دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۰۸ تیر ۱۴۰۱ برابر با ۲۹ ذو القعدة ۱۴۴۳ قمری و ۲۹ ژوئن ۲۰۲۲ میلادی
معرفی درخت افرای سرخ و روش تکثیر آن
1
زمان مطالعه: 6 دقیقه
درخت افرای سرخ یکی از زیباترین گونه های افرا می‌باشد و باغبانان این درخت را برای برگ های زیبا و قرمز آتشین آن می‌کارند.


کاشت و پرورش درخت افرای سرخ


درخت افرای سرخ یکی از زیباترین گونه های افرا می‌باشد و باغبانان این درخت را برای برگ های زیبا و قرمز آتشین آن می‌کارند. درخت افرا قرمز به ارتفاع ۶ تا ۱۰ متر می‌تواند رشد کند و تاج آن می‌تواند بیش از ۶ متر گسترده شود. این درخت را می‌توان هرس کرد و آن را به شکل یک درختچه کوچک زیبا نگه داشت. افرای سرخ یک درخت مناسب برای درست کردن بونسای نیز می‌باشد، همچنین می‌توان آن را در گلدان کاشت و به عنوان یک گیاه آپارتمانی نگه داری نمود. قبل از کاشت بذر افرای سرخ باید آن را برای جوانه زنی آماده کرد. بذر باید یک دوره خواب بگذراند و بدون گذراندن این دوره قادر به جوانه زنی نمی‌باشد.. افرای سرخ پهن برگ و خزان کننده است. رنگ برگ ها سبز روشن یا قرمز هستند و در پاییز به رنگ قرمز، زرد یا لیمویی در می آیند.

درخت افرای سرخ بومی ژاپن، کره شمالی، کره جنوبی، چین، شرق مغولستان و جنوب روسیه است.بسیاری از ارقام مختلف این افرا به علت شکل برگ و رنگ برگ در سراسر جهان انتخاب شده اند و در حال رشد می با شند. افرای ژاپنی درختی است سایه پسند که در جنگل زیر سایه درختان بلند به عنوانunderstory رویش می یابد.


گیاه شناسی درخت افرای سرخ


درخت افرای سرخ پهن برگ و خزان کننده است.برگ‌های آن 5-9 لوبه با تقسیمات عمیق هستند. عرض برگها 5-10 سانتیمتر است و لوبهای آن به شکل سرنیزه ای است. برگ ها سبز روشن یا قرمز هستند و در پاییز به رنگ قرمز،زرد یا لیمویی در می آیند.

گلهای افرای برگ پنجه ای در طراحی فضای سبز بی اهمیت است و در خردادماه و تیرماه به مدت دو هفته گلهای سفید، صورتی، ارغوانی تا قرمز آن نمایان می شود. افرای سرخ نسبت به سرمای شدید و وزش شدید باد حساس است به همین علت باید در مناطق محفوظ کاشته شود. درخت افرای سرخ نسبت به سرمای شدید و وزش شدید باد حساس است به همین علت باید در مناطق محفوظ کاشته شود.

درخت

شرایط مورد نیاز رشد درخت افرای سرخ


دما :

نسبت به سرمای شدید و وزش شدید باد حساس است به همین علت باید در مناطق محفوظ کاشته شود.

نور :

محل کاشت این درخت بهتر است سایه تا نیم سایه باشد چون افرای سرخ باید از تابش مستقیم نور خورشید دور باشد، این کار از آفتاب سوختگی برگ ها جلوگیری می کند.

خاک :
خاک مناسب این درخت خاک سبک با زهکشی خوب (شنی تا لومی) و کمی اسیدی است که بهتر است در زمان کاشت، ترکیب آلی کمپوست به خاک افزوده شود. درخت افرای سرخ نسبت به خشکی مقاوم نیست و برای حفظ رطوبت می توان از مالچ اطراف درخت استفاده کرد.

روش تکثیر درخت افرای سرخ


تکثیر آن به صورت بذر، خوابانیدن شاخه و پیوند است.

بذرکاری : بذر اکثر افراها در پائیز می‌رسند قبل از کاشت اگر بذر به مدت یک هفته در آب غوطه ور باشد و هر روز آب آن عوض شود در جوانه زنی مؤثر خواهد بود بطور کلی بذر افراها را نباید گذاشت که خشک شوند و موقع کاشت در عمق یک سانتیمتری با پوشش نازک از ماسه و در محلی سایه‌دار کاشته می‌شود.

قلمه : قلمه علفی افراها که در خارج از فصل خود تهیه می‌شوند در تحت شرایط گلخانه‌ای و با استفاده از ایجاد زخم و پودر دو درصد اسید ایندول بوتریک (IBA) و ۵ در صد بنومیل ریشه‌دار می‌شوند. قلمه نیمه خشبی افرای سیاه در تحت شرایط گلخانه و زخم زنی و پودر تالک به میزان ۸۰۰۰ppm ریشه‌دار می‌شود. قلمه افرای چینی هم در باز و هم در شرایط گلخانه می‌تواند ریشه‌دار شود به شرطی که مدتی را در زیر ماسه (حداقل یک ماه) مانده باشد و سپس اقدام به کشت شود.

پیوندزنی : اگر پیوند در فضای باز و در خزانه روی نهالهای بذری زده شود، با موفقیت از پیوند T (تی) یا شکمی از نیمه تابستان تا آخر آن استفاده کرد و در بهار سال بعد به محض رویش پیوندک نهال را از بالای آن سربرداری نمود. در صورتی که امکانات گلخانه‌ای در دسترس باشد گیاهان پایه بذری یکساله در خزانه که در پائیز سال اول به داخل گلدانهای کوچک منتقل شده‌اند و در طی سال دوم در درون گلدان بوده‌اند، در آخر زمستان (اواخر بهمن یا اوایل اسفند) برای آماده شدن پیوند زنی به گلخانه آورده می‌شوند به محض اینکه ریشه‌ها علامت رشد را نشان دادند پایه برای پیوند زدن آماده‌است. برای این منظور قبلاً پیوندک را به صورت شاخه در طول فصل رویشی جمع‌آوری و در یخچال نگهداری می‌نمایند.

افرا

کوددهی درخت افرای سرخ


کود کم نیتروژن در فصل بهار (N-15 یا پایین تر) مناسب است اما معمولا بهتر است قبل از نیمه اردیبهشت استفاده شود.


هرس کردن درخت افرای سرخ

به طور معمول، افرای سرخ نیازی به هرس کردن ندارد و شکل طبیعی خود را می سازد.با این حال اگر باغبانی می خواهد تا یک درخت خیلی تازه و تمیز داشته باشد ، نیاز است تا در طول زمان اقدام به بریدن شاخه های اضافه کند. بهترین زمان برای هرس کردن ماه مرداد و شهریور است که شیره در شاخه ها وجود ندارد. از آنجایی که افرا ژاپنی، شاخه های رونده از پایه گیاه زیاد دارد، باید تمامی این شاخه ها در هرس کردن حذف شوند.

کاربردهای درخت افرای سرخ

از درخت افرای سرخ به دلیل حالت زیبای شاخه بندی،شکل برگ،رنگ برگها در فصول مختلف به عنوان تک درخت در چمن،کنار جویبار و در پاسیو وگلدان در فضای سبز استفاده می کنند.این درخت همچنین به دلیل داشتن شاخه‌های موزون و شکیل و رنگ تنه قهوه ای مایل به خاکستری به عنوان منظرساز زمستانه نیز استفاده می شود.

separator line

بیشتر بخوانید:

روش های کاشت و نگهداری درخت بید مجنون

آموزش کاشت و پرورش درخت نارنگی در خانه

روش های کاشت درخت پالونیا و کاربردهای آن

separator lineاین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
  • منبع
  • sfim.ir
  • nargil.ir
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است