چگونه در خانه سیر بکاریم؟

۲,۰۱۰
۲
۰
دوشنبه, ۰۲ ارديبهشت ۱۳۹۸ ۲۰:۱۳


روش کاشت سیر در گلدان


سیر از خانواده سوسئیها LiLiaceae با نام علمی Allium sativum و دارای پیازی است به صورت تخم مرغی و یا تخم مرغ کشیده که سطح آن صاف و صیقلی شده است که ارتفاع بوته سیر به 30 تا 100 سانتی متر می رسد. هر غده سیر از تعدادی غده کوچک تر به نام سیرچه تشکیل شده است.


کاشت سیر درون گلدان و در خانه بسیار ساده است به طوریکه افراد مبتدی نیز می توانند این گیاه را خود در گلدان بکارند و پرورش دهند . پاییز فصلی مناسب جهت کاشت دانه های سیر می باشد، به طوری که در طول فصل زمستان و حداکثر تا تابستان آینده شما می توانید از ریشه سخاوتمند و مفید این گیاه برداشت کنید. شما می توانید این سبزی معطر و پرخاصیت را در داخل گلدان کوچکی در خانه روی یک پنجره آفتابگیر و در بالکن خود پرورش دهید.


در قدم اول برای کاشت سیر یک گلدان بزرگ به عمق ۲۰ تا ۲۵ سانتی با سوراخ های باز و بزرگ در ته آن برای زهکشی مناسب انتخاب کنید و در نظر داشته باشید که اگر می خواهید درون یک گلدان بیشتر از یک حبه سیر بکارید فاصله هر حبه سیر تا سیر بعدی باید ۱۰ سانتی تر باشد.

سیر


خاک مناسب برای کاشت سیر


گلدان را با خاک مملو از مواد غذایی ارگانیک پر کنید . خاک مناسب برای این کار باید زهکشی و نفوذ پذیری خوبی داشته باشد. بهترین گزینه برای کاشت سیر ترکیب غیر خاکی است که ترکیب پیت یا کوکوپیت با کمپوست یا مواد معدنی و پرلیت یا ورمیکولیت در اندازه های مساوی می باشد.

نحوه کاشت سیر

برای کاشت هر حبه سیر ، ابتدا سیرها را از بوته جدا کنید و حبه ها را در عمق 5 تا 7 سانتی متری خاک ،طوری بکارید که انتهای صاف آن که ریشه ها از آن خارج می شوند، به سمت پایین و سر تیز آن به سمت بالا باشد.

مکان قرار دادن گلدان سیر

حالا زمان گذاشتن گلدان در جای مناسب است . گلدان سیرتان را می توانید روبروی پنجره جنوبی یا غربی قرار دهید که 6 ساعت آفتاب مستقیم به آن بتابد. برای رشد بهتر گیاه می توانید از نورهای مصنوعی استفاده کنید.

آبیاری سیر کاشته شده


خاک گلدان سیر بیرون از خانه همیشه باید مرطوب باشد و اگر گلدان داخل خانه نگهداری می شود باید مواظب آبیاری اش باشید. و بر اساس شرایط داخل خانه مانند مقدار نور خورشید دریافتی گیاه یا دمای محیط آن را آبیاری کنید. آبیاری گیاه سیر باید منظم باشد تا خاک همیشه مرطوب باشد.

کاشت سیر


کود دهی برای کاشت سیر


برای رشد بهتر سیر باید در فصول گرم برای تغذیه مصنوعی سیر از کودهای ارگانیک که همه عناصر مورد نیاز را در خود دارند ، استفاده کرد و 2 بار در ماه کوددهی صورت گیرد.


برداشت ساقه های سبز سیر


برگ های سبز و تازه سیر بعد از 1 هفته یا بیشتر که بستگی به آب و هوا دارد ، با خاک مناسب، آفتاب خوب و آبیاری منظم از درون خاک سر بر می کشند. برداشت سیر ها را می توانید زمانی شروع کنید که ساقه ها به 8 تا 12 سانتی متربرسند. برای رشد مجدد گیاه چند سانتی متر از ساقه را بر روی گیاه در زمان برداشت نگه دارید.


برداشت حبه های سیر


بعد از 8 تا 10 ماه که برگ های سبز سیر شروع به قهو ه ای و خشک شدن می کنند شما می توانید به برداشت حبه ها اقدام کنید. در این زمان بوته ها را بیرون بکشید و به آن چند هفته زمان برای خشک شدن بدهید. حالا می توانید از این سیرها برای ریختن در غذا ، درست کردن ترشی استفاده کنید.


نکات صحیح برای کاشت سیر

 • برای کاشت سیر در منطقه سردتر باید سیرها را در عمق بیشتری بکارید.
 • جذب بیشتر نور خورشید به سیرها زمانی ممکن است که فاصله ی بین ردیف های کاشته شده سیر بیشتر باشد.
 • سیرچه ها باید پوسته ی کمی داشته باشند.
 • برای کاشت از سیرچه های سالم استفاده کنید تا محصول خوبی به دست آورید.
 • برای جلوگیری از آفت زدگی در فصل زمستان به سیرچه های یخ زده توجه نمایید .
 • سیرچه ها را تا هنگام کاشت از هم جدا نکنید تا خشک نشوند.
 • برای کاشت از سیرچه های ریز یا نرم استفاده کنید.

separator line

بیشتر بخوانید:

آشنایی با طرح توجیهی گل گاوزبان از کاشت تا برداشت

نگهداری ، تکثیر و کاشت گل سنبل

پرورش و نگهداری گل ارکیده

separator line


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(2 امتیاز , میانگین: 3.0 از 5)  
 • برچسب ها:
 • سیر
 • روش کاشت سیر در گلدان
 • خاک مناسب برای کاشت سیر
 • مکان قرار دادن گلدان سیر
 • آبیاری سیر کاشته شده

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter