آشنایی با اصول کاشت و تکثیر شمشاد 

۲,۶۴۹
۲
۰
شنبه, ۰۳ فروردين ۱۳۹۸ ۱۴:۳۳


معرفی گیاه شمشاد


شمشاد از گیاهان تزیینی است که در بسیاری از فضاهای سبز شهری و مسکونی وجود دارد. شمشاد معمولی از گونه گیاهان گل دهنده می باشد و در جنس Buxus طبقه بندی می شود. محدوده کاشت شمشاد مخصوص نواحی غربی و جنوبی اروپا می باشد. محدوده رویت این گیاه، در شمال آفریقا و جنوب آسیا از انگلستان تا شمال موروکو تا برخی نواحی مدیترانه ای مانند ترکیه است.

شمشاد درختی همیشه سبز است که توسط باران تغذیه می شود. محدوده کاشت شمشاد در ایران نیز مناطق وسیعی از استان های گیلان، مازندران و گرگان می باشد که در آنها بارندگی زیاد است. این درختان همیشه سرسبز نقش مثبتی در محوطه سازی فضای سبزدارند و زیبایی بی نظیری به محیط می بخشند. کاشت انواع شمشاد به همراه کاشت چمن این امکان را به وجود می آورد که فضای سبز بسیار زیبایی ایجاد نمایید.

شمشاد


خصوصیات ظاهری شمشاد معمولی


شمشاد گونه ای همیشه سبز می باشد. بوته آن کوتاه بوده و حدود ۱ الی ۹ متر است. محور رشد آن نیز به ۲۰ سانتی متر می رسد. انشعابات این گیاه به گونه ای در مقابل هم قرار می گیرند. گیاه شمشاد به رشد درختچه ای عادت داشته و شاخه های گسترش یافته از آن با زاویه گسترده یا کم و بیش خمیده می باشد.


برگ های آن سطحی و چرمی بوده و لبه برگ ها بدون دندانه می باشد. میزان طول برگ در این گیاه به ۲۴ تا ۳۵ میلی متر و عرض آن نیز به ۱۰ الی ۱۴ میلی متر می رسد.


در این گیاه شکل برگ نیز، مانند سر نیزه می باشد. گیاه شمشاد در ناحیه پایین پهن بوده و به طرف تحتانی باریک می شود. نوک برگ در آن ها نیز نسبتاً کند و گرد می باشد. رنگ دو سطح برگ متمایل به سبز تیره و سطح فوقانی آن نیز درخشان می باشد.


گل های آن فاقد ارزش زینتی بوده و گل سبز کم رنگ کوچک آن در فصل بهار شکوفا می شود. نام علمی این گیاه Euonymus japonicus از خانواده Celastraceae می باشد. این جنس شامل ۱۷۶ گونه مختلف است. این گیاهان هرس پذیرند و در گیاهان همیشه سبز دسته بندی می شوند. گیاه شمشاد برای ساخت پرچین زیبا و طبیعی ایده مناسب و کارآمدی است.


این گیاه را می توان در فضای آپارتمان و حیاط پرورش داد. شمشاد معمولی هر نوع و مقدار هرسی را می پذیرد. هر چند که این گیاهان بدون هرس بسیار زیبا و متراکم می باشند. این گیاه در نواحی گرم و مرطوب بسیار رایج است. شکل و فرم نهایی شمشاد برای هرس به نوع شمشاد بستگی دارد. در بوته های جوان، در زمان انتقال باید ریشه گیاه را نیز هرس نمود.


این گیاه در بسیاری از مکان های عمومی مانند پارک ها، حیاط منزل و باغ ها کاربرد دارد. تکثیر و زیاد شدن این نوع گیاه با قلمه زدن انجام می شود.

شمشاد معمولی


شرایط محیط رشد شمشاد


شمشاد معمولی به اکثر خاک ها سازگار بوده و برای رشد بهینه باد زهکش خوبی داشته باشد. برای کوددهی استفاده از کود پوسیده دامی کافی است. آبیاری آن متوسط بوده و در حد معمول نیاز دارد.

آبیاری متناوب در فصل رشد بطوری که خاک همیشه مرطوب بماند لازم است. خشکی کشیدن باعث آسیب به گیاه می شود.در فصل زمستان آبیاری را کاهش دهید تا حدی که خاک اطراف ریشه ها خشک نشود. کمبود رطوبت خاک باعث خشک شدن نوک برگ ها می شود.

در مکان های آفتابی، نیمسایه و تمام سایه به خوبی رشد می کند. مقاومت این گیاه به سرما تا دمای ۲۰- درجه سانتی گراد می باشد. در مناطق گرم حفظ رطوبت خاک بسیار مهم است .هفته آخر خرداد بهترین زمان هرس اول گیاه هست و مرحله دوم هرس را می توان در اوایل فصل پاییز انجام داد و هرس را در زیر نور شدید آفتاب انجام ندهید.

گل شمشاد

روش های کاشت و تکثیر شمشاد

گیاه شمشاد را می توان به دو طریق بذر و قلمه تکثیر کرد که روش قلمه زدن آن بیشتر کاربرد دارد.

روش قلمه زدن شمشاد

برای قلمه زدن گیاه شمشاد می توان در زمان های مختلف برای این کار اقدام کرد، اما به طور کلی هر نوع قلمه ای که می خواهید برش بزنید، قبل از این عمل لازم است گیاه مادر را به خوبی آب داده و در هنگام صبح عمل قلمه گیری را انجام دهید.

استفاده از ساقه های افقی نسبت به ساقه هایی که به شکل عمود بر روی گیاه اصلی قرار دارند، برای انجام قلمه گیری مناسب تر می باشند، به این دلیل که از ریشه زایی بهتری برخوردارند و نیز ساقه هایی که در بخش بالایی گیاه قرار گرفته اند، وضعیت آنها از نظر ریشه زایی نسبت به قسمت پایین گیاه بهتر می باشد.

برای جدا کردن قلمه از گیاه اصلی (مادر)، از ناحیه اتصال برگ به ساقه یک برش ایجاد کنید و سپس برای کاشت شمشاد، آن را در بستری مناسب که قبلا تهیه کرده ایم بکاریم. لازم است که مخلوط کاشت را قبل از گذاشتن قلمه ها در آن، به خوبی مرطوب نماییم و از قلمه نیمه چوبی در اواخر فصل تابستان در اندازه ای به طول ۱۵ تا ۳۰ سانتی متر می توان تهیه کرد و توجه داشته باشید که هر قلمه حتما دو گره در طول خود داشته باشد؛ استفاده از پودرها و یا هورمون های ریشه زایی برای تولید ریشه قلمه، پیشنهاد مناسبی برای رشد بهتر گیاه می باشد.

قلمه ها را در محیط آماده شده برای کاشت قرار دهید، به طوری که حدود یک سوم قلمه در عمق خاک قرار بگیرد، سپس با استفاده از یک پلاستیک شفاف روی آن را بپوشانید، این کار موجب می شود تا محیط کشت مرطوب باقی بماند و مواظب باشید که سطح داخلی پلاستیک با قلمه ها در تماس نباشد. سعی کنید بستر کشت را به اندازه آبیاری نمایید، زیرا آبیاری کم موجب خشک شدن و آبیاری زیاد باعث پوسیدگی قلمه ها می شود؛ غبار پاشی با آب به صورت روزانه، می تواند به ریشه زایی قلمه ها کمک زیادی نماید. توجه داشته باشید که گلدان باید به دور از تابش مستقیم خورشید باشد. ریشه دادن قلمه ها به طور میانگین در حدود ۴ تا ۸ هفته به طول می انجامد.

یک روش دیگر برای قلمه زدن شمشاد، استفاده از قلمه های چوب سخت است که این کار معمولا در فصل پاییز انجام می گیرد. در این روش نیز همانند قلمه نیمه چوبی عمل قلمه زنی انجام می شود با این تفاوت که نوع قلمه از چوب سخت می باشد. این نوع قلمه ها که از شاخه های رسیده تهیه می شوند در مقایسه قلمه نیمه چوبی، آسانتر می شکنند، از این رو راحت تر می توان آنها را از شاخه اصلی جدا کرد. به طور کلی سه نوع قلمه چوب سخت وجود دارد، ۱- قلمه چوبی ساده یا مستقیم ۲- قلمه قنداقه دار ۳- قلمه پاشنه دار. قلمه زنی در روش اول به نسبت دو روش دیگر ساده تر می باشد و همانند روشی که در مورد قلمه نیمه چوبی توضیح داده شد، انجام می گیرد، اما در روش دوم و سوم باید بخشی از چوب قدیمی تر را همراه قلمه باقی بگذاریم. چون قلمه ها را معمولا از ساقه های رشد یافته از فصل جاری تهیه می کنند، اما در دو روش قنداقه دار و پاشنه دار، قسمتی از ساقه گیاه که حاصل رشد سال قبل است نیز به همراه قلمه استفاده می شود؛ در گیاهانی که ریشه زایی آنها سخت است، وجود بخشی از چوب که مربوط به ساقه های مسن تر می باشد موجب ریشه زایی بهتر گیاه می شود.

خواص درمانی و کاربردهای شمشاد

  • هرس شمشاد معمولی به اشکال گوناگون نمای بسیار زیبا و جذابی به فضای سبز می دهد.
  • شمشاد معمولی به عنوان گیاهی برای مرزبندی و پرچین به کار می رود.
  • برگ ها و پوست ریشه آن مصرف دارویی داشته و خواص درمانی تصفیه کننده خون ، معرق و ملین است.
  • همچنین عصاره این گیاه خواص تب بر، گندزا و التیام بخش دارد و عفونت های مجاری و دردهای همراه با تب، روماتیسم، نقرس، سیفلیس، درد های عصبی، صرع، زخم های معمولی و عفونی را بهبود می بخشد.

separator line

بیشتر بخوانید:

نگهداری و پرورش گیاه آپارتمانی لیندا

روش کاشت اسطوخودوس و خواص درمانی فوق العاده این گیاه

فواید شگفت انگیز گل و گیاه خانگی

separator line


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(2 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  
  • برچسب ها:
  • شمشاد
  • خصوصیات ظاهری شمشاد معمولی
  • شرایط محیط رشد شمشاد
  • روش های کاشت و تکثیر شمشاد

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter