alexametrics
دلگرم
امروز: شنبه, ۱۵ آذر ۱۳۹۹ برابر با ۲۰ ربيع الآخر ۱۴۴۲ قمری و ۰۵ دسامبر ۲۰۲۰ میلادی
معرفی درختچه های آپارتمانی زیبا
1
7K
زمان مطالعه: 10 دقیقه
درختچه‌های آپارتمانی گونه‌ای از گیاهان هستند که یادآور درخت‌ها بوده و در بسیاری از ورودی‌ها، راهروها و منازل به عنوان عنصر دکوراتیو و حیات‌ بخش دکوراسیون منزل استفاده می ‌شوند. 


آشنایی با درختچه های آپارتمانی


درختچه‌های آپارتمانی گونه‌ای از گیاهان هستند که به شکلی مینیاتوری یادآور درخت‌ها بوده و در بسیاری از ورودی‌ها، راهروها و منازل به عنوان عنصر دکوراتیو و حیات‌ بخش دکوراسیون منزل استفاده می ‌شوند.

درختچه های آپارتمانی بـه‌دلیل اندازه و ارتفاع زیاد نسبت بـه گیاهان آپارتمانی، بیشتر در سالن‌ها و راهروها و ورودی‌ها بـه‌عنوان اکسسوریِ یادآور طبیعت در دکوراسیون منزل یا محیط کار استفاده می شود. همان‌ طور کـه در مقاله اهمیت گیاهان آپارتمانی در زندگی امروز نیز اشاره کردیم، حضور گل و گیاه در خانه و محیط زندگی باعث آرامش اعصاب و روان اعضا شده، استرس و فشار های زندگی را کاهش می دهد.

کاربرد درختچه‌های آپارتمانی

تمام درختچه‌هایی که امروز به فروش می‌رسند بدون شک زیبایی مختص به خود را دارند. این به سلیقه ما بستگی دارد که چه گیاه و چه گلدانی را برای محیط داخلی منزل خود استفاده کنیم. نکته جالب در مورد گیاهان این است که می‌توان از آن‌ها در هر سبک دکوراسیونی استفاده کرد. به شما توصیه می‌کنیم در زمان خرید گل به این امر توجه کنید که گیاه آفتاب دوست است یا خیر؟ اگر درختچه یا گل شما سایه دوست باشد نشانه این امر است که شما به‌راحتی می‌توانید آن را در خانه‌های آپارتمانی مورداستفاده قرار دهید.

همچنین به دلیل داشتن مشاغل سخت در زندگی‌های مدرن امروزی، خالی از لطف نیست که بدانید درختچه‌های آپارتمانی نیاز به آبیاری و نگهداری خاصی ندارند. استفاده از گیاهان آپارتمانی در فضای بسته به‌سلامتی شما بسیار کمک می‌کند و علاوه بر اینکه شما صاحب یک محیط سرسبز و دنج می‌شوید به‌راحتی می‌توانید با استفاده از گل و گیاه در دکوراسیون منزل، آلودگی‌های موجود در فضا را کم کنید.

گل

معرفی تعدادی از درختچه‌های آپارتمانی

انجیر ربابی (فیکوس لیترا) Fiddle Leaf Fig

این درختچه آپارتمانی آنقدر جذاب و زیباست که انواع مصنوعی آن هم به فروش میرسد اما از آنجایی که شرایط نگهداری از آن آسان است نیاز نیست نوع مصنوعی آن را خریداری کنید. از آنجایی که این گیاه به طور طبیعی بومی جنگل است بنابراین می توانید آن را در حمام قرار دهید. البته می توانید آن را در هال هم قرار دهید اما باید نور و رطوبت کافی داشته باشد. این گیاه و بسیاری از گیاه های دیگر در فضای بیرون هم خوب رشد می کنند بنابراین می توانید آن را در پاسیو و بالکن آفتابی خانه هم قرار دهید.

درختچه سیتروس Citrus

عطر شکوفه های یک درختچه پرتقال یا لیمو می تواند از هر عطر دیگری دل انگیزتر باشد. از میان درختچه های آپارتمانی، درختچه های مرکبات بهترین نوع هستند. البته به آب، نور خورشید، رطوبت و کود مناسب نیاز دارند. بنابراین چنین درختچه ای را خریداری کنید، زمانی که می توانید آن را در فضای بیرون قرار دهید و از شکوفه های لیمو لذت ببرید.

انجیر مجنون (فیکوس بنجامین) Weeping Fig

این درختچه به دلیل داشتن برگ های سبز و شرایط آسان نگهداری شهرت دارد. از آنجایی که انواع مختلف این گیاه وجود دارد می توانید بر اساس سلیقه خود آنها را انتخاب کنید. اگر اتاق نور کافی داشته باشد در آن صورت برگ های گیاه نمی‌ریزد، زیرا این رایج ترین مشکل این گیاه است. یک اتاق با پنجره بزرگ و آفتاب گیر یا پنجره جنوبی، بهترین گزینه است. این گیاه را در خاک با زهکشی مناسب کاشته و با خشک شدن خاک به آن آب بدهید.

فیکوس (درختچه کائوچو) Rubber Tree

یک گیاه بومی هند با برگ های بزرگ و براق سبز تیره که در فضاهای روشن جلوه زیبایی را به وجود می آورد. این گیاه هم مانند اغلب گیاهان گرمسیری، آب و هوای معتدل، رطوبت و جریان هوای مناسب را دوست دارند. بهتر است که ماهی یک بار برگ های آن را با پارچه نم دار تمیز کنید. در فصول رشد گیاه آن را کوددهی کنید تا برگ های آن دو برابر رشد کنند.

درختچه

درخت موز Banana tree

اگر از گیاهانی با برگ های بزرگ خوش تان می آید پس این گیاه برای شما مناسب است. برخی از انواع درختچه های موز مانند Cavendish میوه می دهند، در حالی که برخی مانند Musa basjoo این گونه نیستند. در هنگام خرید این درختچه ها باید درختچه های کوتوله را خریداری کنید، در غیر این صورت تا چندین متر رشد می کنند. نور کافی و کوددهی منظم به حداکثر رشد گیاه کمک می کند. اگر برگ ها زرد شده یا شل شدند احتمالا به آفت دچار شده اند.

کاج مطبق Norfolk Island Pine

گرچه این نوع درختچه در ایام کریسمس و به عنوان نوعی کاج به فروش می رسد، اما در حقیقت در تمام ایام سال موجود است. گرچه این گیاه رشد کندی دارد اما می تواند تا چندین متر رشد کند و نوع کوتوله آن موجود نیست. این گیاه سالانه 60 سانتی متر رشد می کند، بنابراین حین کاشت باید این مورد را درنظر بگیرید. نور کافی، آبدهی منظم و رطوبت کافی می تواند به رشد این گیاه کمک کند.

شفلرا آکتینوفیلا Umbrella Tree

این گیاه برای خانه هایی با کمی نور مستقیم یا پنجره های شمالی مناسب است. این درختچه به مراقبت کمی نیاز دارد اما از آنجاییکه مورد علاقه آفت ها هستند بنابراین حین آوردن به خانه باید این مورد را درنظر بگیرید. گرچه این گیاه به رطوبت علاقه دارد اما نباید در آبدهی آن زیاده روی کنید.

زنگوله ای یا درخچه یوکا Yucca

این درختچه های زیبا می توانند فضای خانه تان را دلنشین کنند. این گیاهان چوبی برگ های تیز شمشیرمانندی دارند که به تدریج شاخه های جدیدی رویش کرده و زیبایی آن را چند برابر می کند. باید نور کافی در اختیار این گیاه قرار داده و اگر بیش از حد رشد کرد از تقسیم کردن آن به دو نیم نترسید.

گیاه آپارتمانی

گیاه یشم Jade Plant

این گیاه از نظر مراقبت بهترین گیاه این فهرست است و برگ های گوشتی و ساکولنت آن در کنار رشد انبوه باعث می شود که برای افراد تازه کار بهترین گزینه باشد. این گیاه از نژاد بونسای است. تنها کافی است چند هفته یک بار به آن آب داده و آن را در مقابل یک پنجره آفتاب گیر قرار دهید.

درخت پول پاچیرا بونسای Money Tree

این گیاه زیبا همانند ساقه های بافته شده در هم رشد می کند و به همین دلیل بسیار جذاب و پرطرفدار است. این ساقه های در هم تنیده شده به تدریج رشد کرده و چوب مانند می شوند. این گیاه به آب چندان علاقه ای ندارد و در خاک مرطوب می پوسد. گیاه را در مقابل نور کافی قرار داده و فقط با خشک شدن خاک به آن آب دهید.

درخت اژدها یا خون سیاوشان

این گیاه بومی مناطق معتدل آفریقاست و ارتفاع آن تا 2 متر هم می‌رسد. درخت اژدها مقاوم‌ترین گیاه آپارتمانی از گروه دراسناست که با شرایط نور در داخل سازش می‌کند. این گیاه در شرایط طبیعی به گل می‌نشیند که این اتفاق به‌ندرت در آپارتمان‌نشینی‌اش رخ می‌دهد. خوب است بدانید با قطع جوانه انتهایی این گیاه، جوانه‌های جانبی‌اش بیدار شده و شروع به رشد می‌کنند که باعث چند شاخه شدن گیاه می‌شود.

خون سیاوشان نور زیاد را ترجیح می‌دهد اما مراقب باشید که تابش مستقیم آفتاب به برگ‌ها صدمه وارد می‌کند؛ در ضمن این گیاه طاقت خشکی را ندارد بنابراین باید در فصول گرم هفته‌ای دو بار و در فصول سرد هفته‌ای یک‌بار آبیاری شود اما توجه کنید گلدان زهکشی مناسبی داشته باشد. برای تأمین رطوبت هفته‌ای 2 تا 3 بار با آب ولرم غبارپاشی شود.

نخل دم‌اسبی یا لیندا

این گیاه بومی مناطق خشک جنوب غرب آمریکا و مکزیک است و به زندگی بیابانی عادت دارد. برگ‌های آن باریک و مقاوم بوده و به شکل مجنون و آویزان هستند که باعث زیباتر شدن گیاه به‌خصوص در سنین بالاتر می‌شود، با گذشت زمان انتهای ساقه ضخیم شده و شکل عجیبی به خود می‌گیرد؛ به همین علت در انگلیسی به آن پافیلی می‌گویند. درواقع این پایه بزرگ و ورم‌کرده آب را در خود ذخیره می‌کند. ارتفاع لیندا گاهی به 2 متر هم می‌رسد. رنگ گل‌های آن سفید مایل به کرم است که به‌ندرت در فصل تابستان در گیاهان مسن دیده می‌شود.

این گیاه به سرما حساس است و با توجه به ذخیره آب در پایه متورمش حتی به مدت یک سال، متداول‌ترین عامل نقصان در رشد و از بین رفتنش آبیاری بیش‌ازحد است. آبیاری مورد نیاز این گیاه در فصل رویش 3 هفته یک‌بار و در فصل زمستان به‌قدری است که ‌برگ‌ها پژمرده نشوند. در ضمن بین هر آبیاری اجازه دهید خاک کاملا خشک شود.

لیندا گیاه کم‌توقعی است که به گلدانی با زهکشی مناسب نیاز دارد. زمان مناسب برای تعویض گلدان هر دو سال یک‌بار است؛ زیرا تعویض زودبه‌زود باعث ریشه‌زایی زیاد لیندا شده که این موضوع سبب افزایش ارتفاع و در نتیجه کاهش زیبایی آن می‌شود.

درختچه آپارتمانی

درختچه آکوبا

یکی دیگر از درختچه‌های آپارتمانی زیبا گیاه آکوبا است. یکی از خصوصیات مهم گل‌های آپارتمانی این است که نیاز به آبیاری زیادی نداشته باشند. به عنوان مثال این گیاه در صورت آبیاری زیاد تیره و زرد می‌شود. از سوی دیگر این گیاه در برابر نور زیاد مقاوم نیست و دوست دار سایه است. نور زیاد سبب زرد شدن و تیره شدن این درختچه زیبا می‌شود. بهترین جا برای قرار دادن این درختچه در قسمتی از اتاق است که آفتاب زیادی به آن تابیده نمی‌شود. رطوبتی که در خاک ایجاد می‌شود برای این گیاه کافی است و یکی از مزیت‌های این گیاه به شمار می‌رود.

درختچه لگستروم طلایی

این درختچه به رنگ سبز و سفید در بازار مشاهده می‌شود که بهترین نوع آن به رنگ سفید طلایی موجود است. این درختچه به دلیل رنگ بسیار زیبایی که دارد به لوکس شدن فضای شما بسیار کمک می‌کند. این گیاه بسیار به آبیاری زیاد علاقه‌مند‌ است؛ یعنی هرچه بیشتر آب به این گیاه برسد رشد بیشتری را در آن مشاهده می‌کنید. در تابستان ۴ بار آبیاری شود و در پاییز ۳ بار تا به رشد آن کمک شود. در مناطق سردسیر به شما پیشنهاد می‌کنیم این گیاه را در برابر نور آفتاب قرار دهید. در جای که سایه باشد نیز به رشد خود ادامه می‌دهد فقط در درازمدت رنگ برگ‌ها به رنگ سبز تغییر رنگ می‌دهد.

گیاه زیبای یونسای

یکی دیگر از گیاهان زیبایی که تقریباً شبیه به درختچه است و می‌توان آن را در خانه‌های آپارتمانی مورد استفاده قرار داد، بدون تردید گیاه یونسای است. یونسای گیاهی است چینی که امروزه در دکوراسیون‌های داخلی به منظور خاص‌تر جلوه دادن فضا مورد استفاده قرار می‌گیرد. همان‌طور که در طی این مقاله اشاره‌ شده تمام گیاهان آپارتمانی نیاز کمی به نور مستقیم آفتاب دارند. شما به‌ راحتی می‌توانید این گیاه را در نور غیرمستقیم آفتاب یا در سایه نگهداری کنید. این امر یکی از مزیت‌های این گیاه به شمار می‌رود. همچنین لازم به ذکر است که آبیاری این گیاه باید به‌ موقع باشد. از آنجایی که در رده گیاهان رطوبت دوست قرار دارد به شما توصیه می‌کنیم همیشه خاک آن را مرطوب نگه‌ دارید.

separator line

بیشتر بخوانید:

معرفی درخت و درختچه های زینتی

روش کاشت و تکثیر درختچه فیتونیا

راهنمای کاشت و تکثیر درختچه تزئینی پیراکانتا

separator lineاین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
  • منبع
  • tookamart.com
  • chidaneh.com
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits