشته باشد.

اگر آن ها را عمیق تر بکارید، ممکن است که ساقه از بین برود. گلدان را با زیر لایه پر نکنید، حدود 5 سانتی متر بالاتر از لبه خالی بماند. بنابراین، مخلوط آب بعدا بر روی زمین نشت نمی کند.

کاج مطبق

کود دهی کاج مطبق


در طول فاز رشد اصلی باید هر 14 روز به کاجتان کود مایع دهید، باغبانان سر کود آزالیا قسم می خورند، زیرا این امر به نیازهای درختان مخروطی بیشتر از آماده سازی های ویژه برای خشک و یا دیگر کود گیاهی سبز نزدیک می شود.

هرس کردن کاج مطبق


کاج مطبق یک درخت مخروطی است و مانند بسیاری از درختان مخروطی دیگر آن را از قطعات چوبی بیرون نمی کند. بنابراین، کاهش بسیار مشکل است. درختان میوه و دیگر درختان در طبیعت به قطع منظم برای حفظ حیات و سلامت آن ها نیاز دارند. این برای گیاهان مطبق متفاوت است، در اینجا برش تا حدی معکوس است. از پایین هرس بیشتری به عمل می آید.

هرس به این معنی است که شاخه ها به جز حلقه ا اصلی از شاخه ها جدا می شوند، به طوری که تنها تاج در بالا باقی می ماند. شاخه های بلند می توانند مشتق شوند. برای انجام این کار، شاخه یک شاخه را به گونه ای قطع کنید که شاخه کوچک تر همسایه، تابع هدف باشد. شما هرگز نباید نوک یک درخت کاج را برید، بلکه درخت را از پایین ببرید.

زمستان گذرانی کاج مطبق

کاج مطبق در اواخر شهریور و اوایل آبان وارد فاز زمستانی می شوند. اکنون درختان مخروط دار باید به اتاقی آورده شوند که مانند زمستان گرم نیست. اگر در یک اتاق معمولاً گرم قرار دارد، باید جا به جا شود. از طرف دیگر یک ورودی کم گرما و باغ سرد زمستانی نیز برای ماه های سرد محل مناسبی است. زمستان گذرانی همچنین شامل رفتار ریختن برگ ها و کود دهی تطبیق شده نیز می شود. در ماه های زمستان گیاه باید کم تر آبیاری شود.هرچه اتاق سردتر باشد، رطوبت و آب کم تری لازم است. در روزهای بدون یخ بندان، شما باید بیشتر اتاق را پر کنید.

تکثیر کاج

تکثیر و ازدیاد کاج مطبق

تکثیر کاج مطبق در خانه بسیار مشکل است. برای تکثیر از بذر یا قلمه استفاده می‌‌شود که البته قلمه باید از انتها ی ساقه گیاه باشد در غیر اینصورت گیاه حاصل کج در می‌‌آید..

روش استفاده از بذر در تکثیر کاج مطبق بهترین روش برای تولید این گیاه زیباست. البته تکثیر کاج مطبق آپارتمانی به‌سادگی امکان پذیر نخواهد بود ولی اگر کمی صبر و پشتکار به خرج دهید قطعا موفق خواهید شد. کاج مطبق به ندرت در شرایط گلدانی وغیر بومی بذر تولید می‌کند و شما باید بذر ان را تهیه کنید.

مرحله ۱: زمان و دمای تکثیر

تکثیر کاج مطبق از طریق بذر و دانه معمولا با سرعت زیادی انجام می‌شود. تکثیر از این طریق چیزی در حدود ۱۰ ای ۱۵ روز زمان خواهد برد. بذر بایستی به‌طور صاف بر روی بستر خاک قرار گیرد تا عمل جوانه زنی انجام شود. تکثیر کاج مطبق از طریق کشت بذر از اواسط بهار تا اوایل تابستان، در دمای حدود ۲۰ درجه سانتیگراد انجام می‌گیرد.

مرحله ۲: بذر پاشی و خاک مناسب

بذرها را به صورت تک یا پراکنده در سینی بذر یا ظروف کم عمق با قطر دهانه ۱۳-۱۵ سانتیمتر، حاوی کمپوست مخصوص بذر و قلمه قرار دهید. بهترین و مناسب ترین خاک برای جوانه زنی بذرها به خصوص بذر گیاهان خاص و کمیاب مانند کاج مطبق خاک کوکوپیت است چون این خاک رطوبت را برای جوانه زدن بذرها به خوبی در خود نگه می‌دارد اما مواد غذایی برای بزرگ شدن گیاهان ندارد به همین دلیل بعداز کمی بزرگتر شدن گیاهتان آنها را به خاکی غنی انتقال بدهید. ابتدا گلدانی تهیه کنید و درون آن خاک کوکوپیت بریزید و آبیاری کنید حالا بذرها را به فاصله ۲ الی ۳ سانتیمتر بر روی خاک بگذارید، لایه خیلی نازکی از خاک کوکوپیت روی بذرها بپاشید و مجدد به آرامی آب بدهید.

مرحله ۳: آب و رطوبت مورد نیاز

میزان رطوبت بایستی به نحوی بالا برده شود. از روش‌هایی که باعث بالا رفتن رطوبت می‌شود می‌توان به پوشاندن ظرف با یک نایلون شفاف و یا شیشه اشاره کرد البته گاه‌گاهی پوشش را بردارید تا از ایجاد رطوبت بیش از حد جلوگیری شود و یا اینکه فضای کوچکی را جهت تهویه در پوشش ایجاد کنید. توصیه می‌شود که دانه‌ها در محیطی با نور کم و یا نیم سایه قرار گیرد. معمولا ۵ درصد از جوانه‌های سفید رنگ بذر از بین رفته و دور انداخته می‌شوند.

مرحله ۴: انتقال به ظرف دیگر

پایه‌هایی که از طریق بذری تولید شده‌اند معمولا دارای طبقات نامظم هستند. وقتی جوانه ها از خاک بیرون زدند نایلون را از روی گلدان بردارید و وقتی حدود ۵ الی ۸ سانت شدند آنها را از خاک کوکوپیت در بیاورد و در خاکی غنی به صورت جدا گانه بکارید. با رعایت نکات بالا می‌بایست تکثیر کاج مطبق شما با موفقیت انجام گرفته باشد.

کاج مطبق

بیماری ها و درمان در پرورش کاج مطبق

۱. شاخه های باریک و علفی هستند : تغذیه مصنوعی تجویز می گرددمیزان مواد غذایی را دو برابر کنید.
۲. برگهی سوزنی زرد و قهوه ای شده و می ریزند : هوا گرم و خشک است گلدان را به محل خنک تر با اکسیژن فراوان منتقل کنید آبیاری و آبفشانی را فراموش نفرمایید.
۳. حشرات ریز سبز رنگ روی برگهای سوزنی ظاهر و برگها چسبناک شده اند : هر ۱۴ روز یکبار با یک سم حشره کش نفوذی سیستمیک ) مثل مالاتیون اکامت وغیره طبق دستور سمپاشی نمایید تا علایم بر طرف گردند.
۴. شاخه ها بطرف پایین خم شده اند : هوا خیلی سرد است گیاه را به محل گرمتری منتقل نمایید
۵. برگهای شاخه های پایین می ریزند : گیاه پیر شده است اگر تاریکی زیاد باشد گیاه را به محل روشن تر انتقال دهید و شاخه های خشک شده را با چاقو و یا قیچی تیز حذف نمایید.
۶. برگها سبز هستند ولی می ریزند : آبیاری زیاد از اندازه باعث این عارضه است آبیاری را متوقف کنید تا سطح خشک شود سپس آبیاری را با میزان کمتر انجام دهید .
۷. برگها متمایل به سفیدی هستند : اشعه مستقیم آفتاب مخصوصا از پشت شیشه عامل آن است گیاه را به محلی با نور غیر مستقیم انتقال دهید.
۸. زخمهای سفید پنبه ای شکل و سفید رنگ در قاعده برگها تشکیل شده است : حشره آفت باعث این نارسایی است هر ۱۴ روز یکبار با سم حشره کش طبق دستور سمپاشی کنید و یا با پنبه آغشته محلول به سم روی شاخه بمالید.
۹. رشد گیاه متوقف شده است : ریشه ها را بازدید کنید اگر متراکم شده ان زمان تعویض گلدان فرارسیده است
نور کم , آبیاری نامناسب, رطوبت پایین, تغذیه نادرست و سرما یا گرمای بیش از حد و آفات و بیماریهای گیاهی همه و همه باعث برگهای نازک و آویزان می شود.

separator line

بیشتر بخوانید:

روش کاشت و پرورش گل رعنا

اصول کاشت و نگهداری گل آگلونما در خانه

اصول کاشت و تکثیر گیاه کالانکوآ

separator line


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(9 امتیاز , میانگین: 4.6 از 5)  
  • برچسب ها:
  • کاج مطبق
  • نگهداری کاج مطبق
  • آبیاری کاج مطبق
  • کود کاج مطبق
  • نيازهای اکولوژیک کاج مطبق
  • فصل کاشت کاج مطبق
  • کاشت کاج مطبق در باغچه

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter