دلگرم
امروز: سه شنبه, ۰۱ تیر ۱۴۰۰ برابر با ۱۱ ذو القعدة ۱۴۴۲ قمری و ۲۲ ژوئن ۲۰۲۱ میلادی
اصول نگهداری و پرورش گیاه آپارتمانی شمعی
5
زمان مطالعه: 6 دقیقه
گیاه شمعی از گیاهانی است که شکل منحصر به فردی دارد و این گیاه همانند ستاره است که دانستن اطلاعات این گیاه کمک می کند تا شما از آن آسان تر مراقبت کنید.

نگهداری گیاه آپارتمانی هویا یا پیچ شمعی(hoya)

گیاه شمعی جزء گیاهانی است که دارای ویژگی های منحصربه فرد می باشد . این گیاه معمولا دارای برگ ها و گل های متراکم و شلوغ می باشد . برگ های آن معمولا حالت دار و فرخورده می باشد و رنگ های آن سفید و سبز است که گاهی اوقات براق و گاهی اوقات نیز مات هستند . گل های این گیاه شبیه به ستاره می باشد.

این گیاه برای پرورش در محیط خانه مناسب است و می توان آن را در گلدان های آویز نیز قرار داد . کافی است که کمی صبور باشید و توجه کافی را به این گیاه داشته باشید تا نوع سالمی از این گیاه را در خانه پرورش دهید .

گیاه شمعی

معرفی بیشتر گیاه شمعی

این گیاه به ناحیه غرب هند مربوط می شود . انواع مختلف این گیاه دارای برگ های ضخیم می باشند. دانستن ویژگی های بیشتر از گیاه شمعی باعث می شود که مراقبت بهتری از آن داشته باشید . این گیاهان به گل ارکیده ، گیاه مار و زبرا شباهت زیادی دارند . رشد این گیاه نیز نسبتا آرام است و می توان با توجه کمی ، بهترین نوع آن را به دست آورد .

خاک مناسب برای گیاه شمعی

بهتر است که از خاک وحشی آفریقایی و یا خاک گلدان ارکیده برای این گیاه استفاده کنید و همچنین می توانید مقداری شن را برای زهکشی بهتر به خاک اضافه کنید تا باعث شود که جریان هوای بهتری به گیاه برسد . نکته کلیدی در مورد خاک گلدان این است که سبک باشد و زهکشی مناسبی داشته باشد.

رطوبت خاک نیز یکی دیگر از نکات مهم می باشد . اگر در منطقه ای زندگی می کنید که آب و هوای شرجی دارد ، از خاکی استفاده کنید که مطمئن باشید زودتر از انواع دیگر خاک ها خشک می شود و زهکشی آن عالی است و همچنین اگر هوای منطقه شما خشک است ، از خاکی استفاده کنید که رطوبت را در خود نگه دارد و کند تر خشک می شود .

انتخاب گلدان مناسب برای گیاه شمعی

گیاه شمعی در گلدان های آویز می توانند تمام زیبایی های خود را نشان دهند. مطمئن باشید که گلدان بیش از حد برای گیاه بزرگ نباشد زیرا این گیاه ترجیح می دهد که حالتی متراکم به خود بگیرد . گلدان های با سایز کوچک برای این گیاه مناسب تر است زیرا سرعت رشد آن متعادل تر می شود و زودتر خشک می شود و در نتیجه احتمال پوسیدگی و یا گندیدن ریشه کاهش پیدا می کند.

هرگاه دیدید که بخش بیشتری از گیاه از گلدان بیرون زده است ، موقع تعویض گلدان است.

گیاه شمعی

نور مناسب برای گیاه شمعی

این گیاه به گونه ای نشان می دهد که بیشتر افراد فکر می کنند محیط مناسب برای رشد آن، محیطی است که نور نسبتا کمی داشته باشد اما این گونه نیست . گیاه شمعی در محیط کم نور رشد کافی ندارد و شکوفه های آن بیرون نمی زنند تا اینکه نور کافی و غیر مستقیم را دریافت کنند .

بهترین مکان برای قرار دادن این گلدان جایی است که نور را از قسمت جنوبی و یا غربی دریافت کند . این دو محیط معمولا روشنی کامل دارند. این گیاه توانایی زیادی در برابر نور مستقیم را ندارند و نور بیش از حد زیاد و مستقیم باعث سوختن برگ و گل این گیاه می شود .

دما مناسب برای گیاه شمعی

این گیاهان معمولا از گرمای مداوم و نسبی هوا در محیط داخل خانه لذت می برند و در نتیجه به یک گیاه مناسب و پرطرفدار برای محیط داخل خانه تبدیل شده اند.

گیاه شمعی دمای 21 درجه سانتیگراد را درطول روز ترجیح می دهد و شب ها نیز می تواند تا دمای 16 تا 18 درجه را نیز تحمل کند .

رطوبت مناسب برای گیاه شمعی

این گیاهان نسبت به گیاهان خانگی دیگر نیاز به رطوبت بیشتری دارد . سطح رطوبت 40 تا 60 درصد برای این گیاه ایده آل است که با رطوبت بین 10 تا 30 درصد هم می تواند شرایط خوبی داشته باشد .

اگر می خواهید که سطح رطوبت داخل خانه را افزایش دهید ، می توانید از دستگاه های بخور استفاده کنید تا یک ظرف آب را همیشه در کنار گلدان قرار دهید .

گیاه شمعی

آب دادن

گیاه شمعی تقاضای زیادی برای آب دادن ندارد . زمانی که این گیاه در فصل بهار و تابستان در مرحله رشد خود می باشد، باید صبر کنیم که قبل از آب دادن خشک شده باشد و در طول ماه های خنک تر که گیاه شمعی در حال استراحت است ، باید میزان آب دادن را کاهش دهیم .

گیاه را تا جایی آب بدهید که آب اضافه آن از گلدان بیرون بزند و مطمئن شوید که آب بیش از 15 دقیقه در گیاه باقی نمانده باشد .

کود گیاهی

گیاه شمعی نیاز به کود گیاهی زیادی ندارد و همین میزان کم از کود را نیز باید در اواسط فصل بهار و ادامه آن را در فصل تابستان به گیاه داد.

هرگز نباید هنگام شکوفه دادن یا در مرحله استراحت به گیاه کود بدهید و در نتیجه هرگز در فصل پاییز و زمستان به آن کود ندهید . کود گیاهی شما نیز باید محلول در آب و متعادل باشد.

این نکته را به یاد داشته باشید که کود دادن بیش از حد برای گیاه شمعی مضرتر از کود دادن کمتر از حد نیاز است . اگر بیش از حد به گیاه کود داده باشید با نشانه هایی از جمله :خشک شدن ، شکنندگی برگ ها، برگ های جدید ریز ، قرمز شدن و خشک شدن سر برگ ها و رگه های سفید در سطح خاک مواجه می شوید .

قلمه زدن

قابل اعتمادترین روش برای قلمه زدن این است که برش را از ساقه انجام دهیم . برای این کار از قیچی های تمیز و تیز استفاده کنید و بخشی از نوک سافه را به صورت زاویه دار برش دهید و حداقل یک جفت برگ را نیز جدا کنید و انتهای قسمت بریده شده را در آب قرار دهید و حتما برگ های زیرین آن را نیز بکنید.

گیاه شمعی

عوض کردن گلدان

این گیاه را باید در صورت زیاد کود خوردن و آسیب دیدن و یا بزرگ شدن و انبوه شدن بیش از حد، در گلدان جدید قرار دهید که در این هنگام باید نکات زیر را در نظر داشته باشید:

  • گلدان شما هرچه سریع تر بعد از آب دادن خشک شود.
  • ترکیبات داخل گلدان متراکم شده باشد ، همزمان با اینکه به ریشه ها هوا برسد.
  • این کار را در بهار و یا اواسط زمستان انجام دهید.

آفات و مشکلات گیاه شمعی

به صورت کلی باید بگوییم که آفات رایج گیاه شمعی شامل شته ، کنه تارعنکبوتی و شپشک آرد آلود است.

نکته قابل توجه دیگر در مورد مشکلات گیاه شمعی بیماری های قارچی است که برای جلوگیری از شیوع آن باید در طول شب از خیس و مرطوب باقی ماندن زیاد گیاه جلوگیری کرد.این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.2 از 5 (5 رای)  
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits