مجله دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۱۶ آذر ۱۴۰۱ برابر با ۱۲ جمادى الأول ۱۴۴۴ قمری و ۰۷ دسامبر ۲۰۲۲ میلادی
راهنمای کاشت و تکثیر کاکتوس سن پدرو
9
زمان مطالعه: 6 دقیقه
کاکتوس سن پدرو یکی از کاکتوس‌های معروف و مطرح است که به دلیل داشتن مسکالین جز کاکتوس‌های مخدر شناخته می‌شود


معرفی کاکتوس سن پدرو


کاکتوس سن پدرو با نام‌های علمی Echinopsis pachanoi و trichocereus pachanoi یکی از کاکتوس‌های معروف و مطرح است که به دلیل داشتن مسکالین جز کاکتوس‌های مخدر شناخته می‌شود. در این مقاله از مجله دلگرم به معرفی و آموزش تکثیر کاکتوس سن پدرو می‌پردازیم.

زیستگاه کاکتوس سن پدرو کوه‌های پرو، اکوادور، بولیوی و شمال آرژانتین. در چندین کشور دیگر از جمله آمریکای جنوبی و در برخی از کشورهای گرمسیری در قاره‌های دیگر، نیز رشد می‌کند. محل رشد آن در ارتفاع ۱۵۰۰ تا ۳۵۰۰ متر بالاتر از سطح دریا است.

کاکتوس سن پدرو دارای گسترش زیاد و جمعیت پایدار است و در زیستگاه خود به شکل درخت مانند و چند شاخه وجود دارد سن پدرو به نسبت سایر واریته های هم خانواده خود می‌تواند دمای کمتری را تحمل کند. سن پدرو یک کاکتوس سریع رشد است.

موارد استفاده کاکتوس سن پدرو

کاکتوس سن پدرو به عنوان زیور آلات در مراسمات مذهبی استفاده می‌شود و به دلیل دارا بودن مسکالین که ماده‌ای روان گردان است در جشن‌های سنتی بومیان استفاده می‌شود استفاده از سن پدرو به عنوان مواد روان گردان در بیشتر کشورها قانونی است و طرفداران بسیاری دارد.

کاکتوس

گیاه شناسی کاکتوس سن پدرو

کاکتوس سن پدرو ستاره‌ای شکل و دارای ریپ های زیاد است تعداد ریپ هایان از ۴ تا ۷ ریپ است ارتفاع آن بین ۳ تا ۶ متر و می‌تواند به صورت درختی تا ۲ متر گسترش یابد اغلب تن جوش‌های خود را از قسمت‌هایی پایین پایه می‌دهد. تیغ‌های سن پدرو به صورت مجموعه‌ای است و سفید رنگ هستند نسبت به واریته های تریکو سرئوس هم تیغ‌ها بسیار کوتاه هستند.

گل‌ دهی کاکتوس سن پدرو

گل های کاکتوس سن پدرو بسیار بزرگ، سفید، شب درخشان و معطر، تا قطر ۲۲ سانتی متر باز می‌شود. گل‌های سن پدرو بسیار زیبا هستند، بخش‌های داخلی گل سفید و بخش‌های بیرونی مایل به قرمز هستند و اطراف آن دارای رشته‌های سبز رنگ است.

میوه‌های این گیاه بزرگ با رنگ سبز تیره به طول ۵ الی ۶ سانتی متر با قطر ۳ سانتی متر هستند.

نکته: کاکتوس سن پدرو (Echinopsis pachanoi) معمولاً با کاکتوس مشابه خود تریکو سرئوس (Trichocereus peruvianus) که حاوی مقادیر کم مسکالین است اشتباه گرفته می‌شود.

شرایط اکولوژیک کاکتوس سن پدرو

رشد سالانه:
کاکتوس سن پدرو هر ساله مقدار زیادی رشد می‌کند اگر به سن بلوغ برسد و شرایط محیطی آن خوب باشد سالانه می‌تواند تا ۳۰ سانتی متر رشد کند به شرطی که در نور زیاد هم قرار بگیرد.

خاک:
نیاز به خاک با زهکش بالا احتیاج دارد.

آبیاری:
آبیاری منظم نیاز دارد قبل از هر آبیاری خاک گلدان خشک شود.

دما:

دما بین ۲۵ تا ۴۵ درجه باشد در فصل زمستان دما زیر ۱۰ درجه نرسد.

نور:

به نور زیاد احتیاج دارد نور فیلتر شده و کامل در طول روز در صورت قرار گیری در سایه کاکتوس باریک رشد خواهد کرد.

کود دهی:
به طور ماهانه با کودهای کامل تغذیه شود.

گل کاکتوس

روش تکثیر کاکتوس سن پدرو

سن پدرو به صورت وسیع از طرق بذر قابل تکثیر است و از طریق قلمه گیری و تن جوش‌هایی که تولید می‌کند نیز قابل تکثیر است.

در تکثیر از طریق برش، پس از برش کاکتوس بهتر است سطح برش خورده را قارچ کشی کرده و قسمت جدا شده را در مکانی سایه و نسبتا خنک نگهداری کرد تا قسمت برش خورده کاملا خشک شود و به اصطلاح پینه ببندد سپس در خاکی با زهکشی بالا کاشته و مجددا در مکانی خنک و روشن نگهداری کرد و پس از گذشت ده الی پانزده روز بعد از کاشت کم کم آبیاری شود. پس از آن میتوان کاکتوس کاشته شده جدید را کم کم به محیطی آفتاب گیر منتقل کرد.

بیماری‌های کاکتوس سن پدرو


اگر کاکتوس سن پدرو بیش از حد آبیا ری شوند، دچار پوسیدگی ریشه می‌شود و بیماری‌های قارچی فراوان به سراغ آن میایند.

داروهای هالوسیوژنیک بدست آمده از کاکتوس سن پدرو


ساقه‌های جوان به دلیل محتوای آلکالوئیدی آنها خرد شده و اغلب در بازارهای اکوادور، شمال پرو و بولیوی فروخته می‌شوند. مردم بومی چندین نوع از San Pedro را تشخیص داده‌اند، که توسط تعداد ریپ ها مشخص می‌شود. سن پدرو با هفت ریپ کمترین قدرت را دارد و در بازار مصرف بیشتر رایج است. سن پدرو با چهار ریپ نادر است که قدرت بیشتری را دارد و افراد بومی معتقد هستند که دارای قدرت ویژه است. استفاده از مسکالین سن پدرو به ۳۰۰۰ سال پیش بر می‌گردد.

کاکتوس سن پدرو

عوارضی عمومی مسکالین کاکتوس سن پدرو

خیال بافی با درجه های مختلف، توهم، سردرگمی، ناهماهنگی و گیجی است.مسکالین نیز همانند LSP و اکستازی موج افزایش ضربان قلب، افزایش فشار خون و افزایش درجه حرارت بدن می شود. مسکالین قدرت اعتیادآوری دارد. موجب وابستگی فیزیکی نمی‌شود و معمولاً وابستگی رواحی و روانی دارد . بعد از چند روز مصرف مسکالین، شخص مصرف کننده نسبت به مقدار بیشتر آن مقاوم میشود و بدین ترتیب برای استعمال منظم و روزانه آن بی‌میل می شود. و به دلیل بروز ناراحتی گوارشی شخص از مصرف مداوم آن خود داری می کند و نوعی تنفر از ان پیدا می شود .

سرخپوستان مکزیکی بیش از 2000 سال پیش جوانه‌های کاکتوس را مصرف می‌کرده‌اند. مصرف این ماده یک نوع رسم مذهبی بود و دارویی برای شفای بسیاری از زخم‌ها و برونشیت گرفته تا ضعف دید به شمار می‌آمد.

تأثیرات موقت مسکالین کاکتوس سن پدرو

مسکالین ادراک بینایی و شنوایی را تغییر می‌دهد اگر چه توهمات واقعی بندرت ایجاد می‌شوند. اشتها براثر این دارو کاهش می‌یابد. اثرات ذهنی ناخوشایند بویژه در افراد نگران یا افسرده ممکن است بوجود آید.

کاکتوس می‌تواند اثرات دیگری نیز داشته باشد که از چند ماده فعال موجود (بجز مسکالین) در آن بوجود می‌آید. مواد شیمیایی شبه استریکنین می‌تواند موجب تهوع، استفراغ و گاهی لرز و تعریق شوند.

تأثیرات طولانی مدت و خطرات مسکالین کاکتوس سن پدرو

اثرات طولانی مسکالین به درستی مورد تحقیق قرار نگرفته‌اند. این دارو می‌تواند خطر اختلالات ذهنی را بویژه در کسانی که دچار مشکلات روانی هستند افزایش دهد. مطالعات نشان داده‌اند که بعد از مصرف، مسکالین بیشتر در کبد تجمع می‌یابد (غلظت آن در کبد بالا می‌رود) تا در مغز و بنابراین ممکن است برای کسانی که ناراحتی کبد دارند خطرناک باشد.

separator line

بیشتر بخوانید:

روش های کاشت و نگهداری گل همیشه بهار

اصول کاشت و تکثیر گل لادن

اصول کاشت و مراقبت از گل پیچک سوئدی

separator line

این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.4 از 5 (9 رای)  
  • منبع
  • mihancactus.ir
  • attarbaba.ir
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است