آشنایی با درخت لور یا انجیر معابد

۲,۲۶۸
۲
۰
پنج شنبه, ۱۵ فروردين ۱۳۹۸ ۱۹:۱۰


کاشت و تکثیر درخت لور


درخت لور یا انجیر معابد یا فیکوس بنگالنسیس یکی از انواع زینتی درخت انجیر می‌باشد. این درخت بومی مناطق هند و جنوب شرق آسیا بوده و بیشتر در مناطق گرمسیر و شرجی رشد و نمو دارد. بلندای این درخت تا حدود ۳۰ متر نیز دیده شده و یکی از بلندترین درختان جنگل‌های بارانی به حساب می‌آید. با این وجود با تمایل بیشتر به شاخه‌ پراکنی و گسترش حجم سبز خود، این درخت بسیار پر شاخ و برگ بوده و معمولا پر سایه می‌باشد.


سابقه تاریخی و وجه تسمیه درخت لور


نام‌گذاری لور یا انجیر معابد به زمان بودا برمی‌گردد که دلیل آن وجود درخت انجیر مقدسی است که بر اساس اعتقاد بوداییان، سیذارتا گائوتاما مشهور به بودا در زیر آن به مراقبه پرداخته و به روشن‌بینی رسیده است. در نمادشناسی مذهبی نیز این گونه انجیر، از روی برگ‌های قلبی شکل خود مورد شناسایی قرار می‌گیرد. درخت انجیر مقدسی از همین نوع در معبد ماهابودی هند وجود دارد که مشهورترین این درختان بوده و زمان کشت آن به ۲۸۸ سال قبل از میلاد مسیح باز می‌گردد. گفته می‌شود این درخت مستقیما از درخت اصلی تکثیر شده است.

رویشگاه درخت لور در ایران

لور یا درخت انجیر معابد در مناطق گرمسیری ایران نیز رشد نموده و یکی از پوشش‌های گیاهی جزایر خلیج فارس به‌حساب می‌آید. در استان هرمزگان، این درخت به درخت لور معروف است. درخت لور با جلوه خاص خود یکی از روییدنی‌های شگفت‌انگیز جزیره قشم می‌باشد. یکی از زیباترین این درختان در این جزیره، در منطقه توریان (تم سینتی) قرار دارد. در نزدیکی این درخت بقعه‌ای دیدنی با طرح معماری کهن به نام زیارت پیر واقع شده است.

در جزیره کیش نیز درخت انجیر معابد با برآورد عمر بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ سال، دارای نمایی جذاب و دیدنی می‌باشد. باورهای مردم در این منطقه نسبت به این درخت به نوعی جنبه تقدس به آن داده و به شگون و خوش یمنی آن اعتقاد دارند به‌گونه‌ای که گره‌هایی از نخ و پارچه بر تنه آن می‌بندند.

رطب لور

چرخه زندگی درخت لور


لور یا انجیر معابد دارای چرخه زندگی غیر معمول و مخصوص به‎خود می‌باشد. برخلاف سایر گونه‌های درخت انجیر، پرندگان می‌توانند عامل رشد درخت باشند. بدین صورت که پس از تغذیه پرندگان از میوه این درخت، دانه‌های آن در فضله پرندگان بر روی درختان دیگر سقوط می‌کند. این دانه‌ها جوانه زده و با فرستادن ریشه‌ها به سمت زمین، شروع به رشد می‌کنند. بخشی از ریشه درخت که به زمین رسیده، کم‌کم تنه درخت میزبان را در بر گرفته و با افزایش تعداد ریشه‌ها آن را خفه می‌کنند. در نهایت این بخش از ریشه به تنه اصلی درخت تبدیل شده و درخت انجیر معابد بر روی پای خود می‌ایستد.

گیاه شناسی و شرایط رشد درخت لور


برگ درخت لور شفاف، چرمی و شکننده می‌باشد. این درخت در زمین‌های دارای زهکشی مناسب و حاصلخیز، رشد کرده و در مناطق مرطوب ریشه‌های هوایی بسیار قطوری دارد. مقاومت این درخت در مقابل شوری و خشکی کم بوده در حالی که مقاومت آن در برابر وزش باد، آفات و امراض زیاد می‌باشد. تکثیر این درخت به‌وسیله قلمه نیز به خوبی قابل انجام است.

درخت لور در هر سال یک خزان سریع و کوتاه یک ماهه داشته و حتی در برخی موارد برگ‌های آن همیشه سبز است. عمر این درخت بسیار زیاد بوده و معمولا تا چند صد سال عمر می‌کند. در برخی مناطق این درخت را به نام‌هایی مانند انجیر هندی یا انجیر پرتغالی می‌شناسند. میوه این درخت نیز نارنجی رنگ بوده و به شکل فندوق می‌باشد.

انجیر معابد

کاربردها و خواص درمانی میوه درخت لور


انجیر معابد یکی از درختان زینتی و اقتصادی حاشیه خلیج فارس است که البته درمیان بومیان این منطقه با اسم « لور» شناخته می شود از این رومیوه این درخت را نیز که فندق مانند بوده و رنگی نارنجی دارد « رطب لور» می نامند و از پوست، میوه، شاخه و برگ این گیاه برای موارد دارویی استفاده می کنند.


رطب لور که همزمان با خرما برداشت می شود میوه ای محبوب در میان مردم منطقه خلیج فارس است و حتی به کشور امارات نیز فرستاده می شود برگ، شاخه ها و عصاره چوب این درخت در دندان درد، درد کلیه ، سرما خوردگی، اسهال، معده درد، تقویت لثه و دندان ، مشکلات گوارشی و تنفسی موثر است.


این گیاه جهت رشد مناسب به هوای کاملاً آفتابی یا نیمه آفتابی و خاک دارای زهکشی قوی نیاز دارد و به خاطر پرشاخه و برگ بودن باعث ایجاد سایه زیادی می شود از این رو این درخت را می توان یکی از درختان مناسب برای منطقه جنوب ایران دانست و تاکنون نیز مردم شهرهای حاشیه خلیج فارس میزبانان خوبی برای این درخت بوده اند و آن را درختی ارزشمند می دانند.

separator line

بیشتر بخوانید:

روش کاشت و نگهداری درخت چنار

راهنمای کاشت درخت جینکو و خواص فوق العاده آن

روش های کاشت و تکثیر انواع درخت توت

separator line


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(2 امتیاز , میانگین: 3.0 از 5)  
  • برچسب ها:
  • درخت لور
  • انجیر معابد
  • کاشت و تکثیر درخت لور
  • رویشگاه درخت لور در ایران
  • چرخه زندگی درخت لور
  • گیاه شناسی و شرایط رشد درخت لور

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter