معرفی گیاه زبرینا و روش تکثیر آن

۳,۷۱۸
۱
۰
جمعه, ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۸ ۱۰:۴۳


شرایط نگهداری زبرینا یا برگ بیدی


زبرینا گلی از خانواده کلیمانسه می باشد که گلی مناسب برای ادارات و بانکها می باشد. این گل زادگاهش مکزیک است و برگهایی نوک تیز و بیضی شکل دارد. اگر محل نگهداری این گیاه از نور کافی برخوردار نباشد، برگها به رنگ سبز در می آیند. برگ های گل زبرینا با لکه های نقره ای و بنفش که در وسط رنگ سبز قرار گرفته اند شناخته می شود. در پرورش گل زبرینا اگر می خواهید که گیاه پرپشت شود باید جوانه های انتهایی را حذف نمایید.

گل و گیاه

نیازهای اکولوژیک گیاه زبرینا

نور: گل زبرینا به نور کافی و قوی نیاز ارد و از نور مستقیم آنهم از پشت شیشه به شدت بیزار است و اگر گیاه از نور کافی برخوردار نباشد تنها رشد قدی می کند و بد قواره می شود.

دما: دمای مناسب برای پرورش گل زبرینا در زمستان ۱۳ درجه و در تابستان دمای اتاق می باشد. این گیاه به شدت به سرما حساسیت دارد و در هواس سرد سیاه می شود.

آبیاری: هنگامی باید به آبیاری این گیاه پرداخته شود که در فاصله بین دو آبیاری خاک گلدان خشک شده باشد.

رطوبت: لازم است که برای حفظ رطوبت گیاه، هفته ای یک بار گلدان را غبار پاشی کنید.

تغذیه: با کودهای شیمیای مایع یا جامد مخصوص گیاه که در آب حل می شوند هفته ای دو بار طبق دستور فروشنده کمبود نیازهای غذای گیاه را تامین کنید.

خاک: مناسب ترین خاک برای گل زبرینا خاک لیمونی و یا خاک حاصلخیز باغچه، ماسه و تورب است. این گیاه دوستدار خاک قلیایی می باشد.

تعویض گلدان: به جای اینکه گلدان را تعویض نمایید، هر بار از ساقه های انتهایی قلمه گیری کنید و گلدان جدید تولید نمایید.

تمیز کردن برگها: برای تمیزی برگها از آب پاشی با آب ولرم استفاده کنید.

زبرینا

روش تکثیر زبرینا


تکثیر زبرینا با کاشت مستقیم قلمه های کمی سفت شده در گلدان صورت می گیرد. با لخت شدن ساقه ها در قاعده و دراز شدن انها قلمه های ۵-۷ سانتی با دو جفت برگ و جوانه انتهایی از انتهای ساقه ها تهیه و با حذف جفت پائینی برگها هر ۱۰ قلمه را در یک گلدان کمپوست دار کاشت کنید،بهتر است قبلا خاک را ابیاری و با مداد حفره هایی در نقاط مختلف ان ایجاد و قلمه ها را درون انها قرار دهید.گلدان را مجددا ابیاری نموده و در سایه نگهدارید.

شاخه های آویزان زبرنیا در سبد های آویزان منظره دلفریبی دارد،کاشت تعداد بیشتری گلدان در سبد آویزان شاخه های فراوان تری تولید می کند.

گل

آفات و بیماریهای زبرینا

گیاه بد شکل و ساقه ها در قاعده فاقد برگ هستند: احتیاج به تعویض گلدان و یا قلمه گیری دارد،از گیاه به عنوان منبع تکثیر استفاده کنید.

برگها رنگ بنفش خود را از دست داده و ضخیم شده اند: تغذیه بیش از اندازه عامل ان است،نصف میزان توصیه شده از طرف فروشنده برای تغذیه این گیاه کافی است.

برگها میپیچند،سطح زیرین انها مملو از تار عنکبوت است: کنه ریز قرمز عامل ان است،گیاه را با سم کنه کش هر ۱۴ روز یکبار سمپاشی کنید،غیارپاشی در کاهش افت موثر است.

برگها به داخل لوله و خشک می شوند: هوا خیلی گرم و خشک است،سردی هوا هم عامل دیگری است،شرایط را بازدید کنید تا نارسایی ها رفع شوند.

ساقه ها از قاعده می پوسند: خاک باتلاقی و یا ابیاری بیش از اندازه است،ابیاری را متوقف کنید و اجازه دهید خاک های سطحی گلدان خشک شود و سپس با میزان کمتری ابیاری را شروع کنید،نگذارید ته گلدان با اب در ارتباط باشد،زهکش را بازدید کنید.

لکه های سوخته روی برگ ها مشاهده می گردد: از مواد براق کننده شیمیایی استفاده شده و یا اشعه مستقیم افتاب به برگها صدمه وارد کرده،از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نکنید،برگها را با غبارپاشی پارچه و اسفنج تمیز کنید و گیاه را به محلی با نور غیر مستقیم منتقل نمایید.

برگها بد شکل و حشرات سبز رنگی با ماده چسبنده روی انها مشاهده می شوند: گیاه را با سم حشره کش طبق دستور هفته ای یکبار سمپاشی کنید.

ساقه ها دراز و منحرف و فاصله بین برگها زیاد است: نور کافی نیست،گلدان را به محل پرنورتر با اشعه غیر مستقیم افتاب منتقل کنید.

نوک برگها قهوه ای و زخم هایی روی انها مشاهده می شود: گیاه تشنه است، فورا ابیاری کنید.

برگها رنگ پریده و نرم و ابکی هستند: هوا خیلی سرد است،ممکن است گیاه یخ زده باشد،از ساقه های سالم قلمه بگیرید.

separator line

بیشتر بخوانید:

روش کاشت و پرورش گل رعنا

گل ساعت و روش تکثیر این گیاه

کاشت و پرورش و شرایط نگهداری گل قهر و آشتی

separator line


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(1 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  
  • برچسب ها:
  • زبرینا
  • نیازهای اکولوژیک گیاه زبرینا
  • روش تکثیر زبرینا
  • آفات و بیماریهای زبرینا

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter