اصول نگهداری و تکثیر گل آشوریا

۵,۷۵۴
۱
۰
چهارشنبه, ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ ۱۰:۳۵


معرفی گل آشوریا یا ساق عروس


گل آشوریا با نام علمی echeveria یکی از ساکولنت های بسیار زیبا با صدها گونه مختلف می‌باشد که در تمامی نقاط دنیا پروردش داده می‌شود. در ایران به اچوریا کاکتوس آشوریا و ساق عروس نیز گفته می‌شود. این جنس دارای حدود ۱۵۰ گونه مختلف از گیاهان گلخانه‌ای چندساله است که همگی بومی آمریکای لاتین هستند.

بیشتر به خاطر برگ‌های گوشتی و زیبایشان پرورش داده می‌شوند. برگ‌ها به‌صورت کشیده تا استوانه‌ای، قاشقی و یا مثلثی پهن دیده می‌شود و به‌صورت طوقه‌ای قرار دارند. گاهی ساقه گیاه بسیار کوتاه بوده و دیده نمی‌شود.

گل‌های آن خوشه‌ای و بسیار کم‌پشت است. در برخی گونه‌ها ساقه گلدهنده بسیار بلند است و گل‌ها در آرایشی که هرگز به یک سطح ختم نمی‌شود و بلند و کوتاه به نظر می‌رسد در رنگ‌های صورتی و زرد روی ساقه گلدهنده ظاهر می‌شوند.

زمان گلدهی آن‌ها بسته به گونه متفاوت است. به عنوان مثال E. setosa در تمام طول تابستان و E. gibbiflora در ماه‌های زمستان گل می‌دهد گیاهان اشوریا کند رشد هستند و اگرچه اغلب آنان ۱۰-۵ سانتی‌متر طول دارند اما به تدریج و با رشد پاجوش‌ها از کنار گیاهان مادری، بر روی زمین گسترده می‌شوند و و حداقل ۱۰ سانتیمتر و حداکثر ۵۰ سانتیمتر (البته بعد از چند سال) بر روی زمین فضا را اشغال می‌کند.

آچوریا

شرایط نگهداری گل آشوریا

آبیاری مناسب آشوریا : مانند همه کاکتوس‌ها و ساکولنت ها نیاز به آبیاری منظمی دارد. برای آبیاری این گیاه باید صبر کرد تا سطح خاک تا عمق حدود ۳-۲ سانتیمتری خشک شود و سپس گیاه را آب داد. آبیاری زیاد و خیس ماندن بستر خاک از دلایل پوسیدگی ریشه و ریزش برگهای گیاه است که بخصوص ابتدا برگ‌های پایین ساقه گیاه شروع به ریختن می‌کنند.

بعد از آبیاری حتماً دقت کنید تا آب از منافذ زیرین گلدان خارج شود. در طی زمستان آبیاری گیاه باید کاهش یابد زیرا در این فصل گیاه رشدی ندارد و نسبت به فصل گرم به آب کمتری نیاز دارد. سعی کنید در آبیاری ساکولنت ها و کاکتوس‌ها افراط نکنید.

دما مناسب گل آشوریا : دما را حداقل تا ۷ درجه سانتی‌گراد را تحمل می‌کند اما بهتر است که دمای محیط بخصوص در طی شب به زیر ۱۳ درجه سانتی‌گراد نرود. حداکثر میزان دما تا ۲۵ درجه سانتی‌گراد قابل قبول است. در صورت افزایش دما و گرم شدن محیط و عدم افزایش آبیاری، به تدریج از گوشتی بودن برگ‌ها کاسته می‌شود و با ادامه این وضعیت، برگ‌ها چروکیده می‌شوند و در نهایت می‌ریزند.

توجه داشته باشید نمونه‌هایی که برگ‌های با حاشیه‌های رنگین دارند، در فصل پاییز و با کاهش دمای محیط، رنگ برگ‌ها نمایش بهتری خواهد داشت و در طی فصل گرم برگها معمولاً سبز رنگ خواهند بود.

نور مناسب گل آشوریا : محیطی پرنور و روشن و اشعه‌های مستقیم آفتاب را می‌پسندد و در چنین شرایطی بهترین رشد و رنگ برگسار را خواهد داشت اما باید آن را از نور مستقیم آفتاب شدید بخصوص در روزهای گرم تابستان محافظت کرد.

همچنین آفتاب شدید در بعدازظهر نیز می‌تواند به برگسار گیاه آسیب وارد کند. برخی از انواع این گیاه که دارای حاشیه‌های رنگین در برگ‌ها هستند نیاز به نور کافی دارند تا این رنگ‌ها از بین نرود. نور اندک محیط باعث می‌شود تا گیاه به جای اینکه بر روی سطح زمین گسترش یابد، بیشتر به سمت بالا کشیده شود.

کاهش نور همچنین موجب پریدگی رنگ و کاهش رشد گیاه خواهد شد. البته اگر گیاه شما مدتی است که در محیطی کم نور به سر می‌برد، انتقال آن به مکانی با نور مستقیم آفتاب را به تدریج انجام دهید. انجام ناگهانی این عمل می‌تواند منجر به سوختن برگ‌های گیاه شود.

خاک مناسب آشوریا : خاکی سبک با زهکش مناسب نیاز دارد. برخی از پرورش دهندگان مخلوط‌های خاکی مشابه کاکتوس را برای این گیاه بکار می‌برند اما از آنجایی که اچوریا سیستم ریشه‌ای بسیار کم عمقی دارد بهتر است که از مواد ارگانیک همانند خاک برگ نیز در مخلوط خاکی آن استفاده کرد.

به عنوان مثال می‌توان از شن درشت به همراه پرلایت و خاک برگ استفاده کرد. از آنجایی که اشوریا در محیط قلیایی بهتر از محیط اسیدی رشد می‌کند بنابراین از کاربرد پیت موس در مخلوط خاک خودداری کنید.

اگرچه این گیاهان به دلیل رشد آهسته ای که دارند کوددهی چندان زیادی لازم ندارند اما استفاده از کود البته برای یک مرتبه در ابتدای فصل بهار به رشد بهتر آن کمک خواهد کرد و می‌توان از فرمول ۱۰-۱۰-۱۰ البته با نصف غلظت استفاده کرد.

رطوبت مناسب آشوریا: این گونه گل ها یعنی ساکولنت ها در تراریوم و کلا گلخانه خیلی خوب رشد میکنند در واقع عاشق رطوبت هوا هستند و در محیطی که دم داشته باشد خیلی خوب رشد می کنند. تنها نکته ای که نباید فراموش شود این است که به هیچ عنوان آب روی برگهای آنها ریخته نشود اصلا بوته نباید خیس شود.

گل آشوریا

کوددهی گل آشوریا

در دادن مواد شیمیایی باید دقت کنید و به هیچ وجه زیاده روی نکیند چون باعث از بین رفتن شادابی گیاه خواهد شد و باعث مسمومیت گیاه خواهد شد. مقدار صحیح مصرف حدودا یک قاشق چای خوری کود را در یک لیتر آب حل نمایید و به صورت آبیاری هر ۲ هفته یکبار به گیاه بدهید برای رفع اثرات مسمومیت گلدان را به حمام برده و گلدان را در ظرف بزرگتری حاوی اب (مانند وان)قرار دهید تا کل سطح خاک را در بر بگبرد وبه طور کامل از آب اشباع شود ودیگر حباب اکسیژنی از ان خارج نشود(حدودا ۲۰ دقیقه)سپس گلدان را خارج کنید تا آب اضافی از سوراخ های انتهایی خارج گردد. این کار فقط جلوی گسترش عارضه را میگیری.

روش های تکثیر گل آشوریا


تکثیر گل آشوریا از طریق قلمه برگ : تکثیر از طریق برگ به این ترتیب است که هر یک از برگ ها را کنده و در یک خاک کاکتوس مرطوب یا ماسه مرطوب میگذارید ترجیحا حیلی کم فشار دهید تا پایین تر برود و به صورت اریب قرارش بدهید. یک مشما هم روی گلدونش بکشید دقت کنید موقع تکثیرش یا باید توی گلخونه ی مرطوب باشد با یه سایه بون روش و یا توی جای خنکی در منزل و پاسیو و با یه مشما کشیده شده دورش هرچی هوا خنک تر باشه گیرایی قلمه ها بهتره.توجه کنید خنک باشد نه سرد!! بعد از مدتی می بینید که داره یه جوونه هایی میزنه روی برگ ازین جا به بعد به هوای گرم و مرطوب نیاز داره و به همین طریق ادامه دهید تا به یک گیاه کامل تبدیل شود.

بذر : پس از رسیدن و خشک شدن گل یکی از گلها رو بکنید با دست فشارش بدید تا بذر ها بریزه روی دستتون بعد توی یه خاک ماسه ای مرطوب بریزید و روشو با مشما بکشید و با آبپاشی هر سری که داشت خشک میشد آبپاشی کنید وو صبر کنید تا سبز بشه و جوونه بزنه.همین خاک هایی که روی دست من میبینید بذر هستند.

تنه جوش یا پاپ: دوستان معمولا توی مواقعی از سال که گیاه مادر رشد نمیکنه ،مثل تابستون ها و درهوای گرم، گیاه میره تو فاز تنه جوش دادن، و این تنه جوش ها اجازه رشد رو به مادر نمیده و همه انرژی مادر رو میگیره دراین موقع ما باید وارد عمل بشیم و مادر رو نجات بدیم و تک تک بچه ها رو بکنیم از ته با یک کاتر تیز یا قیچی باغبونی و بزنیم توی ماسه و در هوای گرم و مرطوب (هوایی که دم داره نه اینکه آبپاشی کنیم روی گیاه تا قارچ بزنه!) نگهش داریم تا زود بگیره و بیاد بالا هم قلمه و هم قلمه برگ حدود ۲ هفته زمان میبره تا ریشه بزنه ولی بذر زمان بیشتری رو میبره تا بزرگ بشه.کلا دوستان اگه از یه شاخه بلند اشوریا رو داخل گلخانه سرش رو قطع کنید تا پایین ساقه پر میشه از بچه که میشه اونارو بعدا کند و زد توی ماسه و گیاه جدیدی تولید کرد.

قلمه ساقه: یا اینکه شما میتونید خود مادر رو گردن بزنید بعد برگهای پایینی رو بکنید و قلمه مادر رو بزنید توی ماسه و برگها رو هم بزنید توی ماسه دوباره تا تکثیر بشه ،سر مادر رو که بزنید همینطور که گفتک ساقه تا پایین پر میشه بچه و میشه اونا رو هم بعدا زد تو ماسه.

آفات و بیماریهای گل آشوریا


1. رشد علفی ساقه: علت این عارضه نور کم و آبیاری زیاد است.
2. لکه سیاه برگی: علت آن قرار گرفتن در آفتاب شدید می باشد.
3. لکه سیاه آبکی و له شدگی طوقه: بیماری قارچی و پوسیدگی که با قارچکش بنومیل قابل درمان است.

ساق عروس

مشکلات نگهداری گل آشوریا


ریزش برگ آشوریا بخاطر نور مستقیم

یکی از علت های ریزش برگ این گیاه قرار گرفتن در معرض نور مستقیم هست، مهمترین نکته در نگهداری آچوریا مکان مناسبی برای قرار دان گیاه با توجه به نیاز گیاه به نور و… توجه داشته باشید که از قراردادن گلدان در محل هوای گرم یا سرد و محلهای پر تردد که باعث صدمه به گیاه می شود و یا نزدیک به وسایل سرمایش(کولر) و یا گرمایشی جدا خودداری شود. و گیاه رو زیاد جابجا نکنید.

ایجاد لکه روی برگ های آشوریا

اگر گیاه شما پشت برگهاش لکه های سیاهی ایجاد شده و یا بعضی برگها کل سطح زیرین سیاه شده و بعضی هم لکه های فرورفته کوچک و بزرگ و یا برگ های پایینی هم زد میشن و میریزن باید سعی کنید گلدان را دور از نور مستقیم قرار دهید. (نور فیلتر شده بهتر است) چون این گیاه همانطور که در بالا گفتم به نور مستقیم حساس هست.و دیگر دلایل این مشکلات میتونه از آبیاری باشه تا حد امکان آبیاری گیاه رو کم کنید و اجازه بدین که خاک گلدان کاملا خشک بشه و سپس اقدام به آبیاری کنید.لکه های روی برگها بیشتر به علت آفتاب و صدمات میباشد و نشانه وجود قارچ در گیاه نیست.

وجود حشرات ریز سیاه در آشوریا

شما باید از حشر کش برای از بین بردن حشرات استفاده کنید به این شکل عمل کنید که ابتدا آچوریا رو با یک محلول کاملا رقیق آب و صابون که عطر نداره یا مایع ظرف شویی سمپاشی کنید(البته از حشره کش های خانگی هم میتونید استفاده کنید ولی بهتر در اولین قدم سمت مواد شیمایی شدید نرید). اگر از حشره کش های خانگی استفاده میکنید از فاصله ۲۰ سانتیمتری این عمل رو انجام بدین و مقدار اسپری هم خیلی کم باشه. این سم پاشی رو در زاویه های مختلف انجام بدین تا گیاه شما کاملا به آب و مایع ظرف شویی آغشته بشه.

شما این عمل رو به فاصله ۴ روز و به تعداد ۲ الی ۳ بار انجام دهید اگر حشرات از بین نرفت از حشره کش های مخصوص گیاهان زینتی استفاده کنید.

سوختگی لبه برگ آشوریا

دلایل مخلتفی برای سوختگی لبه برگ آچوریا وجود داره که باید بررسی بشه این عوامل عبارت اند از افراط و تفریط در آبیاری ، زیاد و یا کم بودن نور و درجه حرارت از این عوامل هستندف حتما شرایط را به تنهایی روی گیاه خود بررسی کنید و مشکل را به تناسب عامل حل کنید.

جمع شدن برگهای آشوریا

جمع شدن برگ آشوریا هم میتونه به آبیاری زیاد و کم و همچنین کمبود مواد مغذی در خاک گلدان بستگی داشته باشه، حتما بین دو آبیاری اجازه دهید خاک گلدان تا عمق ۲ الی ۳ سانتی متری خشک شود سپس اقدام به آبیاری کنید و زمانی که گیاه رو میخواهید آبیاری کنید حتما اجازه بدین چند قطره آب از زیرگلدان خارج بشه و گیاه خودتون رو با کودهای مخصوص کاتوس هر سه هفته یکبار در تابستان و بهار تقویت کنید.

separator line

بیشتر بخوانید:

اصول کاشت و مراقبت از گل شیپوری هلندی

راهنمای کاشت و تکثیر گل گرزی

روش کاشت و شرایط تکثیر گل حنا

separator line


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(1 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم