اصول نگهداری و تکثیر پیچ تلگرافی 

۳,۳۸۹
۱
۰
چهارشنبه, ۰۸ خرداد ۱۳۹۸ ۱۴:۰۹


روش تکثیر پیچ تلگرافی یا وینکا


پیچ تلگرافی گیاهی است از خانواده خر زهره Apocyniaceae که بومی ، اروپا، شمال غرب آفریقا و جنوب غرب آسیا می باشد .این گیاه بومی کشور ما نیست ولی چون یک گیاهی دارویی است برای این منظور کاشته می شود. نام های دیگر پیچ تلگرافی وینکا یا پروانش است و گیاه زینتی پوششی محبوبی به شمار می آید و جایزه انجمن سلطنتی باغ انگلستان را از آن خود کرده است.

پیچ تلگرافی یک گیاه گرمسیری است که برگ های خود را در نور به سمت بالا و پایین حرکت می دهد. گیاه تلگراف همچنین به گرما، امواج صوتی با فرکانس بالا و یا لمس نیز پاسخ می دهد. در طول شب، برگ ها به سمت پایین می افتند. بر خلاف بسیاری از گیاهان، جنبش سریع برگ ها با چشم غیر مسلح کاملا قابل مشاهده است. برخی از مردم بر این باورند که می توانند گیاه تلگراف خود را با موسیقی به حرکت درآورند. گیاه ممکن است به ارتعاشات صدا نیز واکنش دهد و به حرکت درآید.

گیاه شناسی پیچ تلگرافی

این گیاهان به صورت نیم بوته یا علفی بوده و ساقه های خزنده و باریک دارند که به طول 1 تا 2 متر می رسد ولی بیش از 20 تا 70 سانتی متر از روی زمین بلند نمی شود . 5 تا 10 سال زمان نیاز است تا این گیاه به رشد نهائی خود برسد.

در نقاطی از ساقه که روی زمین قرار می گیرد، ریشه بیرون می آید و به این ترتیب سبب انتشار گسترده گیاه می شود. برگها متقابل بوده به شکل نیزه ای ساده و پهن یا بیضی شکل به طول 1 تا 9 سانتی مترو عرض 5/0 تا 6 سانتی متر می باشند.

برگهای پیچ تلگرافی همیشه سبز میباشند. گلهای این گیاه ریز و به رنگهای ارغوانی، سفید و آبی میباشند و فصل شکوفایی این گلها از فروردین تا خرداد می باشد.گلها معمولاً دارای 5 گلبرگ هستند که از قاعده به هم متصل بوده و یک لوله را تشکیل می دهند. میوه این گیاهان به شکل یک جفت فولیکول منشعب است و میوه خشک در طول محل پارگی آن خشک شده و دانه ها آزاد می شوند.

گل

انواع پیچ تلگرافی یا وینکا

V.majur

گونه ای رونده و رایج است که تنها در نوک شاخساره ها ریشه میدهد.در نواحی نیمه گرمسیری تا گرمسیری رشد میکند و بزرگتر از گونه ی دیگر (V.minor) است و دارای برگهای تخم مرغی پهن به طول ۷.۵ سانتی متر است و ارتفاع گیاه به حدود ۶۰ سانتی متر میرسد گلهای آبی متمایل به بنفش به قطر ۵ تا ۲.۵ سانتی متر بصورت پراکنده در محور برگها در اواخر بهار واوایل تابستان ظاهر می شود. واریته هایی از آن ابلق بوده و دارای برگهای سبز با لکه های سفید کرمی است که برای جان بخشیدن به محلهای ساده میتوان از آن استفاده کرد.


V.minor

در نواحی سرد رشد کرده شبیه V.majurاست اما ابعاد آن کوچکتر است.همچنین رشد آن کمتر ،خزنده تر و برگهای آن باریک تر است و برگها روی ساقه ها نزدیکتر به هم قرار دارند. ساقه های طویل آن در بخش های میانی ریشه دار شده ،گلها به قطر ۲.۵ سانتی متر و تعداد آن بیشتر از گونه ی دیگر است و بنابراین نمایان تر هستند. گلها به صورت منفرد در محور برگهای شاخساره های کوتاه و افراشته از اواسط بهار تا اوایل تابستان و دوباره در پاییز ظاهر میشوند. واریته های در دسترس دارای گلهای سفید و سایه های مختلفی از رنگ آبی بوده و حتی دارای گلهای پرُپَر هستند . نوعی از آن دارای برگهای ابلق است.

شرایط اکولوژیک مورد نیاز پیچ تلگرافی

خاک: خاک لومی، شنی، ماسه ای خوب زهکشی شده، خاک مناسب برای رشد این گیاه میباشد. این گیاه به طور کلی در اکثر خاکها توانایی رشد کردن را دارد فقط نباید بیش از اندازه خشک باشد.

دما: این گیاه مناسب مناطق معتدل می باشد و دمای بین -3 تا 16 درجه، دمای مناسب برای رشد این گیاه است.

آبیاری: به طور متوسط ، صورت پذیرد.

نور: آفتابی-نیم سایه. پیچ تلگرافی یا وینکا توانایی قرار گرفتن در سایه کامل را نیز دارد ولی بهترین حالت گلها زمانی است که گیاه در آفتاب کامل قرار گرفته باشد.

گل پیچ

روش تکثیر پیج تلگرافی

پیج تلگرافی از طریق تهیه قلمه نیمه رسیده در تابستان یا تقسیم گیاه از پاییز تا بهار امکان پذیر است. شاخه های فرعی گیاه را به قطعات مناسبی (قطعات نه آنقدر کوچک باشندکه امکان تشکیل ریشه نباشد و نه بسیار بزرگ و نامناسب) تقسیم کرده و فوراً در زمین مورد نظر کشت می شوند چنانچه عمل انتقال با تاخیر انجام گیرد امکان تشکیل ریشه در قلمه ها کاهش می یابد چنانچه فرصت کافی برای کاشت نباشد بهتر است پس از حفر گودالی در زمین قطعات جدا شده را داخل آن قرارداد و مرتباً روی آنها آب پاشید.

خواص و اثرات دارویی پیچ تلگرافی یا وینکا

وینکا دارای خواص قابض، تصفیه‌کننده خون، التیام‌بخش، ضد اسکوربوت، مقوی عمومی، بندآورندهٔ شیر، مدر، محرک، قاعده‌آور، معرق و خلط‌آور است. موارد استعمال وینکا در کمبود ویتامین C، باز کردن مجاری عروقی، خصوصاً با اثر تنظیم‌کننده و اکسیژن دهنده مغزی، اسهال، خونریزی، رفع اخلاط‌خونی، سرفه، سرطان، سل، ورم لوزتین، اسهال خونی، رفع نزله‌های مزمن، وجودخون در ادرار، عادت ماهیانة دردناک و ترشحات زنانگی، تب‌های نوبه، زخم روده، سقط جنین (به‌صورت جوشانده) و… می‌باشد.

وینکامین موجود در این گیاه در موارد تصلب مغزی، عوارض ناشی از بالابودن فشار خون مانند سردرد، سرگیجه، احساس صداهائی در گوش، نارسائی‌عمل شریانهای قلبی، عوارض عروقی، شبکیه چشم، کم شدن حافظه، اشکال در تمرکز و کم شدن و ضعف قوای مغزی ناشی از پیری استفاده به عمل می‌آید. در مداوای کم خونی و به همراه داروهای آهن‌دار مصرف می‌شود. در موردمالاریا و ورم روده و امعاء و نیز خون‌ریزی به‌کار برده‌اند.

در استعمال خارجی جوشانده آن به‌صورت لوسیون جهت درمان زخم‌های بازو بسته و به‌صورت غرغره در رفع آنژین و ورم لوزتین، به‌صورت تنقیه در رفع‌دیسانتری و زخم‌های روده مصرف می‌شود. از پوسیون آن در پانسمان زخم‌ها واولسرها به‌کار می‌رود. مقدار مصرف به‌صورت لوسیون ۲۰ تا ۲۵ گرم برگ در یک‌لیتر آب است که پس از جوشاندن برای شست‌وشوی دهان و درمان ورم لثه‌ها، وبه‌صورت کمپرس برای شستن زخم‌ها و بیماری‌های جلدی استفاده می‌شود. بیمار می‌تواند به‌صورت دم کرده ۱۰۰ گرم برگ را در یک لیتر آب جوش‌دم‌کرده و پس از شیرین کردن یک فنجان یا لیوان ضمن صرف غذا میل نماید.

پروانش

گلدهی پیچ تلگرافی

گلهای این گیاه ریز و به رنگهای ارغوانی، سفید و آبی میباشند و فصل شکوفایی این گلها از فروردین تا خرداد میباشد.گلها معمولاً دارای ۵ گلبرگ هستند که از قاعده به هم متصل بوده و یک لوله را تشکیل می دهند.میوه این گیاهان به شکل یک جفت فولیکول منشعب است و میوه خشک در طول محل پارگی آن خشک شده و دانه ها آزاد می شوند.

آفات و بیماریهای پیچ تلگرافی

پیچ تلگرافی، گیاهی مقاوم است و حشره و یا بیماری خاصی آن را تهدید نمی کند.

separator line

بیشتر بخوانید:

روش کاشت و پرورش گل میخک

پرورش و نگهداری گل آزالیا ( گل زینتی آپارتمانی )

روش های کاشت و نگهداری گل همیشه بهار

separator line

این مطلب چقدر مفید بود ؟
(1 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  
  • برچسب ها:
  • پیچ تلگرافی
  • روش تکثیر پیچ تلگرافی یا وینکا
  • گیاه شناسی پیچ تلگرافی
  • انواع پیچ تلگرافی یا وینکا
  • شرایط اکولوژیک مورد نیاز پیچ تلگرافی

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter