دلگرم
امروز: دوشنبه, ۱۷ مرداد ۱۴۰۱ برابر با ۰۹ محرّم ۱۴۴۴ قمری و ۰۸ اوت ۲۰۲۲ میلادی
اصول کاشت و تکثیر درخت ازگیل 
22
زمان مطالعه: 9 دقیقه
درخت ازگیل خودبارور است و به شکل درخت پاکوتاه یا بوته‌های بلند است. در کشور ما این گیاه در جنگل‌های شمالی کشور به صورت وحشی می‌روید.


معرفی درخت ازگیل


درخت ازگیل با نام علمی Mespilus germanica از تیره گلسرخیان و هم‌خانواده با درختان میوه‌ای مانند سیب، گلابی، به، زالزالک و گلابی وحشی است. گیاه ازگیل خودبارور است و به شکل درخت پاکوتاه یا بوته‌های بلند است. در کشور ما این گیاه در جنگل‌های شمالی کشور به صورت وحشی می‌روید. برگ‌های درخت ازگیل، بیضی، کمی کشیده، نوک تیز و کناره برگ‌ها بی دندانه یا چند دندانه است و رنگ روی برگ‌ها سبز تیره و پشت برگ سبز خاکستری است. میوه ازگیل کروی شکل و به رنگ قهوه‌ای است و پوست بسیار سخت و اسیدی دارد، از این‌رو تا زمانیکه کاملا رسیده نشود، قابل خوردن نیست.

گوشت میوه ازگیل پس از رسیدن از رنگ سفید به قهوه‌ای تغییر کرده و کاملاً نرم و شیرین می‌شود. مصرف میوه ازگیل به صورت خام لذیذ، مطبوع و تقویت کننده است و برای درمان یبوست، پیشگیری از سرطان، تقویت اعصاب و کمک به درمان سنگ کلیه مفید است. از ازگیل همچنین برای تهیه شربت و کنسرو استفاده می‌شود و برگ و هسته آن در طب سنتی کاربرد دارد.

گیاه شناسی درخت ازگیل

ازگیل یک بوته بزرگ یا یک درخت کوچک به شمار می رود و نام میوه از نام درخت گرفته شده است. در شرایط ایده آل، این گیاه برگ ریز تا ۸ متر رشد می کند اما معمولا ارتفاع آن حدود ۶ متر یافت می شود. عموما، کوتاهتر و بوته مانندتر می باشد. طول عمری حدود ۳۰ تا ۵۰ سال داشته. قسمت بالایی برگ سبز تیره و پشت آن سبز خاکستری که شکل آنها بیضی کمی کشیده،. ۸ تا ۱۵ سانتی متر طول و ۳ تا ۵ سانتی متر عرض دارند.

برگها در زیر کرک های متراکم دارند و در پاییز قبل از برگریزان به رنگ قرمز در می آیند. گلها پنج گلبرگ بیضی سفید داشت، درشت، منفرد در بهار شکوفه می دهند و در اواخر بهار ظاهر می گردند. گلهای ازگیل دوجنسی بوده و با زنبورها گرده افشانی می شوند. شاخه های آن خاردارد، ریشه ی عمودی و پوست خاکستری نقره ای از مشخصات اختصاصی آن است.

گل های ازگیل هرمافرودیت هستند و توسط زنبورها گرده افشانی می شوند. گیاه ازگیل خودبارور است و میوه آن گرد و کروی و گاهی گلابی شکل و قهوه ای رنگ است. ابعاد میوه در حد گیلاس تا گردو می باشد. میوه ازگیل اسیدی و بسیار سخت است و تا زمانیکه خوب نرسد زیاد قابل خوردن نیست. گوشت ازگیل پس از رسیدن از رنگ سفید به قهوه‌ای تغییر می‌یابد و کاملاً نرم و شیرین می‌شود.

ازگیل

نیاز‌های محیطی درخت ازگیل

خاک: گیاه ازگیل به نوع خاک چندان حساس نیست و در اغلب خاک‌ها قادر به رشد است. با این وجود خاک مناسب برای کاشت هسته ازگیل در گلدان، ترکیبی از 60 درصد کوکوپیت + 40 درصد پیت ماس، 70 درصد کوکوپیت + 30 درصد کود دامی و یا 30 درصد خاک باغچه + 30 درصد ماسه+ 20 درصد برگ + 20 درصد کود دامی یا ورمی‌کمپوست است.

نور: درخت ازگیل به نور خورشید، نیاز فراوان دارد. به ویژه نور کافی خورشید در زمان میوه‌دهی برای گیاه ضروری است. در محیط آپارتمان بهترین مکان برای قرار دادن گلدان ازگیل، پنجره‌های جنوبی و آفتابگیر است. به طورکلی، مکان‌هایی با حداقل حدود 6-5 ساعت نور مستقیم برای این گیاه مناسب است. نور شدید آفتاب بخصوص اگر به همراه دمای بالا باشد اصلا مناسب این گیاه نیست و برگ‌های آنرا خواهد سوزاند.

آبیاری: نیاز آبی ازگیل متوسط است و به آبیاری منظم روزانه نیاز دارد. رطوبت دائمی بستر کاشت گیاه به رشد بهتر این درخت کمک می‌کند.

کوددهی: درخت ازگیل، به کوددهی در حد معمول درختان میوه نیاز دارد. توجه داشته باشید، در صورت کوددهی زیاد، گلدهی گیاه کاهش می‌یابد. بهترین نسبت کودی برای پرورش و کاشت هسته ازگیل در گلدان، سه بار کوددهی به نسبت‌های 6-6-6 در فصل رشد، است.

دما: بهترین دما برای این گیاه دمای 18 تا 20 درجه سانتیگراد است. البته درختان ازگیل در فصل رکود و سرما، تا سرمای زیر 10 درجه سانتیگراد هم زنده می‌مانند، اما گل و میوه در دمای نزدیک به صفر از بین می‌روند.

روشهای تکثیر درخت ازگیل

۱. کشت بذر: کشت بذر بخصوص زمانیکه هدف استفاده از درخت به عنوان گیاهی زینتی باشد بکار می رود.

۲.قلمه چوبی:درصورتیکه هدف استفاده از میوه ها باشد، بهتر است با تهیه قلمه چوبی از ارقامی که میوه هایی خوش طعم و مناسب از نظر اندازه تولید می کنند و ریشه دار کردن آنها تکثیر را انجام داد.

۳.پیوند: برای داشتن درختان میوه ای با قد کوتاه، می توان از پیوند رقم مورد نظر بر روی پایه درخت “به” استفاده کرد. استفاده از روش پیوند باعث می شود درختان ۳-۲ سال بعد از انجام پیوند به بار بنشینند؛ که برای درختان تولید شده از بذر این زمان ۸ سال به طول می انجامد.

درخت ازگیل

هرس درخت ازگیل

این نوع درخت نیاز به هرس ندارد و حتی شاید هرس آن به ضرر درخت تمام شود با این حال هرس ان محدود به شاخساری که شکسته یا اسیب دیده و یا شاخه های مسن که مزاحم رشد شاخه های جوانتر هستند میشود.با این اصاف بهتر است عملیات هرس در فصل خواب درخت ینی اواخر فصل زمستان انجام گیرد.

کاشت بذر ازگیل در گلدان و سپس انتقال آن به باغچه

مراحل کاشت ازگیل از طریق بذر به صورت زیر می باشد:

۱- برای بدست آوردن بذر ازگیل،اجازه دهید تا ازگیل خوب برسد. اواخر پاییز گیاه را چیده و بذر را جدا کرده و گوشته آن را جدا کنید و بلافاصله در آب قرار دهید. برای جوانه زنی زود هنگام بذر ها می توانید از اسید خاصی که در مطلب بالا توضیح داده شده است، استفاده کنید. می توانید از گلخانه ها و مراکز معتبر بذر را خریداری نمایید.

۲- در صورت قرار دادن بذر در آب، بذر ازگیل را به مدت یک شبانه روز (۲۴ ساعت) در آب خیس کنید و برای تازگی و نگندیدن، آب آن را دوبار عوض کنید.

۳- سپس آن را در گلدان با خاکی مناسب ( خاک باغچه ۳۰% و ماسه۳۰% و برگ ۲۰% و کود دامی ۲۰%) در عمق ۳ سانتی بکارید و به طور کامل آب دهید.

۴- ازگیل گیاهی بیرونی است و در فضای داخلی رشد نمی کند. پس آن را در محیط نیمه سایه بیرونی قرار دهید.

۵- بین ۱۵ روز تا ۱ الی ۲ ماه بذر ها جوانه می زنند.

۶- در فصل پاییز و خزان شدن درخت ها می توانید آن ها را به محیط بیرونی و حیاط یا گلدان بزرگتر انتقال دهید.

۷- در صورت کاشت ازگیل در گلدان و در خانه، حتما گلدان را پشت پنجره جنوبی بگذارید تا نور کافی به گیاه برسد. و بعد از بزرگ شده به حیاط و باغچه انتقال دهید.

۸- در هر موقع از سال می توانید اقدام به کاشت و پرورش بذر ازگیل در گلخانه ی گرم نمایید.

۹- با اینکه می توان از طریق دانه‌های ازگیل گیاهی جدید به‌دست آورد، اما مکن است نتوان در آینده میوه‌هایی خوب و خوراکی برداشت کرد. پس بهتر است از روش پیوند زنی برای تکثیر این گیاه استفاده کرد.

میوه ازگیل

آفات و بیماریهای درخت ازگیل

درخت ازگیل به طورکلی مشکلات و بیماری‌های خاص و زیادی ندارد. در بین آفات گاهی شته‌ها و لارو برخی دیگر از حشرات مشکلاتی را ایجاد می‌کنند و از بین بیماری‌ها، آتشک، زنگ و سفیدک پودری بخصوص زمانی که هوا مرطوب و مکان کاشت از نور مناسبی برخوردار نیست و سایه است، مشکلاتی را برای گیاه ایجاد می‌کنند.

توجه داشته باشید احتمال اینکه گیاه به‌دست آمده از کاشت هسته ازگیل در گلدان در آینده میوه‌هایی نه چندان خوب و خوراکی تولید کند، وجود دارد. به همین دلیل برای تولید تجاری و کاشت ازگیل در باغ، از روش پیوندزنی یا قلمه برای تکثیر استفاده می ‌شود.

خواص میوه ازگیل

سرشار از مواد مغذی

هر ۱۰۰ گرم از میوه ازگیل دارای ۴۳ کالری، انرژی می باشد. ۱۰۰ گرم از میوه ازگیل همچنین، ۵/۰ میلی گرم روی، ۵/۰ میلی گرم منگنز، ۲/۷ میلی گرم آهن، ۳۹ میلی گرم فسفر، ۵۵ میلی گرم منیزیم، ۷۳ میلی گرم کلسیم و ۷۹۲ میلی گرم پتاسیم دارد. این ارقام نشان می دهد که ازگیل سرشار از مواد معدنی می باشد. همچنین ازگیل فاقد هرگونه چربی اشباع و کلسترول است و در آن ۷۵ درصد آب و ۲۱ نوع اسید چرب مانند استئاریک اسید، پالمتیک اسید، لینولئیک اسید و اولئیک اسید وجود دارد. همچنین سرشار از ویتامین C، ویتامین A، ویتامین B1 و ویتامین B2 می باشد.

بر ضد سنگ کلیه

اصلی ترین کاربرد ازگیل برای برطرف کردن مشکلات کلیوی می باشد؛ زیرا آب مولکولی فراوانی دارد و بدن را سم زدایی می کند. در نتیجه به عنوان همکاری برای کلیه ها معرفی می شود. مصرف مداوم ازگیل دفع ادرار را تسهیل می نماید و سنگ های کلیوی را از بین می برد. برای از بین بردن سنگ های کلیوی علاوه بر میوه ازگیل، از جوشانده برگ ازگیل، نیز می توان استفاده نمود.

کاهنده فشارخون

ازگیل یکی از میوه هایی است که سرشار از پتاسیم می باشد. به همین علت برای افرادی که مبتلا به فشارخون بالا می باشند، مناسب است. بسیاری از مطالعات نشان می دهد که افراد مبتلا به فشارخون بالا، باید مصرف مواد غذایی سرشار از سدیم را کاهش دهند و در عوض مصرف مواد غذایی سرشار از پتاسیم، منیزیم و کلسیم را افزایش دهند. از این رو مصرف میوه هایی که سرشار از پتاسیم می باشند مانند موز، گوجه فرنگی، زرشک، ریواس، ازگیل و … برای این افراد بسیار مناسب می باشد.

سرشار از آنتی اکسیدان ها

ازگیل سرشار از ترکیبات فنلی می باشد. این ترکیبات فنلی در بدن تبدیل به پلی فنل ها می شوند و برای تولید آنزیم های آنتی اکسیدانی به کار می روند. تولید پلی فنل ها یکی از سیستم های دفاع آنتی اکسیدانی در بدن برای مقابله با رادیکال های آزاد است. ازگیل سرشار از فنولیک اسید و فلاوونوئیدها می باشد و به عنوان یکی از قوی ترین آنتی اکسیدان های طبیعی شناخته شده است. همان طور که می دانید مصرف میوه هایی با ظرفیت آنتی اکسیدانی بالا مانند ازگیل باعث از بین رفتن رادیکال های آزاد و در نتیجه پیشگیری از ابتلا به بسیاری سرطان ها می شود.

separator line

بیشتر بخوانید:

آشنایی با روش های کاشت و تکثیر درخت عناب

آموزش کاشت و پرورش درخت نارنگی در خانه

اصول کاشت و پرورش درخت برگ بو

separator lineاین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.2 از 5 (22 رای)  
  • منبع
  • setare.com
  • bostane.ir
۱ دیدگاه

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است

Fari | ۲ سال پیش
با عرض سلام. سپاس از اطلاعات خوب شما. من دو نهال ۲ سال‌های ازگیل دارم که از کاشت هسته بوده. هر دو نهال توی یه گلدان هستن و الان نمی‌دونم که چطور و چه زمانی این نهال هارو از هم جدا کنم. چون باید کاملا اونهارو از بیرون بیارم که بتونم ریشه های اونهارو از هم جدا کنم.
ممنون میشم که راهنمایی کنید.
4
6