فوت و فن کاشت و تکثیر میخک هندی

۵,۶۷۶
۲
۰
پنج شنبه, ۰۶ تیر ۱۳۹۸ ۱۱:۱۷


معرفی درختچه میخک هندی


میخک هندی با نام انگلیسی Winter daphne و نام علمی Daphne odora از خانواده Thymelaeaceae ،گیاهی همیشه سبز و بومی چین و ژاپن است که برگهای آن تخم مرغی شکل، ضخیم، نوکدار و چرمی و براق است. پوست تنه درخت خاکستری رنگ و گلهای آن سفید، قرمز یا زرد رنگ و بسیار معطر است که در اواسط بهار شکوفا می شوند. این گیاه به دلیل حالت برگها و گلها، به عنوان یک گیاه زینتی زیبا در فضای سبز در نظر گرفته میشود.

این گونه در شهرهای شمال کشورمان و آب و هوای تهران و کرج بخوبی رشد می‏کند و بعلت حساسیت به سرمای طولانی وخشک در سایر نقاط کشور در گلخانه حفظ می‏شود. محل سایه-روشن و یا جائیکه دارای سایه بعدازظهر باشد (ضلع شرقی دیوار) برای آن مناسب است البته در محل آفتابی نیز رشد می‏کند ولی اگر نور مستقیم آفتاب با انعکاس گرما از دیوار مجاور مخلوط شود گیاه آسیب خواهد دید.

در نواحی که دارای تابستان خنک هستند درختچه را در محل گرم و آفتابی که از گزند باد نیز در امان باشد می‏کارند. نیاز به خاک هوموسی, کمی قلیایی تا خنثی بازهکشی خوب دارد برای مهیا کردن زهکشی سریع که برای این درختچه اهمیت دارد می‏توان آن را روی بلندی کاشت. در فاصله بین دو آبیاری باید اجازه داد تا خاک کمی خشک شود.

میخک هندی

نیازهای اکولوژیک میخک هندی

نور: به نور کافی احتیاج دارد.در صورت تاریک بودن هوا برگها شروع به ریزش می نمایند.نور متسقیم افتاب به برگها صدمه میزنند

دما: مقاومت خوبی نسبت به درجه حرارت پائین دارد،تا حدود ۴ درجه سانتی گراد مقاومت میکند،بهترین درجه حرارت در تابستان ۲۴ است،به هوای مرطوب و مملو از اکسیژن نیاز دارد.

آبیاری: در تابستان ۲-۳ بار در هفته و در زمستان یکبار در هفته ابیاری کنید،اگر درجه حرارت نزدیک به صفر است آبیاری را قطع کنید.

رطوبت: در تابستان به غبارپاشی روزانه و در زمستان به یکبار در هفته نیاز دارد.

تغذیه: گیاه را با کودهای مایع و جامد محلول در اب مخصوص گیاهان زینتی طبق دستور هر دو هفته یکبار تغذیه کنید.

خاک مناسب: به خاک تقریبا سنگین نیاز دارد(لیمونی سنگین).در صورتی که خاک سبک باشد گیاه قامت راست خود را از دست میدهد.

تعویض گلدان: گیاه در حال رشد احتیاج به تعویض گلدان سالانه دارد،در صورت عدم امکان تعویض گلدان،خاک های سطحی را با خاک نو غنی از مواد غذایی عوض کنید.

تمیز نمودن برگها: غبارپاشی جهت تمیز شدن برگها کافی است،در صورت تمایل هر ماه یکبار از مواد براق کننده شیمیایی استفاده کنید.

میخک

راههای تکثیر میخک هندی

راههای تکثیر این گیاه عبارتند از:

1. کشت با بذر: برای این منظور در تابستان که بذرها رسیده اند، آنها را جمع آوری کرده و اقدام به کشت مینمایند.

2. کشت قلمه: در این روش میتوان از دو نوع قلمه استفاده نمود یا از قلمه چوبی در تابستان که در انتهای آن تعدادی برگ باشد و یا قلمه نیمه چوبی بدون برگ در پاییز. در هر دو حالت قلمه در بستر مرطوب، روشن و به در از نور مستقیم خورشید کشت میگردد تا ریشه دهی صورتی گیرد. (بستر مناسب برای قلمه زنی ماسه بادی میباشد)

روش هرس کردن میخک هندی


فرم‏دهی این درختچه بهتر است در زمان گلدهی آن صورت گیرد. بدین صورت که شاخه‏های گلدار کوچک را از نزدیکی شاخه‏های بزرگتر قطع کرده و ترکه‏های بلند را از کنار یک جوانه سالم و یا ساقه جانبی کوچک حذف می‏کنند برای ایجاد یک درختچه گسترده شاخه‏ها را از کنار جوانه‏هایی که به طرف خارج تاج قرار گرفته قطع نموده و برای ایجاد یک درختچه افراشته با گستردگی کم, شاخه‏ ها را از کنار جوانه‏ هایی که به طرف داخل تاج قرار گرفته قطع می‏ کنند.

گل

آفات و بیماریهای میخک هندی

برگها زرد رنگ میشوند و سقوط میکنند:آبیاری بیش از اندازه است،اجازه دهید سطح خاک در فاصله بین دو ابیاری خشک شوذ و سپس ابیاری را با میزان کمتری شروع کنید.

 • نقاط سوخته روی برگها مشاهده می شود: غبارپاشی در افتاب باعث ان است،عبور نور مستقیم افتاب از قطرات به جا مانده به روی برگها مانند عبور نور از شیشه عمل میکند که صدماتی به برگها وارد میکند،غبارپاشی را در صبح یا عصر انجام دهید.
 • برگ ها رنگ پریده اند و سطح زیرین انها دارای تار عنکبوت است: کنه ریز قرمز عامل ان است،گیاه را با سم کنه کش هر دو هفته یکبار طبق دستور سمپاشی کنید،غبارپاشی در کاهش افت موثر است.
 • برگها چین و چروک دار و خشک می شوند: هوا خیلی گرم است،گیاه را به محل سردتری منتقل نموده،غبارپاشی روزانه را با اب ولرم و سبک فراموش نکنید.
 • برگهای جوان سیاه رنگ می شوند:هوا خیلی سرد است،گیاه را به محل گرمتری منتقل نموده.
 • برگها خم می شوند: گیاه تشنه است،گلدان را به مدت ۱۵ دقیقه درون تشت پر از اب قرار دهید،آبیاری را تنظیم نمایید و غبارپشی روزانه را فراموش نکنید.
 • رشد گیاه متوقف شده است: گیاه از کمبود عناصر غذایی در خاک در رنج است،این کمبود را با افزایش کودهای مخصوص طبق دستور جبران کنید.
 • واریته های ابلق رنگ خود را از دست می دهند: نور کم است،گلدان را به محل روشن تر با نور غیر مستقیم منتقل کنید.
 • زخم های پنبه ای شکل سفید رنگ در سطح زیرین برگها شکل گرفته است: عامل ان حشره افت است،گیاه را با سم حشره کش نفوذی هر دو هفته یکبار سمپاشی نموده و یا اینکه با پنبه اغشته به محلول سم لکه ها را مسموم کنید.
 • برگها رنگ پریده هستند و سقوط می کنند: نور کافی نیست،گیاه را به محل روشن با نور غیرمستقیم منتقل نمایید.

توجه: همه قسمت های این گیاه برای انسان و طیف وسیعی از حیوانات خانگی سمی هستند و در اثر بلعیدن و یا حتی تماس عوارض دارند.

separator line

بیشتر بخوانید:

اصول کاشت و مراقبت از گل شیپوری هلندی

شرایط نگهداری و پرورش گل عنکبوتی

نگهداری صحیح گل حسن یوسف در آپارتمان

separator line


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(2 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  
 • برچسب ها:
 • میخک هندی
 • نیازهای اکولوژیک میخک هندی
 • راههای تکثیر میخک هندی
 • روش هرس کردن میخک هندی
 • آفات و بیماریهای میخک هندی

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter