اصول کاشت و نگهداری یاس بنفش 

۳,۵۶۴
۰
۰
سه شنبه, ۲۰ فروردين ۱۳۹۸ ۲۰:۰۴

معرفی یاس بنفش


یاس بنفش (یاس خوشه ای) یک گونه از گیاهان گلدار از جنس Syringa در خانواده Oleaceae زیتون ، بومی شبه جزیره بالکان در جنوب شرقی اروپا است که بر روی تپه های صخره ای رشد می کند. Syringa سرده ای با 30-25 گونه از آسیا و جنوب شرقی اروپاست و به دلیل گلهای زیبایش در بهار و اوائل تابستان کاشته می شود. یاس بنفش یکی از گونه های این سرده به شمار می رود.


یاس بنفش فقط برای نواحی خنک و مرطوب مناسب است، چون بسیاری از یاس های درختی گل تولید نمی کنند مگر اینکه در طول زمستان سرمای شدیدی ببینند.اگر در ناحیه ای معتدل زندگی می کنید شایسته است که در مورد گونه های مناسب و مطلوبی که در آن ناحیه گل دهی دارند کاوش کنید.

خصوصیات گیاه شناسی یاس بنفش


این درختچه می تواند 6 تا 7 متر ارتفاع بگیرد و قطر ساقه آن تا 20 سانتی متر از پایه یا ریشه است. پوست آن به رنگ خاکستری مایل به آبی تا خاکستری قهوه ای ، صاف بر روی ساقه های جوان و به حالت پوسته پوسته بر روی ساقه های مسن تر دیده می شود. برگهای آن ساده، 4 تا 12 سانتی متر طول و تا 8 سانتی متر عرض به رنگ سبز روشن و گاهی مایل به زرد ، بیضی و قلبی شکل ، با رگه هایی می باشد.


میوه آن کپسول مانند به رنگ قهوه ای ، به طول 1-2 سانتی متر است. گل‌های معطر آن در خوشه‌های مخروطی به رنگ بنفش روشن در اواخر بهار و اوایل تابستان ظاهر می‌شوند. گل های آن با پایه لوله ای و جام شکل 6 تا 10 میلی متر بلندی دارند و با چهار لوب باز در اوج 5 تا 8 میلی متر بزرگ می شوند و معمولا به رنگ بنفش و گاهی اوقات سفید هستند. یاس بنفش به مکان آفتابی و خاک غنی، ترجیحاً قلیائی با زهکش خوب نیاز دارد و حداقل دمای قابل تحمل آن 15- درجه سانتی‌گراد می‌باشد.

یاس بنفش

شرایط نگهداری و پرورش یاس بنفش


آبیاری: یاس بنفش به آبیاری متوسط نیاز دارد یعنی اگر اجازه دهید که سطح خاک تقریبا خشک شود و سپس گیاه را آب دهید مشکلی برای گیاه پیش نمی آید.

نور: این گیاه به نور مستقیم آفتاب حداقل به میزان ۸-۶ ساعت در طول روز نیاز دارد. کمبود نور موجب بلند شدن ساقه ها و زیاد شدن فاصله برگها از یکدیگر، پریدگی رنگ برگسار ، عدم گلدهی و یا خوشه هایی با تعداد گل اندک و همچنین فاصله بیشتر میان گلهای موجود بر روی گل آذین می شود.

دما: یاس بنفش به سرمای زمستانه مقاوم است و برخی ارقام آن دما را تا حدود ۳۰- نیز تحمل می کنند اما به هر حال برگهای جوان می توانند در اثر سرمای ابتدای بهار صدمه دیده و خشک و سیاه شوند اما گیاه از بین نخواهد رفت.

خاک: یاس بنفش در مورد خاک چندان سخت گیر نیست . اما وجود زهکش مناسب و عدم سنگین و یا سبک بودن خاک می تواند به رشد آن کمک کند. بنابراین در زمانی که خاک این گیاه را آماده می کنید اگر در زمان پر کردن گودال محل کاشت از مخلوط خاک برگ+خاک معمولی+کود بسیار پوسده گاوی استفاده شود، محیط خوبی برای رشد ایجاد می کند.

روش کاشت و تکثیر یاس بنفش


کاشت بذر : بذرها را ۲۴ ساعت می خیسانید و بعد بین کاغذ صافی و در دستگاه ژرمیناتوربا دمای ۲۰-۳۰ درجه سانتی گراد ، ۱۶ ساعت در نور سفید و ۸ ساعت تاریکی به مدت ۷ روز وادار به جوانه زنی می کنید.


در اواخر بهار و تابستان می توان از قلمه های سرِشاخه ها استفاده کرد،اما این قلمه ها به آسانی تولیدِ ریشه نمی کنند.بسیاری از اقلام یاس درختی در روی ساقه ی زیر زمینی یا پایه برگ بو (privet) پیوند شکمی می شوند،اگرچه امروزه بیشتر گونه ها در روی ریشه ی خودشان نشو و نما می کنند.برای انتخابی سنجیده،گیاهان خود را هنگام گلدار بودن برگزینید یا به کتابهای مصور گلکاری مراجعه کنید. تکثیر یاس بنفش از طریق تهیه قلمه چوب نرم در تابستان امکان‌پذیر است. گلهای یاس بنفش اسانسی با بوی بسیار مطبوع دارند و در عطر سازی از آن استفاده به عمل می آید.

از کاشتن یاس‌های بنفش در کنار دیوارها یا میان درختان بزرگ (یا درختانی که تا ارتفاع بالایی رشد می کنند) اجتناب کنید. از درختچه‌ ها، وسایر گیاهان برای بهبود ظاهر باغچه خود قبل و بعد از شکوفه زدن یاس‌ها استفاده کنید. فاصله یاس‌های بنفش از هم نباید کمتر از ۲ تا ۳ متر باشد. درخچه‌های متراکم به هرس زیاد و مکرر نیاز دارد.

یاس

علت گل ندادن یاس بنفش


وقتی که یاس های بنفش گل نمی دهند. معمولا نور خورشید کافی نیست. هر روز حداقل ۶ ساعت نور خورشید مورد نیاز است. نیتروژن بیش از حد می تواند یک مشکل باشد. اغلب یاس های بنفش در چمن کاشته می شوند و کودهای شیمیایی به کار رفته در چمن سبز دارای نیتروژن بالا هستند. برای یاس بنفش این باعث سبز شدن شاخ و برگ ها اما کم شدن شکوفه ها می شود. از کودهای شیمیایی با نیتروژن بالا اجتناب کنید.


دقت کنید که زمان مناسبی برای هرس کردن انتخاب کنید. در اوایل بهار هرگونه چوب مرده یا آسیب دیده را بردارید. اما هرس را در حجم زیاد انجام ندهید زیرا ممکن است باعث از بین رفتن غنچه گل های خفته شود. بهترین زمان برای هرس کردن بعد از اتمام دوره گلدهی می باشد. فقط دقت کنید که قبل از نیمه تابستان هرس را کامل کرده باشید. اگر بیش از حد طول بکشد ممکن است برخی از شکوفه های فصل بعدی را نیز به خطر بیندازید.


ترکیبات موجود در عصاره یاس بنفش


طی تحقیقی گلهای تازه یاس بنفش در اواخر فروردین از باغ گیاهشناسی ملی ایران چیده شده و با روش خیسانیدن در حلال هگزان، عصاره گیری به عمل آمده است و نوزده ترکیب شناسایی شد که 86% کل عصاره را تشکیل می دادند. بتا آزارون با بیش از 27% بیشترین، بعد از آن فیتول 5/9%، آلفا فارنسن 8/6%، کاروون 4/4%، پارادیمتوکسی بنزن 1/3% و نریل استات 9/2% حجم اسانس را تشکیل می دادند.


مشکلات و آفات یاس بنفش


مشکل خاصی از لحاظ آفت ندارد،اما بیماری باکتریاییِ لکه برگی،گاهی،مخصوصاً در فصول خیلی مرطوب،مشکل ساز می شود.ساقه های آلوده را ببرید یا،به ضرورت،بوته ها را با اکسی کلراید مس سمپاشی کنید. کاربرد این گیاه در ایجاد فضای سبز شهری نیز زیاد می باشد و کاشت آن در پارکها ، بولوارها، سطوح شیب دار و میادین مرسوم است.

separator line

بیشتر بخوانید:

روش های کاشت و نگهداری درخت بید مجنون

آموزش کاشت و پرورش درخت نارنگی در خانه

روش های کاشت و پرورش درخت انبه

separator line

این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
  • برچسب ها:
  • یاس بنفش
  • خصوصیات گیاه شناسی یاس بنفش
  • شرایط نگهداری و پرورش یاس بنفش
  • روش کاشت و تکثیر یاس بنفش
  • مشکلات و آفات یاس بنفش

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter