دلگرم
امروز: سه شنبه, ۲۸ دی ۱۴۰۰ برابر با ۱۴ جمادى الآخر ۱۴۴۳ قمری و ۱۸ ژانویه ۲۰۲۲ میلادی
اصول کاشت و نگهداری از درخت گردو
5
زمان مطالعه: 12 دقیقه
گردو درختي بزرگ وگسترده است و بيشتر از هر درخت ديگر به نور نياز دارد


معرفی درخت گردو


گردو درختی یک پایه و دارای برگ‌هایی مرکب از برگچه‌های فرد و بزرگ است. سنبله گل‌های نر آن وضع آویخته دارد. ولی گل‌های ماده آن دارای وضع قائم بر روی شاخه‌ها است. هر گل نر آن دارای پوششی مرکب از ۳ تا ۴ قطعه فلس مانند است که تعداد زیادی پرچم را از خارج فرا می‌گیرند در وسط پرچم‌ها نیز معمولاً اثر مادگی رشد نیافته دیده می‌شود. مجموعه گل‌های ماده درخت گرد و هیچ وقت از ۲ تا۴ تجاوز نمی‌کند.


در بین میوه های خشک باغی گردو ارزش بالایی دارد. زیرا نگه داری و صادرات آن نیاز به سرد خانه و دیگر وسایل پر هزینه ندارد.ودر ضمن به علت خشک بودن هسته آنها صدمه نمی بیند.گردو در ایران در نقاط غربی و شرقی مثل قوچان بینالود کرمان کوهای لاله زار بردسیر شمال ساردوئیه جیرفت و بافت گوغر رابر بلورد و سیرجان به فراوانی یافت میشود.گردوی کرمان مرغوبیت بالایی دارد وحتی قدمت آن به 5000سال می رسد.درختان تنومند خمیده وکهن سال این محصول نشانگر قدمت این درخت است.میزان محصول هر هکتار گردو با بکارگیری روشهای مکانیزه بطور متوسط 5/3 تن در هکتار است. انواع رقم های گردو خود به شش نوع می رسد.

چگونگی پرورش گردو

گردو درختی بزرگ و گسترده است و بیشتر از هر درخت دیگر به نور نیاز دارد.گردو در سن بلوغ میوه می دهد و در قسمتهایی از درخت که نور بیشتری می تابد از باردهی بهتری برخوردار است و در قسمتهای داخلی که نور به آن نمی تابد گردوها ریز و کوچک میشوند.درختان گردو باید طوری کاشته شوند که فاصله بین آنها کمتر از 10متر نباشد.چون این درخت تاج بزرگی دارد بعد از چند سال که از رشد آن گذشت شاخه ها مزاحم همدیگر می شوند و شاخ و برگشان در هم می پیچد که باعث ریزش برگهای درخت می شود.مواردی مثل نوع نهال کیفیت خاک وهمین طور اقلیم آب و هوایی محیط کشت برای این درخت اهمیت زیادی دارد.اصولا گردو در مناطق سرد و معتدل رشد خوبی دارد.

کاشت درخت گردو و تکثیر آن از طریق بذر گردو صورت می گیردو باید در دو سالگی به وسیله پیوند وصله ای پیوند زده شوند تا حاصل باغ گردو یکدست شود.بعد از آنکه گردو کاشته شد و شروع به رشد کرد.(به اندازه ای رسید که بتوان آن را جابجا کرد ) نهال گردو را با ریشه از خاک در آورده ودرچاله های عمیق حفر شده در زمینی که خاکش از نظر کود دهی آماده شده است کاشته میشود.وبا خاک اطرافش را می پوشانند.تا برای آبیاری درخت مشکلی پیش نیاید.بهترین فصل کاشت درخت گردو اوایل بهار است .در کاشت درخت گردو باید دقت کرد که درخت 20-30 سانتیمتر بالاتر از کف جوی کاشته شود.تا در آینده به بیماری آب سیاه مبتلا نشود.در احداث باغهای جدید باید سعی کرد حتما از نهال پیوندی استفاده شود.

گردو

گیاه شناسی درخت گردو

گردو درختی یک پایه و دارای برگ‌هایی مرکب از برگچه‌های فردو بزرگ است. سنبله گل‌های نر آن وضع آویخته دارد. ولی گل‌های ماده آن دارای وضع قائم بر روی شاخه‌ها است. هر گل نر آن دارای پوششی مرکب از ۳ تا ۴ قطعه فلس مانند است که تعداد زیادی پرچم را از خارج فرا می‌گیرند در وسط پرچم‌ها نیز معمولاً اثر مادگی رشد نیافته دیده می‌شود. مجموعه گل‌های ماده درخت گرد و هیچ وقت از ۲ تا۴ تجاوز نمی‌کند. هر گل ماده آن دارای پوششی کوچک از خارج می‌باشد این پوشش همراه با زوائد بزرگ و کوچک زیر گل (براکته و براکتئول) به تخمدان پیوسته است. گل‌های ماده، مادگی ۲ برچه‌ای دارند که مجموعاً تخمدانی یک خانه و به وضع تحتانی به وجود می‌آورند. قسمت آزاد مادگی نیز به ۲ کلاله پهن و دور از هم ختم می‌شود. میوه آن شفت مانند و دارای میان برگوشتی و محتوی مواد تلخ است. میاه برگوشتدار میوه، فقط در گردوی تازه که همه قسمت‌های میوه را در بر دارد، دیده می‌شود درون برگردو، سخت و شکننده است و درون آن دانه مرکب از ۲ لپه حجیم با اندوخته فراوان از مواد روغنی‏، جای دارد.

خاک مناسب کاشت نهال گردو

در چاله هایی که نهال گردو در آنها کاشته می شود بایستی بعداز حفر چاله خاک آن را از انواع کودهای حیوانی و شیمیایی غنی کرد.هر چه عمق و قطر چاله ها بیشتر باشدبهتر است.اما معمولا باید چاله هایی به عمق و قطر 1-2 متر حفر کرد و خاک مناسب وغنی شده داخل آن ریخت. بهتر است این کار چند ماه یا سال قبل ازکاشت نهال گرد و در آن صورت گیرد.بعد از کاشت نهال گردو در چاله ها می توانیم در فصل بهار و تابستان سطح خاک اطراف نهال درخت گردو را با برگهای پوسیده یا باقی مانده گیاهان مانند کاه و کلش گندم بپوشانیم. تا از تبخیر و هدر رفتن آب جلوگیری کنیم وخاک پای طوقه اصلاح شود.

آبیاری درخت گردو

در طول دوره رشد درخت گردو مراحل مختلفی را می گذراند که دراین مدت غفلت در آبیاری درخت گردو هم محصول سال و هم محصول سالهای آینده را کاهش می دهد. تعیین دقیق میزان آب مورد نیاز یک هکتار باغ گردو از کاشت تا برداشت گردو کار آسانی نیست.زیرا عوامل متعددی مثل سن و قدرت رشد و عملکرد و تراکم درخت نیز در این امر دخالت دارد و میزان آب به شرایط محل کاشت بستگی دارد. آبیاری درخت گردو اهمیت زیادی دارد.آبیاری درخت گردو به به چند روش مثل آبیاری غرقابی-نواری-قطره ای-بارانی و بابلر انجام می شود.که می تواند آب چاه ، رودخانه و یا قنات باشد.در بین سیستمهای تحت فشار بهترین روش بابلر است.که در کنار هر درخت یک یا دو شیر نصب می گردد و باید دقت نمود درختان گردو از اواخر مهر ماه دیگر آبیاری نشوند.چون آبیاری درخت گردو در فصل پاییز و زمستان موجب سرما زدگی درختان می شود.

درخت گردو

کود دهی درخت گردو

قبل از کاشت نهال گردو باید نیرو بنیه یخاک از لحاظ عناصر خاک مانند: ازت-پتاسیم-فسفر-آهن-روی-مس-منگنز وکلسیم و...که توسط کارشناسان تعیین می شود غنی شود. این عناصر بایستی همراه خاک مخلوط و در چاله های حفر شده ریخته شود.نوع کود و میزان آن بستگی به نوع خاک دارد.تقویت خاک قبل از کشت بسیار مفید و در رشد درخت مؤثر است و چون درخت گردو در سالهای اولیه رشد و ریشه بندی زیادی دارد کودهای آلی (کود حیوانی) بایستی همراه کودهای شیمیایی در زمستان به صورت چال کود در سایه انداز درخت داده شود.چال کود گودالی به عمق یک متر وعرض 40 سانتیمتر و به طول یک متر است.که در سایه انداز درخت حفر می گردد. برای یک درخت 15 ساله گردو یک کیلوگرم سولفات پتاسیم 500گرم سولفات روی 500گرم سولفات آهن روی کودهای آلی(حیوانی)ریخته و باقیمانده ی چاله را با برگهای خشک پر می کنند و روی آنها خاک مرغوب می ریزند. کودهای ازته شامل نیترات و اوره می باشد.که در دو نوبت به درخت گردو داده می شوند. چنانچه از نظر کمبود آب محدودیت نباشد.در نوبت اول در اسفند ماه مقدار 300گرم نیترات آمونیم و در اوایل خرداد ماه هم 300گرم نیترات آمونیاک به درختان داده می شود.

ازدیاد گردو از طریق بذر

برای این منظور میوه‌های نامطلوب و پوست سخت کاشته می‌شوند. برای جوانه زنی رشد خوب استراتیفیه کردن لازم است برای استراتیفیه کردن، میوه‌های خیس شده را داخل جعبه و در محیط مناسب مثل ورمی کولایت ‏ پیت ماس با ماسه بادی به صورت لایه‌های متناوب چیده و به مدت دو یا سه ماه در معرض سرما (۳ تا ۵ درجه سانتی گراد) قرار می‌دهند در طی این مدت میوه‌ها باید مرطوب نگهداشته و به اندازه کافی تهویه شوند. عوامل متعددی از جمله نوع و اندازه میوه، موقعیت بذر، عمق کاشت حرارت و رطوبت خاک و تیمار بذر در جوانه زنی بذر تاثیر دارند. اگر میوه‌های بزرگ گردو در عمق ۷ سانتی متر خاک به حالت عمودی قرار گیرند از جوانه زنی و رشد بهتری برخوردار می‌شوند. نهالستان‌ها باید در محلی احداث شود که دارای خاک حاصلخیز بوده و امکان زهکش و آبیاری وجود داشته باشد. بذور گردو در فصل بهار و در عمق ۷ سانتی متر خاک کاشته می‌شوند. فاصله بین بذر‌ها و فاصله ردیف‌های کاشت به مدت زمانی که نهال‌ها در خزانه باقی خواهند ماند بستگی دارد. اگر مدت نگهداری نهال‌ها در خزانه دو سال یا بیشتر باشد، فاصله ردیف‌های کاشت یک متر و فاصله بین نهال‌ها ۳۰ سانتی متر در نظر گرفته می‌شود. برای تامین حداکثر رشد نهال‌ها، آبیاری مکرر و مبارزه با علف‌های هرز ضروری است. به منظور مراقبت از نهال‌های پیوندی یک سال قبل از انتقال نهال‌ها به محل اصلی باید ریشه‌های سطحی آن‌ها در عمق ۲۰ تا ۲۵ سانتی متری سطح خاک بریده شود.

آفت ها و بیماریهای درخت گردو


برای جلوگیری از شیوع بیماری باید به روش آبیاری درخت گردو توجه داشت.ونباید بگذاریم آب به تنه درخت برسد.چون که آب موجب انتقال بیماری می شود و درختان دیگر را نیز آلوده می کند. علاوه بر این آفت های بسیاری وجود دارند که فقط با سم پاشی به موقع میتوان جلوی رشد آنها را گرفت.بیماری مهمی که باعث مرگ درختان گردو می شود. بیماری آب سیاه (فیتوفترا)میباشد.که برای جلوگیری از آن اولا باید از نهال سالم و قوی استفاده کرد.ثانیا باید دور تا دور درخت را مانند تشتک احداث کرد تا آب با تنه درخت تماس نداشته باشد.درختانی که به بیماری آب سیاه (فیتوفترا) مبتلا می شوند.باید محل آلودگی تنه درخت را با کارد تراشید تا جایی که به به بافت سالم درخت برسد و سپس بافتهای آلوده را سوزاند . آنگاه محل تراشیده شده را با سم اکسی کلرورمسی یا آب اهک ضد عفونی کرد.به این نکته مهم باید توجه کرد که درخت گردو را نباید هیچ رمانی سم پاشی کرد مگر قسمت آفت دیده آنهم بایستی به موقع سم پاشی شود.

GERDOO


هرس کردن درخت گردو


هرس کردن شامل دو مرحله می باشد.1-هرس فرم درخت گردو2- هرس باردهی درخت گردو


1-هرس فرم : در سالهای اولیه رشد نهال صورت میگیرد بدین صورت است که از فاصله 5/1متری نهال سر برداری میشود و محل بریدگی با چسب باغبانی پوشانده می شود.که این امر باعث رشد شاخه های جانبی درخت گردو می شود.در سالهای بعد نیز تعداد شاخه ها کمتر شده وبقیه شاخه ها از روی تنه حذف می شوند.با این روش هرس کردن که تدریجی و در سالهای اولیه رشد درخت صورت میگیرد فرم اصلی درخت شکل می گیرد.


2-هرس باردهی : این نوع هرس معمولا در اواخر زمستان وگاهی در تابستان هم انجام میشود.که شامل :حذف شاخه های مزاحم خشک و ناجور می باشد و باید سعی نمود که حتما محل بریدگی با چسب باغبانی پوشانده شود منظور از هرس حذف کامل شاخه ها ی زیادی ونرکها یا آن قسمتهایی است که مانع تابش نور خورشید به داخل تاج درخت می شود.با دقت در انجام هرس می توان سلامت درختان را به نحو مطلوب تامین کرد و از نامرغوب شدن گردوها جلوگیری کرد.این هرس را می توان هر سال یکبار انجام داد. نمونه دیگر از هرس کردن درختان کهن سال گردو که بیشتر از 30سال سن دارند می باشد که به منظور جوان کردن درخت شاخه های پیر و درهم را هرس کرده و با این کار شاخه های جوان میوه دهی زیادتری خواهند داشت.


برداشت محصول گردو


فصل برداشت گردو بستگی به شرایط محیطی دارد.مثلا در مناطق سرد در اواخر مهر ماه است.اما آنچه مسلم است هنگام برداشت گردو پوست آن باید به رنگ قهوه ای مایل به خاکی در آمده باشد وپوست آن به راحتی از گردو جدا شود.برداشت محصول گردو باید در اولین فرصت که گردو ها پوست می دهند انجام شود و بعد از چیدن گردوها باید آنها را پوست کنده و محصول را در سایه و در جای خشک پهن کرد تا خشک شوند.محل خشک کردن باید طوری باشد که هوا در آن جریان داشته باشد.محصول به طور کامل خشک شود.در مناطقی که آفتاب ملایم باشد می توان محصول را بعد از پوست گیری در آفتاب ملایم خشک کرد.اگر آفتاب شدید باشدموجب سیاه شدن مغز گردو وعدم بازار پسندی آن میشود.روش سنتی برداشت محصول گردو به این صورت است که با چوب بلند به شاخه های درخت ضربه میزنند.که باعث تکیده شدن گردوها میشود این روش علاوه بر زحمت زیاد و وقت گیر بودن آن باعث صدمه به درخت گردو می شود و ثمر سالهای آینده گردو را نیز از بین می برد.از آنجایی که ارتفاع درخت گردو زیاد است برای برداشت مکانیزه و اصولی از بالابر استفاده می شود که می توان آنرا به تراکتور متصل نمود .

چند نکته مهم برای کاشت گردو

در طراحی فاصله کاشت چند عامل باید در نظر گرفته شود:

۱- درخت گردو حدود ۱۵ تا ۲۰ سال فضای معینی را اشغال می‌کند لذا در طراحی فاصله باید نهایت کار در نظر گرفته شود.

۲- در سال‌های اول تولید محصول بطور مستقیم به تعداد درخت بستگی دارد و هر چه درخت بیشتر باشد محصول بیشتر خواهد بود

۳- در نظر گرفتن ارقامی که در جوانه‌های جانبی بارده هستند.

۴- عملیات هرس و حذف درختان اضافی امکان کشت متراکم را فراهم می‌کند.

۵- هنگامیکه درختان نزدیک بهم و به صورت انبوه کاشته شده اند تنک کردن شاخه‌ها برای تامین نور کافی ضروری است. حذف درخت باید قبل از متراکم شدن آن‌ها صورت گیرد.

separator line

بیشتر بخوانید:

آشنایی با روش های کاشت و تکثیر درخت عناب

راهنمای کاشت درخت جینکو و خواص فوق العاده آن

روش کاشت و نگهداری درخت چنار

separator lineاین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.4 از 5 (5 رای)  
  • منبع
  • www.fardanews.com
  • blogfa.com
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است