اصول کاشت و تکثیر گل آفلاندرا

۲,۰۱۶
۱
۰
شنبه, ۱۱ خرداد ۱۳۹۸ ۱۱:۰۳


معرفی گیاه آفلاندرا


آفلاندرا (Aphelandra) جنسی از تیره اکانتاسه ها و یکی از گل های زیبایی است که در گل فروشی ها به فروش می رسد. گل آفلاندرا از گیاهان گرمسیری بوده که بومی آمریکای مرکزی و جنوبی است و به واسطه زیبایی برگ ها و گل های خوشه ای آن که در انتهای شاخه ها خودنمایی می کند و در حقیقت برگ های تغییر شکل و رنگ یافته آن است که بسیار مورد توجه گل فروشان و دوستداران گل قرار گرفته است.

برگ های آفلاندرا بیضی شکل، نوک تیز و متقابل روی ساقه ها می روید. روی برگ ها را خطوط موازی رنگی که با زمینه برگ ها متفاوت می باشد پوشانده است. با این گل می توان تمام سال گلخانه یا اتاق های نورگیر آپارتمان ها را تزیین کرد. گل های چیده شده آفلاندرا بسیار با دوام و به رنگ های زرد یا نارنجی است که یک یا دو ماه روی شاخه ها باقی می ماند. گلدان های آفلاندرا باید در جایی گذاشته شود که دور از تابش مستقیم اشعه آفتاب باشد.

بوته های کهنه آفلاندرا برای گلخانه چندان زیبا نیست و باید هر دو سال یک بار با قلمه زدن ساقه هایی که به آسانی ریشه می زنند بوته های نو و جوان به دست آورد.

گل

نیازهای اکولوژیک آفلاندرا

نور: به مکانی پر نور نیاز دارد ولی در صورت تابش مستثیم خورشید برگ هایش پژمرده می شود.

آبیاری : هفته ای دو بار آبیاری در بهار و تابستان کافی است.در کل باید بین دو ابیاری خاک همیشه خشک شود. بعد از پایان گل دهی فقط زمانی اقدام به آبیاری نمایید که سطح خاک خشک شده باشد، اصولا هفته ای یک بار کافی است.

تغذیه: در زمان رشد گیاه را هر دو هفته یکبار با کود مایع تغذیه کنید. فراموش نکنید که در زمستان به گیاهتان کود ندهید.

رطوبت: در فصل رشد(بهار و تابستان) هر روز غبار پاشی کنید.جهت تامین رطوبت پایدار به داخل زیر گلدانی سنگریزه آب دار اضافه کنید. توجه نمایید که ته گلدان با آب در ارتباط نباشد، در زمان استراحت گیاه در زمستان کمتر غبار پاشی کنید.

دما :دمای ماکزیمم ۲۷ درجه در روز و در شب نهایتا ۱۸ درجه را تحمل می کند. با شروع فصل پاییز شروع به استراحت می کند در این زمان باید دمای اتاق ۱۵ درجه باشد.

خاک مناسب: مخلوطی از پیت،لوم و شن به نسبت مساوی بهترین محیط رشد ریشه ی این گیاه است.

تمیز نمودن برگها: با غبار پاشی می توانید برگ ها را تمیز نمایید. هیچ وقت از مواد براق شیمیایی برای این کار استفاده نکنید. سعی کنید در زمان آبیاری برگ ها خیس نشوند.

آفندرا

روش تکثیر آفلاندرا


در فصل بهار می توانید با تهیه قلمه آنها را ریشه دار نمایید. برای قلمه گیری دمای محیط ۱۸ درجه سانتیگراد تنظیم شود. برای ریشه دار کردن قلمه‌های آفلاندرا از آب هم می‌توان استفاده کرد. قلمه را در آب بگذارید اما مراقب باشید تا برگ موجود بر روی قلمه با آب تماس نداشته باشد زیرا موجب پوسیدگی قلمه خواهد شد.

هر روز سطح آب را بررسی کنید و اگر تبخیری صورت گرفته است با اضافه کردن آب، سطح آب را در همان سطح اولیه نگهدارید. در طی چند روز ریشه‌های جدید را مشاهده می‌کنید و زمانی که طول ریشه ها ۲ سانتیمتر شد قلمه را در بستر خاکی سبک بکارید به طوری که نیمی از طول قلمه در بستر کاشت قرار گیرد.

مراقب باشید که برگ موجود بر روی قلمه با خاک تماس پیدا نکند. مراقب آبیاری بیش از اندازه قلمه باشید در غیراینصورت ممکن است قلمه بپوسد. در تمامی مراحل قلمه را از نور مستقیم آفتاب دور نگهدارید.

کود دهی گیاه آفلاندرا

در طول فصل تابستان گیاه را به صورت هفتگی با کودهای مایعی که حاوی تمامی عناصر مورد نیاز گیاه هستند کود دهی کنید. همچنین می‌توانید در ابتدای هر فصل رشد گیاه را با کودهایی که مواد غذایی را آرام و به تدریج در خاک آزاد می‌کنند و در اختیار گیاه قرار می‌دهند، تغذیه کنید. با استفاده از این کودها دیگر نیازی نیست که هر هفته حواستان به کود دهی گیاه باشد.

هرس کردن گیاه آفلاندرا

به مرور زمان گیاه بلند و قسمتهای پایین آن بدون برگ خواهد شد. هرس گیاه را به شکل مداوم و به تدریج انجام داد تا رشد گیاه در حد دلخواه باقی بماند. هرس را در هر زمان می‌توان انجام داد اما فصل بهار و زمان تعویض گلدان بهترین زمان است زیرا می‌توان هرس ریشه‌هایی را که بسیار بلند شده‌اند را نیز انجام داد. نوک ساقه‌ها را بزنید تا رشد ساقه‌های جانبی تحریک شود. ساقه ای را که قبلا گلدهی داشته است را نیز کوتاه کنید به صورتی که ۴-۲ جفت برگ بر روی آن باقی بماند.

گل و گیاه

تعویض گلدان آفلاندرا

گلدان آفلاندرا را هر سال بهار عوض کنید. برای تعویض گلدان ابتدا اجازه دهید خاک گلدان خشک شود. سپس به کمک دست یا بیلچه چند ضربه آرام به بدنه‌ و کف گلدان وارد کنید. خواهید دید که گیاه به راحتی از گلدانش بیرون می‌آید. حالا با انگشتان‌تان به آرامی خاک قدیمی اطراف ریشه‌ها را جدا کنید. مواظب باشید به ریشه‌ها صدمه نزنید. گلدانی یک سایز بزرگ تر از گلدان قبلی گیاه را با خاک تازه پر کنید و گیاه را داخل آن بکارید.

آفات و بیماریهای آفلاندرا

ساقه ها دراز و منحرف و گیاه خیلی بزرگ شده است : اگر زمستان هوا خیلی گرم است.گیاه را به محل سردتری منتقل کنید و شاخه ها را هرس کنید.

گل ها ظاهر نمی شوند: گلدان ها خیلی بزرگ هستند در اوایل بهار به گلدان های کوچکتری منتقل شوند.تغذیه ی مصنوعی را شروع کنید تا غنچه ها ظاهر شوند.

گل ها میریزند و برگها خم می شوند :عامل آن آبیاری بیش از اندازه،تشنگی و یا گرم بودن هوا است.شرایط را بازدید و محیط را مساعد کنید.

برگ ها رنگ پریده هستند :نور کافی نیست،گیاه را به محل روشنتری منتقل دهید و مواظب اشعه ی مستقیم خورشید باشید.

لکه های قهوه ای روی برگ ها مشاهده می شوند :نور آفتاب خیلی شدید است.گلدان ها را به محل تاریکتری و با نور غیر مستقیم منتقل دهید.

زخم های قهوه ای روی برگها مشاهده می گردد:عامل آن وجود دود و گاز موجود در آشپزخانه در محیط است.گلدان ها را به محیطی با هوای مملو از اکسیژن منتقل دهید.

سطح زیرین برگها دارای تار عنکبوت،برگ ها رنگ خود را از دست داده و در نهایت سقوط می کنند: کنه ریز قرمز عامل آن است،هر هفته یکبار با سم کنه کش طبق دستور گیاه را سمپاشی نمایید،تامین رطوبت در کاهش آفت موثر است.

حشراتی در اطراف گل ها در پروازند :هر دو هفته یک بار با سم حشره کش سمپاشی نمایید تا حشرات از بین بروند.

برگ های جدیدی خیلی ریز هستند: خاک گیاه از عناصر غذایی در کمبود است،آن را طبق دستور هر دو هفته یکبار تغذیهی مصنوعی کنید.

زخم های سفید پنبه مانند روی برگ ها و روی قاعده ی آنها مشاهده می گردد: حشره ی آفت عامل ان است،با سم حشره کش نفوذی هر هفته برگها را سم پاشی کنید تا علائم آن از بین برود،با پنبه آغشته به محلول سم نیز میتوانید لکه ها را خیس کنید.

روی برگ ها زخم های دیسک مانند مشاهده می شود: حشره آفت عامل آن است.زخم ها را با پنبه آغشته به سم حشره کش خیس نموده و پس از ۴۸ ساعت دیسک ها را با پارچه پاک کنید.

قاعده ساقه پوسیده است: هوا خیلی سرد است و مرطوب،گیاه را به محل گرمتری منتقل نموده و در فاصله بین دو آبیاری اجازه بدهید تا سطح خاک خشک شود،سپس آبیاری کنید.

برگ ها میریزند :گیاه خیلی تشنه است و هوا هم خیلی خشک،گلدان ها را به مدت ده دقیقه درون تشت یا سطل پر از آب وارد کرده و سپس خارج کنید،آبیاری را تنظیم کنید.

زمستان گذرانی ۶ هفته ای این گیاه در زمستان و نگهداری آن در سرمای ملایم و توقف در آبایری در این مدت رمز گلدهی با کیفیت عالی آن در سال بعدی است.

separator line

بیشتر بخوانید:

نگهداری و تکثیر گیاه کاکتوس

روش کاشت اسطوخودوس و خواص درمانی فوق العاده این گیاه

اصول کاشت و مراقبت از گل پیچک سوئدی

separator line


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(1 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم