دلگرم
امروز: سه شنبه, ۰۷ تیر ۱۴۰۱ برابر با ۲۸ ذو القعدة ۱۴۴۳ قمری و ۲۸ ژوئن ۲۰۲۲ میلادی
آشنایی با نحوه پرورش گل اختر، تکثیر و شرایط نگهداری

گل اختر : راهنمای نگهداری و پرورش گل و گیاه زینتی اختر

آشنایی با نحوه پرورش گل اختر، تکثیر و شرایط نگهداری
1
زمان مطالعه: 6 دقیقه
نحوه کاشت و نگهداری گیاه اختر در منزل : گل اختر گونه از گیاهان گلدار از جنس Canna است. این جنس دارای نوزده گونه است. این گیاه از خانواده Cannaceae بومی مناطق استوایی است ولی امروزه در بیشتر مناطق نیمه گرمسیری و معتدل جهان کشت میشود و ارزش زینتی دارد.

همه چیز در مورد گل اختر که تا به حال نمیدانستید

گیاهی علفی چندساله، ریزوم دار با ساقه های طویل و بدون انشعاب است. برگ ها بزرگ، پهن با رگبرگ های برجسته و بدون بریدگی بوده ار قسمت های پایین، ساقه را در میان می گیرند و طول آنها ممکن است به ۴۰ تا ۵۰ سانتی متر برسد. رنگ برگ سبز تا مسی یا ارغوانی است. گل های نامنظم آن به صورت خوشه در انتهای ساقه قرار دارند و شاید طول خوشه به ۳۰ سانتی متر برسد.

روش کاشت گل اختر

اختر گیاهی مناسب برای فضای آزاد می باشد ولی در صورت تمایل به کاشت در گلدان حتما از گلدان بزرگ استفاده کنید. داخل خاک مناسب حفره های ۱۰ سانتی متری ایجاد کنید و پیازها را درون آن قرار دهید، سپس حفره را با خاک پر کرده و آبیاری کنید.

شرایط مناسب نگهداری گل اختر

خاک مناسب گل اختر :

خاک سبک و غنی از مواد آلی. بدین منظور ترکیبی از خاک باغچه، ماسه و کود دامی مناسب می باشد.

کود موردنیاز گل اختر :

برای افزایش کیفیت و سرعت رشد حتما از کود استفاده کنید.

گل اختر

آبیاری گل اختر :

آبیاری گل های پیازی نیز باید به صورت منظم انجام شود تا سطح خاک همیشه مرطوب باشد. در مقابل،آبیاری بیش از حد گلدان نیز باعث پر شدن فضای بین ذرات خاک شده در نتیجه خاک حالت باتلاقی و اسیدی به خود می گیرد که باعث صدمه به ریشه گیاه شده و ریشه را می پوساند.
هنگام خرید باید دقت شود، پیاز زخمی، نرم، یخ زده، سیاه، پوسیده، پوک و چروکیده نباشد. پیاز خوب سالم، تمیز و پاک بوده و پوسته موجود در سطح آن کامل و سالم است. قطر پیاز باید نه خیلی درشت و نه خیلی ریز باشد.

نور مناسب گل اختر :

روزی ۶ الی ۸ ساعت به نور خورشید نیاز دارد . زمان کاشت در اوایل بهار و زمان رشد برگ ها در اواخر بهار و زمان گلدهی در تابستان تا اواسط پاییز میباشد.

گل اختر

دما مورد نیاز گل اختر :

این گیاه بومی مناطق گرمسیر است ولی در مناطق معتدله هم به خوبی کشت میشود. در گیلان و مازندران به وفور به عنوان گیاه فضای سبز کاشته میشود و نیازی نیست که زمستانها ریزومها از زمین خارج کنند.
ولی در تهران، کرج و شهرهای کوهستانی شمال غرب ایران بسته به جنس خاک و عمق کاشت باید مراقبت نمود که ریزومها یخ نزنند.
یعنی اگر ریزومها نزدیک سطح خاک باشند ممکن است در دماهای زیر منفی ۲۰درجه یخ بزنند. لذا در چنین شهرهایی ریزومها را پس از زرد شدن برگها از زمین خارج کرده و در انبار زیر خاک یا پیت مرطوب در دمای ۵ تا ۱۰ درجه سانتیگراد نگهداری میکنند.

تکثیر گل اختر :

علاوه بر تقسیم ریزومها که در بهار قبل از کاشت انجام میشود. حداقل طول ریزوم باید ۵ تا ۷ سانتیمتر باشند و چند جوانه روی آن وجود داشته باشد. بذرها نیز کشت میشوند. بذرها را قبل از کاشت یک روز در آب نیم گرم خیس میدهند و در دمای ۲۰ درجه سانتیگراد کشت میشوند. گیاهان حاصل از بذرها معمولا به چهار سال زمان برای گلدهی نیاز دارند.

خواص درمانی گل اختر :

نشاسته ریشه ضخیم گیاه را گرفته و روی ورمها می‌اندازند، برای تحلیل ورم خیلی مفید است.
به علاوه در محل گزیدگی نیش زنبور می‌اندازند، اثر فوری مفید دارد.
از جوشانده ریشه آن به عنوان تصفیه‌کننده خون استفاده میشود.
خیس‌کرده قسمت زیرزمینی اختر را در آب برای قطع خونریزی بینی در بینی می‌گیرند.
در موارد استسقا و تجمع آب زیر پوست استفاده می‌شود.
جوشانده برای رفع مسمومیت دامها در مواردی که در اثر خوردن علوفه سمی مسموم شده‌اند، استفاده می‌کنند.

فواید گل اختر

نحوه تکثیر گل اختر

گیاه اختر به دور روش کاشت بذر و تقسیم ریشه‌های زیرزمینی (ریزوم‌ها) تکثیر می‌شود.کاشت بذر گیاه اختر در حدود ۴ سال طول می‌کشد تا جوانه بزند و به همین دلیل تکثیر از طریق بذر تنها برای به‌نژادی و تولید رنگ‌های متنوع گیاه قابل توجیه است.
ساده‌ترین شیوه تکثیر گل اختر، همان تقسیم ریشه‌های زیرزمینی و زمان کاشت مناسب آن نیمه اول فصل بهار است که مراحل آن در ادامه آورده شده است.

تقسیم ریشه‌های زیر زمینی اختر

برای پرورش گل اختر نیاز به گلدان بزرگ است. برای کاشت بوته ابتدا خاک را تا عمق ۳۰ تا ۴۰ سانتیمتری نرم کنید و روی آن را با لایه‌ای از کود آلی به عمق ۵ تا ۱۰ سانتی‌متر بپوشانید.
سوراخی به عمق ۵ تا ۷ سانتیمتر داخل خاک ایجاد کنید و ریشه‌های زیرزمینی را در سوراخ قرار دهید. به طوری که جوانه‌ها رو به بالا قرار گیرند.
در انتخاب پیاز یا همان ریشه زیرزمینی گیاه دقت کنید پیاز زخمی، نرم، یخ زده، سیاه، پوسیده، پوک و چروکیده نباشد. پیاز خوب سالم، تمیز و پاک است و پوسته موجود در سطح آن کامل و سالم بوده، قطر پیاز باید نه خیلی درشت و نه خیلی ریز باشد.
سوراخ را به آرامی با خاک بپوشانید و محکم کنید.
آبیاری را به طور کامل انجام دهید به طوری که آب اضافی از کف گلدان خارج شود. گیاه اختر ۴۵ تا ۶۰ روز پس از کاشت به گلدهی می‌رسد.

نگهداری گل اختر

ریزوم گیاه اختر

نکته: توجه داشته باشید گیاه اختر بومی مناطق گرمسیری است و به سرمای زمستان در مناطق معتدل حساس است. بنابراین چنانچه این گل را در فضای باز می‌کارید لازم است در زمستان ریزوم‌ها را که به شکل غده هستند از خاک خارج کنید تا دچار سرمادیدگی نشوند و آن‌ها را در زیرزمین یا انبار خشک و گرم در زیر ماسه خشک برای سال بعد نگهداری کنید.

گیاه‌شناسی گل اختر

گیاه اختر یا گل اختر گیاهی از تیره اختریان، دائمی با بوته قوی و بلند است. برگ‌های این گیاه پارویی شکل، سبز بزرگ، رگه‌دار و ساقه‌های آن طویل و بدون انشعاب است و طول برگ‌ها ممکن است به ۴۰ تا ۵۰ سانتیمتر برسد
گل‌های این گیاه به رنگ‌های مختلف زرد، نارنجی، قرمز و گاهی دو رنگ هستند و در کشور ما در استان‌های گیلان و مازندران به وفور در فضای سبز شهری کاشته می‌شود. میوه گل اختر، به صورت کپسول و دارای بذر سخت و گرد و گلوله مانند است.
در طب سنتی از ریشه گیاه اختر برای درمان بیماری‌های مختلف مانند کمک به درمان خانگی سوزاک، جمع شدن آب زیر پوست، خونریزی بینی، تصفیه خون و ... استفاده می‌شود.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
  • منبع
  • attarak.com
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است