دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۱۱ خرداد ۱۴۰۲ برابر با ۱۱ ذو القعدة ۱۴۴۴ قمری و ۰۱ ژوئن ۲۰۲۳ میلادی
مراحل کاشت هویج در گلدان نحوه نگهداری و برداشت
1
زمان مطالعه: 8 دقیقه
آموزش روش های کاشت هویج در منزل : کاشت هویج در گلدان بسیار آسان است و برای کاشت آن در خانه نوع خاک و فضا بسیار مهم است.

آموزش کاشت هویج در گلدان

برخی از گیاهان و سبزیجات را علاوه بر این که می‌توان در خاک باغچه کاشت می‌توان در آپارتمان نیز پرورش داد و به بار آورد.
یکی از این سبزیجات هویج است که می‌توانید در خانه‌های کوچک خود پرورش دهید. در این بخش از دلگرم طریقه کاشت و برداشت آن را در گلدان‌های کوچک می‌خوانید.
هویج یکی از راحت‌ترین سبزیجات است. توجه کنید که، چون هویج ریشه یک گیاه است پس خاک و فضا برای کاشت هویج در خانه بسیار مهم است.
برای کاشت هویج در منزل یک گلدان عمیق و گود انتخاب کنید تا اجازه‌ی رشد کافی برای ریشه هویج را در محیط کاشت بدهد و همچنین محیط را برای دریافت آب کافی توسط گیاه هویج برای رسیدن به بیشترین میزان رشد، مرطوب نگه دارد.شما می‌توانید از کیسه یا نایلون زباله نیز برای کاشت هویج به جای گلدان استفاده کنید.

انتخاب بذر مناسب هویج

ما در بازار بذر‌های مختلفی برای هویج داریم که شما برای کاشت در گلدان به نوعی از بذر هویج نیاز دارید که طول آن به صورت معمولی باشد (چون گونه‌هایی وجود دارد که دارای طول بیشتری هستند) یا به اصطلاح ارقام ریشه کوتاه برای کاشت هویج در گلدان مناسب هستند. از ارقامی که مناسب کاشت در گلدان هستند می‌توان Thumbelina، Parmex و Parisienne نام برد.

صفر تا صد کاشت هویج

انتخاب گلدان و ظرف مناسب کاشت هویج

ظرف مناسب برای کاشت هویج در منزل تا زمانی که گیاه شما رشد کامل نکرده موضوع مهمی نخواهد بود، ولی زمانی که گیاه دارد رشد می‌کند و ریشه بزرگتر می‌شود این موضوع اهمیت خود را نشان می‌دهد یک ظرف یا گلدان با عمق کافی و مناسب برای کاشت هویج پیدا کنید.

ظرف انتخابی حداقل۳۰ سانتی متر یا بیشتر عمق داشته باشد و همچنین باید توجه داشته باشید که ظرف یا گلدان شما باید دارای زهکشی مناسب باشد، چون اگر گلدان زهکشی خوبی نداشته باشد باعث انباشت آب در گلدان و در نتیجه پوسیدگی در گیاه شما می‌شود.
بعد از انتخاب گلدان و ظرف مناسب حتما آن را به خوبی شستشو دهید تا باکتری یا تخم حشرات احتمالی که امکان دارد در ظرف شما باشد از بین برود می‌توانید از آب و صابون برای شستشو استفاده کنید.

از آن جایی که هویج ریشه‌ی یک گیاه است، پس خیلی مهم هست که خاک را به طور مناسب آماده کنید. اگر این کار را اشتباه انجام دهید هویج‌های شما از همین ابتدا محکوم به فنا هستند. خاک باید سبک و شنی باشد و هیچ قطعه‌ی گل خیس سنگین و یا سنگی در آن نباشد.
هویج‌ها باید بتوانند به راحتی به سمت عمق خاک رشد کنند. برای کاشت هویج در گلدان می‌توانید از خاک پوشال تازه استفاده کنید.
وقتی که خاک را در محفظه می‌ریزید حداقل ۲۵ سانتی متر از سطح محفظه را خالی بگذارید این کار برای این است که وقتی برگ‌های گیاه تان شروع به سبز شدن کردند، توسط مگس هویج مورد هجوم قرار نگیرند.

زمان کاشت هویج در گلدان

اصولا زمان کاشت هویج در بهار است و بسته به آب و هوا، تا بعد از آخرین سرما باید صبر کنید و دوباره شروع به کاشت کنید به این نکته توجه کنید که دانه‌های هویج سرما را نمی‌توانند تحمل کنند.
اگر می‌خواهید در تمام طول سال در آپارتمان خود هویج داشته باشید باید ابتدا هویج‌های یک کیسه را کاشته و قبل از اینکه در کیسه‌ی بعدی نیز بذر بریزید، دو هفته صبر کنید. شما با این کار در فواصل مختلف می‌توانید هویج برداشت کنید. اگر فضای کافی دارید می‌توانید تا آخر تابستان هر دو هفته یک بار، در یک محفظه، هویج بکارید. هویج‌هایی که می‌خواهید خوب برسند را فقط تا اواسط تابستان بکارید.

اما گاهی اوقات می‌توان کاشت هویج را در اسفند ماه هم شروع کرد. هویج در آب و هوای سردتر بهتر رشد می‌کند. برخی از ارقام “زودرسِ” هویج باید در اوایل اسفند ماه کاشته شوند، در حالی که بسیاری از انواع گونه‌های اصلی “main crop” بهتر است در اواسط اسفند ماه کاشته شوند. پس زمان کاشت به نوع و گونه هویجی که شما بذر آن را خریداری کردید متفاوت است.

آموزش کاشت هویج

چگونه بذر هویج را بکاریم؟

پس از اینکه شما بستر کاشت را آماده کردید می‌توانید برای افزایش رشد هویج‌ها به مخلوط خاک کود هم اضافه کنید که این کار ضروری نیست؛ و بعد از آن سوراخ‌هایی به عمق ۳ سانتی متر و با فاصله ۷ الی ۸ سانتی متر از هم بر روی بستر کاشت ایجاد کنید.اگر توانستید روز قبل از کاشت خاک را به خوبی آب دهید. بذر هویج بسیار کوچک است، اما شما سعی کنید تا جایی که می‌توانید به طور مساوی بذر‌ها را در خاک بریزید. این کار از هدر رفتن آن‌ها در هنگام محصول دهی جلوگیری می‌کند.
بذر‌ها را در ردیف‌های کوچکی در خاک ریخته، روی آن را با خاکی مرغوب پوشانده و با دست کمی فشار دهید. با استفاده از یک آب پاش، روی خاک آب بریزید.بذر‌ها را در سوراخ‌های ایجاد شده بکارید (سعی کنید که در هرکدام از سوراخ‌ها فقط یک بذر قرار بگیرد) و با استفاده از یک آبپاش روی خاک رو آب بپاشید و مرطوب کنید.

مراقبت از هویج کاشت شده

پس از کاشت هویج در گلدان بین دو تا سه هفته طول می‌کشد تا اولین جوانه‌های هویج را در خاک مشاهده کنید. اگر چند روز هوا سرد باشد، ممکن است کمی بیشتر طول بکشد. ولی شما باید شرایطی نوری، آبیاری و کوددهی گیاه رو فراهم کنید تا رشد هویج خوب باشد و در آخر هم به ثمر بنشیند.

نور مورد نیاز‌
می‌توانید گلدان هویج را در مکانی که نور و سایه جزئی دارد قرار بدهید. چون هویج یک گیاه ریشه‌ای است به نور زیاد احتیاج ندارد پس یکی از زنه‌های خوب، کاشت هویج در منزل است. قرار دادن گلدان هویج در مکانی که هر روز شش ساعت نور دریافت می‌کند، نسبت به مکانی که هیچ نوری را دریافت نمی‌کند باعث می‌شود رشد گیاه شما افزایش پیدا کند.

آبیاری
سعی کنید گلدانی که هویج را در اون کاشتید مرطوب نگه دارید، ولی منظور از این حرف باتلاقی کردن نیست. توصیه می‌کنیم گلدان را دوبار در روز آبیاری کنید و اجازه ندهید که مدت زمانی بین دو آبیاری زیاد شود و گلدان شما خشک شود.

نحوه کاشت هویج

تغذیه
برای اینکه گیاه شما رشد کافی داشته باشد هفته‌ای یکبار هویج رو کود بدهید، اما بهتر است که کود ندهید.به محض اینکه جوانه‌ها در حدود ۲٫۵ سانتی متر قد کشیدند، وقت آن است که به آرامی آن‌ها را از خاک بیرون کشیده و به طور مرتب در یک ردیف بکارید.اگر شاخه‌ها خیلی به هم نزدیک بودند، شاخه‌های جایگزین را قطع کنید. بهتر است هویج هایتان حدود ۵ سانتی متر از یکدیگر فاصله داشته باشند.

هرس کردن هویج
همیشه حذف کردن بوته‌های اضافی در کل گیاهان آپارتمانی مهم است زمانی ارتفاع جوانه‌های سبز هویج به ارتفاع ۲٫۵ سانتی متر رسید اضافه‌ها را هرس کنید.

حتماً بخوانید:
ارزش غذایی و خواص هویج را بشناسید

ارزش غذایی و خواص هویج را بشناسید

هویج یکی از سبزیجات بسیار خوشمزه و پرخاصیت است که در این مطلب قصد داریم میزان کالری و ارزش غذایی آن را ذکر نموده و شما را با خواص آن آشنا کنیم. با ما…

راه‌های محافظت از گلدان هویج
یکی از دلایل دیگر که باید هرس کنیم مگس هویج است که حتما هویج را عصر‌ها هرس کنید. این کار برای این است که مگس هویج، به محصولتان حمله نکند. تمام برگ‌هایی که هرس کرده و نمی‌خواهید را در عمق خاک دفن کرده که این کار به طور طبیعی یک نوع کود دهی است و یا آن‌ها را در سطل زباله بندازید.
دشمن محصول شما کرم ابریشم و مگس هویج است که اگر دستور بالا در خصوص هرس را انجام بدهید دیگر مگس سمت گلدان شما نمی‌اید. شما می‌توانید برای محافظت بیشتر از محصول خود گلدان هویج را با تور پوشش بدهید.

سفیدک روی بوته هویج
اگه روی بوته‌های هویج سفیدک دیدید می‌توانید از ضد قارچ برای از بین بردن استفاده کنید که به صورت اسپری روی بوته گیاهتان بپاشید. دلیل سفیدک زدن هم میتواند رطوبت بیش از حد باشد.

زمان برداشت هویج

در اصل برداشت هویج پاییز است، ولی زمانی شما کاشت هویج در گلدان را انتخاب می‌کنید میتوانید هر زمان هویج تازه در خانه داشته باشید.
از کجا بدانیم که هویج برای برداشت آماده است؟ اصولا محصول هویج را پس از گذشت دو تا دوماه و نیم، می‌شود برداشت کرد. زمانی که برگ‌های بیرونی پژمرده شده و برگ‌های داخلی ریختند، یعنی هویج شما آماده‌ی برداشت است.پس از خارج کردن از خاک برگ‌های آن را جدا کنید و در یک جای خشک نگهداری کنید. توجه کنید که خاک را از هویج‌ها بتکونید، اما تا زمانی که نمی‌خواید استفاده کنید تمیز نکنید.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !