alexametrics
دلگرم
امروز: شنبه, ۲۷ دی ۱۳۹۹ برابر با ۰۳ جمادى الآخر ۱۴۴۲ قمری و ۱۶ ژانویه ۲۰۲۱ میلادی
معرفی درخت کولا و خواص دانه های آن
1
زمان مطالعه: 3 دقیقه
درخت کولا گیاهی است از خانواده Malvaceae (مالواسه) که بومی مناطق گرمسیری غرب آفریقا به خصوص کشور کنگو می باشد


آشنایی با درخت کولا


درخت کولا گیاهی است از خانواده Malvaceae (مالواسه) که بومی مناطق گرمسیری غرب آفریقا به خصوص کشور کنگو می باشد. امروزه درخت کولا به خاطر دانه هایش در سراسر جهان از جمله مناطق گرمسیری آمریکا، کاشته می شود.

درسال 1800 یک داروساز در گرجستان به نام جان پمبرن ، عصاره درخت کولا را با دانه آن و شکر مخلوط کرد و اولین نوشابه با نام کوکاکولا را به وجود آورد. دانه های این گیاه ، آجیل مانند هستند و حاوی کافئین می باشند و در نوشابه های انرژی زا و کوکاکولا مورد استفاده قرار می گرند.

مصرف دانه های این گیاه مانند قهوه و برگهای چای ، ریشه باستانی دارد و به سالها قبل باز میگردد.درخت کولا، درختی همیشه سبز با رشد متوسط می باشد که زادگاه آن جنگل های انبوه مناطق گرمسیری می باشد.

منشا و توزیع جغرافیایی کولا

کولا سرده‌ای از تیره پنیرکیان تقریباً حدود ۱۰۰ تا ۱۲۵ گونه هستند که در دشت همیشه سبز و جنگل قاره‌ای مونتانه (به طور عمده گرمسیری) آفریقا رشد می‌کنند . دانه‌های کولا دانه‌هایی در غلاف هستند که اولین بار از درخت کولا برداشت شد. بیرون از سرزمین اصلی آفریقا، برخی گونه‌ها در برزیل، جامائیکا و جاهای دیگر در مناطق استوایی مرطوب به خاطر دانه‌هایشان کاشته می‌شوند.

کولا

گیاه شناسی درخت کولا

این درخت، ارتفاعی در حدود 20 متر دارد و گاها به 25 متر نیز میرسد. برگهایی بیضی ، بلند و چرمی شکل دارد . گلهای این گیاه زرد میباشد و دارای لکه هایی بنفش رنگ است.گلها به صورت نر و ماده و بر روی درختان جدا از هم قرار می گیرند. میوه بیضی شکل است و داخل آن، 2 جین دانه های گرد و یا مربع در پوسته ای سفید رنگ قرار گرفته اند.

عطر این دانه ها شیرین، گل رز مانند است ولی طعمی تلخ دارد. این دانه ها در اکثر کشورهای غرب آفریقا به صورت خام مصرف می شوند و به عنوان دانه های کولا شناخته می شود. دانه ها پس از جمع آوری در آفتاب خشک می شوند و به منظور تجاری مورد استفاده قرار می گیرند( به عنوان طعم دهنده به نوشیدنیهایی مانند چای، شیر ، نوشابه و یا فرنی اضافه می شوند.)

شرایط نگهداری از درخت کولا

خاک: شنی، ماسه ای، لومی ، عمیق ، خوب زهکشی شده.

نور: آفتابی- نیمسایه .اگر این درخت در معرض آفتاب قرار داشته باشد ، رشد بهتری خواهد داشت و میوه های آن بیشتر خواهند بود. درخت کولا در سایه نیز رشد میکند، ولی رشد خوبی نخواهد داشت.

دما: این درخت متعلق به مناطق گرمسیری میباشد و دمای بین 16 تا 24 درجه برای نگهداری آن مناسب است. بهتر است در فصل سرما به گلخانه منتقل شود.

ابیاری:آبیاری متوسط .بهتر است همواره خاک مرطوب باشد.

دانه کولا

خواص دانه های درخت کولا

دانه های درخت کولا دارای خواص دارویی نیز می باشد و جویدن آنها برای درمان سیاه سرفه و آسم مفید است.

روش تکثیر درخت کولا

تکثیر این گیاه از طریق کاشت بذر می باشد. بهتر است در گلخانه انجام شود و پس از سپری کردن فصل سرما به بیرون منتقل شود. در مورد این گیاه، مراقب حمله شپش ها و کرم ها باشید.

separator line

بیشتر بخوانید:

راهنمای کاشت درخت به و نگهداری از آن

آشنایی با روش کاشت بادام درختی و نگهداری از آن

راهنمای کاشت درخت فلوس و خواص آن

separator lineاین مطلب چقدر مفید بود ؟
1.0 از 5 (1 رای)  
  • منبع
  • nargil.ir
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits