دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۱۶ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۲۲ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۷ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی
تکثیر و نگهداری هاورتیا کوپری
14
زمان مطالعه: 5 دقیقه
هاورتیا کوپری یکی از خاص ترین انواع ساکولنت است که گونه ای کمیاب و بسیار زیبا دارد .

معرفی هاورتیا کوپری و نحوه نگهداری از آن

هاورتیا کوپری از گیاهان چندساله در خانواده سریشیان (Xanthorrhoeaceae) و تیره فرعی Asphodeloideae بومی کیپ شرقی در آفریقای جنوبی است. با دلگرم همراه شوید .

کاکتوس هاورتیا شیشه ای (کوپری) | آشنایی با نحوه نگهداری و تکثیر

کاکتوس هاورتیا کوپری | تکثیر و نگهداری

آشنایی با گیاه زیبای هاورتیا کوپری

هاورتیا جزء گیاهان گوشتی (ساکولنت ) می باشد .اسم این گیاه از گیاه شناس معروف آدریان هاردی هاورت گرفته شده.

هاورتیا گیاهی سایه دوست و آپارتمانی محسوب می شود. به دلیل زیبایی خاص و نگهداری راحت بسیار محبوب کلکسیون دار ها می باشد.

در فصل رشد که بهار و تابستان است بهتر است آبیاری برای این گیاه به‌ صورت منظم و هر ده روز یک‌ بار صورت بگیرد، اگر در منطقه‌ای گرم زندگی می‌کنید این مدت‌زمان را به 7 روز یک‌ بار کاهش دهید.

در زمستان و پاییز که زمان استراحت گیاه فرامی‌ رسد بهتر است آبیاری را به 15 روز یک‌ بار موکول کنید.

یادتان باشد بهترین روش برای ازدیاد این گیاه استفاده از پاجوش‌ های آن است و برای این کار باید در بهار پاجوش‌ ها را در مخلوطی از خاک جدید بکارید. این گیاه توسط بذر در دمای 21 درجه نیز قابل رشد خواهد بود.

کاکتوس هاورتیا شیشه ای (کوپری) | آشنایی با نحوه نگهداری و تکثیر

این کاکتوس دارای برگ هایی بسیار انبوه و آبدار ( تا ۴۰ برگ )٫ با نوکی کروی و زیبا می باشد . این گیاه به رنگ سبز ٫ آبی بوده که در بالا ی برگ ها دارای رنگ شفاف است تا اجازه دهد نور به داخل گیاه نفوذ کند .

البته در نور زیاد به رنگ طیف هایی از قرمز در می آیند . این گیاه به نور متوسط تا روشن نیاز دارد و از تابش مستقیم نور خورشید باید محافظت شود.

آنها در سایه و یا نیمه سایه سالم می مانند. این گیاه به سرما حساس است و دمای ایده آل برای رشد گیاه ١٨ تا ٢٦ درجه (دمای محل زندگی) می باشد .

کاکتوس هاورتیا شیشه ای (کوپری) | آشنایی با نحوه نگهداری و تکثیر

آشنایی با گیاه زیبای هاورتیا کوپری

برای رشد به خاک سبک نیاز دارند که شامل مخلوطی از دو قسمت شن و ماسه و یک قسمت خاک برگ و خاک رس است.

برای کود دهی این گیاهان میتوان از کود مایع در ماه های اردیبهشت تا شهریور استفاده کرد. بهتر است گلدانی که برای گیاه انتخاب می کنیم قطر کمی داشته باشد تا بهتر پاجوش بزند .

به آبیاری متوسط اما منظم نیاز دارد و در فاصله دو آبیاری خاک نسبتا مرطوب باشد معمولا در آپارتمان ها هفته ای دو بار در تابستان و هفته ای یکبار در زمستان آبیاری کافی می باشد .

هاورتیا گیاهی سازگار با مکانش است و شاید نوعی وابستگی به نگهدارنده اش یابد. چنانچه مایلید در فصل گرم هاورتیا را در خارج از محیط منزل و فضای آزاد نگهداری نمایید بهتر است در مکانهای سایه و دور از تابش مستقیم آفتاب قرار گیرد.

بهترین روش تکثیر هاورتیا کوپری

بهترین روش برای ازدیاد هاورتیا استفاده از پاجوش های آن است. در بهار با کاشت مجدد پاجوش در مخلوطی از ماسه و خاک آن را تکثیر کنید. جوانه های جانبی هاورتیا را بعد از اینکه حدود 2 الی 3 سانتی متر رشد کردند از بوته اصلی جدا نموده و در گلدان کوچک مستقل بکارید .

تکثیر هاورتیا کوپری از طریق قلمه

این گیاه از طریق قلمه نیز تکتیر می شود .برای قلمه زدن ابتدا هاورتیا را از خاک خارج کرده و مدت یک هفته بیرون از خاک در سایه قرار میدهیم تا کمی حالت پلاسیدگی به خودش بگیرد .

برگ ها را بدون اینکه آسیب ببینند تک تک جدا کرده به طوری که از قسمت ته و انتهائی جدا شود .حتما باید با دست این کار انجام شود ، بعد از جدا سازی برگها مجددا رگ ها را به مدت 2 هفته در مجاورت سایه قرار میدهیم تا آماده کاشت شوند.

کاکتوس هاورتیا شیشه ای (کوپری) | آشنایی با نحوه نگهداری و تکثیر

بعد از سه هفته می توانیم اقدام به کاشت قلمه ها کنیم و تا سه ماه دو هفته یکبار آبیاری می کنیم . در مورد قسمت اصلی ریشه که برگ ها را از آن جدا کرده ایم باید بعد از سه هفته تمام ریشه های نازک را هرس کنیم با قارچ کش ضد عفونی کرده و سپس بکاریم .

بیماری های هاورتیا کوپری

اگر گیاه استحکام خود را از دست داده و با به راحتی از خاک جدا می شود :

دچار پوسیدگی ریشه شده . درمان : آبیاری را کمتر کنید و تا خاک خشک نشده آبیاری نکنید یک قاشق غذا خوری سم بنومیل را در ۱۰ لیتر آب حل کنید به اندازه ای که آبیاری می کنید محلول سم را به خاک دهید ،دو هفته بعد مجددا سم پاشی را تکرار کنید .

ریزش برگهای گیاه هاورتیا کوپری

وجود آفت و تارهای عنکبوت. درمان: یک قاشق چای خوری سم مالاتیون یا دیازینون را در یک لیتر آب حل نموده و روی قسمت های آلوده اسپری نمایید .مقداری را هم بعد از آبیاری به خاک بدهید. بعد از ۷ روز این عمل را تکرار نمایید. در صورتیکه مشکل حل نشد از سموم سیستمیک و کنه کش نیز استفاده کنید.

بیشتر بخوانید :

گل برگ انجیری | چگونه از این گیاه در خانه و آپارتمان نگهداری کنیم

هویا کری قلبی : نگهداری و پرورش گیاه هویا کری

گیاه تیلاندزیا : گیاهی که بدون خاک هم رشد می‌کند!

گیاه آفتابگردان : روش کاشت و نگهداری گیاه زینتی آفتابگرداناین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.4 از 5 (14 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits