مجله دلگرم
امروز: یکشنبه, ۱۶ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۱۳ رجب ۱۴۴۴ قمری و ۰۵ فوریه ۲۰۲۳ میلادی
راهنمای نگهداری ورزیا برای دوری از مرگ زودرس
0
زمان مطالعه: 9 دقیقه
یک اشتباه مهلک و کشنده درباره بروملیاد ورزیا، برخورد مستقیم نور خورشید است. در صورتی که نور خورشید به گیاه ورزیا برخورد کند، باعث برگ‌سوزی و ایجاد لکه‌های قهوه در برگ بروملیاد ورزیا خواهدشد.

نحوه مراقبت و نگهداری از ورزیا دوالیانا

با نگهداری نادرست، باعث مرگ زودرس گیاه ورزیا می‌شوید! اگر نگهداری ورزیا درست انجام شود، شاهد زیبایی و چشم‌نوازی ورزیا در طول عمر ۳ تا ۵ ساله خواهیم بود اما در غیر این صورت گیاه را به کام مرگ می‌کشانید.
بروملیاد ورزیا به دلیل ظاهر زیبا و گل‌هایی به رنگ قرمز، زرد، نارنجی و حتی صورتی، توانایی دارد چشم‌های شما را ساعت‌ها به خود خیره کند! در این مقاله شرایط نگهداری و مراقبت نه چندان پیچیده از گیاه ورزیا را بیان می‌کنیم.
آیا شما می‌دانید در صورت برخورد نور مستقیم خورشید چه اتفاقی برای گل ورزیا می‌افتد؟ از زمان آبیاری و کودهی گل بروملیاد ورزیا آگاه هستید؟ در این مقاله به تمام نکات نگهداری ورزیا و ترفند های آن مسلط خواهید شد.

اشتباهات رایج در نگهداری ورزیا و اصلاحات رفتار درست

اگر رنگ برگ ورزیا از سبز به قهوه‌ای مایل شده است، نماد گرمای زیاد محیط است. درصورتی که برگ‌های بروملیاد ورزیا چروکیده و شکل لوله‌ای دارند، گیاه تشنه و یا هوای محیط سرداست. به هیچ عنوان به خاک گلدان گیاه آپارتمانی ورزیا آب پیش از اندازه ندهید. این نکات به شما کمک می‌کند تا به سادگی از گل ورزیا مراقبت و نگهداری کنید.

نگهداری از گیاه ورزیا

چگونه از گل ورزیا نگهداری کنیمبا دانشتن اشتباهات رایج می‌توانید بهترین شیوه نگهداری گل ورزیا را پیاده کنید

۱- آبیاری؛ آب‌دهی متوسط کلید لبخند گل

آب‌دهی یکی از بخش‌های مهم در شرایط نگهداری گل ورزیا است. در صورتی که آبیاری پیش از اندازه باشد، ریشه‌های ورزیا کنده یا خراب خواهند شد. برای حفظ ریشه‌های حساس و کوتاه گیاه ورزیا، هفته‌ای ۲ بار و یا هر ۳ روز یک بار اقدام به آبیاری کنید. آب باید تصفیه و بدون نمک باشد. آب جوشانده شده نیز برای گیاه آپارتمانی ورزیا (Vriesea) مناسب است اما دقت کنید که آبی برای گیاه مناسب است که هم‌دمای محیط باشد.

حتماً بخوانید:
علت نوک سوزی برگ گیاه پتوس چیست؟

علت نوک سوزی برگ گیاه پتوس چیست؟

علت سوختگی نوک برگ پتوس + راه حل و درمان : پتوس یکی از گیاهان آپارتمانی هست که نگهداری از آن به مراتب ساده‌تر از گیاهان دیگر است.

به دلیل اینکه ورزیا اپی‌فیت (گیاهی هوازی) است، ریشه‌های ضعیفی دارد. این یعنی ورزیا در حالت بومی بر روی درختان رشد می‌کند و ریشه مستقل در خاک ندارد. البته گونه‌های ورزیا سازگاری خوبی در گلدان، به عنوان یک گیاه آپارتمانی زیبا دارند.

مهم‎‌تر از آبیاری حفظ رطوبت گیاه آپارتمانی Vriesea است. ورزیا عاشق رطوبت است و آب زیاد را دوست ندارد. با حفظ رطوبت گل ورزیا تنها کمی مرطوب بودن خاک کافی است. در بخش بعدی نگهداری از گل ورزیا، رطوبت مناسب را بررسی می‌کنیم. آبیاری ورزیا برای حفظ سلامتی گل ورزیا از باتلاقی کردن خاک آن خودداری کنید.

نگهداری و مراقبت از گیاه ورزیا

۲- رطوبت، عشق بروملیاد ورزیا

گل آپارتمانی ورزیا یک گیاه استوایی است و عاشق رطوبت است. جهت حفظ رطوبت ورزیا در فصل گرما روزی ۱ بار و در فصول دیگر هفته‌ای دومرتبه اسپری آب کافی است. البته با تهیه دستگاه بخور سرد نیز رطوبت گیاه ورزیا تامین خواهد شد. در برابر تابش مستقیم خورشید و هوای سرد اقدام به اسپری آب نکنید. چون باعث ایجاد لکه قهوه‌ای و برگ سوزی خواهدشد. اگر رطوبت کافی به گل ورزیا نرسد، احتمال از دست دادن زیبایی زودرس وجود دارد.

یک روش دیگر برای حفظ رطوبت، ایجاد جزیره برای گل آپارتمانی ورزیا است. به کمک یک سینی و سنگ‌ریزه برای گلدان ورزیا جزیره درست کنید و بر روی سنگ‌ها آب اسپری کنید و سینی را پر آب نگه‌ دارید. حتما مراقب باشید که ته گلدان به آب تماس مستقیم نداشته باشد.

چون این تماس باعث خرابی ریشه‌های گیاه ورزیا خواهد شد. ورزیا گیاهی رطوبت دوست است که در حمام و دستشویی نیز دوام می‌آورد.

روش تکثیر و نگهداری ورزیا

۳- نور غیرمستقیم، مایه حیات بروملیاد ورزیا

نور متوسط مورد پسند بروملیاد ورزیا است. اما این نور باید غیرمستقیم باشد. نور مستقیم آفتاب باعث ایجاد برگ سوزی خواهدشد. گلدان ورزیا را در فاصله ۲ متری از پنچره دارای پرده قرار دهید. البته این نکته که ورزیا سایه دوست است را فراموش نکنیم. ورزیا در بین بروملیادها مقاومت بیشتری در برابر سایه دارد. ورزیا به نور متوسط نیاز دارد اما در سایه نیز به خوبی رشد می‌کند. نور مناسب ورزیانور مستقیم برای گل ورزیا مانند شمشیری بر جان اون است.

۴- دمای مناسب گل آپارتمانی ورزیا

گل آپارتمانی ورزیا عاشق گرما است. این گل به نسبت دیگر بروملیادها مقاومت خوبی دربرابر گرما دارد. اما از سرما فراری است. ورزیا بومی مناطق گرمسیر است. و در مناطق سردسیر اصلا دوام نخواهد آورد. دمای بین ۱۵ تا ۳۰ درجه بهترین بازه دمایی برای بروملیاد ورزیا است. اگر برگ‌های گوشتی ورزیا حالت چین‌وچروک و لوله‌ای دارد احتمالا دمای محیط سرد است. یکی از نشانه‌های گرمای پیش از اندازه قهوه‌ای شدن برگ‌ها است.

خاک مناسب رشد مناسب ورزیا را به دنبال دارد. در قسمت بعدی راجب خاک گلدان گیاه آپارتمانی ورزیا صحبت خواهیم کرد. ورزیا گیاهی میانه رو است مگر در رطوبت! در رژیم نگهداری ورزیا، زیاده روی در رطوبت محیط از کار های مورد علاقه این گیاه زیبا است و به او حسی مانند خوردن یک کیک تازه و پر از خامه می‌دهد.

راهنمای زیر و بم نگهداری ورزیا

۵- خاک سبک و با زهکشی بالا

خاک مناسب گل آپارتمانی ورزیا خاکی آلی با زهکشی بالا است. این خاک باید سبک و ترکیبی از پیت ماس، پرلیت و خاک برگ باشد. برای بالابردن زهکشی خاک، پوکه کشاورزی استفاده کنید. یک روش مراقبت گیاه ورزیا، توجه به سبک بودن خاک است.

اگر آب اضافی از خاک وارد سینی نشود، باعث از بین رفتن ریشه‌ها و مرگ زودرس ورزیا خواهد شد. همچنین خاک اگر ۷۰ تا ۹۰% اسیدی باشد، برای ورزیا خوب است. در قسمت بعدی نکاتی برای تقویت گل آپارتمانی ورزیا را بیان می‌کنیم. کود دهی متناسب باعث زیبایی بیشتر گیاه ورزیا خواهدشد.

۶- کوددهی، مهم برای گل‌دهی

برای تقویت ورزیا ماهی یک بار یا هر ۱۵ روز یکبار، کود مایع رقیق شده و یا کود پتانسیم را بر سطح خاک برزید. حتما در زمان کوددهی مراقب ورود کود به وسط گیاه باشید. اگر کود، نمک و مواد شیمیایی وارد وسط گیاه بشود، ورزیا دچار مرگ زودرس خواهدشد.

با کوددهی مناسب به ورزیا به گل‌دهی در فصل تابستان کمک خواهید کرد. خاک و کوددهی ورزیاخاک مناسب و کوددهی ورزیا از عوامل عمر طولانی این گیاه به شمار می‌رود.

۷- گل‌دهی؛ زیبایی در اوج استحکام

گیاه آپارتمانی Vriesea دارای یک گل زیبا و مقاوم است. جنس گل برگ‌ها سفت و حالت چرمی دارد. رنگ گل‌های ورزیا زرد، قرمز، نارنجی و صورتی است. در فصل بهار و تابستان ورزیا گل‌دهی می‌کند. این گل‌ مورب در اوج استحکام زیبایی خاصی دارد.

تعویض گلدان بعد از اتمام گل‌دهی

به دلیل ریشه‌های کوچک ورزیا باید از گلدان کم عمق استفاده کنیم. عمق مناسب گلدان ۱۰ تا ۱۵ سانتی متر است. گلدان ورزیا باید سوراخ‌هایی برای تخلیه آب اضافی به سینی داشته باشد. حتما سوراخ‌های گلدان خود را چک کنید، و گرنه ریشه‌های ورزیا آسیب خواهند دید. در زمان گل‌دهی به هیچ عنوان گلدان ورزیا را تعویض نمی‌کنیم.

اگر در فصل گل‌دهی به تعویض گلدان بپردازیم به گل آسیب وارد می‌‌کنیم. برای تعویض گلدان باید منتظر خشک‌شدن گل قرمز رنگ ورزیا بمانیم. بعد از خشک شدن گل، گل‌برگ را جدا و گلدان را تعویض می‌کنیم. گلدهی ورزیاگل ورزیا پس از گلدهی به نگهداری و مراقت ویژه نیاز دارد.

نگهداری ورزیا دوالیانا؛ نگهداری از ورزیا قرمز

گل ورزیا دوالینا دارای گل قرمز یا زرد یا ترکیبی از زرد و قرمز است. گیاه Vriesea Duvalianaمثل دیگر بروملیاد ها عاشق رطوبت است. برگ‌های دوالینا گوشتی و سبز رنگ هستند. این برگ‌‎ها نواری و به رنگ سبز روشن یا تیره هستند، برگ‌ها به صورت دسته‌ای از خاک بیرون می‌آیند.

دمای متناسب ورزیا دوالینا ۳۰ درجه است. این گیاه باید در نور زیاد و دور از خورشید نگهداری شود. در فصل تابستان دوالینا اقدام به گل‌دهی می‌کند. پس از گل‌دهی موقع تعویض گلدان دوالینا است.

خاک متناسب بروملیاد دوالینا ترکیبی از پیت، خاک برگ و ماسه است. آبیاری هم به شکلی که خاک مرطوب باشد کافی است. تمام نکاتی درطول مقاله گفته‌ایم برای دوالینا نیز اجرا کنید. نکات نگهداری ورزیا آن را از مرگ حتمی به زندگی جاودان سوق می‌دهد.

نگهداری گل ورزیا

برای شما جالب بود بدانید که:

نگهداری گل ورزیا سخت است؟

خیر؛ نگهداری از گل آپارتمانی ورزیا بسیار ساده و بدون زحمت است. تنها با رعایت چند نکته ساده می‌توانید برای مدت طولانی از این گیاه در خانه پذیرایی کنید.

شرایط نگهداری ورزیا چگونه است؟

برای نگهداری ورزیا نیاز است تا دمایی متعادل، خاکی نسبتا مرطوب، هوایی با رطوبت بالا و گلدانی با زهکشی خوب فراهم کنید و گلدان را مقابل نور کاملا مستقیم خورشید قرار ندهید.

ورزیا گلدهی نیز دارد؟

بله؛ ورزیا در فصل های رشد، گلدهی می‌کند و با گل هایی به رنگ قرمز، زرد و نارنجی زینت بخش خانه شما می‌شود.

ریزنکاتی برای موفقیت در نگهداری ورزیا

در این محتوا شرایط نگهداری گل ورزیا را بیان کردیم. از خاک و دمای متناسب ورزیا صحبت کردیم. در این محتوا متوجه شدیم، نور زیاد یا متوسط اما غیر مستقیم برای بروملیاد ورزیا عالی است. درباره تقویت و کوددهی ریزنکاتی گفته‌ایم.
همچنین به نگهداری دوالیانا یا ورزیای قرمز پرداختیم. در پایان نیز درباره گلدان و گل‌دهی ورزیا صحبت کردیم. طبق قول خود در ابتدای مقاله، راهنمای نگهداری ورزیا برای دوری از مرگ زودرس! یک آگاهی برای موفقیت در نگهداری گیاه ورزیا ایجاد کردیم.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است