راهنمای کاشت و نگهداری گل کالادیوم 

۳,۳۳۹
۲
۰
یکشنبه, ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۸ ۱۱:۳۴


معرفی کالادیوم یا فیل گوش


کالادیوم یا فیل گوش با نام علمی “Caladium bicolor” ، از خانوده “Araceae” می باشد. این جنس دارای ۱۵ گونه مختلف است که تماما چند ساله بوده و در گلخانه پرورش داده می شودند. قسمت هوایی کالادیوم در پاییز از بین می رود. ولی ریشه های غده ای آن در زمین باقی می ماند که باید آن را در محل خشکی، تا هنگام کاشت نگهداری کرد.

گونه bicolor ، بومی آمریکای جنوبی بوده، دارای ارتفاعی در حدود ۲۲ تا ۴۰ سانتی متر می باشد و گسترش آن در حدود ۳۰ سانتی متر است. برگهای کالادیوم تیر کمانی بوده و بر روی یک دمبرگ طویل قرار دارند. روی برگها ، لکه های سفید و قرمز دیده می شوند. بعضی از برگها دارای رگبرگها و لبه های سفید ، گرم و یا قرمز می باشند.

هیچ گیاهی نمی تواند در ترکیب رنگ ها با کالادیوم رقابت کند، به طوری که تشریح رنگ ها تقریباً غیر ممکن است، برگ ها به شکل سرنیزه و دمبرگ آن بلند است، دوام برگ ها زیاد نیست و از اول بهار تا اواخر پائیز باقی می مانند، تکثیر کالادیوم از طریق تقسیم ساقه های زیر زمینی است.

با شروع زمستان برگ ها زرد و خشک شده و گیاه به استراحت می رود، برای حفظ ساقه های زیر زمینی در زمستان نباید آن را آبیاری نمود.کالادیوم گیاه زیبایی منحصر به فردی دارد که در کاشت گروهی با گیاهان دیگر و همچنین استفاده از آن به عنوان سبد آویزان بسیار مناسب است.، خانواده آن «آراسه» و زادگاهش برزیل است.

کالادیوم

نحوه نگهداری از کالادیم و نیازها

نور : جهت حفظ رنگ ها و نقوش برگ، نور کامل احتیاج است ولی مواظب اشعه ظهر و اشعه مستقیم آفتاب باشید.

دما: ۲۴ درجه سانتیگراد در تابستان و ۱۶ درجه در زمستان نیازهای حرارتی کالادیوم است، در صورتی که نگهداری گلدان فقط به خاطر حفظ ساقه های زیرزمینی است در درجه حرارت پائین تر و حدود ۱۳ درجه نگهداری شود.

آبیاری: تا زمانی که برگ دارد (بعضی مواقع فقط ریشه را نگهداری می کنند) گیاه را همیشه مرطوب نگه دارید، در تابستان ۲ تا ۳ بار در هفته و در زمستان چنانچه گیاه فاقد برگ است آبیاری را متوقف کنید، گیاه در زمستان به آبیاری نیاز دارد.

رطوبت: غبارپاشی برای کالادیوم مضر است، چون برگ ها صدمه می بینند، نزدیک گلدان های دیگر نگه داری کنید و یا در کاشت گروهی با گیاهان دیگر رطوبت را از این طریق تأمین کنید (به نحوه ی تأمین رطوبت مراجعه کنید).

تغذیه: گیاه کم توقع است، نصف میزان توصیه شده از طرف فروشنده یا سازنده کود گیاهان زینتی جهت تغذیه کافی به نظر می رسد.

خاک مناسب: یک قسمت پیت و یک قسمت خاک لیمونی بهترین محیط رشد ریشه است.

تعویض گلدان: در اواخر زمستان ساقه های زیر زمینی را از گلدان خارج کنید و در گلدان دیگر کاشت کنید.

تمیز نمودن برگ ها: جهت تمیز نگه داشتن گیاه از برس مخصوص و نرم استفاده کنید، مالش با پارچه یا اسفنج یا استفاده از مواد براق کننده به برگ های حساس گیاه صدمه می زند.

زمستان گذرانی: با شروع فصل خزان برگ های کالادیوم خشک شده و زمستان گذرانی آغاز می شود، آبیاری را در این حالت متوقف و گلدان خشک شده را به محل سرد و خشک منتقل کنید، در اواسط اسفند ماه گیاه را آبیاری کنید و ساقه های زیر زمینی را از خاک خارج کنید و در خاک نو کاشت کنید.

گل

تأمین رطوبت دائمی و پایدار کالادیوم

همان گونه که ذکر شد اگر چه کالادیوم نیاز به رطوبت شدید دارد ولی غبارپاشی به برگ ها صدمه می زند، جهت تأمین رطوبت زهکش گلدان را بازدید و آن را داخل گلدان بزرگتری قرار دهید، حد فاصل بین دو گلدان را با پیت یا خزه مرطوب متراکم پر نموده و در زمان آبیاری گلدان خزه ها را نیز با میزان کمی آب مرطوب کنید.

نسبت به اشعه مستقیم آفتاب به خصوص از پشت شیشه و دست زدن به برگ ها جهت تمیز نمودن خیلی حساس است، در هنگام حمل و تغییر مکان گلدان مواظب برگ های ظریف آن باشید.

طرز کاشت کالادیم

در اواخر زمستان یا اوایل بهار غده ها را در گلخانه در درجه حرارت ۲۵ درجه سانتیگراد روی بستری از تورب یا ماسه مرطوب قرار می دهند تا جوانه ها رشد نمایند. از هر غده تعدادی جوانه بیرون آمده و شروع به رشد می نمایند.

در این حالت هر یک از این ساقه های حاصل از رشد جوانه ها را با قسمتی از ریشه جدا و در بستری از خاک سبک کشت می نمایند. درجه حرارت مناسب در این زمان ۱۸ درجه سانتیگراد است.به تدریج که برگ ها ظاهر می گردد، گلدان یا بستر گیاه نیاز به تقویت دارد و نیز روی برگ ها را بایستی آبپاشی نمود.

در اوایل فصل پائیز بایستی کمک به برگ ریزان کالادیوم نمود. بدین ترتیب که گلدان ها به گلخانه گرم انتقال داده و آبیاری گیاه قطع می گردد،تا به تدریج برگ ها ریخته و غده ها خواب زمستانی خود را سپری نمایند. تکثیر از طریق بذر منحصراً جهت به دست آوردن واریته ها ی جدید اعمال می گردد.

gol

نحوه تکثیر کالادیوم


گیاه کالادیوم از یک غده زیر زمینی رشد می کند که در طول زمستان در حالت خواب بوده و در بهار و تابستان رشد فعال خود را طی می کند. بسیار مهم است که پیش از عمل تکثیر از سلامت غده های گیاه که زمستان را دوام آوده اند، مطمئن شوید. زمانی که برگها پژمرده می شودند.

غده ها را خارج کرده و در مکانی خشک و دمای ۱۶ در جه سانتیگراد انبار نموده و مراقب فساد قارچی آنها باشید. در اوایل بهار غده ا را در آورده و غده های جوان را از کنار پایه مادری جدا کنید و هر یک را به تنهایی در گلدانی با قطر دهانه ۹ تا ۱۱ سانتیمتر، حاوی کمپوست گلدانی با پایه پیت ، بکارید. می توانید ازقارچ کش بنومیل، برای جلوگیری از هر نوع فساد و پوسیدگی استفاده کنید.

غده ها باید سطحی کاشته شوند. دمای محیط را ، ۲۴ درجه سانتیگرا نگاه دارید و زمانی که رشد نمو آغاز شد، دما رابه۲۰ درجه سانتیگراد کاهش دهید. مراقب باشید، گیاه درمعرض جریان باد قرار نگیرد تا برگهای آن محافظت شود. درابتدای کاشت غده، باید به گیاه آب کمتری داد وقتی جوانه ها رشد کردند، آبیاری را زیادتر کرد.

ضمنا خیس کردن برگها با آب ولرم، یک یا دوبار در روز بسیار مفید است. برگهای گیاه فیل گوش، ریز و ضعیف شود، یا به تغذیه یه مصنوعی احتیاج دارد و یانور کافی به آن نمی رسد و اگر برگها، چروکیده و خشک می شود، گیاه تشنه است و هوا هم خیلی گرم می باشد پس باید گیاه را آبیاری و غبار پاشی کنید. بجا ماندن قطرات آب روی برگها و یا قرار گفتن در مسیر شلوغ و پژمرده باعث می شود برگها شکاف بردارند.

آبیاری بیش از اندازه و زهکشی نا مناسب سفیدکهای قارچی، و یا ساقه های زیر زمینی پدید می آورد. همچنین به واسطه آفتاب مستقیم و استفاده از مواد براق کننده شیمیایی، لکه های قهوه ای در وسط برگها نمایان میگردد.

آفات و بیماریهای کالادیوم

رشد ضعیف و برگ ها ریز هستند: نور کافی نیست، گیاه به محل روشنتری منتقل شود و یا احتیاج به تغذیه مصنوعی دارد که هر سه هفته یکبار طبق دستور عمل نمایید.

برگ ها چروکیده و خشک می شوند: هوا خیلی گرم و یا گیاه تشنه است، گیاه را آبیاری و غبارپاشی کنید.

برگ ها شکاف بر می دارند: گیاه را از محل شلوغ دور کنید، به جا ماندن رطوبت و قطرات آب روی برگ ها هم میتواند عامل این عارضه باشد.

سفیدکهای قارچی روی ساقه های زیرزمینی مشاهده می شوند: آبیاری بیش از اندازه است، اجازه دهید سطح خاک در فاصله بین دو آبیاری خشک شود سپس آبیاری کنید، زهکش را بازدید کنید.

لکه های قهوه ای در وسط برگ ها نمایان می شود: مواد براق کننده شیمیایی یا آفتاب مستقیم عامل این عارضه است، گیاه را به محل بهتری منتقل کنید، از مواد براق کننده استفاده نکنید.

رنگ برگ ها ضعیف است: نور کافی نیست، گیاه را به محل روشنتری منتقل کنید،گیاه نیاز به نور کامل دارد.

برگ ها و ساقه ها بد شکل و چسبناک بوده و حشرات سبز رنگی روی آنها مشاهده می شود: گیاه را با سم حشره کش نفوذی هفته ای یکبار سمپاشی کنید تا علائم از بین بروند.

حاشیه برگ ها قهوه ای و چین و چروک دار می شوند: هوا کمی سرد است، گیاه را به محل گرم تری منتقل کنید.

برگ ها و ساقه ها خود را می اندازند، چروک دار و خشک می شوند: هوا خیلی سرد است، گیاه را به محل گرمتری منتقل کنید، این عوارض در پاییز طبیعی است، چون گیاه به زمستان گذرانی می رود.

separator line

بیشتر بخوانید:

راهنمای کاشت و تکثیر گل سمپریوم

راهنمای کامل کاشت و تکثیر گل شاه پسند

پرورش و نگهداری گل ارکیده

separator line


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(2 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم