مجله دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۱۷ آذر ۱۴۰۱ برابر با ۱۳ جمادى الأول ۱۴۴۴ قمری و ۰۸ دسامبر ۲۰۲۲ میلادی
با روش کاشت و تکثیر گیاه ناز یخی آشنا شوید
2
زمان مطالعه: 6 دقیقه
گیاه ناز یخی، گیاهی است که اصالت آن به آفریقای جنوبی باز می گردد و در منطقه ی جنوب ایران کاشت این گیاه بسیار مورد استقبال قرار گرفته است. این گیاه گل های قرمز و صورتی پر رنگ زیبایی دارد و در رسته ی گیاهان علفی محسوب می شود.

گل ناز یخی و شرایط نگهداری و پرورش این گل

گیاه ناز یخی در جنوب کشور ما بسیار محبوب است. برگ های سبز پنج شکلی دارد و گل های کوچکی می دهد. طول گلبرگ های آن اغلب به رنگ های قرمز و صورتی وجود دارد و به اندازه ی یک سکه ده ریالی با شکل رشته ای است. برگ این گیاه توپر بوده و مقداری آب در خود ذخیره می کند. گل های این گیاه در نور معمولا شکفته می شود و شب گل ها بسته می شوند. طول برگ های گیاه ناز یخی از سه سانتی متر بیشتر نمی شود.
اندازه ی گل هایش هم بیشتر از دو سانتی متر نیست. ساقه هایش زیاد قد نمی کشد و حالت رونده دارد و به صورت عرضی گسترش پیدا می کند. گیاه گل یخی خاصیت دارویی دارد و نیاز به کود و مواد شیمیایی دیگر جهت رشد ندارد. مقاومت این گیاه در آب و هوای خشک موجب شده که در هر گوشه و کنار کشورمان به چشم بخورد.

شرایط لازم برای رشد گیاه ناز یخی

این گیاه مانند سایر گیاهان به خاک نیاز دارد اما خاک مورد نیازش از لحاظ مواد معدنی لازم نیست غنی باشد و در خاک سبک و با کیفیت معمولی نیز رشد می کند. این گیاه در سراشیبی ها رونده است و رشد سریع تری دارد. فصل رشد و گل دادنش در بهار و ابتدای تابستان است و بیشترین شاخه در این زمان جوانه می زند.

 گیاه ناز یخی

آب لازم برای رشد گیاه ناز یخی

گیاه ناز یخی آب کمی می خواهد اما نه تا آن حد که خاکش شوره ببندد. مقاومتش در برابر بی آبی می توان گفت شبیه کاکتوس بوده و در برابر خشکی دوام می آورد. زیرا برگ هایش آب را در خود نگه می دارند. آب زیاد برای این گیاه سم است و منجر به فاسد و پوسیده شدن ریشه اش می شود پس باید نه آنقدر آبیاری شود که ریشه از بین برود و نه آنقدر کم آب بخورد که بخشکد. گیاه ناز یخی در آب و هوای داغ، آب بیشتری نیاز دارد.

خاک مناسب برای گیاه ناز یخی

خاک مورد نیاز برای رشد گیاه ناز یخی لازم نیست خاص و غنی باشد و در بیشتر نمونه خاک ها گیاه خود را می گیرد. اگر بخواهید خاک مناسبی برای رشد این گیاه تهیه نمایید، بهتر است به میزان مساوی خاک لوم و ماسه را بعلاوه ی یک دوم این میزان خاک برگ ترکیب نموده تا خاک مناسبی برای رشد این گیاه داشته باشید. این چنین ترکیبی در واقع زهکشی مناسبی دارد و کاملا برای رشد گیاه ناز یخی مناسب است.
تاثیر دما در این گیاه موجب تغییر وضعیت رشدی آن می شود. اگر می خواهید گیاه ناز یخی شما بیشتر گل بدهد لازم است نور کافی آفتاب برایش فراهم کنید. اما اگر نور کافی بدان نرسد، گیاه فقط برگ می دهد. این گیاه برخلاف نامش به سرما حساس است و بهتر است در برابر سرما از آن محافظت شود.

پرورش گیاه ناز یخی

برخی می گویند گیاه ناز یخی از خانواده ی کاکتوس ها است بنابراین نگهداری آن در آپارتمان کار راحتی است. علاوه بر آن در اغلب پارک ها و فضاهای باز از این گل استفاده می کنند. دلیل این امر این است که زیاد نیاز به آب ندارد. درباره نگهداری گیاه ناز یخی در آپارتمان باید گفت که سعی کنید گلدان بزرگی برایش تهیه و پشت پنجره قرار دهید تا از نور کافی بر خوردار باشد و گل بدهد در غیر این صورت گیاه ناز یخی شما فقط برگ سبز می دهد. هفته ای یکبار هم بیشتر نیاز به آب دادن ندارد. در آپارتمان هم مانند فضای سبز رشد می کند و برای سرزنده نگه داشتنش بهتر است آن را در معرض نور خورشید و جای گرم قرار دهید.

برای پرورش گیاه ناز یخی به دو صورت می توان عمل کرد. اول به این صورت که بذر گیاه را کاشت و دوم به شیوه ی قلمه زدن می توان گلدان گل یا گیاه دیگری داشته باشید. برای بدست آوردن بذر گیاه ناز یخی بهتر است (اگر نمی خواهید آن را از محل فروش بذر تهیه نمایید) از درختچه ها که بذر رسیده دارند، بکنید. معمولا بذر ناز یخی را در پاییز می کارند که برای کاشت بذر تا جوانه زدن گیاه حتما در محیط گلخانه ای باشد و بعد از رشد تا زمانی که چند برگ داد به محیط باز منتقلش کنید.

نگهداری گیاه ناز یخی

برای کاشت گیاه در آپارتمان بهتر است یک گلدان در اندازه ی نه زیاد بزرگ تهیه نمایید و دقت داشته باشید که کف گلدان حتما سوراخ هایی برای دفع آب اضافه داشته باشد.
داخل آن را می توانید با خاک باغچه ی معمولی پر نمایید و یا خاکی سبک و مناسب بریزید که در توضیح خاک آمده است (مقدار مساوی خاک لوم و ماسه و یک دوم این مقدار خاک برگ که اگر خاک برگ پوسیده باشد بهتر است) در گلدان خود می توانید کمی شن هم اضافه کنید که تنفس و عبور آب در خاک بهتر انجام گیرد.
بذر را در عمق متوسط بین ۱۵ تا ۲۰ سانت قرار دهید.
خاک را مرطوب نگه دارید. بعد از رشد، هفته ای یک بار آبیاری نمایید. به هیچ عنوان خاک نباید خیس بماند. گلدان خود را در معرض مستقیم نور خورشید قرار دهید زیرا آفتاب تند برای رشد این گیاه واقعا لازم است.

تکثیر گل ناز یخی

شیوه ی قلمه زدن گیاه ناز یخی

برای قلمه زدن گیاه ناز یخی بهتر است فصل زمستان را انتخاب کنید. برای این کار ساقه ی نسبتا کوتاهی که طول آن کمتر از ۷ سانت نباشد را در نظر بگیرید و آن را از ساقه ی اصلی جدا نمایید و در خاکی مرطوب بکارید. اگر قلمه را در گلدان می کارید، لازم است حتما کف گلدان سوراخ باشد تا آب اضافه خارج شود و اگر هم در باغچه قلمه را می کارید بهتر است خاک از زهکشی مناسبی بهره مند باشد و بهتر است یک سوم ساقه که برگ های آن را در آورده اید داخل خاک به صورت خوابیده بکارید. تا زمانی که قلمه تان ریشه نزده است خاک را مربوط نگه دارید. قلمه را بهتر است از گرمای شدید و سرمای شدید محافظت نمایید.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.5 از 5 (2 رای)  
  • منبع
  • aryawiki.com
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است