روش های نگهداری و تکثیر گیاه پاندانوس

۳,۷۵۵
۲
۰
سه شنبه, ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۸ ۲۰:۲۶

معرفی گیاه پاندانوس (برگ خنجری)

پاندانوس (برگ خنجری) به نور کافی و آب فراوان نیاز است. گل پاندانوس از نظر خاک حساسیت چندانی ندارد و خاک باغچه برای رشد این گیاه مناسب است. بهتر است هر سال گلدان گیاه تعویض شود. تکثیر پاندانوس از طریق پاجوش صورت میگیرد. گل پاندانوس یا برگ خنجری از گیاهان آپارتمانی است که برگهای زیبایی شبیه آناناس دارد و از قیمت نسبتا پایینی برخوردار است. گرچه تکثیر پاندانوس کمی مشکل است ولی شرایط نگهداری ساده گیاه و تبدیل شدن آن به یک درختچه همیشه سبز، ما را بر آن داشت تا نگهداری و پرورش این گیاه را به مشتاقان باغبانی و پرورش گل و گیاه توصیه کنیم.

این گیاه شامل 600 گونه مختلف گیاهان استوایی درختچه ای و همیشه سبز می شود.گونه های مختلف پاندانوس را بخاطر برگ های زیبایشان که شبیه آناناس است پرورش می دهند.


انواع گیاه آپارتمانی پاندانوس

گل پاندانوس شامل بیش از 5 گونه است که مهم ترین آن ها سه گونه ی زیر می باشد :
1 – پاندانوس معمولی ( P.reitchii )
2 – پاندانوس ابلق ( P. reitchii Variegata )
3 – پاندانوس پا کوتاه ( P. reitchii Compacta )

گونه مهم آن P. veitchii نام دارد.ارتفاعش به حدود 60 سانتی متر می رسد.برگ گیاه بصورت طوقه ای می باشد و برگ های شمشیری شکل آن به طول 60 سانتی متر می رسد.رنگ آن سبز تیره با لبه نقره ای رنگ است.

پاندانوس

گیاه شناسی پاندانوس

گل پاندانوس شبیه گیاهان آناناس ، دراسنا و کوردیلین می باشد .این گل دارای برگ های شمشیری با لبه های تیز و اره ای است . دارای رگ برگ های موازی است . برگ ها به طور سه تا چهارتایی با وضعیت چسبیده و نزدیک به هم ، اطراف ساقه را احاطه می کند .

گیاه پاندانوس ، کند رشد است . با گذشت چند سال از عمر گیاه پاندانوس ، پا جوش هایی ظاهر می شود که می توانید آن ها را از گیاه جدا نموده ، به عنوان گیاه مستقل کشت نمایید . همچنین دارای میوه ای شبیه میوه ی درخت کاج است .

شرایط نگهداری پاندانوس

خاک: مناسبترین خاک برای کاشت پاندانوس مخلوطی از ماسه، خاکبرگ به دست آمده از خاکی که قبلا در آن چمن کاشته شده و پیت است. البته این گل به نوع خاک حساسیت زیادی ندارد و حتی خاک باغچه نیز برای رشد گیاه مناسب است.

نور: پاندانوس نیاز به نور فراوان برای رشد احتیاج دارد ولی توجه داشته باشید که در برابر نور مستقیم خورشید قرار نگیرد. برگهای گل پاندانوس در اثر نور کم حالت ابلق خود را از دست می دهد و سبز یک دست می‌شوند و در برابر نور زیاد نیز برگها رنگ پریده و چروک‌دار خواهند شد.

آبیاری: نیاز آبی گل پاندانوس نسبتا بالاست و بایستی همواره خاک گلدان مرطوب باشد. دقت کنید که گلدان زهکش مناسب داشته باشد تا آب اضافی بتواند از ته گلدان خارج شده و مانع از پوسیدگی ریشه شود. همچنین بهتر است از آب جوشیده سرد برای آبیاری گیاه استفاده نمایید.

دما: دمای مناسب برای نگهداری پاندانوس دمای بین 20 تا 22 درجه سانتی گراد است. از قرار دادن گیاه در کنار پنجره‌های سرد، باد کولر و یا قرار دادن آن در برابر شوفاژ و بخاری خودداری کنید.

کوددهی: کود مورد نیاز این گیاه را می توان به میزان 3 گرم در لیتر هر دو هفته یکبار، از فروردین تا آبان ماه، مصرف نمود. کود مخصوص گیاهان آپارتمانی برای این گیاه مفید است و میتوانید آن را از گل فروشیها تهیه کنید.

مه‌پاشی: گیاه پاندانوس نیاز به گرما و رطوبت بالا دارد. رطوبت هوای 50 تا 70 درصد برای رشد و شادابی گیاه موثر است. به این منظور به‌ویژه در فصل تابستان، روزانه گیاه را مه‌پاشی کنید.

تعویض گلدان: بهتر است هر سال یک مرتبه گلدان و خاک آن را تعویض کنید و از گلدان سایز بزرگتر استفاده کنید تا گیاه فضای کافی برای رشد داشته باشد.

گل


نحوه تکثیر پاندانوس

تکثیر پاندانوس از دو طریق کاشت بذر و پاجوش انجام میگردد، اما بهترین روش ازدیاد این گیاه، از طریق کاشت پاجوش‌های اطراف گیاه است که بایستی با دقت از نزدیک گیاه مادر جدا شده و در گلدان‌های جداگانه کاشته شوند. همچنین بهتر است جوانه‌ها قبل از انتقال به گلدان مدتی (چند روز) در فضای آزاد قرار داده شوند. مراحل تکثیر پاندانوس به شرح زیر است:

 • ابتدا توسط چاقوی تیز با دقت پاجوش‌ها را از اطراف گیاه مادر جدا کنید.
 • بهتر است جوانه‌ها قبل از انتقال به گلدان برای مدتی (چند روز) در فضای آزاد قرار داده شوند.
 • انتهای پاجوش‌ها را برای رشد بهتر و سریع‌تر گیاه، در پودر هورمون ریشه‌زایی فرو ببرید.
 • پاجوشها را در خاکی حاوی کمپوست بذر و ماسه در گلدانی به قطر 9 سانتیمتر بکارید.
 • روی گلدان گیاه جوان را با کیسه پلاستیکی شفاف بپوشانید تا دما و رطوبت مورد نیاز گیاه راحتتر تامین شود.
 • گلدان را در دمای 20 تا 22 درجه سانتیگراد و نور کافی نگهدارید.
 • مراقب باشید محیط کاشت پاندانوس همواره مرطوب باشد. روزانه مه‌پاشی گیاه را انجام دهید.

گل خنجری


آفات و بیماری گیاه پاندانوس و درمان آن


آفات و بیماری ها: تریپس، عنکبوت قرمز و سایر حشرات مضر از مهمترین آفات گیاه پاندانوس است که بوسیله سموم حشره‌کش می‌توانید آنها را از بین ببرید.

برگها چروکیده و قهوه ای می شوند:هوا گرم و گیاه تشنه است،ابیاری را شروع کنید و گلدان را به محل خنک و مرطوب منتقل کنید.

برگها می پوسند:هنگام غبارپاشی یا ابیاری قطرات اب روی برگها به جا مانده است.روی برگها اب نریزید.

لکه های قهوه ای رنگ در حاشیه برگها به چشم میخورد: هوا خیلی خشک است،مقداری سنگریزه و اب به زیر گلدانی اضافه کنید،ته گلدان با اب در ارتباط نباشد.

برگها قهوه ای کم رنگ و نرم و آبکی می شوند:هوا خیلی سرد و یا صدمه مربوط به یخ زدگی است،برگهای صدمه دیده را حذف و گلدان را به محل گرمتری منتقل نمایید.

برگهای جدید ریز و کم رشد هستند: حجم ریشه ها را بازدید کنید.اگر متراکم هستند گلدان را تعویض کنید،تغذیه مصنوغی هم در این عارضه اثر مثبت دارد.

قاعده برگها آبکی و پوسیدگی شروع شده است: ابیاری بیش از اندازه عامل ان است،بین دو ابیاری اجازه دهید سطح خاک خشک شود،اگر درجه حرارت زیر ده درجه اس ابیاری را قطع کنید.

برگها حالت ابلق بودن خود را از دست داده اند و سبز یکدست هستند: نور کافی نیست،گلدان را به محل افتابگیر منتقل کنید،مواظب افتاب سوزان اواسط تابستان در روز باشید.

برگها رنگ پریده و چروک می شوند:نور زیاد است،گیاه را به محل تاریکتر منتقل کنید.

لکه های قهوه ای در پشت برگها ظاهر می شوند: افت عامل این عارضه است،سمپاشی با سم نفوذی حشره کش هر دو هفته یکبار طبق دستور توصیه میشود.

برگها دارای نقاط زرد رنگ و سطح زیرین انها مملو از تار عنکبوت است:کنه ریز قرمز میکروسکوپی عامل ان است،با سم کنه کش طبق دستور هر دو هفته یکبار سمپاشی کنید.

separator line

بیشتر بخوانید:

گل ساعت و روش تکثیر این گیاه

کاشت و پرورش و شرایط نگهداری گل قهر و آشتی

راهنمای کاشت و پرورش گل ختمی

separator lineاین مطلب چقدر مفید بود ؟
(2 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  
 • برچسب ها:
 • پاندانوس
 • انواع گیاه آپارتمانی پاندانوس
 • گیاه شناسی پاندانوس
 • شرایط نگهداری پاندانوس
 • نحوه تکثیر پاندانوس

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter