راهنمای نگهداری از گل ساناز

۵,۸۲۷
۲
۰
سه شنبه, ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ ۱۴:۲۰


معرفی گل زیبای ساناز


گل ساناز با نام علمی Rosa spp از خانواده رز مینیاتوری است که از ترکیب رز معمولی و رز چینی بدست می آید. سایز گلهای ساناز از رز مینیاتوری بزرگتر است و البته دارای طول دوره ی گلدهی زیادی می باشد و می تواند مدتی طولانی زینت بخش فضای بیرونی منزل شما باشد.

گل ساناز از رزهای پرطرفدار در فضای باغچه و منزل است. این گل تنوع رنگی قابل توجهی دارد و شرایط خاصی را برای رشد می پسندد. نگهداری گل ساناز به عنوان کاشت رز رونده مورد توجه قرار می گیرد.

منظور از رز رونده این است که گل ساناز در صورت برقراری شرایط محیطی حداکثر رشد را ارائه می دهد و از نظر ارتفاعی بلندتر از حد معمول می شود. بنابراین برای این بالاروی فضای لازم در نظر گرفته می شود. کاربرد فنس یا چوب برای تعادل در این روندگی مد نظر قرار می گیرد.

همه شما احتمالاً نام رز مینیاتوری را شنیده اید و برای دید و بازدیدهای عاشقانه، دوستانه، صمیمانه و تبریکات روزمره از آن ها بهره مند شده اید. این گل ها از رزهای خاص و زیبا هستند که به دلیل ویژگی های انحصاری به شدت مورد توجه و اهمیت واقع می شوند.
نگهداری گل ساناز به عنوان یک گل زینتی اهمیت دارد. این گل منبع درآمدی برای بسیاری از باغبان و تاجران به حساب می آید. برای تزیین فضای سبز از رزهای مینیاتوری استفاده می شود. زیبایی بیش از اندازه این گل، سبب رغبت افراد بسیاری به کاشت آن شده است.

طرفداران گل رز از کاشت گل ساناز یا رز مینیاتوری در محیط منزل استقبال می کنند. رعایت استانداردهای مورد نظر برای نگهداری گل ساناز با ثمردهی حداکثر این گل همراه می گردد. این موضوع برای کسانی که از این کاشت به عنوان یک صنعت استفاده کرده اند، مهم خواهد بود.

ساناز

روش نگهداری و پرورش گل ساناز


آبیاری: در طول دوره ی گلدهی سعی کنید آبیاری منظم و روزانه گیاه را انجام دهید، بدین منظور می توانید خاک گیاه را چک کنید، زمانیکه خاک گیاه خشک شده باشد بهترین زمان برای آبیاری می باشد. در طول دوره ای که گیاه در خواب است میزان آبیاری را کاهش دهید. پس از هر بار آبیاری، آب باقیمانده در زیرگلدانی را خالی کنید که ریشه ی ساناز دچار پوسیدگی نشود.

خاک: بهترین خاک برای این گیاه ترکیبی از خاک رس و ماسه می باشد، فقط توجه داشته باشید که خاک از زهکشی خوبی برخوردار باشد.

نور: ساناز همچون سایر انواع رزها به میزان زیادی نور نیازمند است، در صورتیکه میزان نور کاهش یابد گلدهی کم شده و امکان رنگ پریدگی گیاه وجود دارد. بهترین مکان برای نگهداری ساناز، مکانی است که سایه آفتاب باشد.

دما: این گیاه گرما را بیشتر از سرما دوست دارد، البته گرمای بیش از حد موجب کاهش گلدهی می شود. دمای متعادل بهترین شرایط برای گلدهی ساناز است.

روش کاشت گل ساناز


برای پرورش رز مینیاتوری باید عمقی برابر با ۱۵ تا ۲۰ سانتی متر را در نظر بگیرید. گیاه را در دل خاک گلدان یا باغچه قرار دهید و پیرامون ریشه را با خاک محکم نمایید. این کار برای خارج شدن هوا انجام می شود.

اگر کاشت گل ساناز را در گلدان امتحان می کنید، بهتر است یک گلدان ۸ تا ۱۰ اینچ را برای این کار در نظر بگیرید. برای رشد مناسب گل یک مکان در معرض نور مستقیم را در نظر بگیرید. گل مینیاتوری باید به شکل مستمر آبیاری شود. به گونه ای که خاک آن هرگز خشک نشود. برای مطمئن شدن از وضعیت خاک انگشت خود را در داخل آن فرو کنید. اگر احساس خشکی کردید، فوراً آبیاری را انجام دهید. آب اضافی زیر گلدان را خالی کنید تا ریشه گیاه دچار پوسیدگی نشود.

آبیاری این گیاه باید به حدی باشد که اضافه آب از انتهای گلدان بیرون بریزد. در حین آبیاری برگ ها را خیس نکنید. چون ممکن است زمینه برای رشد آفات رز فراهم شود.

گل ساناز

تکثیر گل ساناز با قلمه

تکثیر ساناز از طریق قلمه زدن صورت می گیرد. دو نوع قلمه برای این روش میتوان تهیه کرد:

1. قلمه سبز: پس از پایان گلدهی، از ساقه سبز بدون گل میتوان قلمه را تهیه نمود. باید تمام برگها را به جز چند برگ کوچک انتهایی حذف کرده و بهتر است قبل کشت در خزانه کمی انتهای قلمه را زخمی کرد تا ریشه زایی بهتر صورت گیرد.

2. قلمه چوبی: این قلمه بعد از ریزش برگها در پاییز تهیه میشود. تیمار اعمال شده بر این قلمه مانند قلمه سبز است و بهتر است انتهای آن نیز خراش داده شود.

در مجموع هر نوع قلمه ای که برای گل ساناز تهیه شد باید در بستری مناسب مثل ماسه بادی، مرطوب، روشن و به دور ازنور مستقیم خورشید کشت شود و اجازه داد تا ریشه زایی صورت گرفته و قلمه استقرار یابد و بعد به زمین اصلی انتقال می یابد.

هرس گل ساناز


هرس کردن از نکات مهم در پرورش گل ساناز است. برای هرس کردن این گل آخر زمستان یا ابتدای فصل بهار را انتخاب کنید. گل های پژمرده را در هنگام گلدهی از گیاه حذف نمایید. این موضوع سبب باروری و ثمردهی بیشتر گیاه می شود. ضمن اینکه بذرهای سالم تری نیز از گیاه تولید خواهد شد.

separator line

بیشتر بخوانید:

معرفی گل قاصدک و روش پرورش آن

فوت و فن کاشت و تکثیر گل یلدا

روش کاشت و تکثیر گل مینای چمنی

separator line


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(2 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم