alexametrics
دلگرم
امروز: یکشنبه, ۲۸ دی ۱۳۹۹ برابر با ۰۴ جمادى الآخر ۱۴۴۲ قمری و ۱۷ ژانویه ۲۰۲۱ میلادی
راهنمای کاشت و پرورش پیاز 
2
زمان مطالعه: 7 دقیقه
پیاز و کشت آن توسط قبائل مختلف آسیا از زمان‌های بسیار قدیم متداول بوده است و زادگاه اصلی آن را در مناطق جنوب غربی آسیا می‌دانند.


روش کاشت پیاز


پیاز و کشت آن توسط قبائل مختلف آسیا از زمان‌های بسیار قدیم متداول بوده است و زادگاه اصلی آن را در مناطق جنوب غربی آسیا می‌دانند. پیاز گیاهی است دوساله، یک‌پایه دگر بارور که دارای دو نوع ساقه‌ی حقیقی و کاذب می‌باشد. سوخ پیاز از متورم شدن ساقه ی کاذب ایجاد می‌شود. در ایران ارقام مختلف محلی و خارجی کشت می‌شوند که اکثر آنها در اثر گرده‌افشانی طبیعی خلوص خود را از دست داده و مخلوط شده‌اند و امروزه بیشتر پیازکاران، بذرهای مخلوط را کشت می‌کنند. ارقام عمده‌ی محلی که از روی رنگ و محل کاشت، گروه‌بندی شده‌اند عبارتند از: پیاز قرمز آذرشهر (در تبریز و آذرشهر کشت می‌شود)، پیاز قرمز ری (در اطراف تهران کشت می‌شود) و پیاز سفید (در قم و کاشان کشت می‌شود).

پیاز گرچه جزء گروه‌ سبزی‌های خنک است، اما در سطح تجاری، کشت آن در یک گستره‌ی دمایی از مناطق سردسیر (تبریز و ارومیه) تا گرمسیر (خوزستان و اطراف کازرون) متداول است. گیاه پیاز، در اوایل دوره رشد خود نیاز به دمای کم و در اواخر دوره‌ی رشد نیاز به دمای زیاد دارد. تشکیل سوخ و ساقه‌ی گل دهنده این گیاه تحت تاثیر طول روز و دمای هوا قرار دارد. به‌طور معمول هوای خنک و روز بلند انگیزاننده‌ی سوخ است.

پیاز


گیاه شناسی پیاز


پیاز‌ها تک لپه‌ای، دو ساله و دارای مقاومت نسبی به سرما هستند و قوه نامیه خود را به مدت طولانی حفظ نمی‌کنند. برای جوانه زنی بر خلاف سایر تک لپه ای‌ها، مثل: گندم، مکانیزم خاصی دارند یعنی مثل دیگر تک لپه ای‌ها ریشه چه و ساقه چه تولید نمی‌شود. بلکه بذر که جوانه می‌زند قسمت هیپوکتیل (محور زیر لپه) رشد کرده و در ابتدا ریشه چه رشد می‌کند. ولی ساقه چه بصورت گیره‌ای بالا می‌آید؛ که به گیاه امکان می‌دهد از عمق خاک بیرون بیاید. این گیره دارای دو بازو می‌باشد.

شرایط اکولوژیک رشد پیاز

دما:

پیاز یک محصول فصل خنک است به دمای ۱۳ الی ۲۴ درجه سانتیگراد سازگار بوده و یخبندان را تحمل نمی‌کند. برای عملکرد بالا به دما‌های خنک در طول مراحل اولیه رشد و قبل از آغاز پیازدهی نیاز دارد. دمای بهینه برای رشد گیاهچه ۲۰ الی ۲۵ درجه سانتیگراد است. میزان رشد در دما‌های بالاتر از ۲۷ درجه سانتیگراد شروع به افت می‌کند.

خاک:

پیاز را در هر نوع خاکی می‌توان کشت نمود، ولی بیشتر طالب زمین‌های سبک و قوی است؛ بنابراین خاک‌های شنی لومی مناسبترین خاک‌ها برای پرورش پیاز است و خاک‌های رسی معمولا برای پرورش پیاز مناسب نیستند. مناسبترین PH برای کشت پیاز ۵٫۵ الی ۵٫۶ است.

کود دهی:

کود‌های حاوی نیتروژن و فسفر معمولا مورد نیازند، از بکار بدن کود‌های تجاری با مقادیر بالای یون آمونیوم باید خوداری نمود، زیرا آمونیاک برای گیاه سمی است. برای کوددهی ۲۵ الی ۳۰ تن در هکتار کود دامی مصرف می‌شود. علاوه بر کود دامی از کود‌های شیمیایی حدود ۶۰ الی ۹۰ کیلوگر در هکتار ازتو پتاس و ۱۲۰ الی ۱۸۰ کیلوگرم در هکتار اسید فسفریک استفاده می‌شود. کمبود فسفر و پتاس روی رشد و نمو پیاز موثر است.

رطوبت:

ریشه‌های فیبری و سطحی پیاز فقط در ۳۰ سانتیمتری سطح خاک پراکنده می‌شوند، در مناطق معتدل برای رسیدن محصول پیاز ۳۸۰ الی ۷۶۰ میلیمتر آب نیاز است. رطوبت خاک برای رشد ریشه‌های نابجای جدید مهم است. اگر ریش نابجا تازه تشکیل شده در حال رشد باشند باید رطویت خاک به طور دوره‌ای به قاعده پیاز برسد ریشه‌ها در خاک خشک رشد نمی‌ کنند.

کاشت پیاز

روش کاشت پیاز

پیاز را معمولا روی پشته‌هایی به فاصله ۳۵ الی ۴۵ سانتیمتر برای کشت یک ردیفه می‌کارند و برای کشت دو ردیفه، عرض را دو برابر در نظر می‌گیرند. مقدار بذر برای تولید پیاز حدود ۲٫۲ الی ۳٫۴ کیلوگرم درهکتار است. برای خزانه کاری یا تهیه نشاء مقدار بذر حدودا ۶ برابر مقدار فوق است. عمق بذر کاری حدود۶ الی ۱۲ میلیمتر بوده و خاک تا زمان سبز شدن بذور باید مرطوب نگه داشته شود. برای تولید پیاز فواصل بین بوته‌ها ۷ الی ۱۰ سانتیمتر است.

کاشت بذر پیاز در محل اصلی

این روش در مناطقی استفاده می‌شودکه از علف کش استفاده می‌گردد. رشد علف‌های هرز در طول زمستان باعث می‌شود که کاشت بصورت مکانیزه صورت نگیرد در این روش حدود ۲ تا ۵ کیلوگرم بذر در هکتار لازم است.

کاشت بذر در خزانه و انتقال نشاء به زمین اصلی: انتقال نشاء همزمان با دومین مرحله رشد ریشه انجام می‌شود.

کاشت پیاز در سطوح وسیع

بذر پیاز را می‌توان در خزانه یا مستقیما در زمین اصلی کشت نمود. کاشت بذر در خزانه در بهمن ماه انجام می‌گیرد و در اواخر اسفند ماه به زمین اصلی منتقل می‌گردد. کاشت بذر در محل اصلی به دو صورت خطی و نشتی انجام می‌گیرد. ولی طریقه خطی بهترین روش کاشت پیاز است که در این روش فواصل بین خطوط یا ردیف‌ها را ۲۵ الی ۳۰ سانتیمتر و فواصل بین بوته‌ها را ۵ الی ۱۰ سانتیمتر بسته به رقم در نظر می‌گیرند. هر اندازه این فواصل کمتر در نظر گرفته شوند پیاز‌های ریزتری تولید می‌شود؛ بنابراین برای بدست آوردن پیاز درشت بایستی فواصل بین خطوط و بوته‌ها در حدود اعداد ذکر شده تنظیم نمود. برای تلید غده پیاز ۲٫۵ الی ۴٫۵ کیلوگرم در هکتار بذر لازم است و برای تولید بذر پیاز ۷ الی ۱۰ کیلوگرم در هکتار بذر مورد نیاز می‌باشد.

برداشت پیاز

روش برداشت پیاز

در مناطق گرمسیر، هنگام برداشت پیاز باید ۳۵-۲۵ درصد برگ‌های گیاه و در مناطق سردسیر ۵۰ درصد از برگ ها خشک شده روی زمین افتاده باشند (این امر نمایانگر رسیدن سوخ ها است). بعد از بیرون آوردن گیاه از خاک، آن را به مدت ۴-۲ روز روی زمین می‌گذارند تا در اثر گرما، قسمت انتهایی گلوگاه سوخ خشک یا خشک‌تر شود، سپس اقدام به جدا ساختن برگ‌ها از فاصله‌ی ۳-۲ سانتیمتری سوخ می‌کنند. باید دقت شود که محصول پیاز در ضمن برداشت آسیب کمتری ببیند. بطور معمول برای بهبود بخشیدن محصول آنرا به‌مدت ۴-۳ هفته در دماهای بالا (۱۵ تا ۲۵ درجه‌ی سانتیگراد) قرار می‌دهند تا سوخ‌ها مقداری از رطوبت اضافی خود را از دست بدهند، سپس آنها را در محل‌های مناسب انبار می‌کنند و یا به مراکز فروش ارسال می‌دارند.

separator line

بیشتر بخوانید:

روش های کاشت و نگهداری گل همیشه بهار

نگهداری ، تکثیر و کاشت گل سنبل

اصول کاشت و مراقبت از گل پیچک سوئدی

separator lineاین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (2 رای)  
  • منبع
  • agronic.ir
  • www.fardanews.com
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits