دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۰۹ اسفند ۱۴۰۲ برابر با ۱۷ شعبان ۱۴۴۵ قمری و ۲۸ فوریه ۲۰۲۴ میلادی
آشنایی با آفات و بیماریهای گیاه پوتوس
4
زمان مطالعه: 7 دقیقه
پوتوس که ما ایرانی ها با نام پتوس اونو میشناسیم یکی از زیباترین و مقاوم ترین گیاهان آپارتمانی هست که به صورت آویز میتونید اونو نگهداری کنید.

نگهداری از گیاه پوتوس


پوتوس که ما ایرانی ها با نام پتوس اونو میشناسیم یکی از زیباترین و مقاوم ترین گیاهان آپارتمانی هست که به صورت آویز میتونید اونو نگهداری کنید. پوتوس گیاهی مناسب برای خانه و محل کار به حساب میاد. دوستان در اینستاگرام و سایت سوالات متعددی در خصوص مشکلات و بیماری های پتوس میپرسن که میخوایم در این مطلب به تمای اونها اعم از ریزش برگ، زرد شدن برگ و سایر بیماری های پتوس بپردازیم پس با ما همراه باشید.

معرفی گیاه پوتوس


گیاه پوتوس مقاوم به نور کم هست در رطوبت معمولی اتاق به خوبی میتونه رشد داشته باشه، آبیاری زیادی نیاز نداره و حتما بین دو آبیاری اجازه دهید تا خاک گلدان تا عمق ۴ سانتی متری خشک شود، دمای اتاق هم برای رشد این گیاه بسیار مناسب هیت ولی در زمستان سعی کنید دما زیر ۱۰ درجه نیاد.

پوتوس گیاهی، برگ زینتی و آپارتمانی است. برگ ها قلبی شکل اند. بسیاری ازگونه ها حالت بالارونده دارند و تا سقف بالا می روند. دو نوع دارد: پوتوس برگ معمولی و پوتوس برگ ابلق .با اینکه هر دو مقاوم به سایه هستند، ولی نوع ابلق آن، نیاز به نور کمی بیشتر برای تشکیل رنگدانه دارد. در صورتی که نور کافی دریافت نکند، برگ ها به سبزی گرایش پیدا می کنند.

پتوس ها، درمنازل به راحتی قابل نگهداری هستند. نیاز به نور مستقیم خورشید ندارند، ودر صورت دریافت نور مستقیم، آفتاب سوختگی بصورت تاول و سوختگی روی برگ ها نمود پیدا می کند. مقاوم به رطوبت کم محیط است و در صورتیکه رطوبت بسیاربالا باشد، برگ ها خیلی پهن و درشت می شوند. با اینکه به راحتی روی دیوارقابل هدایت است، اما ممکن است در قسمت های بالایی و نزدیک به سقف، در اثر گرما دچار سوختگی شود و در نتیجه گیاه بد شکل می شود.

پوتوس

آفات و بیماریهای پوتوس

علت زرد شدن برگ پتوس: زمانی که مشاهده کردید که گیاه شما دچار زرد شدن برگ میشه باید توجه داشته باشید که این زرد شدن در چه قسمتی و به چه شکل رخ داده است. چون زرد شدن برگهای پایینی و پیر با زرد شدن برگهای جوان و تازه بسیار متفاوت می باشد.

اگر برگهای پایینی و پیر زرد شوند : اگر زرد شدن برگ پتوس شما از برگهای پایینی شروع شد و به مرور و نوبتی برگها زرد شده و ریزش دارند امری طبیعی سات و زیاد نگران نشوید چون با رشد گیاه و نرسیدن مواد غذایی درست و کامل به گیاه شما پتوس سعی میند که مواد مغذی را برای برگهای جوان ارسال کند و برگهای پیر و قدیمی به مرور زمان زرد شده و می ریزند.

ریزش برگ پتوس یکدفعه : اگر به صورت همزمان چند برگ با همدیگر شروع به ریزش کنند به احتمال زیاد، زیاده روی در آبیاری و یا برعکس این موضوع خشکی دادن به گیاه عامل این موضوع خواهد بود. در این مورد شما باید برگ ها را بررسی کنید اگر برگها سفت هستند یا حاشیه برگها خشک شده است دلیل اصلی می تواند آبیاری کم باشد ولی اگر برگها پژمرده یا پوسیده هستند آبیاری بیش از حد دلیل مشکل است. توجه داشته باشید که هم به علت آبیاری زیاد و هم به علت خشکی بیش از حدزرد شدن برگ پتوس و ریزش آن اتفاق خواهد افتاد.

ریزش برگ به علت کمبود مواد مغذی : با استفاده از کودهای مخصوص گیاهان آپارتمانی (زینتی) گیاه خود را تغذیه کنید به طوری که تمام عناصر مورد نیاز گیاه شامل سه عنصر اصلی ازت، فسفر و پتاس و دوازده عنصر فرعی نظیر روی، آهن، مولیبدن، مس، بُر و… برای گیاه تامین شود. توجه داشته باشید که از این کودها در فصل رشد که فروردین و آبان هست هر دو هفته یکبار و در زمستان ماهی یکبار به به صورت آبیاری و یا به صورت اسپری کردن روی برگها به گیاه خود بدهید.مقدار صحیح مصرف به این صورت است که حدود یه قاشق مربا خوری(۴-۵سیسی) رو باید در یه لیتر آب حل نمایید.

سوراخ شدن برگ پتوس : موارد مختلفی میتونه عامل سوراخ شدن برگ پتوس باشه که یکی از اونها اسپری کردن آب در زمان ظهر و تابش مستقیم نور خورشید که قطرات باقیمانده روی برگها باعث این اتفاق میشه، بیماری های قارچی که این موارد با بکه های گرد با حاشه خودشون رو نشون میدن و یا وجود آفات برگخوار که بیشتر صبح زود یا عصر زیر برگ ها و ساقه ها مشاهده می شوند.

ریز شدن برگ پتوس : یکی از عمده مشکلات که سوالات متعددی داشته ریز بودن برگ پتوس است دلیل این مشکل ۹۰ درصد نبود نور کافی برای رشد گیاه میباشد درسته که این گیاه به نور کم مقاوم است ولی برای داشتن گیاهی با برگهای بزرگ و شاداب حداقل نیاز نوری را باید برای گیاه فراهم کرد. بهترین نور برای این گیاه یا مکان پشت پنجره شرقی است.

سیاه شدن نوک برگ : یکی از بیماری هایی که از آبیاری زیاد رخ میدهدی سیاه شدن نوک برگ و سپس زرد و ریزش برگ می باشد. تعداد دفعات آبیاری را کم کنید و اجازه دهید بیدن دو آبیاری سطح خاک تا عمق ۴ سانتی متری کامل خشک شود.

ابلق شدن برگها : اگر گیاه شما در قسمت انتها دارای برگهای کوچک و ابلق شده در حالیکه بقیه گیاه دارای برگهای بزرگ و سبز هستند نشانه آن است که باید تعویض گلدان را انجام دهید،به دلیل کمبود مواد غذایی و همچنین کمبود نور محیط هم میتواند علت این مشکل باشد که ابتدا خاک گلدان را با خاک جدید و مقوی تعویض کنید و سپس از نور مناسب برای گیاه خود اطمینان حاصل کنید. از بین رفتن خاصیت ابلقی گیاه هم کمبود نور گیاه می باشد این گیاه هرچقدر نور بیشتری دریافت کنید برگهای اون ابلق خواهند شد.

گیاه پوتوس

سایر مشکلات گیاه پوتوس

لوله شدن برگ : احتمالا گیاه شما دچار افت شده پشت برگ رو بررسی کنید و اگر آفت داشت آن را با آفت کش از بین ببرید.
ایجاد لکه های زرد و بعد قهوه ای : دمای محیط برای گیاه شما بالا می باشد گیاه را به مکان خنک تری منتقل کنید.

لکه های قهوه ای برجسته زیر برگ: حآفت و وجود حشره دلیل این مشکل می باشد، هفته ای یکبار با سم حشره کش نفوذی گیاه خودتون رو سم پاشی کنید تا زمانی که علائم از بین بروند.

کم رنگ شدن برگ های پوتوس: یکی از دلایل کمبود نور می باشد گیاه را به محیطی با نور بیشتر منتقل کنید و سپس با کود مخصوص گیاهان آپارتمانی گیاه را تغذیه کنید.

فاصله پیدا کردن دو برگ: در این شرایط یا نور کافی نیست و یا گیاه نیاز به تغذیه مصنوعی دارد،گیاه را به مکان روشن تر با نور غیر مستقیم منتقل کنید و یا هر دو هفته یکبار کود دهی کنید.

ایجاد نشدن برگ جدید: از عمده دلایل این مشکل سردی هوا می باشد که گیاه را به مکانی با دمای بیشتر و گرمتر منتقل کنید.

برگها چین و چروک دار و قهوه ای میشوند: هوا خیلی سرد است،ممکن است گیاه یخ زده باشد،گلدان را در زمستان پشت پرده و نزدیک پنجره به خصوص در شب قرار ندهید،ان را به محل گرمتری منتقل کنید.

تار عنکبوتی شدن سطح زیرین برگ ها: از بیماری های گیاه پتوس و کنه قرمز ریز عامل آن است،با سم کنه کش هر دو هفته یکبار طبق دستور سم پاشی کنید،غبارپاشی میتواند اثر بسیار خوبی در کم کردن آفت ها داشته باشد.

separator line

بیشتر بخوانید:

بهترین روش نگهداری از گیاه پتوس در منزل( گیاه لوکژ)

راهنمای تکثیر و نگهداری گیاه پتوس در آب

آشنایی با بهترین گیاهان آپارتمانی

separator lineاین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.0 از 5 (4 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits