اصول کاشت و نگهداری گل سوسن عنکبوتی 

۱,۷۲۸
۱
۰
پنج شنبه, ۲۴ مرداد ۱۳۹۸ ۲۳:۰۴


معرفی گل سوسن عنکبوتی یا کرینوم


سوسن عنکبوتی یا crinum متعلق به خانواده amarylidaceae ست. که در جنس این گیاه در حدود ۱۸۰ گونه گیاهی تا کنون شناسایی شده. اغلب این گیاهان با گل‌های زیبا بر روی ساقه هایی بدون برگ هستند اما انواعی با برگ سبز ابلق ( رگه‌های سبز کم رنگ و کرمی رنگ) و هم‌چنین تعدادی با ته مایه‌ی قرمز رنگ وجود دارد.

سوسن عنکبوتی یک گیاه همیشه سبز است و حداقل دمایی که می‌تواند در طی شب تحمل کند ۵ درجه سانتی‌گراد است. البته به شرطی که میانگین دمایش ۱۲ تا ۱۵ درجه سانتی‌گراد باشد. در صورتی که دما کمتر از این مقدار شود رشدش متوقف می‌شود.

این گیاه سرما را تا منفی هفت درجه سانتی‌گراد می‌تواند تحمل کند اگر در معرض بادهای زمستانی نباشد اما سرمای بیشتر پیاز این گیاه را از بین می‌برد.

گل

گیاه شناسی سوسن عنکبوتی

گل‌های سوسن عنکبوتی شیپوری شکل و نسبتا معطر هستند. عرض گلبرگ‌ها در انواع مختلف متفاوت است، برخی پهن و برخی دیگر باریک هستند. اما تنوع برگ‌های باریک بیشتر است و از همین رو به نام سوسن عنکبوتی شهرت یافته است.

طول برگ‌ها در انواع مختلف این گیاه متفاوت است اما نمونه‌ای که در ایران معمول و متداول است برگ‌هایی به حدود یک متر دارد. ساقه گل نیز معمولا چهل تا هشتاد سانتی‌متر ارتفاع دارد ولی در بعضی گونه‌ها به حدود ۲ متر نیز می رسد.

رنگ گل‌ّها اکثرا سفید، صورتی و قرمز است و زمان شکوفایی گل‌ها اواخر بهار و اوایل تابستان می‌باشد. سوسن گرمسیری از گیاهان پیازدار می‌باشد و پیاز نسبتا بزرگ و سنگینی دارد به نحوی که وزن یک پیاز بالغ می‌تواند ۵ تا ۹ کیلوگرم باشد. تمام قسمت‌های این گیاه برای مصرف سمی می‌باشد و به همین دلیل موقع تکثیر و تقسیم پیاز حتما باید از دستکش استفاده کرد که ایجاد حساسیت نکند و از خوردن برگ یا گل آن جدا خودداری کرد.

این گونه از سوسن عنکبوتی گرمسیری بیشتر در نواحی جنوبی کشور یافت می‌شود و به عنوان گیاه زینتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. برگ‌هایش حدود یک متر طول و ۱۰ سانتی‌متر عرض دارد. ارتفاع این گیاه تا ۲ متر می‌رسد. گل‌های سفید رنگ با گلبرگ‌های باریک دارند و بوی عطر خوبی می‌دهند.

شرایط نگهداری سوسن عنکبوتی

آبیاری

سوسن عنکبوتی به رطوبت خاک نیاز جدی دارد، گرچه برخی از انواع این گیاه خشکی را تحمل می‌کنند اما به طور کلی خشکی خاک مانع رشد آن می‌شود و به خصوص موقع کاشت پیاز این گیاه، نباید پیازش خشک شود اما این موضوع به این معنای آبیاری زیاد این گیاه هم نیست. همین که خاکش مرطوب بماند کافی‌ست.

آبیاری زیاد به این گیاه باعث زردی برگ‌ها و سست شدن و پوسیدگی ساقه و پیاز می‌شود و در نهایت از بین می رود. البته خشکی خاک هم باعث ریزش برگ‌ها، عدم گل‌دهی، سوختگی نوک برگ‌ها و در نهایت خشکی گیاه می‌شود.

پس در کل زمانی باید به گیاه آب دهید که خاکش خشک باشد و از آبی استفاده کنید که سرد نباشد، چون تاثیر منفی بر رشد آن دارد.

نور:

سوسن عنکبوتی روزانه به ۶ تا ۸ ساعت نور مستقیم احتیاج دارد. بهترین مکان برای کاشت این گیاه در باغچه محلی‌ست که صبح‌ها از آفتاب و عصرها از سایه برخوردار باشد که در تابستان از آفتاب سوزان در امان بماند اما نیازش از دریافت آفتاب مستقیم هم مرتفع شود.
اما در صورتی که آن را در آپارتمان نگه‌داری می‌کنید چند ساعتی در معرض نور مستقیم آفتاب قرار دهید.

خاک:

سوسن عنکبوتی گرمسیری خاک خیلی اسیدی یا قلیایی را دوست ندارد و با خاک‌های خنثی که اندکی اسیدی هستند را برای رشد ترجیح می‌دهد.

همچنین زهکشی شدن خاک برای نماندن آب در خاک و جلوگیری از پوسیدگی پیازها اهمیت زیادی دارد. بنابراین بای خاک این گیاه از شن و خاک برگ باید استفاده کرد. این گیاه از فصل بهار تا مهرماه هر دوماه یکبار به کوددهی نیاز دارد اما در اواخر تابستان دیگر نیازی به کود ندارد.

سوسن

روش تکثیر گل سوسن عنکبوتی

یکی از راه‌های تکثیر سوسن عنکبوتی تقسیم پیاز است. عمل تقسیم این گیاه هر سه تا پنج سال باید انجام شود و برای تکثیر این گیاه باید تا پاییز صبر کرد و در پاییز و زمستان عمل تکثیر را انجام داد. برای این کار باید خاک محل قرارگیری پیازها را حفر کرد تا به توده پیاز رسید و با وسیله تیز مثل چاقو نسبت به جداکردن پیازهای کوچک که در اطراف پیاز مادر قرار دارند اقدام کرد. سپس پیاز مادر را در همان محل قبلی مستقر و با خاک غنی و تازه رویش را پر کرد. سپس پیازهای کوچک را در محل جدید کاشت. این پیازهای جدید یک تا دو سال طول می‌کشد تا به گل‌دهی برسند.

البته سوسن عنکبوتی گرمسیری معمولا پس از چهارسال در فصل پاییز پاجوش می‌زند که این پاجوش‌ها در اطراف گیاه از زیر خاک در می‌آیند. می‌توان این‌ها را در گلدان جدید با خاک غنی و مناسب کاشت.

separator line

بیشتر بخوانید:

از پرورش گل ابری چه می دانید؟؟

پرورش و نگهداری گل آزالیا ( گل زینتی آپارتمانی )

معرفی گل و گیاهان مناسب برای انواع بالکن

separator line


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(1 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  
  • برچسب ها:
  • سوسن عنکبوتی
  • گل سوسن عنکبوتی یا کرینوم
  • گیاه شناسی سوسن عنکبوتی
  • شرایط نگهداری سوسن عنکبوتی
  • روش تکثیر گل سوسن عنکبوتی

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter