مجله دلگرم
امروز: دوشنبه, ۱۷ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۱۴ رجب ۱۴۴۴ قمری و ۰۶ فوریه ۲۰۲۳ میلادی
آشنایی با روش کاشت کدو سبز در خانه
1
زمان مطالعه: 9 دقیقه
کدو سبز نوعی کدوی تابستانی است که می‌تواند تا حدود یک متر رشد کند، اما معمولاً در نصف این اندازه یا کمتر، برداشت می‌شود


چگونه کدو سبز بکاریم؟


کدو سبز می‌تواند سبز تیره یا روشن باشد. کدو سبز نوعی کدوی تابستانی است که می‌تواند تا حدود یک متر رشد کند، اما معمولاً در نصف این اندازه یا کمتر، برداشت می‌شود و به همراه بسیاری از انواع دیگر کدوها، مانند کدو تنبل، در گونهٔ کدو تخم پوست کاغذی (نام علمی: Cucurbita pepo) دسته‌بندی می‌گردد.

در زمینهٔ آشپزی، از کدو سبز به صورت تره‌بار استفاده می‌شود، یعنی معمولاً به عنوان یک چاشنی خوش‌طعم یا بخشی از غذا پخته می‌شود. اما از لحاظ گیاه‌شناسی، کدو سبز یک میوه نارس، حاصل از تورم تخمدان گل آن است.

گیاه شناسی کدو سبز


کدو سبز گیاهی است یک ساله با ساقه های رونده، برگ ‌های بلند، سطح برگ و ساقه با کرک های پهن و بزرگ و دارای بریدگی با دمبرگ نسبتا به میوه هسته‌ای تبدیل می‌شوند زبری پوشیده شده، گل ها زرد رنگ و درشت که بعدا که بخش خوراکی گیاه را تشکیل می‌دهد. دارای انواع مختلفی از قبیل کدو تنبل، کدو خورشتی، کدو استانبولی و... است.

کدو

نیازهای اکولوژیک کدو سبز

آب و هوای معتدل هنگام کاشت و هوای گرم برای رسیدن میوه ضروری است ولی هوای خیلی گرم باعث ریختن گل‌ها و هوای خیلی سرد باعث یخ زدگی میوه می‌شود. به آفتاب زیاد نیاز دارد و در دمای کم رشد زیادی نمی‌کند حداقل لازم برای جوانه زدن 13 درجه سانتی‌گراد می‌باشد. خاک لومی شنی قوی با زهکشی و تهویه مناسب، گیاه را به خوبی در خود پرورش می دهد. کدو به میزان متوسطی از کودهای ازته، فسفره و پتاسه نیازمند است. pH مناسب برای رشد کدو 6 تا 7.5 است.

چگونگی کاشت کدو سبز

ابتدا تصمیم بگیرید برای کاشت کدو سبز چه راهی را می خواهید انتخاب کنید. برای کاشت کدو سبز دو را وجود دارد: می توان از طریق بذر آن را کاشت و یا بوته های کوچک و آماده آن را از بیرون تهیه کرد و در زمین کاشت. در زمان کاشت کدو سبز، شما می توانید بذرها را به صورت جوی و پشته ای یا به صورت خطی بکارید که بستگی به میزان فضای شما دارد.

آماده کردن زمین برای کاشت کدو سبز

قبل از کاشت کدو سبز، خاک را با مالچ و کود باغبانی مخلوط کنید تا مواد مغذی برای رشد کدو سبز تامین شود. pH خاک را تست کنید و در صورت لزوم آن را اصلاح کنید. PH مناسب برای رشد کدو سبز ۶ تا ۷.۵ است. اگر PH بیشتر از این مقدار بود مقداری آهک به خاک اضافه کنید تا PH پایین آید، و اگر PH پایین بود خاک را با مقداری کود گیاهی مخلوط کنید تا PH به حد مناسب برسد. خاکی که کدو سبز در آن کاشته می شود باید زهکشی خوبی داشته باشد. اگر خاک شما زهکشی خوبی ندارد، مقداری شن به خاک اضافه کنید تا به زهکشی خاک کمک کند.

کاشت کدو سبز به صورت جوی و پشته ای

بعد از گدشت سرما خاک را به صورت جوی و پشته ای آماده کنید. به صورتی که پشته ها به اندازه ۱۵ تا ۳۰ سانتی متر از زمین فاصله داشته باشند و عرض آن ها ۳۰ تا ۶۰ سانتی متر باشد. فاصله پشته ها از هم را باید ۵۰ تا ۱۰۰ سانتی متر در نظر گرفت. روی پشته ها گودال هایی به عمق ۳ سانتی متر حفر کنید و در هر گودال ۴ یا ۵ بذر قرار دهید. فاصله گودال های کاشت را ۷۵ سانتی متر در نظر بگیرید. بعد از این که بذرها جوانه زدند و برگ واقعی تشکیل دادند، آن ها را تنک کنید و دو یا سه بوته قوی تر را نگه دارید.

شما همچنین می توانید ۴ تا ۶ هفته قبل از آخرین سرما، بذرهای کدو سبز را در خانه بکارید و بعد از این که سرما به طور کامل رفع شد، بوته های کدو سبز را به زمین اصلی منتقل کنید.

کاشت کدو سبز

کاشت کدو سبز به صورت خطی

دانه های کدو سبز را می توان بعد از رفع سرما در منطقه، کاشت. دمای مناسب برای کاشت کدو سبز ۱۳ دجه سانتی گراد است. در هر گودال دو یا سه بذر کدو سبز را در عمق ۳ سانتی متر با هم بکارید. فاصله گودال های کاشت را ۷۵ سانتی متر و فاصله ردیف ها را ۹۰ سانتی متر در نظر بگیرید. بعد از آن که دانه ها جوانه زدند و برگ واقعی تشکیل دادند، بوته ها را تنک کنید.

نکاتی در مورد رشد کدو سبز

زمانی که نهال های کدو سبز به وجود آمدند، اطراف آن ها مالچ اضافه کنید. مالچ باعث حفظ رطوبت خاک می شود، همچنین باعث می شود دمای زمین ثابت بماند. این دو مورد باعث می شوند که گیاه کدو سبز در زمان کوتاه تری محصول بدهد و باردهی بیشتری هم داشته باشد.

بوته های کدو سبز در هر هفته به میزان ۲ اینچ آب نیاز دارند. اگر در منطقه شما بارندگی به اندازه کافی انجام نمی شود، باید آبیاری دستی انجام دهید. با استفاده از شلنگ آبیاری را در زیر برگ ها انجام دهید، آبیاری بارانی ممکن است باعث ایجاد کپک پودری روی برگ های کدو سبز شود.

زمانی که کدوها کوچک هستند آن ها را برداشت کنید، زیرا طعم بهتری دارند و اگر برای فروش در بازار کاشت کدو را انجام می دهید، معمولا کدوهای کوچک طرفداران بیشتری دارند و بهتر فروش می روند. زمانی که کدوها به اندازه ۱۰ سانتی متر شدند می توانید آن ها را برداشت کنید. با استفاده از چاقو کدوها را از بوته جدا کنید.

کدو

آفات و بیماری های کدو سبز

تنش رطوبت در اثر شرایط بسار گرم و خشک , تنش های غذایی به دلیل کمبود عناصر غذایی می تواند موجب از بین رفتن میوه گردد.خسارت برخی آفات از قبیل مگس میوه و غیره می تواند میوه ها را از بین ببرد.

در شرایط مزرعه بوته ها کدو ظاهر سالم دارند , خوب رشد می کنند , گل می دهند , اما خیلی از گل ها دچار ریزش می شوند . میوه ها ممکن است به ظاهر شروع به رشد نمایند اما وقتی تلقیح آنها کامل نباشد لذا پس از مدتی زرد شده و از بین می روند. گیاهان خانواده کدوئیان مانند خربزه , کدو , هندوانه و غیره بدون گرده افشانی قادر به تولید میوه نیستند.

شرایط آب و هوا از عوامل مهم در موفقیت گرده افشانی می باشند. رطوبت زیاد موجب چسبیدن گرده ها به هم شده و به خوبی انتقال پیدا نمی کنند. کدو ها برای گرده افشانی به فعالیت زنبور های عسل نیاز دارند , و زنبور های عسل در آب و هوای ابری ,سرد پرواز نمی کنند. در ضمن زنبور های عسل به کاربرد حشره کش ها در زمان گلدهی حساس هستندو در اثر تاثیر سم از بین می روندو درنتیجه گرده افشانی به خوبی انجام نمی گیرد.

گیاهان خانواده کدوئیان تک پایه هستند و گل های نر و ماده به طور چداگانه روی یک بوته ظاهر می شوند. ابتدا گل های نر باز می شوند , به دنبال آن گل های ماده باز می شوند. فقط زمانی گرده افشانی صورت می گیرد که گل های نر و ماده در یک زمان باز شده باشند. گل ماده فقط به مدت یک روز باز است و بیشتر در ساعات ۹ صبح تا ۴ بعد از ظهر دریافت کننده گرده می باشد. در طی این مدت یک گل ماده برای دریافت گرده کافی جهت تشکیل یک میوه کامل نیاز به حدود ۱۵ بار بازدید زنبور عسل می باشد. گل های تلقیح نشده یا تلقیح ناقص دچار ریزش می شوند.

موفقیت گرده افشانی در آب و هوای سرد کاهش می یابد. برای انجام موفقیت در گرد افشانی تنش ها را به حداقل رساند , فاصله بوته ها را به درستی تنظیم نمود. مدیریت آفت و آبیاری را به خوبی انجام داد.مصرف کود ازته به مقدار زیاد موجب رشد رویشی زیادشده و در نتیجه تشکیل گل کاهش می یابد. از کندو های زنبور عسل در مزرعه کدو استفاده شود و از کاربرد حشره کش ها در ساعات فعالین زنبورها و گرده افشانی بوته ها اجتناب گردد.

آبیاری منظم , بخصوص در شرایط خشک لازم می باشد , هر چه میوه ها بزرگتر که می شوند نیاز آنها به آب بیشتر میگردد و در نتیجه رقابت میوه بزرگ و کوچک جهت دریافت آب کافی می تواند موجب زرد و ریزش میوه های ریز گردد.کاهش تعدادمیوه های روی یک بوته و رساندن تعدادآنها به یک یا دو عدد روی یک بوته یا ساقه موجب بزرگ تر شدن میوه می گردد.

برخی از عوامل موجب زرد شدن و ریزش میوه و یا از بین رفتن آن در بوته های کدو می شوند.تنش رطوبت در اثر شرایط بسیار گرم و خشک , تنش های غذایی به دلیل کمبودعناصر غذایی می تواند موجب از بین رفتن میوه گردد. خسارت برخی آفات از قبیل مگس میوه و غیره می تواند میوه ها را از بین ببرد.

کمبود کلسیم می تواند سبب پوسیدگی گلگاه , زرد شدن میوه کوچک و ریزش میوه گرددو دما های بالا , تنش آب و استفاده زیاد از کود های ازته و پتاسه می تواند مانع جذب کلسیم توسط گیاه از خاک شوند.

در مورد رفع برخی کمبود های عناصر غذایی بخصوص عناصر کلسیم و بور کود های ذیل جهت تقویت رشد بوته های کدو و جلوگیری از ریزش گل و میوه توصیه می شود. تکنوکل آمینو که ۱۰% کلسیم و ۰.۲ درصد عنصر بور دارد. , کود مایع کلسان که ۳۵ % کلسیم دارد.کود مایع بوران که ۱۰ درصد بور دارد.

  separator line

  بیشتر بخوانید:

  با روش کاشت بذر توت فرنگی در گلدان آشنا شوید

  آموزش کاشت آناناس در منزل مرحله به مرحله + تصویر

  با اصول کاشت بادمجان آشنا شوید

  separator line


  این مطلب چقدر مفید بود ؟
  5.0 از 5 (1 رای)  
  قرآن آنلاین
  دیدگاه ها

  درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است