دلگرم
امروز: سه شنبه, ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ برابر با ۱۵ ذو الحجة ۱۴۴۱ قمری و ۰۴ اوت ۲۰۲۰ میلادی
راهنمای نگهداری و تکثیر درختچه توری
10
3.9K
زمان مطالعه: 5 دقیقه
درختچه توری بهترین رشد را در نواحی گرم و خشک دارد در تابش مستقیم خورشید رشد کرده ولی مناسب شرایط ساحلی و مرطوب نیست.


معرفی انواع درختچه توری


درختچه توری گونه ای گیاه زینتی محبوب در دنیا است. این درخت یا درختچه از جنس Lagerstroemia در خانواده Lythraceae (حنا) بومی آسیا (چین، کره و ژاپن) می باشد.

درختچه توری بهترین رشد را در نواحی گرم و خشک دارد در تابش مستقیم خورشید رشد کرده ولی مناسب شرایط ساحلی و مرطوب نیست.سرمای ممتد و یخبندان را تحمل نمی کند. از عیوب درختچه توری می توان به جابجائی دشوار آن اشاره کرد و همچنین تنه جوش و پاجوش زیاد تولید می کند.

گیاه شناسی درختچه توری

این جنس گونه های مختلفی دارد که یا خزان پذیز هستند و یا همیشه سبز. گونه indica خزان پذیر است و گلهای آن به رنگ سفید، صورتی، کرمی، قرمز و ارغوانی هستند این گلهای زیبا با آرایش خوشه ای روی شاخه ها قرار گرفته اند و باعث می شوند این گیاه به عنوان گیاه زینتی خاصی بنظر بیاید. نکته بسیار مهم دیگر که کشت آن را در فضای سبز زیاد نموده این است که ماندگاری گلها طولانی است به طوری گلها در تابستان ظاهر شده و ۲تا۴ ماه گلها شکوفا می شوند. پوست درختچه های توری مانند درخت چنار هر سال می ریزد و رنگ پوست صاف آن خاکستری رنگ است. برگهای آن کوچک و سبز تیره و صاف هستند که در پاییز نارنجی میشوند. میوه آن کپسول و بذر آن قهوه ای مایل به سیاه است.

درختچه

شرایط نگهداری درختچه توری


آبیاری توری :

این گیاه برای گلدهی مناسب و شادابی آنها به آبیاری منظم به خصوص در تابستان که هوا گرم است نیاز دارد. بهترین زمان آبیاری وقتی است که خاک تقریبا خشک شده است به عبارتی نباید خاک خیس باشد چون آب ایستادگی باعث پوسیدگی ریشه می شود.

نور مورد نیاز توری :

به نور کامل و مستقیم نیاز دارد و کمبود نور علاوه بر رنگ پریدگی برگها، ریزش غنچه ها و کاهش گلدهی، بلکه باعث شیوع بیماریهای قارچی میگردد.

کود مورد نیاز توری :

اصولاً توری گیاهی است کم توقع که به مواد غذایی زیاد نیازی ندارد. فقط لازم است در اواخر زمستان هر سال، بعد از عملیات هرس، به اندازه یک فنجان کود شیمیایی کامل به هر متر مربع از خاک اضافه نمود تا نیازهای گیاه در فصل رشد تامین شود. همچنین میتوان لایه ای به ضخامت ۵ سانتیمتر کمپوست یا پهن اسبی پوسیده پای بوته ها اضافه کرد.

خاک مناسب توری :

بهترین خاک برای کاشت توری ، مخلوطی از خاک تازه باغچه و خاک برگ به میزان مساویست. بایستی در پاییز هر سال مقداری خاک مناسب در پای بوته ها اضافه کرد . این عمل باعث میشود که ریشه های سطحی کاملاً پوشیده شده و در زمستان از خطر سرمازدگی محفوظ بمانند . همچنین طی عملیات مکانیکی حذف علفهای هرز آسیب نبینند .

درخت

روش هرس درختچه توری

هرس تنها در فصل زمستان و برای حذف شاخه های بیش از حد انبوه توصیه می شود. قطع سر شاخه گل های پیر در فصل تابستان می تواند به دور دوم و سوم از گلدهی منجر شود از آنجائیکه گل توری بر روی شاخه های یکساله تشکیل میشود، لذا جهت افزایش تولید شاخه های گلده لازم است در اواخر زمستان هر سال شاخه های مسن را هرس نمود.

جهت تسهیل ورود نور و هوا به تمامی قسمتهای داخلی گیاه باید از تراکم زیاد شاخه ها کاست.شاخه های شکسته، مریض و آفت زده معمولاً پناهگاه و منبع انتشار آفات و امراض میباشند. لذا حذف این شاخه ها در زمستان قبل از فعال شدن گیاه جهت حفظ و تأمین سلامت آن ضروری است. در درختچه های مسن با حذف کامل شاخه های پیر میتوان آنها را وادار به تولید شاخه های جدید کرده و بدین ترتیب درختچه را جوان نمود.

روش تکثیر درختچه توری

تکثیر درختچه از دو طریق کاشت بذر و قلمه میسر است. ولی معمولاً روش قلمه بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

ساقه های جوان را که مغز بسته و نیمه خشبی شده اند برای تهیه قلمه انتخاب می کنند.طول قلمه باید ۷ تا ۱۴ سانتیمتر باشد.در صورت برگدار بودن قلمه، فقط چند برگ در انتهای شاخه نگهداشته، بقیه را حذف می کنند. وجود برگ و جوانه اثر زیادی بر ریشه دهی قلمه دارد. زیرا جوانه منبع تولید اکسین و برگها منبع تولید کربوهیدراتها هستند که هر دو برای ریشه دهی ضروری می باشند.بلافاصله پس از تهیه قلمه ها، باید آنها را در گلخانه و در بستری مناسب کاشت.

آفات و بیماریهای درختچه توری


شته یکی از آفات رایج در پرورش درخت توری می باشد که با استفاده از قارچ کش ها و کاشت گیاه در مکان های آفتابی و خودداری از خیس شدن برگ های گیاه می توان این مشکل را حل کرد .

کاربرد درختچه توری

کاربرد آن به

عنوان تک درختچه زینتی ، کاشت توده ای، فضای سبز ، باغ ها ،پارک ها، حواشی خیابان، اتوبان ، بولوارها کاشته می شود.

separator line

بیشتر بخوانید:

روش کاشت درخت تبریزی چگونه است؟

راهنمای کاشت درخت به و نگهداری از آن

راهنمای کاشت درخت فلوس و خواص آن

separator lineاین مطلب برای شما مفید بود؟

  • منبع
  • arga-mag.com
  • sfim.ir
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits
statcounter