دلگرم
امروز: سه شنبه, ۰۷ تیر ۱۴۰۱ برابر با ۲۸ ذو القعدة ۱۴۴۳ قمری و ۲۸ ژوئن ۲۰۲۲ میلادی
آشنایی با نحوه پرورش پلومریا
5
زمان مطالعه: 6 دقیقه
پلومریا آموزش تکثیر, نحوه آبیاری و کوددهی, افزایش گلدهی و هرس : بذر این گل در محیط بیرون از منزل و بیرون از گلخانه سبز میشود و در گرما سبز نخواهد شد. در واقع این گل در فصل سرما رشد کرده و کم کم که به بهار نزدیک میشویم گلهای آن پدیدار میشوند.

نحوه پرورش پلومریا و شرایط نگهداری گل پلومریا

پلومریا یک درخت گرمسیری است و به دلیل گل های بسیار زیبایی که تولید می‌کند معروف شده است. در مناطق با آب و هوای سرد می‌توان پلومریا را در گلدان کاشت و زمانی که در پاییز و زمستان هوا سرد می‌شود آن را به داخل خانه آورد.
از نام های دیگر پلومریا می‌توان گل یاسمن و گل هاوایی را نام برد. گل پلومریا از محبوب ترین گل ها در جهان است و طرفداران زیادی دارد.
درخت پلومریا ساقه ضخیمی و برگ های چرم مانند دارد و از اوایل تابستان تا پاییز گل های فراوانی تولید می‌کند.در مناطق استوایی درخت پلومریا می‌تواند تا ارتفاع 9 متر رشد کند، ولی معمولا ارتفاع آن در سایر مناطق 5 تا 6 متر می‌باشد.
انواع کوتاه تر را می‌توان کاشت و هرس نمود و به عنوان پرچین از آن استفاده کرد. گل های زیبای پلومریا 5 تا 10 سانتی متر قطر دارند و بسیار معطر می‌باشند.
بنابراین با کاشت درخت در نزدیکی یک پنجره یا در بالکن می‌توان از عطر این گل لذت برد. پلومریا معمولا در گلدان کاشته می‌شود و گل های آن برای استفاده در دسته گل عالی هستند.

پرورش پلومریا

شرایط نگهداری پلومریا

خاک: پلومریا برای رشد بهینه به خاک حاصخیز با زهکش عالی نیاز دارد. ترکیب یک قسمت خاک پرلیت، یک قسمت شن با یک قسمت خاکبرگ یا پیت مناسبترین خاک برای پرورش پلومریا در گلدان است.

نور: گل پلومریا به تابش نور خورشید برای حداقل ۶ ساعت در روز نیاز دارد. بهترین مکان برای نگهداری این گیاه در منزل پنجره‌های آفتابگیر جنوبی یا بالکن است.
توجه داشته باشید محیط‌های با نور کم باعث عدم تشکیل غنچه‌های گل و شیوع بیماری‌های قارچی می‌شود و نور زیاد نیز باعث سوختگی برگ‌ها می‌گردد، بنابراین توصیه می‌کنیم به ویژه در فصل تابستان گیاه از صبح تا ظهر در برابر تابش نور آفتاب و در بعدازظهر در سایه قرار داده شود.

آبیاری: آبیاری بیش از اندازه و غرقاب بودن ریشه گیاه باعث آسیب جدی به این گل خواهد شد، بنابراین آبیاری را هنگامی انجام دهید که خاک سطحی خشک شده باشد. همچنین لازم است از وجود زهکش کافی خاک گلدان مطمئن باشید.

دما: دمای مناسب برای نگهداری و پرورش پلومریا دمای روزانه ۲۷ تا ۳۲ درجه سانتیگراد و دمای شبانه ۱۵ تا ۲۱ درجه سانتیگراد است. پلومریا از گیاهان بومی مناطق گرمسیر است و کمترین دمای قابل تحمل برای گیاه دمای ۱۰ درجه سانتیگراد است.

هرس: گیاه پلومریا سالیانه به هرس نیاز دارد و در هر بار هرس حداکثر ۳۰ درصد شاخساره‌ها را می‌توان حذف کرد. بهترین زمان هرس گیاه هنگام استراحت گیاه است. هرس به موقع باعث تحریک رشد ساقه‌های جوان و افزایش گلدهی خواهد شد.

آفات و بیماری‌ها: مهمترین بیماری‌های این گیاه بیماری‌های قارچی است که اغلب به دلیل غرقاب شدن و عدم زهکش مناسب اتفاق می‌افتد. در میان آفات نیز شته، شپشک آردالود و مگس سفید گاهی مشکلاتی را برای پلومریا ایجاد می‌کنند.

کوددهی: استفاده از کود‌های NPK مخصوص گیاهان به رشد بهتر گیاه و گلدهی بیشتر آن کمک می‌کند.

تکثیر گل پلومریا

نحوه کاشت و تکثیر گل پلومریا

گل پلومریا به دو روش کاشت بذر و قلمه زدن تکثیر می‌شود. مراحل تکثیر این گیاه به شرح زیر است:

کاشت بذر

گلدانی را با خاک گلدانی سبک مخلوط با پرلیت پر کنید و با انگشت خود سوراخ کوچکی برای کاشت بذر در وسط گلدان ایجاد کنید.
پذر پلومریا را از طرفی که بال کاغذی آن رو به بالا و بیرون باشد داخل سوراخ و در عمق نیم سانتیمتری بکارید و به آرامی خاک اطراف بذر را با دست فشار دهید.
دقت کنید تا بال کاغذی بذر از خاک بیرون باشد. سپس گلدان را به طور کامل آبیاری کنید و آن را در محلی با تابش نور خورشید، گرم و مرطوب با دمای بیشتر از ۱۵ درجه سانتیگراد قرار دهید.
در طول مدت جوانه‌زنی بذر لازم است بستر کاشت همواره مرطوب و نه خیس باشد. برای آبیاری گیاه میتوانید از اسپری آب استفاده کنید تا سطح خاک همواره مرطوب بماند.بعد از گذشت سه هفته اولین جوانه‌های گیاه ظاهر خواهند شد.

بذر پلومریا

قلمه زدن

از دیگر روش‌های تکثیر پلومریا قلمه زدن گیاه است. به این منظور از گیاه مادری سالم، قوی و بدون آفت قلمه‌های ۳۰ سانتیمتری تهیه کنید. برای بریدن قلمه‌ها از قیچی باغبانی تیز که قبلا ضدعفونی کرده‌اید، استفاده کنید.
قلمه‌ها را برای مدت یک هفته در محلی قرار دهید تا شیره آن خشک شود. نکته: توجه داشته باشد شیره خارج شده از ساقه گیاه سمی است بنابراین از تماس آن با چشم و دهان خودداری کنید.
بعد از گذشت یک هفته قلمه‌ها را داخل گلدانی به قطر حداقل ۲۵ سانتیمتر بکارید و آبیاری را به طور کامل انجام دهید.
در طول مدت ریشه‌دار شدن قلمه‌ها سطح بستر کاشت را مرطوب و نه خیس نگه دارید. میتوانید برای ایجاد شرایط گلخانه‌ای سطح گلدان را با پلاستیک شفاف بپوشانید و چند سوراخ برای تهویه در آن ایجاد کنید.
دمای مناسب برای نگهداری قلمه‌ها دمای ۱۸ تا ۲۴ درجه سانتیگراد و خاک مناسب برای کاشت قلمه، مخلوطی از خاک قلمه و پرلیت است.
در حدود یک ماه طول می‌کشد تا قلمه‌ها ریشه‌دار شوند. هنگامی که گیاه حداقل سه برگ داد میتوانید مطمئن شوید که قلمه شما گرفته است و آن را به محل اصلی انتقال دهید.

پلومریا

تکثیر پلومریا

گل پلومریا یا فرانگی پانی جزو گیاهان همیشه سبز است و به دلیل گل‌های زیبا و معطری که دارد یکی از محبوب‌ترین درختچه‌های زینتی و بومی مناطق گرمسیری است. این گیاه ساقه ضخیمی داشته و برگ‌های آن چرم مانند است و از اوایل تابستان تا پاییز به گل می‌رود.
گل‌های گیاه به رنگ سفید با مرکز زرد، قرمز و صورتی در طبیعت وجود دارند و امروزه از آن‌ها در طراحی دسته گل عروس استفاده فراوان می‌شود. از اسانس گل‌های پلومریا در تولید عطر نیز استفاده می‌شود و خواص تسکین دهنده و آرامبخش دارد.
جالب است بدانید پلومریا توانایی زیادی برای پرورش بونسای دارد و نگهداری بونسای پلومریا یکی از پرطرفدارترین گیاهان برای علاقه‌مندان به نگهداری از انواع بونسای است.این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.2 از 5 (5 رای)  
  • منبع
  • bazram.com
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است