alexametrics
دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ برابر با ۲۹ رمضان ۱۴۴۲ قمری و ۱۲ مه ۲۰۲۱ میلادی
فوت و فن کاشت کاکتوس آستروسیلندر اپونتیا
7
زمان مطالعه: 4 دقیقه
کاکتوس آستروسیلندر اپونتیا به دلیل روش نگهداری آسان و رشد سریع این گیاه علاقمندی های زیادی را در بین طرفداران کاکتوس بوجود آورده است.


معرفی کاکتوس آستروسیلندر اپونتیا


کاکتوس آستروسیلندر اپونتیا به دلیل روش نگهداری آسان و رشد سریع این گیاه علاقمندی های زیادی را در بین طرفداران کاکتوس بوجود آورده است. برگ های کاکتوس سیلندریکا به عنوان سبزی خوردن در خارج از کشور مورد استفاده قرار می گیرد.

زیستگاه اصلی آن پرو و آمریکای جنوبی می‌باشد. دارای رشد زیادی می‌باشد و نگهداری از آن تقریباً راحت می‌ باشد. ارتفاع کاکتوس سیلندریکا تا چهار متر نیز می‌رسد. گل‌های این کاکتوس قرمزرنگ است . ریزش برگ‌های کاکتوس سیلندریکا در زمستان طبیعی می‌باشد.

نام های فارسی : آستروسیلندر اپونتیا,اپونتیا سوبولاتا,اپونتیا سیلندریکا

گیاه شناسی کاکتوس آستروسیلندر اپونتیا


کاکتوس آستروسیلندر اپونتیا تنه ای استوانه ای شکل سطح ساقه سیلندریکا گزنده و نیش هایی ریشک دار دارد که گلهای قرمز آن بر روی همین خارها به وجود می آید.تنه اصلی راست و بزرگ شده می تواند تا ۳ الی ۵ متر ارتفاع بگیرد و بین ۶ تا ۱۰ سانتی متر نیز قطر داشته باشد . ساقه ای صاف و سبز دارای برآمدگی های (Tubercle) بزرگ می باشد که به مرور در اثر رشد این برامدگی های صاف می شوند.

روی قسمت های ساقه های در حال رشد برگ هایی (جوانه هایی) شبیه درفش سبز رنگ تقریبا صاف و راست و گاهی رو به بالا با طول ۵ تا ۱۲ سانتی متر می روید و که سمت تحتانی آن شیاردار است . دارای رشد زیادی می‌باشد و نگهداری از آن تقریباً راحت می‌باشد . ریزش برگ‌های کاکتوس سیلندریکا در زمستان طبیعی می‌باشد . در برخی کشورها برگ این کاکتوس به عنوان سبزی‌خوردن استفاده می‌شود.

کاکتوس

شرایط اکولوژیک رشد کاکتوس آستروسیلندر اپونتیا

خاک مناسب کاکتوس آستروسیلندر اپونتیا

خاک سبک با زهکش خوب مناسب سیلندریکا است. ترجیحا سالی یکبار در بهار گلدان آن تعویض شود و تا یک هفته بعد از تعویض گلدان به هیچ وجه آبیاری نکنید. بهترین ترکیب خاکی سیلندریکا ترکیب خاک کاکتوسهاست یا ترکیب ۷۰ درصد شن ریز و ۳۰ درصد پیت ماس.

نور مناسب کاکتوس آستروسیلندر اپونتیا

علاقه زیادی به نور دارد. در بهار و تابستان کاکتوس سیلندریکا را در بیرون از خانه در محلی نیم سایه با نور ملایم افتاب نگهداری کنید. سبزی تند ساقه این گیاه در اثر نور مستقیم خورشید به وجود می آید. نور خوب در اپونتیا سیلندریکا موجب درشت شدن تیغ ها می شود. شدت نور زیاد در گیاه جوان دچار لکه های روی تنه آن میشود.

دمای مناسب کاکتوس آستروسیلندر اپونتیا

دمای حدود ۵ تا ۵۰ درجه سانتی‌گراد را تحمل می‌کنید. بیشترین میزان رشد آن در دمای۲۰ تا ۴۰ درجه می‌باشد.به سرما فوق العاده حساس است و کاکتوس سیلندریکا در دمای زیر ۵ درجه سانتی گراد از بین خواهد رفت.

آبیاری کاکتوس آستروسیلندر اپونتیا

کاکتوس اپونتیا سیلندریکا مقاوم به خشکسالی است و آب زیاد را دوست ندارد. در تابستان هفته ای یکبار و زمستان هر دو هفته یکبار نیاز به آبیاری دارد. در روزهای ابری و مرطوب آبیاری صورت نگیرد. برای ابیاری اجازه دهید یک بند انگشت از خاک کامل خشک شود و سپس آبیاری کنید.

کوددهی کاکتوس آستروسیلندر اپونتیا

در فصول رشد استفاده ماهانه از کود مایع و در صورت استفاده از کمپوست، فقط در فصل تابستان و حتما با شروع پاییز کود متوقف گردد.

اپونتیا


روش تکثیر کاکتوس آستروسیلندر اپونتیا

تکثیر از طریق بذر و قلمه می‌باشد. ولی تکثیر آن بیشتر از طریق قلمه صورت می‌گیرد. در فصل تابستان می‌تواند قلمه‌های این کاکتوس را جدا کرده و در محل سایه و خنک اجازه دهید محل برش خشک شود، سپس قلمه را در خاک کاکتوس بکارید و به مدت ده روز آبیاری نکنید تا قلمه ریشه دهد. بعد از ریشه دهی می‌توانید به طور عادی آبیاری را شروع کنید.

بیماری‌های کاکتوس آستروسیلندر اپونتیا

کاکتوس سیلندریکا در صورت نداشتن خاک مناسب و زهکشی گلدان دچار پوسیدگی ریشه می‌شود که می توان با سموم قارچ ‌کش مانند کاربندازیم آن را درمان کرد. حشره شپشک آرد آلود و شته‌ها نیز این کاکتوس را مورد حمله قرار می‌دهند.

separator line

بیشتر بخوانید:

نگهداری و تکثیر گیاه کاکتوس

قلمه زدن کاکتوس و نکات ریز در مورد این گیاه

خواص دارویی و درمانی آب کاکتوس

separator lineاین مطلب چقدر مفید بود ؟
3.9 از 5 (7 رای)  
  • منبع
  • sfim.ir
  • mihancactus.ir
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits