دلگرم
امروز: جمعه, ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ برابر با ۰۷ ذو القعدة ۱۴۴۲ قمری و ۱۸ ژوئن ۲۰۲۱ میلادی
آموزش کامل پرورش و نگهداری از کاکتوس رنگی
3
زمان مطالعه: 6 دقیقه
این روزها هر جا میریم خیلی کم اتفاق می افته چشممون به کاکتوس‌های رنگی که معمولاً به رنگ‌های قرمز، زرد یا صورتی یا رنگهای جذاب دیگه مثل بنفش نیفتد، این کاکتوس‌ها ژیمینو های رنگی هستن که اسمشون ژمینو کالسیوم میهانویچی هست تا انتها با ما همراه باشید .

چگونه کاکتوس رنگی پروروش دهیم ؟

شاید شما هم کاکتوس های رنگی را دیده باشید و دوست داشته باشید که خودتون همچین کاکتوس هایی پرورش بدید در این مطلب قصد داریم که شما رو با نحوه پرورش کاکتوس رنگی آشنا کنیم .

کاکتوس ها به دلیل داشتن کلروفیل به رنگ سبز مشاهده می شوند . گونه ای از کاکتوس جهش یافته به نام ژیمنوکالیسیوم فاقد کلروفیل (سبزینه) است.

کاکتوسی که کلروفیل نداشته باشد نمی تواند به تنهایی به حیات خود ادامه دهد، مگر اینکه با کاکتوس دیگری که دارای کلروفیل است پیوند زده شود.

دو نوع کاکتوس برای پیوند زدن انتخاب می شوند که معمولا :

 1. کاکتوس ژیمنو کالیسیوم میهانوویچی (Gymnocalycium mihanovichii) برای قسمت بالایی
 2. کاتوس هیلوسرئوس (Hylocereus) برای قسمت پایه استفاده می شود.

چگونه کاکتوس را رنگی کنیم ؟

حتما تا به حال کاکتوس رنگی را که معمولاً به رنگ های قرمز، زرد یا صورتی و... هستند مشاهده کرده اید .

کاکتوس یکی از گیاهانی است که در بسیاری از مناطق گرم و خشک جهان وجود دارند و از آن می توان در فنگ شوئی خانه استفاده کرد و نوع رنگی آن فضای بهتری به خانه می دهد.

اگر بخواهید یک کاکتوس رنگی زیبا داشته باشید راهی جز پرورش و پیوند کاکتوس وجود ندارد.

در این روش کاکتوس های ژمینو کالسیوم میهانویچی با نام علمی gymnocalycium mihanovichii را بر روی پایه درخت کاکتوس دراگون یا پایه هیلوسرئوس پیوند می زنند.

کاکتوس رنگی | چگونه کاکتوس رنگی پروروش دهیم ؟

پرورش کاکاتوس رنگی

مراحل پیوند زدن کاکتوس رنگی

 1. یک کاکتوس ژیمنو کالیسیوم میهانوویچی قرمز، زرد یا نارنجی سالم و یک کاکتوس هیلوسرئوس سالم که بزرگی آن به حدی باشد که بتوان آن را پیوند زد، تهیه کنید.
 2. یک چاقوی تیز را ضد عفونی کنید (برای کاهش خطر عفونت کاکتوس).
 3. با استفاده از چاقو، قسمت بالایی کاکتوس هیلوسرئوس را ببرید به گونه ای که اندازه قسمت برش داده شده با اندازه کاکتوس ژیمنو کالیسیم میهانوویچی که قرار است با آن پیوند داده شود، یکی باشد.
 4. گوشه های کاکتوس هیلوسرئوس را بچینید به گونه ای که گوشه های آن به سمت پایین شیب دار شوند.
 5. یک لایه نازک دیگری را از بالای هیلوسرئوس برش بزنید و یک لایه نازک از پایین ژیمنو کالیسیم میهانوویچی نیز برش بزنید. دو کاکتوس را روی یکدیگر قرار دهید تا آوند های آن ها در تماس با یکدیگر قرار بگیرند. آوند، لوله های دایره ای است که در مرکز کاکتوس قرار دارد و با برش کاکتوس قابل مشاهده است.
 6. با استفاده از یک نوار لاستیکی دو کاکتوس را به یکدیگر بچسبانید ( نباید نوار لاستیکی را خیلی محکم یا خیلی شل ببندید).
 7. اجازه دهید این دو کاکتوس به مدت دو تا سه هفته در تماس با یکدیگر رشد کنند و سپس نوار لاستیکی را باز کنید.

دقت کنید که کاکتوس را باید در دمای بالای 60 درجه نگداری کنید و در فصول رشد آن (بهار و تابستان) هر ماه کود دهید. جالب است بدانید که طول عمر کاکتوس ژیمنو، فقط چند سال است.

کاکتوس رنگی | چگونه کاکتوس رنگی پروروش دهیم ؟

شرایط نگهداری کاکتوس های رنگی

نحوه پرورش کاکتوس رنگی

کاکتوس پیوندی رنگی

پیوند زدن روشی است که در آن، باغبان دو گیاه را برش زده و به یکدیگر پیوند می زند تا یک گیاه واحد پرورش دهد.

اگر دو گیاه پیوند زده شده با هم سازگار باشند، به یکدیگر متصل می شوند و یک گیاه واحد را به وجود می آورند.

کاکتوس ماه که با نام کاکتوس ژیمنو نیز شناخته می شود، یک کاکتوس پیوندی کوچک است که قسمت بالایی آن رنگ قرمز، نارنجی یا زرد دارد و قسمت پایینی آن سبز رنگ است.

این ژیمینوها تغییر رنگ یافته به این علت که کلروفیل ندارند توانایی ریشه سازی و زندگی بر روی خاک را نیز ندارند و بر روی سایر کاکتوس ها به صورت انگلی و به صورت پیوندی می توانند زندگی کنند.

تکثیر ژمینو رنگی پیوندی

کاکتوس ماه، گونه ای جهش یافته است که کلروفیل (سبزینه) ندارد. کاکتوسی که کلروفیل نداشته باشد به تنهایی نمی تواند به زندگی خود ادامه دهد، مگر اینکه با کاکتوس دیگری که دارای کلروفیل است پیوند زده شود.

تنها راه تکثیر این کاکتوس از طریق پاجوش می باشد که بر روی پایه جدید پیوند زده می شود.

از کاکتوس هیلوسرئوس که به صورت سه پر دیده می شوند و از طریق بذر و قلمه به راحتی تکثیر می شود ابتدا قلمه می گیرند و ژیمینو رنگی را روی آن پیوند می زنند و سپس پایه را می کارند تا ریشه دار شود .

چگونه کاکتوس رنگی پروروش دهیم ؟

نحوه پیوند کاکتوس رنگی در منزل

موارد مورد نیاز پرورش کاکتوس رنگی

نور مورد نیاز

نور مستقیم خورشید به این گیاه صدمه می زند و کاکتوس رنگی به نور غیر مستقیم نیاز دارد پس این گیاه را طولانی در مقابل نور مستقیم خورشید قرار ندهید.

آبیاری

کاکتوس رنگی را کامل آبیاری کنید . بین دو آبیاری کاکتوس ماه باید فاصله باشد طوری که خاک آن کاملا خشک شود .

کود دهی

در فصل رشد این گیاه (بهار و تابستان) هر ماه به آن کود مخصوص دهید.

دما

در دمای پایین کاکتوس رنگی را نگه داری نکنید و در فصول سرد آن را در فضای باز نگهداری نکنید.

آموزش کامل پرورش و نگهداری از کاکتوس رنگی

مشکلات پرورش کاکتوس رنگی

دلیل مرگ سریع کاکتوس رنگی چیست ؟

تغییرات آب و هوایی

یکی از عوامل خراب شدن کاکتوس رنگی تغییرات آب و هوایی است زیرا این کاکتوس ها در کشورهایی مانند هلند و ترکیه در شرایط گلخانه خاص پرورش داده می شوند .

خاک گلدان

از خاک کوکوپیت به دلیل سبک بودن، عدم ریختن خاک در اثر جابه جایی، ارزان بودن و ممنوع بودن صادرات با خاک برای صادرات انواع گیاهان استفاده می کنند .

کوکوپیت رطوبت بالایی در خود نگه می دارد. بنابراین کاکتوس ها که به رطوبت زیاد حساسند دچار پوسیدگی ریشه می شوند و ریشه آنها از بین می رود .

بنابراین خاک گلدان مهم ترین علت مرگ کاکتوس های وارداتی رنگی است. پس بعد از خرید خاک گیاه را با خاک مخصوص کاکتوس عوض کنید .

خاک مناسب برای کاکتوس ترکیب 60 درصد ماسه 30 درصد پیت ماس و بقیه ورمی یا کوکوپیت ترکیبی است. چند روز گیاه را پس از تعویض خاک آبیاری نکنید تا ریشه بزند.این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.7 از 5 (3 رای)  
 • منبع
 • golemanoto.ir
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits