alexametrics
دلگرم
امروز: جمعه, ۰۷ آذر ۱۳۹۹ برابر با ۱۲ ربيع الآخر ۱۴۴۲ قمری و ۲۷ نوامبر ۲۰۲۰ میلادی
معرفی گل گوشواره ای و آموزش روش نگهداری و تکثیر گل گوشواره ای
2
2.8K
زمان مطالعه: 6 دقیقه
این گیاه نام خود را از گل های پف کرده با رنگ های روشن که شکلی شبیه کیسه های کوچک دارد گرفته است. گونه Calceolaria معمولا گل های زرد یا نارنجی را شامل می شود که می تواند لکه های قرمز یا بنفش داشته باشد. این گیاه که دارای شاخ و برگ و گل های زینتی…

نگه داری و تکثیر گل گوشواره ای

معرفی گل گوشواره ای

این گیاه نام خود را از گل های پف کرده با رنگ های روشن که شکلی شبیه کیسه های کوچک دارد گرفته است. گونه Calceolaria معمولا گل های زرد یا نارنجی را شامل می شود که می تواند لکه های قرمز یا بنفش داشته باشد. این گیاه که دارای شاخ و برگ و گل های زینتی زیبایی است تنها می تواند برای یک فصل نگه داری شود. محدوده ی زندگی داخل خانه این گیاه از چند هفته تا یک ماه گلدهی است. گیاه گوشواره ای دارای دو گونه که هر دو متعلق به شیلی در آمریکای جنوبی هستند می باشد. این گیاه یک گیاه گلخانه ایست و در گلدان کشت و کار می شود.

 • نام فارسی: گوشواره ای
 • نام رایج فارسی: کالسئولاریا,کفشک، گوشی،جیبی،کیفی
 • نوع: گیاه زینتی دوساله
 • خانواده: CALCEOLARIACEAE – کالسئولریاسه
 • ارتفاع: ۲۰ تا ۳۰ سانتی متر
 • گسترش: ۲۰ سانتی متر
 • رنگ گل: زرد، نارنجی و قرمز
 • نور: آفتاب دوست
 • نیاز آبی: متوسط
 • نگهداری: متوسط
 • گل: گوشواره ای یا جیبی شکل
 • برگ: تخم مرغی و پهن

برگ : برگ های گیاه ستاره ای بزرگ هستند و تا حداکثر ۲۰ سانتی متر هم میرسند و تقریبا قلبی شکل هستند و کرکدار اند و به صورت متقابل کنار هم قرار میگیرند.

گل : فصل گلدهی در بهار و تابستان می باشد و گل ها به تعداد زیاد در رنگ های مختلف به وجود می آیند که می تواند به صورت خال خال و در رنگ هایی متضاد نمایان باشد و اندازه ی گل ها از ۱ تا ۵ سانتی متر متغیر است. از این گیاه در طراحی فضای سبز استفاده می شود.

ساقه: بالای برگ ها تعدادی از انشعابات ساقه به طول ۳۰ تا ۶۰ سانتی متر وجود دارند که دسته هایی از خوشه های سست گل ها را نگه میدارند و برگ های این گیاه هم به صورت متقابل روی ساقه قرار گرفته اند.

گل گوشواره ای

نگهداری گل گوشواره ای

نور: گیاه آفتاب دوست است اما باید توجه کرد که در نور مستقیم آفتاب قرار نگیرد زیرا باعث سوختگی برگ های آن می شود. نور کم هم مانع از گلدهی گیاه و باعث پژمردگی آن می شود.

آبیاری : به نیاز آبی این گیاهان توجه لازم را داشته باشید. زمانی که رطوبت در اطراف ریشه زیاد باشد این گیاهان عملکرد خوبی نخواهند داشت و آبیاری بیش از حد می تواند باعث پوسیدگی گیاه شود. آبیاری کامل را انجام دهید و حدودا ده دقیقه فرصت دهید تا آب اضافی از گلدان خارج شود. هرگز اجازه ندهید که گلدان کاملا خشک شود زیرا خشک شدن کامل باعث ازبین رفتن گیاه می شود. قرار دادن گلدان بر روی یک سینی از سنگریزه مرطوب و یا ذغال سنگ نارس باعث افزایش طول عمر این گیاه می شود زیرا رطوبت لازم را برای آن فراهم می کند. در زمستان آبیاری را کم کنید.

خاک: خاک باید سبک و نسبتا حاصلخیز و اسیدی باشد و همچنین باید دارای زهکشی مناسبی باشد. برای خاک آن بافت سبک را در نوع شنی با زهکشی مناسب انتخاب کنید. میزان اسیدیته خاک گلدان شما باید در حد ۵٫۶ تا ۶ باشد. هرس گیاه را زمانی انجام دهید که به دنبال ایجاد گلدهی هستید. برای بازگشت شرایط گلدهی، باید شاخه ها را سر زنی کنید. برای کوددهی این گیاه در فصول گرم بازه زمانی ۲ هفته یک بار را انتخاب کنید و در فصول سرد باید هر ماه یک بار از کوددهی برای گیاه بهره مند شوید. کود به کار گرفته شده باید در حد کامل استفاده شود. یک قاشق کود کامل را در یک لیتر آب محلول سازید و آن گاه به شکل آبیاری به گیاه انتقال دهید.

کوددهی : در طول رشد می توان هر ۳ تا ۴ هفته یکبار به آن کود داد اما در زمان گلدهی به آن کود اضافه نکنید. هنگامی که گیاه درحال خشک شدن و پژمرده شدن است به آن کمپوست اضافه کنید.

آفات و مشکلات: شل بودن برگ ها نشان دهنده ی این است که گیاه بیش از اندازه خشک است. همچنین، شما باید به شته ها که بزرگترین دشمن این گیاه هستند توجه زیادی داشته باشید زیرا می توانند در مدت زمان کوتاهی به یک اپیدمی تبدیل شوند. کپک قارچی خاکستری، مگس سفید و کنه ی تار عنکبوتی هم می توانند مشکل ساز باشند. از آفت کش های مناسب استفاده کنید.

گل گوشواره ای

تکثیر گل گوشواره ای

اولویت تکثیر گل گوشواره ای مانند گل های زینتی با بذر است. فصل مناسب برای کشت گل گوشواره ای متناسب با تمایل شما به زمان گلدهی گیاه انتخاب می شود. به عنوان مثال اگر تمایل به گلدهی این گیاه در زمستان دارید، باید آن را اوایل ماه مرداد بکارید. اگر می خواهید شاهد شکوفایی گل گوشواره ای در تابستان باشید، باید تکثیر گل گوشواره ای را در میانه فروردین ماه انجام دهید. روند گلدهی در فصل های زمستان و بهار حدود ۴ تا ۵ ماه طول می کشد اما این میزان در فصل تابستان به حدود ۴ ماه می رسد.

دمای مناسب برای جوانه زدن بذرها حدود ۱۸ تا ۲۰ درجه سانتی گراد است. بعد از گذشت ۸ تا ۱۰ روز باید شاهد جوانه زدن باشید. به طور متوسط از هر ۵ بذر کشت شده می توان به یک گل گوشواره ای دست پیدا کرد. در زمان انتظار برای جوانه زدن باید شرایط عالی از نظر نور دهی فراهم باشد. بعد از کاشت بذرهای گل گوشواره ای باید از هدر رفت رطوبت جلوگیری کنید. برای جلوگیری از اتلاف رطوبت باید یک پوشش پلاستیک بر روی گلدان بگذارید. پرورش گل گوشواره ای

زمانی که جوانه ها اندکی بالغ شدند، می توانید آن ها را با گلدان های ۱۰ سانتی متری جایگزین کنید. توجه داشته باشید که با بزرگ تر شدن جوانه ها، امکان استفاده از گلدان های بزرگ فراهم می آید. تکثیر گل گوشواره ای باید در بستری با زهکشی کافی انجام گیرد.

این گیاه در شرایط خنک و مرطوب به گل می نشیند. در دمای پایین امکان رشد چندانی ندارد. از آن جایی که این گیاه به محیط های خنک علاقه دارد، در شرایط گرما واکنش خوبی از خود نشان نمی دهد و به شکل پژمرده نمایان می شود.

تعویض گلدان گل گوشواره ای

به علت دو ساله بودن عمر گیاه نیاز به تعویض گلدان نیست. اگر قصد خرید این گیاه را دارید، گیاهی را انتخاب کنید که جوانه های آن باز نشده باشد تا بتوانید مدت زمان بیشتری را از گل های آن لذت ببرید. این گیاه گیاهی است که در گلدان نگهداری می شود اما می توان در مواردی به عنوان گل های بستر از آن ها استفاده کرد.

separator lineاین مطلب چقدر مفید بود ؟
3.0 از 5 (2 رای)  
 • منبع
 • padinaflower.com
 • sabzaneh.com
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits