راهنمای کاشت و تکثیر گل خوشیدی

۲,۱۱۴
۱
۰
سه شنبه, ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ ۱۱:۳۹


معرفی گل خورشیدی


گل خورشیدی گیاهی است بومی آفریقای جنوبی است.گیاهی همیشه سبز است که برگ های دایمی آن خطی یا تسمه مانند،به رنگ سبز تیره براق بوده و طول آنها ۰.۵ متر میرسد.ساقه گلدهنده در انتها در حدود ۱۰ تا ۲۰ عدد گل لوله ای تا قیفی شکل به رنگ نارنجی متمایل به قرمز صورتی،قرمز،صورتی وزرد دارد.خورشیدی گیاهی بدون ساقه و دارای ریشه های ژوخه ای است.شیرابه آن باعث تحریک پوستمی شود.این گیاه به خاطر برگ های دایمی و نیز گل های آن پرورش داده می شود.

گل و گیاه


نیازهای اکولوژیک گل خورشیدی


آبیاری:زمانی که سطح خاک خشک شود باید دوباره آبیاری گردد در زمان رشد به آب فراوان احتیاج دارد اما پس از گلدهی آبیاری را کم کرده و تنها در حد زنده بودن به گیاه آب داده شود.موقع ظهور غنچه های گل مقداری کود شیمیایی محلول نیز باید به آب آبیاری اضافه کرد.

نور: برای گلدهی زیاد و خوب به نور زیاد غیر مستقیم مثل پنجره های شمالی(پشت به قبله) نیاز دارد.می توان این گل را در بهار و تابستان در زیر سایه درخت یا دیوار داخل حیاط نگهداری کرد.

رطوبت: به رطوبت متوسط نیاز دارد در کل رطوبت ۵۰ تا ۷۰ درصد برایش کافیست

دما:حساس به سرما و کمترین دما برای آن ۱۰ درجه است!!ویژه گلخانه های سرد است و اگر در زمستان در محل گرمی (۱۸ درجه)قرار گیرد گلدهی آن چند هفته پیش می افتد اما پس از ظهور رنگ جوانه دما باید به ۱۳ درجه کاهش یابد. همانند آماریلیس میتوان آن را در ماههای تابستان به فضای بیرون و مکانی سایه برد و در مهرماه دوباره انرا به داخل آورد

خاک: خاک مناسب آن خاکی سبک است که مخلوطی از خاک باغچه ،ماسه و خاکبرگ پوسیده است.

گلدهی: فصل گل آن اسفند و فروردین ماه بوده و در ایام نوروز به گل مینشیند. برای حفظ انرژی گیاه باید به محض خشک شدن گلها،آنها را قطع کرد و اگر قطع نشود می توان از آنها بذر گرفت که پس از ۱۰ ماه بذرها می رسند.

گل

گونه های مهم گل خورشیدی


C.miniata: این گونه از بهمن تا فروردین گل میدهد.گلها به صورت چتری در انتهای یک ساقه گلدهنده جانبی قوی به تعداد ۱۲ تا ۲۰ عدد قرار میگیرند و به رنگ قرمز مایل به نارنجی هستند.

C.nobilis: گلهای آن کوچک و آویزان و به تعداد ۴۰ تا ۶۰ عدد در انتهای ساقه گلدهنده کوتاهی قرار دارند و به رنگ قرمز مایل به نارنجی با نوک سبز می باشند

روش های تکثیر گل خورشیدی

تکثیر با بذر

گل خورشیدی از طریق بذر و پاجوشهایی که مجاور پایه مادری، بین برگهای تسمه ای شکل، غده‌ها و ریشه‌ها به وجود آمده اند تکثیر می‌شود. .باید اشاره کرد که گل خورشیدی به ندرت از طریق کاشت بذر افزایش می یابند زیرا با این روش ۳ یا ۴ سال طول می کشد این گیاهان به گل بروند.

تکثیر با تقسیم بوته

گلدان های خورشیدی که چندین پاجوش دارند و کاملا متراکم شده اند برای افزایش استفاده می شوند.زمان تقسیم بسته به گونه و زمان گلدهی هنگامی است که گیاه شروع به ایجاد رشد جدید بکنددر این زمان،پاجوش ها را با احتیاط کامل به طوری که به ریشه های گوشتی آن آسیب نرسد از بوته ی مادری جدا کرده و هر کدام را جداگانه در گلدان مناسب با قطر دهانه ۱۱ تا ۱۳ سانتی متر حاوی کمپوست با پایه پیت کشت میکنند.هر پاجوش باید شامل دست کم ۳ تا ۴ برگ بوده و طول آن حدود ۲۵ سانتی متر باشد. قلمه‌ها را در مای ۱۸ تا ۲۰ درجه سانتیگراد نگاه دارید و به طور منظم خیس و خشک بودن خاک را کنترل کنید. زیرا آبیاری به موقع به ویژه در مراحل اولیه تکثیر، در سرعت ریشه دهی بسیار موثر است.

گل خورشیدی

نحوه وادار کردن گل خورشیدی به گلدهی

پس از پایان گلدهی ساقه گلدهنده را از انتها بچینید و همان روند آبیاری را ادامه دهید تا پاییز فرا رسد. بعد از آن، گیاه را در جایی هم دمای یخچال ( زیر ۱۰ درجه) ولی نه زیر صفر درجه به مدت ۲ماه نگه دارید و حتما آبیاری را درحد زنده ماندن گیاه از سر بگیرید. بعد از پاییز و گذشت ۲ ماه گیاه داخل بیاورید و آبیاری منظم را در هوای گرم منزل از سر بگیرید پس از ۲ ماه دیگر ( در مجموع ۴ ماه) اولین جوانه های گل مشاهده می گردد که ان موقع باید آبیاری را دوباره کمتر کرد.به این ترتیب می توان این گل را در هر موقع از سال وادار به گلدهی کرد که این عمل را * بلتینگ* می گویند. این روش در خیلی از گلها موثراست.

آفات و بیماریهای گل خورشیدی

گیاه گل نمی دهد: شاید گلدان را به تازگی تعویض کرده اید و گلدان بزرگ است و شاید هم گیاه در پاییز استراحت نکرده است

برگ ها زرد می شود: اگر برگهای پایین زرد میشود احتمالا گلدان تنگ شده و باید با گلدان بزرگتر تعویض شود این عارضه میتواند از آبیاری زیاد هم باشد.

گیاه از طوقه سیاه شده و پوسیده: تهویه ناقص و رطوبت زیاد عامل این قارچ است اجازه دهید محیط و خاک کاملا خشک شده و با قارچ کش سم پاشی کنید

تار عنکبوت زیربرگ ها وجود دارد: بدلیل خشکی هوا ( رطوبت ۵۰ درصد باید باشد) کنه به گیاه حمله کرده با سموم کنه کش سم پاشی کنید.

separator line

بیشتر بخوانید:

راهنمای کامل کاشت و تکثیر گل مشعلی

فوت و فن کاشت و تکثیر گل یلدا

روش های کاشت و تکثیر ثعلب و خواص این گیاه

separator line


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(1 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  
  • برچسب ها:
  • گل خورشیدی
  • نیازهای اکولوژیک گل خورشیدی
  • گونه های مهم گل خورشیدی
  • روش های تکثیر گل خورشیدی
  • آفات و بیماریهای گل خورشیدی

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter