دلگرم
امروز: شنبه, ۰۸ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۰۵ رجب ۱۴۴۴ قمری و ۲۸ ژانویه ۲۰۲۳ میلادی
پرورش شمشاد ژاپنی (آکوبا) و نحوه قلمه زنی این گیاه
1
زمان مطالعه: 4 دقیقه
آکوبا یک درختچه ی همیشه سبز می باشد که بومی شرق آسیا است و جز دسته ی بنسای ها دسته بندی می شود . درختچه آکوبا جز گونه گیاهان مقاوم به کم آبی و مقاوم به سرما می باشد که هم در آپارتمان به عنوان یک گیاه آپارتمانی قابل نگهداری است .

زیبایی و خصوصیات منحصر به فرد آکوبا (شمشاد ژاپنی)

گیاهی همیشه سبز که در فضای آزاد به عنوان گیاه بوته­‌ای و در گلدان می‌­توان به عنوان گیاه آپارتمانی از آن نگهداری نمود. این گیاه بومی ژاپن، چین و تایوان است که در دشت‌ها، جنگل‌ها، کوه‌ها و مناطق مرطوب مانند کنار رودخانه‌ها و در نور کم حتی در سایه رشد می‌کند. به دلایلی از قبیل زیبایی، همیشه سبز بودن، مقاومت به نور کم، سازگاری به انواع آب و هوا، مقاومت در برابر سرما و نیز شوری خاک محبوبیت خاصی دارد و در بیشتر نقاط جهان به چشم می‌­خورد.
این گیاه دارای دو پایه نر و ماده است که از هم جدا هستند و برای تولید گل باید این دو در کنار هم قرار گیرند. دارای گلهایی به رنگ ارغوانی بوده و میوه­‌هایی شبیه تمشک دارد که در فصل پاییز رشد می‌­کند. توجه کنید که قسمت های مختلف این گیاه سمی بوده و خوردن آن باعث مسمومیت خواهد شد.

نیازها و روش نگهداری از آکوبا (شمشاد ژاپنی)

میزان و زمان آبیاری آکوبا:

با وجود اینکه گیاه چند ساله کاشته شده در خاک خیلی خوب دربرابر کم آبی مقاومت می­‌کند، برای رشد ایده‌­آل نباید خشکی برای آن رخ دهد. از طرف دیگر آبیاری بیش از حد و غرقابی کردن آن، موجب پوسیدگی ریشه و سیاه شدن برگ­‌ها و ساقه آن می‌­شود.

شمشاد ژاپنی

نور مورد نیاز آکوبا:

مهمترین نکته در مورد محل نگهداری آکوبا این است که باید گیاه از اشعه مستقیم آفتاب دور باشد. زیرا تابش مستقیم آفتاب موجب سوختگی و سیاه شدن بر‌­گ‌ها می‌­شود. بهترین شرایط برای آکوبا محیطی مکانی سایه روشن و پر نور است.

تغذیه و کودهی آکوبا:

به این موضوع توجه کنید که به گیاه تازه کاشته شده تا چهار ماه کود ندهید. بعد از چهار ماه می‌­توانید هر 3 ماه یک مرتبه کوددهی نمایید.

 نگهداری از آکوبا

خاک مناسب برای آکوبا:

در یک خاک غنی با زهکش مناسب رشد بسیار خوبی خواهد داشت. بهترین بستر برای آکوبا یک پیمانه خاک رس، یک پیمانه پیت ماس و یا خاک برگ و یک دوم پیمانه ماسه­‌ی شکسته ترکیب شده باشد. می­‌توانید طبق دستور مقداری کود شیمیایی به آن اضافه نمایید.

دمای مناسب برای آکوبا:

آکوبا نیاز به محل خنک دارد. در دمای 7 تا 18 درجه رشد خوبی دارد. سرما را به راحتی تحمل می­‌کند، اما به گرما حساس است. در روزهای گرم آن را در محیط خنک قرار دهید و از وسایل تولید گرما همانند اجاق گاز، بخاری، آبگرمکن و … دور نگهدارید.

زمان تعویض گلدان آکوبا:

اواخر فصل زمستان و ابتدای فصل بهار زمان مناسبی برای این کار است. بیرون زدن ریشه از ته گلدان نشانه‌­ای برای زمان مناسب تعویض گلدان آکوبا می‌­باشد.

تکثیر آکوبا یا شمشاد چینی

زمان مناسب و نحوه هرس:

اوایل بهار زمان مناسبی برای هرس آکوبا است. می­‌توان با سرزنی ساقه­‌ها، گیاه را فرم داد و رشد شاخه­‌ها را تحریک نمود.

روش­های تکثیر آکوبا:

بهترین روش تکثیر شمشاد ژاپنی قلمه زدن آن است. به این ترتیب که قلمه­‌های 15 تا 20 سانتیمتر از انتهای شاخه‌­های جوان در فصل بهار یا تابستان تهیه کرده و آن‌­ها را در بستری از خاک سبک و مناسب قرار می­‌دهیم تا زمانی که ریشه‌­زایی کند. این گیاه از طریق بذر نیز قادر به تکثیر شدن است. به این صورت که یک روز کامل بذر را در آب بخیسانید، سپس در خاک سبک و مرطوب و در محیطی روشن، اما دور از نور مستقیم خورشید قرار دهید.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است